Jump to content

Βοήθεια με CO2 level indicator


Recommended Posts

Πηρα πρόσφατα ενα κιτ co2 από συγχομπιστα να υπάρχει μιας και το θεώρησα ευκαιρία. Εβαλα δοκιμαστικά το co2 level checker στο 60αρι μου αλλά το χρώμα δεν γίνεται ούτε μπλε ουτε κίτρινο ουτε φυσικά πράσινο, παραμένει πορτοκαλί, οπως ειναι στο μπουκαλακι.
Τι σημαίνει αυτό;
fd8be7068ad2018551f602948da5a5ec.jpg


Link to comment
Share on other sites

Mαλλον κατι λαθος εχει γινει. Ολα τα  υγρα για drop checker εχουν μπλε χρωμα. Και τα ετοιμα και το φτιαχτο. Και στο νερο πρασινιζουν η κιτρινιζουν αναλογα με τα επιπεδα του CO2. (Οπως το υγρο τεστ για ph). Αυτο το χρωμα μου θυμιζει τεστ για Gh.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oσοι χρησιμοποιουν τα ετοιμα μπουκαλακια απο τα dropchecker εχουν προβληματα.Φτιαξε σε ενα μπουκαλακι νερο με ΚΗ 4,βαλε λιγο στον drop και προσθεσε 5 σταγονες απο το PH τεστ και εισαι ετοιμος.Φυλλαξε το υπολοιπο νερο για μελλοντικη χρηση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όντως έχω κάνει λάθος. 

 

Εγώ έβαλα μέσα μόνο αυτό το υγρό αλλά από τις οδηγίες που αδυνατώ να κατανοήσω πλήρως, μάλλον βάζεις μερικές και σταγόνες και νερό. 

 

Θα δοκιμάσω να κάνω και αυτό που λέει ο @kosmas. Κάνει οποιοδήποτε PH test; Γιατί είχα διαβάσει παλιότερα ότι θέλει της API αν δεν κάνω λάθος. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ειχα κανει με sera

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνεις διάλυμα νερού με kh 4 γεμίζεις το φιαλίδιο,  και προσθέτεις 4 σταγόνες από το αντιδραστήριο.

Τουλάχιστον έτσι λειτουργεί το τεστ της aquili.:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το διάλυμα kh4 με σόδα το φτιάχνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Και υπομονη:D Δεν ξερω μηπως σε βοηθησει εσενα η Α/Ο. Παρεις 0 και συμπληρωνεις απο βρυση αναλογια αφου εχεις μετρησει την βρυση

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ λίγο νερό όσμωσης και μια αναλογία βρύσης μέχρι να το φέρω στο 4 κάνοντας παράλληλα και κανά δυο τεστ kh

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...