Jump to content

Κάτι έγινε με τον Oscar ξαφνικά


Recommended Posts

και εκεί που τον τάιζα τις γαρίδες του και τα μύδια του ξαφνικά σταμάτησε να τρώει και άρχισε να πηγαινοερχεται πανω κατω σαν τρελός και δείχνει κάτι σαν να τον ενοχλεί.

Ειναι καμια ώρα τώρα που παει πανω κατω και δεν εχει ηρεμήσει ακόμα

σε λίγο ανεβάζω και βίντεο να του ρίξετε μια ματια

μετρήσεις όλες μηδεν εκτός απο τα νιτρικα που ειναι μεταξύ 25 και 50

Link to comment
Share on other sites

Ετσι πρηζεται πάντα όταν τρώει......

Σαν να φαίνεται οτι έχει ηρεμήσει  λίγο τώρα που τον παρακολουθώ. Αφου βέβαια έχει κάνει τα πάντα ανω κάτω μεσα στη γυαλα. Σαν να φάνηκε (χαζό ειναι αυτο που θα πω) οτι στραβοκατάπιε απο την βουλιμία του. Αν προσέξεις τείνει να διπλώνει προς τα αριστερά συνέχεια.

Εριξα λίγο prime μπας και ηρεμήσουν τα πράγματα και ανέβασα τη θερμοκρασία απο τους 26 στους 27. Δε ξέρω αν εκανα καλα.

 

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αλλαγή νερού και αύξησε το οξυγόνο στο νερό

Link to comment
Share on other sites

τι πιστεύεις οτι έχει πάθει? Αλλαγή είχα κάνει 50% εχθές. Το οξυγόνο τρέχει στο full.

Εσβησα τα φώτα και άναψα το moonlight που τον ηρεμεί πάντα....

Ειναι λίγο νευρικός ακόμα αλλά σίγουρα όχι αυτό που είδατε πριν στο video

 

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι ψάχνει για οξυγόνο, επιτίθεται όμως και στο τζάμι

Βλέπεις να ανοιγοκλείνει το στόμα του συνέχεια?

Σκάβει μήπως το ενυδρείο, μεταφέρει χαλίκι ?

 

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

στην αρχη κολύμπαγε πολύ νευρικά και πλάγιαζε στην αμμο σαν να ήθελα να ξυστεί επάνω της

το στόμα το ανοιγοκλείνει αλλά δε φαίνεται να το ανοιγοκλείνει γρήγορα.

οχι δε σκαβει.

Για κάποιον λόγο έχει στρεσαριστεί και δεν καταλαβαίνω γιατι. Και αυτό συνεβει αμέσως μετά το τάισμα. Αφού είχαν μείνει υπολείμματα τροφής που συνήθως αυτός δεν άφηνε τίποτα να παει χαμένο.

Link to comment
Share on other sites

Στο Video 3 πιθανόν να βλέπει το εαυτό του στο τζάμι και δείχνει να επιτίθεται, υπάρχει πιθανότητα να έχει μπει σε ηλικία για ζευγάρωμα και να έχει γίνει νευρικό,

τα φώτα που έσβησαν καλό θα του κάνουν, να το ηρεμήσουν εάν πιστεύεις ότι είναι εντάξει από οξυγόνο άστο, διαφορετικά δώσε στο νερό όσο οξυγόνο μπορείς περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε θερμοκρασία 26C όσο ανεβάζεις είναι σαν να μπαίνει στην αναπαραγωγή το εξιτάρει αυτό

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια αλλαγή νερού ήρεμη κανα 30αρι% τώρα.

.και θα κατεβάσω τη θερμοκρασία αν και δε προλαβε να ανέβει πολύ.

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλο ψάρι και υπάρχει πιθανότητα να έχει μπει στην ηλικία αναπαραγωγής, η θερμοκρασία αναπαραγωγής του είναι κοντά στους 28C, εμένα πάντως είχαν γεννήσει και στους 26.5 C, εάν το δεις να σου ξηλώνει τα φυτά, να προσπαθεί να μετακινήσει τα ξύλα ή πέτρες και γενικά να δημιουργεί χώρο μέσα στο ενυδρείο, πάει για αναπαραγωγή εάν είναι θηλυκό πιθανόν να γεννήσει αυγά και μέχρι εκεί, εάν είναι αρσενικό απλά θα στα διαλύσει όλα μέχρι να του φύγει η τρέλα :D 

 

Link to comment
Share on other sites

.....ε ρε λαχτάρα που παθαμε βραδυατικα....... λες να φταίνε τα μύδια και οι γαρίδες και του ανεβαίνει η λίμπιντο? Αν είναι αυτό που λες θα τον ταράξω στον αρακά τον άτιμο. Εντωμεταξύ εχω κι αλλον εναν μέσα που τον εχω κανα 3μηνο, ειναι μικρός. Και θυληκό να ναι το μεγάλο τι λες να της την φορεσε ο μικρός? Δύσκολο μου φαινεται

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είδα το άλλο νομίζα ότι είχες ένα

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τράβα ένα μεγάλο video σε διάρκεια να τα δω μαζί να σου πω γενικά όλο το ενυδρείο

In search of incredible

Link to comment
Share on other sites

εχω δει ζευγαρωματα oscar σε video, καμία σχέση.....ουτε του επιτιθεται του αλλου ουτε και τρίβεται πάνω του. Γενικά δεν ενοχλεί ο ένας τον αλλον.

Παρόλα αυτα αύριο που θα ξημερώσει θα τραβηξω ενα βίντεο ακόμα ποιο καλό.

Αντικούκου να του δώσουμε υπάρχει? :hehe

Πάντως σ' ευχαριστώ για όλη την υποστήριξη, φαίνεται οτι ηρέμησαν τα πράγματα

Έγινε επεξεργασία - Corbil
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα τίποτα, πάντως εάν έχεις ζευγάρι θα είναι υπέροχα θα το δεις στο μέλλον

In search of incredible

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. έριξα μια ματιά στα παλαιότερα θέματα που εχετε γράψει για τους βραγχιοσκώληκες. Δεν ξύνεται στα βραγχια αλλά στο υπόλοιπο σώμα, και έδειχνε να το κάνει για λίγο στην άμμο. Η κοιλιά του είναι φουσκωμένη λόγω της τροφής. Αύριο θα είναι μια χαρά κανονική που θα χει χωνέψει.

Σε περίπτωση που συνεχίσει όπως λες τι είδους θεραπεία θα χρειαστεί?

Link to comment
Share on other sites

Μην ρίχνεις φάρμακα στο ενυδρείο χωρίς λόγο

In search of incredible

Link to comment
Share on other sites

εδω δεν παίρνω εγώ φάρμακα ακομα κι αν είμαι πυρετωμένος και ξερω τι έχω.....πόσο μάλλον να αρχίσω στο ψάρι που δεν ξερω καν τι μπορει να έχει. Απλά πληροφοριακά ρώτησα

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω θα σου προτεινα θεραπεια χωρις λογο...

Και στα δικα μου αποπαρασιτωση κανω μια φορα τον χρονο και αφου βλεπω σημαδια ανυσηχητικα...

Παρακολουθατο πως πηγαινει και αν συνεχισει θα βρουμε πιο φαρμακο με πραζικουαντελη θα χρειαστεις που πιανει και δακτυλογυρους και γυροδακτυλους(δηλαδη και παρασιτα εξωτερικα και βραχυοσκωληκες) ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...