Jump to content

Σκεψη για Νανοκιχλιδες


panzo

Recommended Posts

Σκεφτομαι να αλλαξω ψαροσυνθεση και να δώσω ολα τα γκαπυ και να στησω το ενυδρειο απο την αρχη ωστε να φιλοξενησω νανοκιχλιδες (60 λιτρακια μονο εχουμε) μπορει καποιος να με καθοδηγησει πως πρεπει να στησω το ενυδρειο για αυτα τα ψαρια? και τι ειδους ψαρια να βαλω???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @panzo! και εγώ 60 λιτρα έχω αλλά δε το έχω ψάξει για αυτά τα ψάρια.

Μπορείς να δεις περισσότερα στο παρακάτω link καθώς επίσης και στο προφίλ των ψαριών αυτών!

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψαξε στα προφιλ ψαριων στο φορουμ.Ιδανικα θα ηταν καποιο ειδος occelatus ή κ caudopunctatus.Θα μπορουσες να δεις κ για julidochromis,leleupi.Θα μας προτεινουν κ αλλα συνχομπιστες με δικες τους εμπειριες κ βλεπουμε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ocellatus, Multifasciatus ή άλλα κοχυλόψαρα τέτοιου μεγέθους μπορείς να τα κρατήσεις και σε αποικία μέχρι ενός σημείου στα 60 λίτρα!

Τώρα για caudopunctatus ή και Julies που προτάθηκαν παραπάνω από τον @johnbaggios, το καλύτερο είναι να βάλεις ζευγάρι κατά τη γνώμη μου. Απλά για να βρεις ζευγάρι, αν δεν πάρεις από κάποιον που έχει πιστοποιήσει πως έχουν γεννήσει και θα ξαναγεννήσουν, θα πρέπει να πάρεις ομάδα 4-6 ατόμων και μετά να κρατήσεις μόνο το ζευγάρι. Το πρόβλημα με αυτό είναι πως τουλάχιστον τα caudopunctatus θα σκοτωθούν σε τόσα λίτρα, σε μένα έπεφτε ξύλο στα 120 λίτρα με 6 άτομα μέσα. Αλλά αναμφίβολα είναι πανέμορφα ψάρια και τρελοί χαρακτήρες!!

Κοίτα και για Neolamprologus Meleagris!

Καλή αρχή στην Αφρική!! :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μπω σφηνα και θα ρωτησω: μονο νανοκιχλιδες Αφρικης σεκεφτεσαι φιλε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και νανοκιχλιδες Αμερικης!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι αρνητικος το ψαχνω γενικα!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...