Jump to content

Ο πρωτος μου μονομαχος


Recommended Posts

Γεια σας παιδια και καλως σας βρηκα, νεος στο forum και νεος στο χομπι. Πριν απο 1 μηνα περνουσα εξω απο ενα pet shop και ειδα τα κλασσικα ποτηρακια με τους μονομαχους. Οποτε αποφασισα να σωσω εναν crowntail και να κανω οτι καλυτερο γι αυτον. Το πρωτο μου ψαρι και ο πρωτος μου μονομαχος! Τον πηρα και ηταν ηδη ταλαιπωρημενος με ich, αγορασα αρχικα ενα 7 λιτρο ενυδρειο (δεν ηξερα για μπολι) αλλα στην πορεια μου φανηκε οτι ηταν μικρο οποτε πηρα ενα 15 λιτρο για να ειναι πλεον ανετος με φιλτρο, θερμοστατη, θερμοστατη, αντιχλωριο, 2 ανουμπιες marimo moss, ξυλα, πετρες λαβας, χαλικι, αυτοβιοδιασπωμενο φαρμακο για το ich, pellets, bloodworms και βακτηρια που μου προτειναν για το στρωσιμο του ενυδρειου (το 15 λιτρο το πηρα πριν απο 1 βδομαδα) οποτε δεν γνωριζω κατα ποσο εχει στρωσει μια καλη βιολογια αν και κρατησα ολο το νερο απο το 7 λιτρο που τον ειχα για 3 εβδομαδες και απλα προσθεσα καινουριο. Εγινε καλα και ειναι πολυ ορεξατος και περιεργος για τον χωρο του. Βεβαια με προβληματιζει αυτο με το μπολι και δεν ξερω που μπορω να το βρω. Επισης στο θεμα διακοσμησης θα ηθελα να βαλω μια κρυπτοκορινα parva και λιγο java moss στο ξυλο αλλα στα pet shop τα εχουν πανακριβα τα φυτα! Οποιαδηποτε συμβουλη δεκτη! Να και μια φωτο του πρωτου μου ενυδρειου!

14887452980981408368155.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλώς ήλθες στο φόρουμ και στο χόμπυ. Βλέπω ότι έχεις κάνει πολύ καλή προσπάθεια και πολλά μπράβο για όσα έκανες για το ψαράκι σου.

Τώρα εάν είναι έτοιμο από άποψης βιολογίας θα στο δείξουν οι μετρήσεις του νερού. Πρέπει να έχεις αμμωνία και νιτρώδη 0 και μετρήσιμα νιτρικά.

Μέχρι να βεβαιωθείς ότι είναι έτσι τα πράγματα τάιζε με πολύ προσοχή. Τι υλικά έχεις μέσα στο φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, SOTIRIS said:

Καλώς ήλθες στο φόρουμ και στο χόμπυ. Βλέπω ότι έχεις κάνει πολύ καλή προσπάθεια και πολλά μπράβο για όσα έκανες για το ψαράκι σου.

Τώρα εάν είναι έτοιμο από άποψης βιολογίας θα στο δείξουν οι μετρήσεις του νερού. Πρέπει να έχεις αμμωνία και νιτρώδη 0 και μετρήσιμα νιτρικά.

Μέχρι να βεβαιωθείς ότι είναι έτσι τα πράγματα τάιζε με πολύ προσοχή. Τι υλικά έχεις μέσα στο φίλτρο?

Ευχαριστω πολυ! Ειχα παρει καποια mini siporax τα οποια ειχα βαλει στον πατο του προηγουμενου 7 λιτρου ενυδρειου γιατι λειτουργουσε με φιλτρο βυθου. Τωρα αυτο ειχε το σφουγγαρι, ενυδρειακο βαμβακι και ανθρακα οποτε, εκοψα το σφουγγαρι στο μισο οπως και τον υαλοβαμβακα, αφαιρεσα τον ανθρακα και εβαλα ολα τα mini siporax. Γενικα τον ταιζω μια φορα το πρωι και μια το βραδυ...4 μικρα pellets και 2 bloodworms τα οποια τα καταβροχθιζει! Η θερμοκρασια του σταθερη στους 26 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα πας.:thumbup:

Πολύ προσοχή στη τροφή να καταναλώνεται αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι καλως ηρθες. Βλεπω μελετησες πριν κανεις κινηση και το αποτελεσμα σε δικαιωνει.

Εαν το εχει 3 βδομαδες δεν χρειαζεσαι μπολι. Δεν λεω οτι εχει σταθεροποιηθει το συστημα αλλα εισαι σε καλο δρομο. Ο μονομαχος ετσι κι αλλιως δεν ρυπαινει και πολυ.

Προσεξε την ροη μην τον ενοχλει.

Τα σκουληκια ειναι αποξηραμενα η κατεψυγμενα;

Την μπαλιτσα αυτη με την αλγη βγαλτην πριν εχεις προβλημα.

Κανε κανα 2 τεστ αμμωνιας, no2 και no3 για να ξερεις που βρισκεσαι.

Αν θες συμπληρωσε και την φορμα παρουσιασης και κανε μια ολοκληρωμενη παρουσιαση του ενυδρειου σου!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, SOTIRIS said:

Μια χαρά τα πας.:thumbup:

Πολύ προσοχή στη τροφή να καταναλώνεται αμέσως.

Ευχαριστω! :thumbsu: Το φαγητο πλεον το τρωει πριν καν πεσει στο νερο πλεον και απο το δαχτυλο μου. Τωρα για το θεμα με το μπολι να ανησυχω; Φοβαμαι να παρω ζητησω απο pet shop μηπως εχουν καποια ασθενεια τα ψαρια. Τελος για φυτα τυπου κρυπτοκορινες η java moss η java fern που μπορω να κοιταξω οικονομικα; Οι ανουμπιες κοστησαν 10 ευρω η μια....:/

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μος μπορεις να βρεις ευκολα. Ολο και καποιος θα χει να σου δωσει απο δω μεσα. Τωρα για κρυπτοκορινες δεν ξερω.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ψαχτείς για μπόλι μιας και η χρήση των υλικών σου κοντεύει περίπου το μήνα.

Οι ανούμπιες δυστυχώς είναι πάντοτε ακριβές όπως και τα fern. Κατά καιρούς πολλοί χομπίστες από εδώ μέσα χαρίζουν ή πωλούν σε χαμηλές τιμές κρυπτοκορίνες και moss.

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sturm said:

Φιλαρακι καλως ηρθες. Βλεπω μελετησες πριν κανεις κινηση και το αποτελεσμα σε δικαιωνει.

Εαν το εχει 3 βδομαδες δεν χρειαζεσαι μπολι. Δεν λεω οτι εχει σταθεροποιηθει το συστημα αλλα εισαι σε καλο δρομο. Ο μονομαχος ετσι κι αλλιως δεν ρυπαινει και πολυ.

Προσεξε την ροη μην τον ενοχλει.

Τα σκουληκια ειναι αποξηραμενα η κατεψυγμενα;

Την μπαλιτσα αυτη με την αλγη βγαλτην πριν εχεις προβλημα.

Κανε κανα 2 τεστ αμμωνιας, no2 και no3 για να ξερεις που βρισκεσαι.

Αν θες συμπληρωσε και την φορμα παρουσιασης και κανε μια ολοκληρωμενη παρουσιαση του ενυδρειου σου!

Greetings from the dark side!

Η αληθεια ειναι διαβασα πολυ χαχαχα και σε καποια σημεια μπερδευτηκα αλλα ηταν ηδη ταλαιπωρημενος και ηθελα να τον κανω καλα. Η ροη ειναι πολυ χαμηλη ισα ισα να κανει πολυ χαμηλη αναταραξη στο νερο για το οξυγονο. Τα bloodworms ειναι αποξηραμενα της tetra και του δινω μονο 2 ετσι για μεζεδακι το βραδυ. Τεστ μου ειπαν σε ενα pet shop οτι θα μου κανουν δωρεαν για να ξερω που ειμαι. Ωχ τωρα για τις μπαλες δεν ηξερα, καπου ειχα διαβασει οτι κανουν καλο γιατι τραβανε νιτρικα, δεν ισχυει; Να τις βγαλω;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου λεγα οχι καθε μερα σκουληκια. Δυο τρεις φορες την βδομαδα καλα ειναι.
Να πας να σου τα κανουν τα τεστ. Νh4, no2 kai no3! Αυτα να ζητησεις. Αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα.
Η μπαλιτσα τραβαει νιτρικα αλλα ειναι μια απ τις χειροτερες αλγες.... για καποιους!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, SOTIRIS said:

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ψαχτείς για μπόλι μιας και η χρήση των υλικών σου κοντεύει περίπου το μήνα.

Οι ανούμπιες δυστυχώς είναι πάντοτε ακριβές όπως και τα fern. Κατά καιρούς πολλοί χομπίστες από εδώ μέσα χαρίζουν ή πωλούν σε χαμηλές τιμές κρυπτοκορίνες και moss.

 

Ωραια ευχαριστω για τις συμβουλες! Θα εχω το νου μου! Τωρα κατι τελευταιο, επειδη το ενυδρειο δεν ειχε φωτισμο εξ αρχης εκανα μια πατεντα με αδιαβροχη λεντοταινια 5 wat, βεβαια διαπιστωνω οτι ο φωτισμος ειναι χαμηλος, δεν βλεπω τα χρωματα του οσο καθαρα ηταν στο αλλο μικρο ενυδρειο που ειχε λαμπα. Σκεφτηκα να προσθετα μια ακομα ψυχρη λεντοταινια και αυτη στα 5 wat δεδομενου οτι εχω και τα φυτα μεσα και θα ηθελα να προσθεσω και 1 - 2 ακομη. Οσο και αν εψαξα δεν βρηκα οικονομικη λαμπα οποτε αναγκαστηκα να βαλω τις λεντοταινιες. Να προσθεσω ακομα μια η ο φωτισμος θα ειναι εντονος;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sturm said:

Εγω θα σου λεγα οχι καθε μερα σκουληκια. Δυο τρεις φορες την βδομαδα καλα ειναι.
Να πας να σου τα κανουν τα τεστ. Νh4, no2 kai no3! Αυτα να ζητησεις. Αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα.
Η μπαλιτσα τραβαει νιτρικα αλλα ειναι μια απ τις χειροτερες αλγες.... για καποιους!

Greetings from the dark side!
 

Ωραια θα του περιορισω τα σκουληκια που ειναι η αδυναμια του. Ξεχασα να πω οτι μια φορα την εβδομαδα κανει και νηστεια!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Ωραια ευχαριστω για τις συμβουλες! Θα εχω το νου μου! Τωρα κατι τελευταιο, επειδη το ενυδρειο δεν ειχε φωτισμο εξ αρχης εκανα μια πατεντα με αδιαβροχη λεντοταινια 5 wat, βεβαια διαπιστωνω οτι ο φωτισμος ειναι χαμηλος, δεν βλεπω τα χρωματα του οσο καθαρα ηταν στο αλλο μικρο ενυδρειο που ειχε λαμπα. Σκεφτηκα να προσθετα μια ακομα ψυχρη λεντοταινια και αυτη στα 5 wat δεδομενου οτι εχω και τα φυτα μεσα και θα ηθελα να προσθεσω και 1 - 2 ακομη. Οσο και αν εψαξα δεν βρηκα οικονομικη λαμπα οποτε αναγκαστηκα να βαλω τις λεντοταινιες. Να προσθεσω ακομα μια η ο φωτισμος θα ειναι εντονος;

Ο φωτισμός από τη δεύτερη λεντοταινία δεν νομίζω πως θα είναι έντονος, και αφού έχεις υπ όψιν να προσθέσεις και άλλα φυτά τον χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Sturm said:

Εγω θα σου λεγα οχι καθε μερα σκουληκια. Δυο τρεις φορες την βδομαδα καλα ειναι.
Να πας να σου τα κανουν τα τεστ. Νh4, no2 kai no3! Αυτα να ζητησεις. Αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα.
Η μπαλιτσα τραβαει νιτρικα αλλα ειναι μια απ τις χειροτερες αλγες.... για καποιους!

Greetings from the dark side!
 

Εχω καποιο update, πηγα σημερα μου κανανε τεστ για αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα και ph. Εκτος του ph που ηταν 7 ολα τα αλλα εδειξαν 0...ειναι φυσιολογικο αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Λογικα οχι δεν ειναι καλο. Δειχνει οτι δεν εχει στρωσει το φιλτρο. Αλλα και το γεγονος οτι δεν πολυταιζεις και οτι ο μονομαχος δεν ρυπαινει και πολυ περιπλεκει τα πραγματα. Παρακολουθα το.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sturm said:

Λογικα οχι δεν ειναι καλο. Δειχνει οτι δεν εχει στρωσει το φιλτρο. Αλλα και το γεγονος οτι δεν πολυταιζεις και οτι ο μονομαχος δεν ρυπαινει και πολυ περιπλεκει τα πραγματα. Παρακολουθα το.

Greetings from the dark side!
 

Υπαρχει περιπτωση τα φυτα και οι μπαλες marimo να τα απορροφούν και γι αυτο να μην δειχνει; Πως να το παρακολουθησω; Μια φορα την εβδομαδα κανω 20% αλλαγης του νερου; Να μην κανω αυτην; Υπαρχει περιπτωση να επιβαρυνθει το ψαρι; Στο pet shop που εκανα τα τεστ με sticks μου ειπαν οτι ειναι καλο να μην δειχνει κατι..:/

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Αααα πες το ετσι. Ειδαι εδω Αθηνα; αν ναι, περνα το Σαββατο απο την συγκεντρωση που εχουμε να στο μετρησουμε με υγρα.
Θεωρητικα ναι, τα φυτα θα μπορουσαν να απορροφανε τα ελαχιστα νιτρικα που παραγονται. Αυτο σημαινει οτι ισως και να πεινασουν. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
Τις αλλαγες τις συνεχιζεις κανονικα!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sturm said:

Αααα πες το ετσι. Ειδαι εδω Αθηνα; αν ναι, περνα το Σαββατο απο την συγκεντρωση που εχουμε να στο μετρησουμε με υγρα.
Θεωρητικα ναι, τα φυτα θα μπορουσαν να απορροφανε τα ελαχιστα νιτρικα που παραγονται. Αυτο σημαινει οτι ισως και να πεινασουν. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
Τις αλλαγες τις συνεχιζεις κανονικα!

Greetings from the dark side!
 

Ναι Αθηνα ειμαι, βασικα εχω μια ανουμπια μεγαλη, 2 ανουμπιες nana, το marimo moss και σημερα προσθεσα και μια κρυπτοκορινα. Για 15 λιτρα εχω αρκετα φυτα και οι ανουμπιες ηδη εχουν πεταξει νεα φυλλαρακια οποτε ειναι πολυ πιθανο να τραβανε τα ελαχιστα νιτρικα. Για τα φυτα βεβαια πηρα υγρο λιπασμα το οποιο λεει οτι πρεπει να ριχνω εβδομαδιαια με τις αλλαγες νερου. Που γινεται η συναντηση και τι ωρα; Νεουδι εδω οποτε ακομα δεν τα ξερω καλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα που εχεις δεν εχουν τοση αναγκη τα λιπασματα. Προσεχε μην γεμισεις αλγες.
Η συναντηση εινα καθε δευτερο Σαββατο του μην στο flocafe στο Δελτα Φαληρου! Απο τις 6 και μετα ειμαστε εκει. Μπορεις να το δεις στην κατηγορια μηνιαιες συναντησεις Aquazone!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Sturm said:

Τα φυτα που εχεις δεν εχουν τοση αναγκη τα λιπασματα. Προσεχε μην γεμισεις αλγες.
Η συναντηση εινα καθε δευτερο Σαββατο του μην στο flocafe στο Δελτα Φαληρου! Απο τις 6 και μετα ειμαστε εκει. Μπορεις να το δεις στην κατηγορια μηνιαιες συναντησεις Aquazone!

Greetings from the dark side!
 

Ναι σκεφτομαι να βαζω πολυ λιγο ανα 15 μερες περιπου, εχω ευκολα φυτα. Αυτο που κοιταζα τωρα ειναι κατι φυλλα catappa η ενα σκευασμα που λεγεται attison betta spa που ειναι ειδικα για μονομαχους και βοηθανε αρκετα. Καμμια ιδεα απο που μπορω να τα βρω αυτα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα catappa όντως έχουν ευεργετικές ιδιότητες, όπως και τα alder cones. Μπορείς να αγοράσεις είτε από κάποιο κατάστημα που πιθανόν να έχει, είτε από eBay που θα σου βγει λογικά και πιο οικονομικά. Η φθηνότερη λύση, την οποία εφάρμοσα πολλές φορές στο παρελθόν, ήταν τα πλατανόφυλλα. Μαζεψα ήδη ξερά φύλλα από κάτω, από περιοχή σε δάσος που δεν είναι μολυσμένη από καυσαέρια. Προσωπικά μάζευα μικρά φύλλα και δημιουργούνταν ένα ωραίο αισθητικά αποτέλεσμα. Εκτός από το βράσιμο θυμάμαι ότι τα είχα βάλει και στον φούρνο στον αέρα. Πιθανόν να είναι περιττό αλλά έτσι κατάφερα να τα αποξηρανω τελείως. Εννοείται πως επειδή θες να σου ζήσουν και φυτα, δεν μπορείς να έχεις blackwater  που δημιουργείται από τις τανίνες και τα χουμικά οξέα που απελευθερώνουν τα φύλλα. Επομένως, είτε βάζεις σε λεκανιτσα που θα αλλάζεις το νερό, τα φύλα για να φύγει το πολύ χρωμα, είτε βάζεις ελάχιστα.

Γενικα ο συνδυασμός τον φύλλων με τα αληθινά φυτα δεν λειτουργεί εκτός αν τα φυτα είναι χαμηλών απαιτήσεων, όπως οι ανούμπιες.

Link to comment
Share on other sites

On 3/21/2017 at 4:22 PM, bbetta said:

Τα catappa όντως έχουν ευεργετικές ιδιότητες, όπως και τα alder cones. Μπορείς να αγοράσεις είτε από κάποιο κατάστημα που πιθανόν να έχει, είτε από eBay που θα σου βγει λογικά και πιο οικονομικά. Η φθηνότερη λύση, την οποία εφάρμοσα πολλές φορές στο παρελθόν, ήταν τα πλατανόφυλλα. Μαζεψα ήδη ξερά φύλλα από κάτω, από περιοχή σε δάσος που δεν είναι μολυσμένη από καυσαέρια. Προσωπικά μάζευα μικρά φύλλα και δημιουργούνταν ένα ωραίο αισθητικά αποτέλεσμα. Εκτός από το βράσιμο θυμάμαι ότι τα είχα βάλει και στον φούρνο στον αέρα. Πιθανόν να είναι περιττό αλλά έτσι κατάφερα να τα αποξηρανω τελείως. Εννοείται πως επειδή θες να σου ζήσουν και φυτα, δεν μπορείς να έχεις blackwater  που δημιουργείται από τις τανίνες και τα χουμικά οξέα που απελευθερώνουν τα φύλλα. Επομένως, είτε βάζεις σε λεκανιτσα που θα αλλάζεις το νερό, τα φύλα για να φύγει το πολύ χρωμα, είτε βάζεις ελάχιστα.

Γενικα ο συνδυασμός τον φύλλων με τα αληθινά φυτα δεν λειτουργεί εκτός αν τα φυτα είναι χαμηλών απαιτήσεων, όπως οι ανούμπιες.

Βρηκα τελικα και εβαλα catappa σε οικονομικη τιμη, απο οτι ειδα δεν χρωματιζει πολυ το νερο, τοσο οσο δηλαδη. Οι ανουμπιες πανε καλα εχουν ολες πεταξει φυλλα νεα, η κρυπτοκορινα ετσι και ετσι. Επειδη δεν εχω υποστρωμα και εχω μονο το χαλικι της εβαλα και μια μπαλα λιπασματος κοντα μπας και παρει τα πανω της. Ελαχιστα φυλλα της ψιλοκιτρινισαν. Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι κατι καφε μικρα χνουδακια που μετα απο καιρο κανουν πανω τα φυτα αλλα και το χαλικι. Με ενα απλο καθαρισμα φευγει απο τα φυτα τουλαχιστον. Ειναι αλγη αυτο; Και εαν ναι πως μπορω να το περιορισω;

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικάκι που έχεις είναι χοντρούτσικο, και η κρυπτοκορύνα θα ζοριστεί λίγο.

Χρειάζεται χρόνος για να πάρει τα πάνω της.

Το χνουδάκι που βλέπεις ενδέχεται να είναι άλγη, αλλά βάλε κάποια φωτογραφία ώστε να μπορέσουμε να δούμε και τι είδους άλγη είναι.

Μέχρι τότε για ρίξε μια ματιά εδώ μήπως μπορέσεις και αναγνωρίσεις το είδος.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SOTIRIS said:

Το χαλικάκι που έχεις είναι χοντρούτσικο, και η κρυπτοκορύνα θα ζοριστεί λίγο.

Χρειάζεται χρόνος για να πάρει τα πάνω της.

Το χνουδάκι που βλέπεις ενδέχεται να είναι άλγη, αλλά βάλε κάποια φωτογραφία ώστε να μπορέσουμε να δούμε και τι είδους άλγη είναι.

Μέχρι τότε για ρίξε μια ματιά εδώ μήπως μπορέσεις και αναγνωρίσεις το είδος.

 

Ναι ειναι η καφε διατομικη αλγη. Με το χερι εαν την καθαρισω φευγει ευκολα. Αλλα μεσα σε λιγο χρονο γεμισε ολο το ενυδρειο, φυτα, χαλικι μεχρι και τζαμι!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτή η άλγη θα φύγει σιγά σιγά. Βάλε μας καμια φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...