Jump to content

Ερώτηση για σιλικόνες ενυδρείου


panos nts

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!! ήθελα να ρωτήσω, έχω ένα ενυδρείο το οποίο δεν έχω χρησιμοποιήσει για 2 χρόνια και το είχα αποθηκευμένο σε αποθήκη.. Τώρα που θέλω να το γεμίσω πάλι παρατήρησα κάτι και ήθελα την γνώμη σας. Είδα ότι οι κάτω σιλικόνες δηλαδή οι σιλικόνες περιμετρικά του ενυδρείου από την εξωτερική μεριά κοιτώντας από μέσα το ενυδρείο, έχουν φουσκάλες.. και δεν ξέρω αν αυτό είναι επικίνδυνο να το θέσω ξανά σε λειτουργία για να μην μου ανοίξει κάποια στιγμή..

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά!! ήθελα να ρωτήσω, έχω ένα ενυδρείο το οποίο δεν έχω χρησιμοποιήσει για 2 χρόνια και το είχα αποθηκευμένο σε αποθήκη.. Τώρα που θέλω να το γεμίσω πάλι παρατήρησα κάτι και ήθελα την γνώμη σας. Είδα ότι οι κάτω σιλικόνες δηλαδή οι σιλικόνες περιμετρικά του ενυδρείου από την εξωτερική μεριά κοιτώντας από μέσα το ενυδρείο, έχουν φουσκάλες.. και δεν ξέρω αν αυτό είναι επικίνδυνο να το θέσω ξανά σε λειτουργία για να μην μου ανοίξει κάποια στιγμή..

Μπορεις να το γεμισεις για να το δοκιμασεις ή να το πας καπου (ειναι συγκεκριμενα πετ σοπ που στα αλλαζουν) ή να το αλλαξεις μονος σου οπως εκανα εγω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το γέμισα φουλ για μια ολόκληρη μέρα κι δεν έχασε σταγόνα..απλά αγχώνομαι εν καιρό μην βγάλει πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι εργοστασιακό ή DIY; 

Στην αποθήκη έπεφτε ήλιος ή είχε μεγάλες διακυμάνσεις θερμοκρασίας; 

Πώς διεκρινες τις φουσκαλες τώρα, ή υπήρχαν και παλαιότερα; λογικά υπήρχαν πάντα 

Το πρόβλημα από το χρόνο είναι ότι ξεραινονται οι σιλικόνες 

Αν η αποθήκευση είναι σωστή, δεν έχει θέμα ένα ενυδρείο, βέβαια μια δοκιμή πριν την χρήση είναι καλό να γίνει. 

Πόσων ετών είναι ; :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Το ενυδρείο είναι εργοστασιακό ή DIY; 

Στην αποθήκη έπεφτε ήλιος ή είχε μεγάλες διακυμάνσεις θερμοκρασίας; 

Πώς διεκρινες τις φουσκαλες τώρα, ή υπήρχαν και παλαιότερα; λογικά υπήρχαν πάντα 

Το πρόβλημα από το χρόνο είναι ότι ξεραινονται οι σιλικόνες 

Αν η αποθήκευση είναι σωστή, δεν έχει θέμα ένα ενυδρείο, βέβαια μια δοκιμή πριν την χρήση είναι καλό να γίνει. 

Πόσων ετών είναι ; :)

 

 

Το ενυδρείο ειναι εργοστασιακό από το 2013 αν δεν κάνω λάθος..Στην αποθήκη όπου ήταν έπεφτε αρκετά η θερμοκρασία αλλά δεν ανέβαινε υπερβολικά.. Δεν υπήρχαν πάντα όχι τώρα που το καθάριζα το διαπίστωσα και για αυτό το γέμισα χωρίς να έχω ούτε μια απώλεια... ούτε σταγόνα!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις μια φώτο να καταλάβουμε λίγο καλύτερα τι εννοείς ??

 

Το topic μεταφέρθηκε κάπου που ταιριάζει καλύτερα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το ξαναπερασεις απο μεσα με σιλικονη ενυδρειακη. Παιρνεις μια ξυστρα για σιλικονες και αφαιρεις οτι σιλικονη υπαρχει μεσα στο ενυδρειο χωρις να κοψεις αναμεσα στα τζαμια τις ενωσεις με σιλικονη. Οταν τις καθαρισεις τοτε μπορεις να το ξαναπερασεις για να εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις θεμα. 

Εδω ειναι βιντεακι που ισως σε βοηθησει: https://www.youtube.com/watch?v=lDrTFy8WB2E&t=599s

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβασω πολυ συντομα φωτογραφιες!! Ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως φουσκαλες σε σημεια που εχει περαστει σιλικονη σημαινει οτι δεν υπαρχει σιλικονη σε εκεινο το σημειο...

Αν ειναι εξωτερικα σημεια ή σημεια που μπορουν με πιεση να "γεμισουν" δεν χρειαζεται να βγαλεις ολο το τζαμι...:D;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οριστε μια φωτο απο εξω προς τα μεσα..

20170306_170559.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχεις θεμα, εργοστασιακο του 13

Ποιας εταιρειας ειναι;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος vasilis4x4 έγραψε:

Δεν νομιζω να εχεις θεμα, εργοστασιακο του 13

Ποιας εταιρειας ειναι;;

Επειδή μόλις ξύρισα ένα, ποντάρω στο aquatlantis.^_^

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος vasilis4x4 έγραψε:

Δεν νομιζω να εχεις θεμα, εργοστασιακο του 13

Ποιας εταιρειας ειναι;;

 

Δεν θυμάμαι καθόλου να σου πω την αλήθεια, ένα καρτελάκι που είχε το καπάκι έχει φύγει δεν υπάρχει πια.. Αλλά θυμάμαι καθαρά ότι ήταν γνωστή μάρκα, δηλαδή τα περισσότερα ενυδρεία ήταν από αυτόν τον κατασκευαστή..

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι αυτο που ειπαν παραπανω

Γεμισε το μεχρι πανω και αστο 1 βδομαδα

 

Βαλε μια φωτο ολοκληρο το ενυδρειο αν μπορεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το γέμισα νερο και το έβαλα στην οριστικη του θέση.. εχω αεραντλια για 24 ωρες να φυγει το χλωριο και μετα αμέσως μπαινει βυθος, υλικο στο φιλτρο, φυτα και με την σειρα τους μετά καποιο apple snail για να αρχισει να στρωνεται.. 

1488885381085-452308740.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαράκια θα βάλεις ; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που σκέφτομαι να βάλω είναι killifish , απλά περιμένω τον husky_jim να ρωτήσω αν μπορεί να με βοηθήσει με αυγά και πρώτες τροφές.. Προφανώς θα τα μεγαλώσω αλλα θα ξεχωρίσω είτε ζευγάρι είτε χαρέμι και όλα τα υπόλοιπα με χαρά μου να τα δώσω σε κάποιον που θα θέλει!! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα ξανα ασχοληθεί στο παρελθόν και η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο δύσκολα αλλά δεν με πειράζει.. μου αρέσουν οι προκλήσεις και μακάρι να τ πάω όσο καλύτερα γίνεται.. Θα σας έχω και εσάς εδώ θα σας "πρίζω" με ό,τι ερωτήσεις εχωω..:angel:

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως, η όρεξη λείπει και δε γίνονται πράγματα. Με λίγα μέσα μπορούμε να ζήσουμε πολύ ωραίες ενυδρειακές στιγμές και η επιλογή σου είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα.

Για το "πρήξιμο" μην ανησυχείς. Γι' αυτό είμαστε εδώ!:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οπότε με το καλό να στρωθεί το ενυδρείο και για τα υπόλοιπα βλέπουμε!! ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α, παιδιά κάτι που ξέχασα να ρωτήσω, στο ενυδρείο επειδή χάλσαν οι λάμπες που είχα έβαλα λεντάκια μια σειρά, λέτε να βάλω ακόμη μια?? Δεν θα βάλω απαιτητικά φυτά, θα την έχω ανοιχτή 8 ώρες θα είναι καλα??

Link to comment
Share on other sites

Προδιαγραφές της λεντοταινίας ; :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πες μας κάποια στοιχεία σου για τα λεντ,αλλά και τα φυτά που σκοπεύειςνα βάλεις, αλλιώς είναι πολύ γενική και αόριστη η ερώτηση. 

Και καλύτερα θα ήταν να ανοίξεις κάποιο αντίστοιχο θέμα στην ανάλογη κατηγορία, αφότου κάνεις και κάποια αναζήτηση στα πλούσια θέματα του φόρουμ, με τις ερωτήσεις σου. Αλλιώς ξεφεύγει νομίζω στο παρόν θέμα, άσε που εκ του τίτλου δεν θα λάβεις πιθανώς απαντήσεις από τους "φυτεμενους " :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...