Jump to content

Μαζεμενα ολα σε ενα σημειο ψηλα


panzo

Recommended Posts

Ξεκινησε σημερα εδω και 3 ωρες  μετα απο αλλαγη νερου με τον τροπο που γινεται παντα δεν εχει αλλαξει κατι !ειναι ολα μαζεμενα εκει!!! Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να συμβαινει;

IMG_4028.JPG

Link to comment
Share on other sites

Εχω 26 οπως ειναι παντα οσο για οξυγονο το φιλτρο κανει αναταραξη αλλα γενικα δεν εχει αλλαξει κατι οσο καιρο τα εχω εκτος απο το πληθος τους ;) τωρα τα πρατηρω αρχιζουν να κοβουν βολτες σιγα σιγα αλλα προσπαθω να καταλαβω το γιατι!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου πρότεινα να ανεβάσεις το φίλτρο πιο πάνω για μεγαλύτερη ανατάραξη και η απορία μου είναι γιατί το ενυδρείο δεν το γεμίζεις γεμάτο με νερό? 

Link to comment
Share on other sites

Πως ειναι τωρα τα ψαρακια; μου φαινεται πως βλεπω μαζεμενα πτερυγια και ουρες!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Baggelis  η αληθεια ειναι πως απο τοτε που το ειχω παντα εκει το νερο!! Δεν υπαρχει λογος απλα μεχρι εκειντο βαζα!! Sturm τωρα ειναι κιγο καλυτερα αλλα παλι καποια ειναι επανω!! Το εχω ηδη γυρισει το φιλτρο το πρωι θα ξανακανω μια αλλαγη νερου!!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε λιγο παραπανω νερο να φτασει μεχρι εκει που ξεκιναει το καπακι.
Το ενυδρειο ποσα λιτρα ειναι; ισως το φιλτρο αυτο να μην φτανει για τοσα πολλα ψαρια.
Επισης παρακολουθα αν οντω οι ουρες και τα πτερυγια ειναι μαζεμμενα!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα σιγουρα δεν ειναι για τοσα ψαρια τοσα γιναν απο τος γενες και θα δωσω αυριο 15 περιπου τωρα οι ουρες και τα πτερυγια εναι μια χαρα και κολυμπαν κανονικα οπως ολες τις αλλες μερες εκτος απο 4 που ειναι ακομα πανω!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ στην θέση σου θα είχα γεμίσει το νερό ως το καπάκι όπως λέει και ο φίλος ο sturm γιατί δεν βρίσκω λόγο σε τόσο μικρο ενυδρείο να μην το γεμίσεις και γεμάτο ίσα ίσα που θα κάνεις κάλο στα ψάρια. ψάξε και μια για το φίλτρο για ποσά λίτρα είναι και με ποσά λίτρα παίζει την ώρα να δεις εάν αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ολα οπως παλια!! Το φιλτρο ειναι καταλληλο!! Απλα δε μπορω να εστιασω τι στο καλο τα επηρεασε!!

Link to comment
Share on other sites

Yeap και απο μετρησεις επισης αμμωνια 0 και τα υπολοιπα σε φυσιολογικα επιπεδα δεν τα θυμαμαι ακριβως τωρα!! Θα μ πεις τι ψαχνεις ; ψαχνω να βρω αν υπηρξε λαθος να μη ξαναγινει!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα δεν γνωριζουμε τι και πως και προσπαθουμε με ερωτησεις να αποκλεισουμε διαφορα ενδεχομενα.

Εφοσον δεν εκανες κατι διαφορετικο μηπως ηταν τυχαιο ή απλα στρεσαριστηκαν με τις κινησεις σου κατα την αλλαγη νερου;;

Link to comment
Share on other sites

Το στρες το θεωρω πιθανο γιατι κλαδεψα φυτα και γενικα μετεφερα φυτα σε αλλα σημεια!!

Link to comment
Share on other sites

Ισως να ειναι απλα αυτο...

Απο τροφες τι ταίζεις γιατι βλεπω 'κορδονια' να κρεμονται ή κανω λαθος;;

Link to comment
Share on other sites

Καλα βλεπεις δινω τις νυφαδες της terra για το ειδος τους κακο ειναι τα κορδονια;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ταίζεις δίαφορετικές τροφές και όχι την ίδια κάθε φορά.

 

Τα κορδόνια λογικά θα εξαφανιστούν αν ακολουθήσεις αυτό το πρόγραμμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ολα μια χαρα οι κατοικοι μειωθηκαν στους 8 πλεον και ολα εχουν γυρισει στα φυσιολογικα τους!! Αν και σημερα ειχα αναπαντεχη γεννα απο apple snail αλλα θα κανω την ερωτηση μ στονσωστο thread χεχεχεχ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...