Jump to content

Ο πρωτος μου μονομαχος


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 minutes ago, bbetta said:

Αν έχεις καμία ταμπλέτα βάλε στις ρίζες τους 

Εχω βαλει κατι σαν μπαλες στην κρυπτοκορινα και στην βαλισνερια. Να βαλω και σε αυτες; Εκτος εαν βαζω πιο συχνα λιπασμα;

Link to comment
Share on other sites

Οι ανουμπιες παίρνουν θρεπτικά συστατικά αποκλειστικά από τις ρίζες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, bbetta said:

Οι ανουμπιες παίρνουν θρεπτικά συστατικά αποκλειστικά από τις ρίζες 

Μεχρι τωρα 2 μηνες που εχω το ενυδρειο δεν ειχα παρατηρησει κατι και ειχαν πολυ καλη αναπτυξη. Εκτος εαν με την προσθηκη της βαλισνερια και του κερατοφυλλου δεν μενουν και πολλα θρεπτικα συστατικα γι αυτες. 3 μερες πριν δεν ειχαν τιποτα σημερα το παρατηρησα με την αλλαγη του νερου. Να προσθετω περισσοτερο υγρο λιπασμα; Να βαλω μια μπαλα λιπασματος καπου κεντρικα για να τραβανε και αυτες κατι;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ταμπλέτες λιπάσματος οποιασδήποτε εταιρείας, βάλε στην ρίζα όπως έκανες με τις κρυπτοκορινες.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2017 at 1:14 AM, bbetta said:

Κοίτα το όξινο pH (αν έχεις βρύση στο 7 και βαζεις catappa, λογικά πέφτει από λίγο έως πολύ, αν δεν έχεις blackwater φαντάζομαι όχι πολύ), πειράζει όλα τα σαλιγκάρια . Όμως ψοφάνε στην αντίστροφη όσμωση πολύ περισσότερο επειδή οι μεμβράνες της δεσμεύουν τα ανθρακικά άλατα που χρειάζονται για να δομήσουν το κέλυφός τους. Αφού δεν έχεις όσμωση, δεν θεωρώ πως θα σου ψωφούσε κάτι τόσο εύκολα. Όταν έβγαλες το ψόφιο σαλιγκάρι το κέλυφος του είχε άσπρο ή γενικά το έβλεπες να ασπρίζει με τον καιρό από τότε που το πήρες; Αν όχι, και με δεδομένο το ότι δεν κανεις υπερδοσολογια στα λιπάσματα, τότε σχεδόν σίγουρα πέθανε από το φάρμακο.

 

Δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα σου, αλλά φαντάζομαι πως το ενυδρείο σου είναι νεοσύστατο. Η καφε άλγη κάνει τον κύκλο της από πολλά νέα ενυδρεία. Όσο μπορείς να την αφαιρείς και σιγά σιγά θα φύγει από μόνη της, εφόσον δεν δημιουργείται κάποια ανισορροπία στο σύστημά σου ( υπερβολικά λιπάσματα, ελάχιστα λιπάσματα, υπερβολική φωτοπεριοδος ή όχι σταθερή (πάρε χρονοδιακόπτη αν δεν έχεις), έκθεση ενυδρείου στον ήλιο για ώρες κτλπ.)

 

Δεν προτείνω τα Apple Snail επειδή γίνονται τεράστια, ρυπαίνουν πολύ το νερό και θα μπορούσαν να δημιουργήσουν πρόβλημα. 

Προτάσεις

• Από τους γνωστούς λαθρεπιβάτες Ramshorn, Physa, Malaysian Trumpet Snail, πιο αποτελεσματικά είναι το πρώτο και το τρίτο. Μπορείς να ξαναδοκιμασεις με μερικά Ramshorn, υπάρχει και όμορφη μπλε ποικιλία.

• Αλλιώς, μπορείς να δοκιμάσεις ένα Nerite Snail (οποιοδήποτε σου αρέσει/βρεις πχ Zebra,Tiger,Thorn κτλπ). Θεωρώ πως η δεύτερη επιλογή είναι λιγότερο αποτελεσματική αλλά πιο ωραία αισθητικά. Υπάρχει περίπτωση να σου τύχει θηλυκό που ενδεχομένως θα αρχίσει να γεννάει αυγα που δεν εκκολάπτονται σε γλυκό νερό. Αυτά κολλάνε σε τζάμια, ξύλα, πέτρες και φυτα. Δεν βγαίνουν πολύ ευκολα και ίσως σε χαλάσουν στο ματι. Πριν 7-8 χρόνια που είχα και εγώ έναν μονομαχο σε 20 λίτρα, είχα Zebra Nerite χωρίς πρόβλημα :)

 

Έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά, ότι χρειαστείς είμαστε εδώ. :D 

 

 

Φιλικά,

Βασίλης

Το προβλημα με την καφε αλγη ολο γινεται και χειροτερο. Εχει σκεπασει τα παντα. Φυτα, χαλικι, ξυλο, ειδικα πανω στην κρυπτοκορινα υπαρχει παρα πολυ. Σημερα αλλαξα το φιλτρο μου, μου προτειναν ομως στο μαγαζι να προσθεσω λιγο ανθρακα και οτι με την παροδο του χρονου θα βοηθησει. Δεν ξερω πλεον τι να κανω. Δεν ξερω καν εαν ο φωτισμος μου ειναι σωστος και μου προκαλει αυτο το προβλημα. Μια λεντοταινια ειναι στα 20watt. Εχω απογοητευτει.

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφία θα βοηθούσε. Ειδικός στις αλγες δεν είμαι, η ύπαρξη της δηλώνει ανισορροπία όπως προανέφερα. Πιθανόν να βάζεις μεγαλύτερη ποσότητα λιπάσματος από ότι χρειάζονται τα φυτα σου. Και οι ανουμπιες και οι κρυπτοκορινες παίρνουν θρεπτικά από τις ρίζες άρα ίσως δημιουργείται περίσσεια στην στήλη του νερού. Ο άνθρακας δεν ξέρω αν βοηθάει, απορροφά το λίπασμα πάντως. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, bbetta said:

Φωτογραφία θα βοηθούσε. Ειδικός στις αλγες δεν είμαι, η ύπαρξη της δηλώνει ανισορροπία όπως προανέφερα. Πιθανόν να βάζεις μεγαλύτερη ποσότητα λιπάσματος από ότι χρειάζονται τα φυτα σου. Και οι ανουμπιες και οι κρυπτοκορινες παίρνουν θρεπτικά από τις ρίζες άρα ίσως δημιουργείται περίσσεια στην στήλη του νερού. Ο άνθρακας δεν ξέρω αν βοηθάει, απορροφά το λίπασμα πάντως. 

Ειναι αυτο που εστειλα πιο πανω σε ολο το ενυδρειο. Λιπασμα βαζω μια φορα την εβδομαδα την ποσοτητα που λεει. Ο ανθρακας απορροφα το λιπασμα; Μου αρεσει που την ρωτησα κιολας και μου ειπε οτι δεν θα εχω θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κάτι σοβαρό.

Κατσε μια μερα και αφαιρεσαι όσο περισσότερη μπορείς, λογικά θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει. Χρονοδιακόπτη έχουμε; Στις πόσες ώρες;

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, bbetta said:

Δεν βλέπω κάτι σοβαρό.

Κατσε μια μερα και αφαιρεσαι όσο περισσότερη μπορείς, λογικά θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει. Χρονοδιακόπτη έχουμε; Στις πόσες ώρες;

Κανει συνεχεια την επανεμφάνιση της. Εχω χρονοδιακοπτη, γυρω στις 7-8 ωρες. Τις μειωσα απο τις 10 που τα ειχα ανοιχτα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι. Προτείνω να κανεις λίγη υπομονή. Οι αλλαγές νερού βοηθανε επίσης. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

14919509438201220012784.jpg

τιποτα δεν εχεις...... εμενα η καφε αλγη ειχε κανει την ανουμπια καφε!!!! την εβαζα κατω απο την βριση με την πιεση και την ετριβα για να φιγει η αλγη.... οπως ειπαν τα παιδια απο πανο θα κανει τον κυκλο της και θα φιγει.... :bigemo_harabe_net-108:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Ειναι αυτο που εστειλα πιο πανω σε ολο το ενυδρειο. Λιπασμα βαζω μια φορα την εβδομαδα την ποσοτητα που λεει. Ο ανθρακας απορροφα το λιπασμα; Μου αρεσει που την ρωτησα κιολας και μου ειπε οτι δεν θα εχω θεμα.

Ο άνθρακας απορροφά τα λιπάσματα και αυτός είναι ο λόγος που τον αποφεύγουμε στα φυτεμένα ενυδρεία (κυρίως για μόνιμη χρήση).:)

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, SOTIRIS said:

Ο άνθρακας απορροφά τα λιπάσματα και αυτός είναι ο λόγος που τον αποφεύγουμε στα φυτεμένα ενυδρεία (κυρίως για μόνιμη χρήση).:)

Σημερα καθησα καθαρισα οση καφε διατομικη αλγη μπορουσα ειτε απο υποστρωμα, απο φυτα, πετρες, φιλτρο. Σαν να μην εφτανε αυτο ειδα οτι η κρυπτοκορινα εβγαλε σε καποιες ακρες μερικων φυλλων της κατι σαν καφε μαυρες τριχιτσες. Δεν ξερω εαν αυτο ειναι η τριχοειδης αλγη που λενε αλλα αυτο που εκανα ηταν να κοψω μονο 4 φυλλα που ειδα οτι ειχαν το προβλημα. Γενικα αυτο το φυτο απο την αρχη δεν μου εχει παει καλα. Οσο για τον ανθρακα, με την αλλαγη του φιλτρου μου, με προτροπη απο υπαλληλο pet shop μου ειπε να κρατησω οσο μπορω μεσα στο φιλτρο και οτι δεν τραβαει αρκετο λιπασμα. Επειδη δεν ημουν σιγουρος 100% γι αυτο που μου ελεγε εγω εκανα το εξης στο κατω μερος εβαλα πολυ λιγο ανθρακα λιγοτερο απο το μισο που ειχε μεσα, απο πανω το σφουγγαρι και τελος το βιολογικο μου υλικο. Δεν ξερω εαν εκανα καλα η οχι..

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Mr.Angelos said:

τιποτα δεν εχεις...... εμενα η καφε αλγη ειχε κανει την ανουμπια καφε!!!! την εβαζα κατω απο την βριση με την πιεση και την ετριβα για να φιγει η αλγη.... οπως ειπαν τα παιδια απο πανο θα κανει τον κυκλο της και θα φιγει.... :bigemo_harabe_net-108:

Αυτο ειναι μετα απο αλλαγη νερου οπου καθαριζω οση μπορω. Σημερα με ενα πολυ καλο καθαρισμο εβγαλα παραπανω απο ενα μεγαλο μπωλ καφε αλγης. :hehe

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούμε τον άνθρακα για πολύ συγκεκριμένους λόγους. Όπως για να τραβήξουμε τα υπολείμματα φαρμάκων μετά από θεραπείες, για να τραβήξουμε διάφορες χημικές ουσίες, και για να το κάνουμε πιο διαυγές.

Θα σου πρότεινα αφού δεν συντρέχει κάποιος από τους παραπάνω λόγους να τον αφαιρέσεις εντελώς.

Πάνω από το βιολογικό υλικό μπορείς να βάλεις μια στρώση ενυδρειακό βαμβάκι :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, SOTIRIS said:

Χρησιμοποιούμε τον άνθρακα για πολύ συγκεκριμένους λόγους. Όπως για να τραβήξουμε τα υπολείμματα φαρμάκων μετά από θεραπείες, για να τραβήξουμε διάφορες χημικές ουσίες, και για να το κάνουμε πιο διαυγές.

Θα σου πρότεινα αφού δεν συντρέχει κάποιος από τους παραπάνω λόγους να τον αφαιρέσεις εντελώς.

Πάνω από το βιολογικό υλικό μπορείς να βάλεις μια στρώση ενυδρειακό βαμβάκι :)

Αφαιρεσα τελειως τον ανθρακα που ειχα κατω κατω, στην θεση του προσθεσα επιπλεον mini siporax. Οποτε η διαταξη παει ως εξης απο κατω προς πανω: mini siporax, σφουγγαρι, ξανα mini siporax και τελος υαλοβαμβακας. Απο ολα τα φυτα μονο η κρυπτοκορινα δεν τα παει καθολου καλα και σκεφτομαι μαλλον να την αντικαταστησω. Ιδανικα σκεφτομαι κατι ταχειας αναπτυξης αλλα με χαμηλες απαιτησεις. Επισης σκεφτομουν και java fern. Βασικα κατι για να συναγωνιστεί την αλγη. Καμμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Την κρυπτο άστην ακόμα μέσα. Το συγκεκριμένο φυτό θέλει αρκετό καιρό να προσαρμοστεί και συνήθως λιώνει σε κάποιον βαθμό στην αρχή. Μετά όμως αναπτύσσεται σχετικά γρήγορα μέχρι να ξαναφτάσει στο στάδιο που ήταν. Μια φορά τον χρόνο περίπου, το καλοκαίρι συνήθως, μου λιώνει ένα 40-50%. Μετά από 2 βδομαδες ξαναβγαίνουν με μεγάλη ταχύτητα, μέχρι να φτάσουν εκεί που βρισκόντουσαν, όπου μειώνεται η ανάπτυξη.Ξαναλεω, με τα φυτα που έχεις σημασία έχει η λίπανση στην ρίζα, όχι στο νερό.  Στην φωτο πάντως φαίνεται μια χαρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, bbetta said:

Την κρυπτο άστην ακόμα μέσα. Το συγκεκριμένο φυτό θέλει αρκετό καιρό να προσαρμοστεί και συνήθως λιώνει σε κάποιον βαθμό στην αρχή. Μετά όμως αναπτύσσεται σχετικά γρήγορα μέχρι να ξαναφτάσει στο στάδιο που ήταν. Μια φορά τον χρόνο περίπου, το καλοκαίρι συνήθως, μου λιώνει ένα 40-50%. Μετά από 2 βδομαδες ξαναβγαίνουν με μεγάλη ταχύτητα, μέχρι να φτάσουν εκεί που βρισκόντουσαν, όπου μειώνεται η ανάπτυξη.Ξαναλεω, με τα φυτα που έχεις σημασία έχει η λίπανση στην ρίζα, όχι στο νερό.  Στην φωτο πάντως φαίνεται μια χαρα.

Με τον γενικο καθαρισμο που εκανα απο την διατομικη, ειδα πανω σε καποια φυλλα της κρυπτοκορινας κατι σαν αλγη στις ακρες τους αλλα σαν τριχες οι οποιες δεν εφευγαν με τριψιμο οποτε αναγκαστηκα να αφαιρεσω τα πιο χαλια φυλλα. Και στην κρυπτοκορινα και στην βαλισνερια εχω βαλει κατι μπαλες λιπασματος μεσα στο χαλικι οποτε και οι 2 ειναι καλυμμένες. Συντομα ομως θα αλλαξω τον φωτισμο μου γτ εχω την εντυπωση οτι λαθος φωτισμος με Jbl υγρο λιπασμα κανουν ολη την δουλεια με την εξαρση της αλγης. Σε 15 λιτρα με φυτα οπως τα δικα μου ποιος ειναι ενας σωστος φωτισμος; Ποσα watt δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

Επισης ασχετα με τι λεει η συσκευασια της JBL σκεφτομαι να μειωσω το υγρο λιπασμα. Δηλαδη εαν σε 15 λιτρα εβαζα 5ml πλεον να βαζω 2,5ml.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Constantinos_S said:

Με τον γενικο καθαρισμο που εκανα απο την διατομικη, ειδα πανω σε καποια φυλλα της κρυπτοκορινας κατι σαν αλγη στις ακρες τους αλλα σαν τριχες οι οποιες δεν εφευγαν με τριψιμο οποτε αναγκαστηκα να αφαιρεσω τα πιο χαλια φυλλα. Και στην κρυπτοκορινα και στην βαλισνερια εχω βαλει κατι μπαλες λιπασματος μεσα στο χαλικι οποτε και οι 2 ειναι καλυμμένες. Συντομα ομως θα αλλαξω τον φωτισμο μου γτ εχω την εντυπωση οτι λαθος φωτισμος με Jbl υγρο λιπασμα κανουν ολη την δουλεια με την εξαρση της αλγης. Σε 15 λιτρα με φυτα οπως τα δικα μου ποιος ειναι ενας σωστος φωτισμος; Ποσα watt δηλαδη;

 

Πρωτα από όλα, η άλγη (ειδικά στην δίκη σου περίπτωση) δεν είναι κακό πράγμα. Ίσα ίσα, πάνω σε αυτήν αναπτύσσονται μικροοργανισμοί που αποτελούν υψηλής αξίας τροφη για τον μονομαχο. Το αισθητικό είναι άλλο θεμα.

 

Οι λίγες τρίχες που εμφανίστηκαν στην κρυπτο δεν σημαίνουν πως το φυτό μολύνθηκε ή κάτι τετοιο. Δεν χρειάζεται να αφαιρείς φύλλα σε αυτό το στάδιο, περισσότερο κακό από καλό κανεις. Τα πράγματα δεν πρόκειται να φτιάξουν μέσα σε λίγες μέρες, για να ωριμάσει το ενυδρείο παίρνει λίγους μηνες. Χωρίς να ξέρω τι φωτισμό έχεις δεν θα έλεγα να τον πειράξεις. Γενικά, μην πειράζεις το ενυδρείο, άστο να δουλέψει:hehe.

Οι δοσολογίες στα λιπάσματα είναι για full planted καταστάσεις. Εσυ χρειάζεσαι προφανώς αρκετά λιγότερη ποσότητα. Η περίσσεια θρεπτικών ίσως να είναι η αιτία του προβλήματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, bbetta said:

 

Πρωτα από όλα, η άλγη (ειδικά στην δίκη σου περίπτωση) δεν είναι κακό πράγμα. Ίσα ίσα, πάνω σε αυτήν αναπτύσσονται μικροοργανισμοί που αποτελούν υψηλής αξίας τροφη για τον μονομαχο. Το αισθητικό είναι άλλο θεμα.

 

Οι λίγες τρίχες που εμφανίστηκαν στην κρυπτο δεν σημαίνουν πως το φυτό μολύνθηκε ή κάτι τετοιο. Δεν χρειάζεται να αφαιρείς φύλλα σε αυτό το στάδιο, περισσότερο κακό από καλό κανεις. Τα πράγματα δεν πρόκειται να φτιάξουν μέσα σε λίγες μέρες, για να ωριμάσει το ενυδρείο παίρνει λίγους μηνες. Χωρίς να ξέρω τι φωτισμό έχεις δεν θα έλεγα να τον πειράξεις. Γενικά, μην πειράζεις το ενυδρείο, άστο να δουλέψει:hehe.

Οι δοσολογίες στα λιπάσματα είναι για full planted καταστάσεις. Εσυ χρειάζεσαι προφανώς αρκετά λιγότερη ποσότητα. Η περίσσεια θρεπτικών ίσως να είναι η αιτία του προβλήματος.

Μια λεντοταινια εχω ψυχρου λευκου που βγαζει κοντα στα 20 watt σαν φωτισμο. Οσο για το υγρο λιπασμα θα επρεπε να βαζω το 1/3 της αναγραφόμενης δοσης ολο αυτο το διαστημα. Στερνη μου γνωση...:hehe Τωρα εμαθα ομως. Ουτως η αλλως θα αλλαξω τον φωτισμο γτ πρακτικα δεν βοηθαει στις αλλαγες νερου και ειναι τελειως dyi κατασκευη. Γι αυτο ρωταω που πρεπει να κατευθυνθώ γιατι απο οτι καταλαβα σχεδον ολα τα pet shop ψαχνουν για θυματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Update: Εκανα υγρα τεστ σημερα 0 Αμμωνια, 0 Νιτρωδη, 0 Νιτρικα. Περιμενα να δω λιγα νιτρικα, βασικα δεν ηταν τελειως κιτρινο ηταν μεταξυ κιτρινο και πορτοκαλι στην χρωματικη παλλετα. Πηγαινε ομως στο 0. Να ανησυχω η οχι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...