Jump to content

Ο πρωτος μου μονομαχος


Recommended Posts

Ενα μικρο update του μονομαχο ενυδρειου μου. Εχει καταντησει μια μικρη ζουγκλα. :) Δεν βλεπω να τον χαλαει ομως εχει γεμισει με φωλιες ολη την επιφανεια. Ελπιζω να σας αρεσει! :) Καποια στιγμη θα το αναβαθμισω στα 31 λιτρα. Ειμαι στην φαση ευρεσης τιμων για τζαμια κτλ.

IMG-39fd70d9c5a779954e0afcc4a3df0e86-V.jpg

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 minutes ago, Irakles said:

Πολύ  ωραιο!!!!

Και το ψάρι επίσης!!!! 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και ειναι σε ξεχωριστο ενυδρειο απο εδω να σας συστησω τον Oscar (Wilde). Οταν τον πηρα ηταν σε ποτηρι, στο ξεκινημα Fin rot...και λιγο πιο μικρούλης. Πλεον τον εχω 3 μηνες, μονο με αλλαγες καθαρου νερου, ποικιλια στην τροφή και βιταμινες εχει αποκατασταθεί το 90% των πτερυγιων του. Αλωνίζει ολο το ενυδρείο 24/7 εξου και το ονομα του απο τον αντιστοιχο συγγραφεα Wilde (Wild). :)

IMG-5212e00e09e533a89eb550db3bd842eb-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και ειναι σε ξεχωριστο ενυδρειο απο εδω να σας συστησω τον Oscar (Wilde). Οταν τον πηρα ηταν σε ποτηρι, στο ξεκινημα Fin rot...και λιγο πιο μικρούλης. Πλεον τον εχω 3 μηνες, μονο με αλλαγες καθαρου νερου, ποικιλια στην τροφή και βιταμινες εχει αποκατασταθεί το 90% των πτερυγιων του. Αλωνίζει ολο το ενυδρείο 24/7 εξου και το ονομα του απο τον αντιστοιχο συγγραφεα Wilde (Wild). [emoji4]
IMG-5212e00e09e533a89eb550db3bd842eb-V.thumb.jpg.a8d4f42d2d0ce213556aacce20a32053.jpg

Χμμμ πολυ ωραιο. Για ποιο λογο δεν το εβαλες στο διαγωνισμο αν επιτρεπεται;

Greetings from the dark side!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Sturm said:


Χμμμ πολυ ωραιο. Για ποιο λογο δεν το εβαλες στο διαγωνισμο αν επιτρεπεται;

Greetings from the dark side!
 

Ευχαριστώ! Δεν εχει ολοκληρωθεί ακομα η διακοσμηση του. Οπτικα δηλαδη κατι λειπει απο το aquascaping του οποτε θα ηθελα να βαλω κατι πιο ολοκληρωμενο. Θα μπορουσα να συμμετεχω με το πρωτο μου ενυδρειο και ειχα σκοπο, αλλα δεν ειδα συμμετοχη οποτε το ανέβαλλα για αλλη φορα. :) Με ενδιεφερε πολυ να δω aquascaping ιδεες και απο αλλους συμμετέχοντες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καθε μερα μαθαινεις και κατι καινουριο σε αυτο το χομπι! Σημερα λοιπον απο περιέργεια και ενω ειχαν κλεισει τα φωτα των ενυδρειων μετα απο καμμια ωρα αναψα φακο και προς εκπληξη μου ειδα στο τζαμι του ενος ενυδρείου κατι παρα πολυ μικροσκοπικούς οργανισμους οι οποιοι εκαναν σπασμωδικές κινησεις πανω στο τζαμι! :ooh2: Αρχικα πανικοβλήθηκα, μετα ομως που το εψαξα ειδα οτι προκειται για κωπηποδα. Οι ελληνικες πηγες ηταν ελαχιστες, πιο πολυ απο ξενες πηγες βρηκα υλικο και μαλιστα οτι καποιοι εκτρεφουν και τους συγκεκριμενους οργανισμους ως ζωντανη τροφη για μωρα ψαριων. Ισχυει το οτι ειναι ενδειξη ισορροπημενου συστήματος; Ειναι επικίνδυνοι για το ψαρι; Θα πρεπε να ανησυχω;

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Constantinos_S said:

Καθε μερα μαθαινεις και κατι καινουριο σε αυτο το χομπι! Σημερα λοιπον απο περιέργεια και ενω ειχαν κλεισει τα φωτα των ενυδρειων μετα απο καμμια ωρα αναψα φακο και προς εκπληξη μου ειδα στο τζαμι του ενος ενυδρείου κατι παρα πολυ μικροσκοπικούς οργανισμους οι οποιοι εκαναν σπασμωδικές κινησεις πανω στο τζαμι! :ooh2: Αρχικα πανικοβλήθηκα, μετα ομως που το εψαξα ειδα οτι προκειται για κωπηποδα. Οι ελληνικες πηγες ηταν ελαχιστες, πιο πολυ απο ξενες πηγες βρηκα υλικο και μαλιστα οτι καποιοι εκτρεφουν και τους συγκεκριμενους οργανισμους ως ζωντανη τροφη για μωρα ψαριων. Ισχυει το οτι ειναι ενδειξη ισορροπημενου συστήματος; Ειναι επικίνδυνοι για το ψαρι; Θα πρεπε να ανησυχω;

Εχει κανεις γνωση πανω σε αυτο; Εαν ειναι δηλαδη αυτο που ανέφερα και τι σημασία έχει ή ειναι κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Χωρις φωτο ρε φιλαρακι μονο την Πυθια μπορουμε να κανουμε!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Sturm said:

Χωρις φωτο ρε φιλαρακι μονο την Πυθια μπορουμε να κανουμε!

Greetings from the dark side!
 

Φωτο δεν μπορω να τραβηξω γιατι ειναι παρα πολυ μικρα και κινουνται πολυ γρήγορα για να τα παρει ο φακος. Μπορω να βαλω ενα ενδεικτικο βιντεο ομως. Τα δικα μου ειναι πολυ πιο λιγα, ελαχιστα δηλαδή και πολυ πιο μικρα σε μέγεθος. Με φωτα δεν φαινονται, φαινεται να βγαινουν οταν πεσουν τα φωτα...και μονο με φακο.

 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ηρθε επιτελους η ωρα της αναβαθμισης και πλεον ενα ενυδρειο των 35 λιτρων τον περιμενει. :) Το ενυδρειο το εφτιαξε ενας τζαμας, υπαρχουν ομως καποια σημεια στον πατο του που οπως φαινεται του ξεφυγε λιγο η σιλικόνη. Η ερωτηση μου εχει ως εξης, υπαρχει καποιος τροπος αφαιρεσης της επιπλεον σιλικονης με προσοχη; Και εαν ναι ποιος ειναι αυτος;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στον πατο αλλα και λιγο στην πλατη του ενυδρειου, στην ουσια εκει στην ενωση.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...