Jump to content

Απλά το ενυδρείο μου


Recommended Posts

Τι χρώμα είναι αυτό που έχει πάρει η rotala ρε εσύ Χρήστο;  Είναι κάποιο συγκεκριμένο είδος ή η κλασική;

Εμένα συνήθιζε να είναι πράσινη χαμηλά και να παίρνει χρώμα επάνω.  Μάλλον παίζει ρόλο που έχεις χαμηλό ενυδρείο...

Η palustris cuba επίσης πολύ όμορφη.:thumbsu:

 

Καλές οι φωτογραφίες, αλλά το βίντεο άλλο πράμα, βλέπουμε και τα ζοριλίκια από τα ψάρια.  Πως κυνηγιούνται έτσι...

Πανέμορφο, μπράβο για άλλη μια φορά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό!!! Τα φυτά σε απίστευτη κατάσταση! Δεν εχουμε να πουμε τιποτα παρα μονο άπειρα μπραβο! Κατω αριστερα ειναι lilaeopsis brasiliensis;;; Επισης τόσο κόκκινη ροταλα δεν εχω ξαναδεί! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραιο το ενυδρείο Χρησταρα και τα ψαράκια τρομερά χρωματα.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο ωραίο το βιντεακι , δεν μπορω ομως να καταλαβω εχει bga ή ειναι απο την επεξεργασια του βιντεου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

καλές η φωτογραφίες αλλά ας δούμε και ένα δίλεπτο βιντεάκι από το ενυδρείο

 

Τελικά οι καρδινάλιοι ζούνε μια χαρά και σε γκαζόζα! :)

Πανέμορφο είναι @Χρήστος. Μεσα στο χρώμα.

Τελικά τα oercularis φαίνεται ότι είναι διαολάκια. Σφαίρα πάνε!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια
Να απαντήσω στις ερωτήσεις σας

 

Το χρώμα της ροταλιας είναι αποτέλεσμα από έναν συνδυασμός υψηλού φωτισμού 1,3w/lit. Χαμηλό ύψος (με αφαίρεση του βυθού 25cm), λάμπες osram 840 4000Κ, χαμηλά νιτρικά πολύ CO2.

 

Αριστερά μπροστά δεν είναι lilaeopsis αλλά cryptocoryne parva απλά επειδή για μεγάλο χρονικό διάστημα ήταν αναμειγμένη με την κουβα για να μπορέσει να επιβιώσει έφτιαξε μεγαλύτερα φύλα από το συνήθεις και σε ποιο όρθια στάση τα καινούργια φύλα βγαίνουν ποιο μικρά και ξαπλωτά. Γενικά όμως μεγαλώνει πολύ αργά.


Bga δεν έχω απλά αυτό που όντος στο βίντεο φαίνεται σαν bga ήταν μια φλούδα από τα ξύλα, γενικά έχω λίγο τριχοειδή πάνω στης πέτρες αλλά είναι υπό πλήρες έλεγχο.

 

Τα ψάρια φυσηκά δεν έχουν πάντοτε αυτό το έντονο χρώμα θα έλεγα πως το νορμάλ τους είναι κατά 30-40% ποιο άτονο, απλά πάρα πολλές φορές στην διάρκεια της ημέρας αλλάζουν διάθεση και χρώματα, πχ όταν ο αρσενικός είναι μόνος του είναι νορμάλ όταν βγαίνει η θηλυκιά στην επιφάνεια αμέσως αλλάζει χρώμα για να εντυπωσιάσει, ή όταν συναντιούνται τα δυο αρσενικά εκεί ανοίγουν και τα πτερύγια τους. Τα ψάρια γενικά είναι πάρα πολύ δραστήρια δεν κάθονται ήσυχα με απλά λόγια δεν είναι δίσκοι :)
Είχα 4 αρσενικά και 1 θηλυκό, γινότανε πανικός από μάχες, τώρα έχω 2 αρσενικά και 1 θηλυκό και περιμένω ποιο θα κάνει ζευγάρι ώστε στο τέλος να κρατήσω μόνο το ζευγάρι.

 

Λίγα λόγια ακόμη

Το βίντεο δεν τραβήχτηκε με επαγγελματική κάμαρα εστίασα το focus manual και περίμενα πότε θα περάσει το ψάρι από την σωστή απόσταση εστίασης για αυτό και η πολλές σκηνές, διόρθωση χρωμάτων έγινε με στόχο να τα φέρω τα χρώματα όπως φαίνονται πραγματικά, σίγουρα όμως από οθόνη σε οθόνη υπάρχουν διαφορές και κάποιος μπορεί να τα βλέπει ποιο έντονα τα χρώματα και άλλος ποιο άτονα.
Επίσης στο βίντεο φαίνεται η πολύ ελαφριά ροή του ενυδρείου ακόμη και η μικρότερες φυσαλίδες ανεβαίνουν κάθετα στην επιφάνεια και επίσης φαίνεται η σχεδόν μηδενική ανατάραξη της επιφάνειας. Το λέω αυτό γιατί πολλές φορές ειπώθηκαν διάφορα περί δημιουργίας αλγης αν δεν έχουμε έντονη ροή στο ενυδρείο ή αν έχουμε νεκρά σημεία.

Τελικά νομίζω η άλγη κάνει ότι θέλει και ψάχνει αφορμές να έρθει είτε έχουμε είτε όχι έντονη ροή και νεκρά σημεία.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

δεν είναι δίσκοι :)

Την επόμενη φορά που θα κατέβεις με το καλό, θα έρθεις σπίτι να δεις τ'αγόρια μου. Θα βάζαμε και στοιχήματα αλλά οι αγώνες είναι στημένοι εκ των πραγμάτων.:hehe

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Xρηστο ειναι απο την διορθωση των χρωματων...

Στις οθονες μου φαινεται τα μισα σου φυτα να εχουν bga.. :)

Μπορω να συμφωνησω σχετικα με την ροη.

Εχω στησει ενα 100λιτρο για φυτα μονο , με ενα εσωτερικο φιλτρο με 3 σφουγκαρια που εχει μεσα , και τα περισσοτερα φυτα ειναι ακινητα, σαν να μην υπαρχει ροη, ομως ολα πανε καλα.

Εκτος απο αυτο νομιζω οτι υπερβαλομε στην φιλτρανση...

Πχ το παραπανω ενυδρειο , οπως ειπα εχει ενα εσωτερικο φιλτρο eheim με σφουγκαρια μονο, απο ιχθυοφωρτιση, 150+ γαριδες, 7 οτος ,και καμια 50 αρια bnp, + το βαρυ χερι μου στον ταισμα.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...