Jump to content

Ο πρωτος μου μονομαχος


Recommended Posts

Υπομονή και όξινο νεράκι θα βοηθήσουν, και το ενυδρείο με την άλγη, και το ψαράκι που το προτιμά.:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

23 hours ago, ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ said:

Αν είναι αυτή η άλγη θα φύγει σιγά σιγά. Βάλε μας καμια φωτό.

Μακαρι να μπορουσα αλλα προχθες με την αλλαγη του νερου καθαρισα οση φαινοταν πανω στα φυτα και στο τζαμι. Εβγαινε πολυ ευκολα. Εαν ξαναδω καπου θα τραβηξω μια φωτο να την ανεβασω.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, SOTIRIS said:

Υπομονή και όξινο νεράκι θα βοηθήσουν, και το ενυδρείο με την άλγη, και το ψαράκι που το προτιμά.:thumbup:

Το ph ειναι στο 7, τωρα εαν μπορεσω και το ριξω λιγο ακομα με ξυλο και catappa θα δειξει. Παντως ανησυχω για την κρυπτοκορινα. Της εβαλα και μια μπαλα που διαλυεται στην ριζα μηπως και παρει τα πανω της. Κριμα γιατι ειναι πολυ ωραιο φυτο. :(

Link to comment
Share on other sites

Οι κρυπτοκορίνες είναι περίεργα φυτά. Κάποτε είχα βάλει δυο τρεις ρίζες και στην αρχή πήγαιναν τόσο χάλια που ήμουν έτοιμος να τις ξυλώσω. Μετά από λίγο διάστημα πραγματικά έπιασαν το μισό ενυδρείο. Θέλουν υπομονή.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, SOTIRIS said:

Οι κρυπτοκορίνες είναι περίεργα φυτά. Κάποτε είχα βάλει δυο τρεις ρίζες και στην αρχή πήγαιναν τόσο χάλια που ήμουν έτοιμος να τις ξυλώσω. Μετά από λίγο διάστημα πραγματικά έπιασαν το μισό ενυδρείο. Θέλουν υπομονή.:)

Ναι, ισως βεβαια φταιει το γεγονος οτι εχω χοντρο χαλικι και δεν εχω υποστρωμα; Δεν ξερω, οταν το εψαξα δεν ελεγε οτι θελει και υποστρωμα. Αυτες, ανουμπιες και βαλισνεριες ελεγε ειναι τα πιο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Τι είδος κρυπτοκορίνα είναι? Δεν έχουν όλα τα είδη ίδιες απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, SOTIRIS said:

Τι είδος κρυπτοκορίνα είναι? Δεν έχουν όλα τα είδη ίδιες απαιτήσεις.

Cryptocorine becketii απο οτι ειδα λεγεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Cryptocorine becketii απο οτι ειδα λεγεται.

Είναι είδος που θέλει καλό φωτισμό.:)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SOTIRIS said:

Είναι είδος που θέλει καλό φωτισμό.:)

Η λεντοταινια βγαζει κοντα στα 20 watt δεν ειναι αρκετο;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι θα τη παλέψει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/31/2017 at 7:42 AM, SOTIRIS said:

Πιστεύω οτι θα τη παλέψει.

Τελικα την παλεψε η κρυπτοκορινα, την ενίσχυσα και με κατι μπαλες λιπασματος και παει μια χαρα. Τωρα για την καφε αλγη προσπαθησα να μειωσω τις ωρες φωτισμου και εβαλα και εναν πολυ μικρο γλυφτη ο οποιος εκανε εξαιρετικη δουλεια. Ελα ομως που ο μονομαχος μου εχει βγει σουπερ νταης και γινοταν του κυνηγητου μεσα στο ενυδρειο 24/7 οποτε αναγκάστηκα  και τον επεστρεψα τον καημενο τον γλυφτη. Να και μια ενημερωμενη φωτο του μονομαχο ενυδρειου μου οπως εχει τωρα! Το ξερω το εχω μπομπαρει στα φυτα. Νομιζω μου εχει μπει το μικροβιο και σκεφτομαι να παω και για 2ο χαχα!20170406_231659-1.thumb.jpg.6d8a1e31f5b17b9c72d47da272539408.jpg

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι! Βάλε κανένα σαλιγκαράκι (όχι Apple Snail) αν θελεις να προσθέσεις κάτι για τις αλγες και τα υπολείμματα τροφής. Άλλο ψάρι δεν σε παίρνει στα λίτρα σου και ούτε γαρίδες αφού ο πλεκο αντιμετώπισε πρόβλημα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bbetta said:

Μια χαρά είσαι! Βάλε κανένα σαλιγκαράκι (όχι Apple Snail) αν θελεις να προσθέσεις κάτι για τις αλγες και τα υπολείμματα τροφής. Άλλο ψάρι δεν σε παίρνει στα λίτρα σου και ούτε γαρίδες αφού ο πλεκο αντιμετώπισε πρόβλημα 

Ευχαριστω! Το δοκιμασα το σαλιγκαρακι πριν τον πλεκο με ενα ramshorn spotted αλλα απο οτι καταλαβα (δεν το ηξερα) τα σαλιγκαρια ειναι ευαισθητα σε καποια ουσια που εχουν τα γενικα λιπασματα, οποτε μας αφησε πολυ συντομα. Τι θα προτεινες απο σαλιγκαρια για καφε αλγη;

Link to comment
Share on other sites

Το μικρόβιο του φυτεμένου είναι πολύ δυνατό.:D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι λίπασμα βάζεις; Tα σαλιγκάρια ναι μεν επηρεάζονται από λιπάσματα και όξινο νερό, αλλά το λίπασμα πρέπει να είναι σε υπερυπερυπερδοσολογια για να σκοτώσει από την εμπειρία μου. Μηπως έχεις όξινο νερό ή έκανες καμία θεραπεία με κάποιο φάρμακο;

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, bbetta said:

Τι λίπασμα βάζεις; Tα σαλιγκάρια ναι μεν επηρεάζονται από λιπάσματα και όξινο νερό, αλλά το λίπασμα πρέπει να είναι σε υπερυπερυπερδοσολογια για να σκοτώσει από την εμπειρία μου. Μηπως έχεις όξινο νερό ή έκανες καμία θεραπεία με κάποιο φάρμακο;

Βαζω ενα γενικο της JBL, βεβαια τωρα που το λες οταν ειχα το σαλιγκαρι εκανα θεραπεια στον μονομαχο γιατι τον πηρα με ich. Γιατι οχι apple snails; Τι σαλιγκαρια προτεινεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, bbetta said:

Τι λίπασμα βάζεις; Tα σαλιγκάρια ναι μεν επηρεάζονται από λιπάσματα και όξινο νερό, αλλά το λίπασμα πρέπει να είναι σε υπερυπερυπερδοσολογια για να σκοτώσει από την εμπειρία μου. Μηπως έχεις όξινο νερό ή έκανες καμία θεραπεία με κάποιο φάρμακο;

Α επισης το ph του νερου μου ειναι στο 7. Δεν ξερω εαν με το catappa και τις τανινες του νερου χαμηλωσε και αλλο το ph μου. Παντως εχω θεμα με την καφε αλγη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το όξινο pH (αν έχεις βρύση στο 7 και βαζεις catappa, λογικά πέφτει από λίγο έως πολύ, αν δεν έχεις blackwater φαντάζομαι όχι πολύ), πειράζει όλα τα σαλιγκάρια . Όμως ψοφάνε στην αντίστροφη όσμωση πολύ περισσότερο επειδή οι μεμβράνες της δεσμεύουν τα ανθρακικά άλατα που χρειάζονται για να δομήσουν το κέλυφός τους. Αφού δεν έχεις όσμωση, δεν θεωρώ πως θα σου ψωφούσε κάτι τόσο εύκολα. Όταν έβγαλες το ψόφιο σαλιγκάρι το κέλυφος του είχε άσπρο ή γενικά το έβλεπες να ασπρίζει με τον καιρό από τότε που το πήρες; Αν όχι, και με δεδομένο το ότι δεν κανεις υπερδοσολογια στα λιπάσματα, τότε σχεδόν σίγουρα πέθανε από το φάρμακο.

 

Δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα σου, αλλά φαντάζομαι πως το ενυδρείο σου είναι νεοσύστατο. Η καφε άλγη κάνει τον κύκλο της από πολλά νέα ενυδρεία. Όσο μπορείς να την αφαιρείς και σιγά σιγά θα φύγει από μόνη της, εφόσον δεν δημιουργείται κάποια ανισορροπία στο σύστημά σου ( υπερβολικά λιπάσματα, ελάχιστα λιπάσματα, υπερβολική φωτοπεριοδος ή όχι σταθερή (πάρε χρονοδιακόπτη αν δεν έχεις), έκθεση ενυδρείου στον ήλιο για ώρες κτλπ.)

 

Δεν προτείνω τα Apple Snail επειδή γίνονται τεράστια, ρυπαίνουν πολύ το νερό και θα μπορούσαν να δημιουργήσουν πρόβλημα. 

Προτάσεις

• Από τους γνωστούς λαθρεπιβάτες Ramshorn, Physa, Malaysian Trumpet Snail, πιο αποτελεσματικά είναι το πρώτο και το τρίτο. Μπορείς να ξαναδοκιμασεις με μερικά Ramshorn, υπάρχει και όμορφη μπλε ποικιλία.

• Αλλιώς, μπορείς να δοκιμάσεις ένα Nerite Snail (οποιοδήποτε σου αρέσει/βρεις πχ Zebra,Tiger,Thorn κτλπ). Θεωρώ πως η δεύτερη επιλογή είναι λιγότερο αποτελεσματική αλλά πιο ωραία αισθητικά. Υπάρχει περίπτωση να σου τύχει θηλυκό που ενδεχομένως θα αρχίσει να γεννάει αυγα που δεν εκκολάπτονται σε γλυκό νερό. Αυτά κολλάνε σε τζάμια, ξύλα, πέτρες και φυτα. Δεν βγαίνουν πολύ ευκολα και ίσως σε χαλάσουν στο ματι. Πριν 7-8 χρόνια που είχα και εγώ έναν μονομαχο σε 20 λίτρα, είχα Zebra Nerite χωρίς πρόβλημα :)

 

Έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά, ότι χρειαστείς είμαστε εδώ. :D 

 

 

Φιλικά,

Βασίλης

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Κοίτα το όξινο pH (αν έχεις βρύση στο 7 και βαζεις catappa, λογικά πέφτει από λίγο έως πολύ, αν δεν έχεις blackwater φαντάζομαι όχι πολύ), πειράζει όλα τα σαλιγκάρια . Όμως ψοφάνε στην αντίστροφη όσμωση πολύ περισσότερο επειδή οι μεμβράνες της δεσμεύουν τα ανθρακικά άλατα που χρειάζονται για να δομήσουν το κέλυφός τους. Αφού δεν έχεις όσμωση, δεν θεωρώ πως θα σου ψωφούσε κάτι τόσο εύκολα. Όταν έβγαλες το ψόφιο σαλιγκάρι το κέλυφος του είχε άσπρο ή γενικά το έβλεπες να ασπρίζει με τον καιρό από τότε που το πήρες; Αν όχι, και με δεδομένο το ότι δεν κανεις υπερδοσολογια στα λιπάσματα, τότε σχεδόν σίγουρα πέθανε από το φάρμακο.

 

Δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα σου, αλλά φαντάζομαι πως το ενυδρείο σου είναι νεοσύστατο. Η καφε άλγη κάνει τον κύκλο της από πολλά νέα ενυδρεία. Όσο μπορείς να την αφαιρείς και σιγά σιγά θα φύγει από μόνη της, εφόσον δεν δημιουργείται κάποια ανισορροπία στο σύστημά σου ( υπερβολικά λιπάσματα, ελάχιστα λιπάσματα, υπερβολική φωτοπεριοδος ή όχι σταθερή (πάρε χρονοδιακόπτη αν δεν έχεις), έκθεση ενυδρείου στον ήλιο για ώρες κτλπ.)

 

Δεν προτείνω τα Apple Snail επειδή γίνονται τεράστια, ρυπαίνουν πολύ το νερό και θα μπορούσαν να δημιουργήσουν πρόβλημα. 

Προτάσεις

• Από τους γνωστούς λαθρεπιβάτες Ramshorn, Physa, Malaysian Trumpet Snail, πιο αποτελεσματικά είναι το πρώτο και το τρίτο. Μπορείς να ξαναδοκιμασεις με μερικά Ramshorn, υπάρχει και όμορφη μπλε ποικιλία.

• Αλλιώς, μπορείς να δοκιμάσεις ένα Nerite Snail (οποιοδήποτε σου αρέσει/βρεις πχ Zebra,Tiger,Thorn κτλπ). Θεωρώ πως η δεύτερη επιλογή είναι λιγότερο αποτελεσματική αλλά πιο ωραία αισθητικά. Υπάρχει περίπτωση να σου τύχει θηλυκό που ενδεχομένως θα αρχίσει να γεννάει αυγα που δεν εκκολάπτονται σε γλυκό νερό. Αυτά κολλάνε σε τζάμια, ξύλα, πέτρες και φυτα. Δεν βγαίνουν πολύ ευκολα και ίσως σε χαλάσουν στο ματι. Πριν 7-8 χρόνια που είχα και εγώ έναν μονομαχο σε 20 λίτρα, είχα Zebra Nerite χωρίς πρόβλημα :)

 

Έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά, ότι χρειαστείς είμαστε εδώ. :D 

 

 

Φιλικά,

Βασίλης

+1!!!! 

Εγω προτινω ραμσχορν (καλυτερα καφε) και κανα δυο nerite 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, bbetta said:

Κοίτα το όξινο pH (αν έχεις βρύση στο 7 και βαζεις catappa, λογικά πέφτει από λίγο έως πολύ, αν δεν έχεις blackwater φαντάζομαι όχι πολύ), πειράζει όλα τα σαλιγκάρια . Όμως ψοφάνε στην αντίστροφη όσμωση πολύ περισσότερο επειδή οι μεμβράνες της δεσμεύουν τα ανθρακικά άλατα που χρειάζονται για να δομήσουν το κέλυφός τους. Αφού δεν έχεις όσμωση, δεν θεωρώ πως θα σου ψωφούσε κάτι τόσο εύκολα. Όταν έβγαλες το ψόφιο σαλιγκάρι το κέλυφος του είχε άσπρο ή γενικά το έβλεπες να ασπρίζει με τον καιρό από τότε που το πήρες; Αν όχι, και με δεδομένο το ότι δεν κανεις υπερδοσολογια στα λιπάσματα, τότε σχεδόν σίγουρα πέθανε από το φάρμακο.

 

Δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα σου, αλλά φαντάζομαι πως το ενυδρείο σου είναι νεοσύστατο. Η καφε άλγη κάνει τον κύκλο της από πολλά νέα ενυδρεία. Όσο μπορείς να την αφαιρείς και σιγά σιγά θα φύγει από μόνη της, εφόσον δεν δημιουργείται κάποια ανισορροπία στο σύστημά σου ( υπερβολικά λιπάσματα, ελάχιστα λιπάσματα, υπερβολική φωτοπεριοδος ή όχι σταθερή (πάρε χρονοδιακόπτη αν δεν έχεις), έκθεση ενυδρείου στον ήλιο για ώρες κτλπ.)

 

Δεν προτείνω τα Apple Snail επειδή γίνονται τεράστια, ρυπαίνουν πολύ το νερό και θα μπορούσαν να δημιουργήσουν πρόβλημα. 

Προτάσεις

• Από τους γνωστούς λαθρεπιβάτες Ramshorn, Physa, Malaysian Trumpet Snail, πιο αποτελεσματικά είναι το πρώτο και το τρίτο. Μπορείς να ξαναδοκιμασεις με μερικά Ramshorn, υπάρχει και όμορφη μπλε ποικιλία.

• Αλλιώς, μπορείς να δοκιμάσεις ένα Nerite Snail (οποιοδήποτε σου αρέσει/βρεις πχ Zebra,Tiger,Thorn κτλπ). Θεωρώ πως η δεύτερη επιλογή είναι λιγότερο αποτελεσματική αλλά πιο ωραία αισθητικά. Υπάρχει περίπτωση να σου τύχει θηλυκό που ενδεχομένως θα αρχίσει να γεννάει αυγα που δεν εκκολάπτονται σε γλυκό νερό. Αυτά κολλάνε σε τζάμια, ξύλα, πέτρες και φυτα. Δεν βγαίνουν πολύ ευκολα και ίσως σε χαλάσουν στο ματι. Πριν 7-8 χρόνια που είχα και εγώ έναν μονομαχο σε 20 λίτρα, είχα Zebra Nerite χωρίς πρόβλημα :)

 

Έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά, ότι χρειαστείς είμαστε εδώ. :D 

 

 

Φιλικά,

Βασίλης

Τελικα κατεληξα σε 2 ramshorn...τους εριξε απο μια τσιμπια ο μονομαχος με το που τα εβαλα μεσα και κατευθειαν βρεθηκε το ενα να επιπλεει. Μου βγηκε μεγαλος νταης ο ατιμος! Ειδα παντως κατι σημερα που με ανησύχησε :hot:. Οι ανουμπιες μου εχουν κανει κατι σαν καφε κιτρινη σταμπα στα φυλλα τους. Δεν ειναι αλγη και δεν φευγει με τριψιμο. Ειναι απο το catappa και το ξυλο η καποια αρρωστια;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, bbetta said:

Πιθανόν έλλειψη καλίου ή σιδήρου.

Το Ferropol της JBL λεει οτι προσφερει στα φυτα καλλιο και σιδηρο και οτι αποτρεπει και επανορθωνει συμπτωματα ανεπαρκειας σε σιδηρο και καλλιο. Βαζω καθε εβδομαδα σε καθε αλλαγη νερου. Τι αλλο να κανω; Δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα και μια φωτο οσο καθαρη μπορουσα εκει που ειναι πιο σκουρο πανω στα φυλλα ειναι οι κηλιδες...

20170411_000209.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...