Jump to content

dpap's rio 400 Aulonocara and co


dpap

Recommended Posts

σπάνια συναντάς τέτοιους τύπους χαρά σε εσένα που τον έτυχες.

Link to comment
Share on other sites

@Χρήστος , είναι επαγγελματίας χομπίστας. Έριξες μια ματιά στην σελίδα του ;

 

Ντράπηκα να μπω στον χώρο που είχε τα ζευγάρια αναπαραγωγής και τα μικρά ...

 

Απίστευτος τύπος.

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι την είδα και έχει και απίθανα πλεκο, λίγα αλλά όλα είναι ένα και ένα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολλά περισσότερα αλλά μας είπε ότι δεν έχει χρόνο να τα φωτογραφίσει και να τα ανεβάσει στην σελίδα ! :)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος dpap έγραψε:

Η άλγη δεν ταιριάζει στην πλάτη Σταύρο ;

 

Η αλγη μου αρεσει στην πλατη αλλα χωρις το μπλε φοντο,αλλωστε και εγω την πλατη την εχω με πρασινη αλγη.Για να μην σε παιδευω 'η μπλε φοντο 'η αλγη.Παντως οπως και να το εχεις

ειναι ομορφο ενυδρειο.

 

Έγινε επεξεργασία - stav
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να διόρθωνα από  Aulonocara baenschi σε  Aulonocara sp. "Stuartgranti Maleri" (Maleri Is.)  ? Ντροπή μου.

 

Προσπαθώ να αναγνωρίσω και τα 2 διαόλια αλλά δεν έχω βρει κάτι ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Ή να έβγαζες την μοναχική καλβίνα; 

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος DEX έγραψε:

Ή να έβγαζες την μοναχική καλβίνα; 

 

Δεν είπα να βγάλω ψάρια :)

 

Η καλβίνα με συνοδεύει τα τελευταία 4 χρόνια , έχει αλλάξει 2 χώρες και εδώ που βρίσκομαι είναι σχεδόν αδύνατο να δωθεί.

 

Το post μου επάνω αναφέρεται στην "αναγνώριση" των ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Στην τύχη τα έβαλες δηλαδή; Δεν ξέρεις τι έβαλες;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος DEX έγραψε:

Στην τύχη τα έβαλες δηλαδή; Δεν ξέρεις τι έβαλες;

 

Σε ευχαριστώ για την συμβολή σου στο θέμα μου :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια αγοραστηκαν ως baenschi τα 2 τα οποια δεν γνωριζω αγοραστηκαν γιατι απο το ενα λειπει ενα ματι και πηγαινε για "πεταμα" απο το καταστημα.

 

Μετα την επισκεψη μου στο καταστημα χτες και βλεποντας τα ψαρια εκει , με εκανε να ποσταρω την ερωτηση για την διορθωση.

 

Θα εκτιμουσα καποια βοηθεια απο τα μελη που εχουν ορεξη να βοηθησουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη απ όσο μπόρεσα να διακρίνω σίγουρα έχεις 3 αρσενικά του ίδιου είδους, το ένα κυρίαρχο με τα εντονότερα χρώματα. Το αλλο μπορεί να είναι αρσενικό μπορεί και θηλυκό, δυστυχώς δεν μπορώ να διακρίνω καλά από τις φωτός.

Για τα άλλα 2 θα ήθελα μερικές παραπάνω φωτογραφίες.. το ένα που φαίνεται καλύτερα είμαι κατά 99% σίγουρος ότι δεν είναι aulonocara.  Έχω κάποια είδη στο μυαλό μου αλλά με μερικές φωτός ίσως να μπορώ να πω κάτι πιο συγκεκριμένο. :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Στάθη ! :)

 

Ο "τρελός" από το μαγαζί που αναφέρω πιο πάνω , μου είπε για mbuna afra και labidochromis perlmutt

 

Για τα υπόλοιπα είμαι 99% σίγουρος ότι έχω 6 αρσενικά και 1 θηλυκό. :)

 

Τις λες για την αναγνώριση του τύπου ;

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη θα συμφωνήσω με τα είδη, το δευτερο ήταν αυτό που σκεφτόμουν.

Άρα για να καταλάβω, μέσα στο ενυδρείο έχεις 8 ψάρια; Τα 7 aulonocara και το άλλο είναι το mbuna; Αν θέλεις βάλε μερικές φωτογραφίες από αυτά που δεν είσαι τόσο σίγουρος μπας και καταλάβουμε τίποτα.

Πώς είσαι τόσο σίγουρος για τα φύλλα; :)

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη καλημερα.Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου κ θα θελα να δω ενα ενυδρειο να τρεχει με αυλονακαρες!Τελικα το μπλε φοντο δειχνει πολυ πιο φυσικο απο το μαυρο.Παντως αν θες μπορεις να εχεις κ λιγοτερες πετρες στο ακουασκειπ σου μιας κ δε νομιζω να τις χρησημοποιουν.Απο την αλλη ειναι καθαρα θεμα γουστου κ θα μπορεσουν να επιβιωσουν περισσοτερα μικρα απο ενδεχομενες γεννες.Αν κ αν ειναι μονο μια η θηλυκη κινδυνευει πραγματικα απο τις ορεξεις τοσων αρσενικων.Παντως στις φωτογραφιες 9534 & 9535 βλεπω οτι υπαρχουν οχι ενα αλλα δυο μπουνα στο ενυδρειο σου.Στη θεση σου θα εφτιαχνα δυο χαρεμακια απο αυλονακαρες γιατι αν οντως ειναι τοσα πολλα τα αρσενικα  την θηλυκη προβλεπω να την ταλαιπωρουνε.Εκμεταλευσου τις γνωσεις του τρομερου χομπιστα που βρηκες κ πιστευω να δεχτει να ανταλλαξεται ψαρακια ωστε να σε βοηθεισει να σχηματισεις 2 ισως κ 3 χαρεμακια απο αυλονακαρες.Απο σχετκα μικρη ηληκια αυτος που εχουν περασει τοοοσα ψαρακια απ τα χερια του πιστευω να μπορεσει να σου ξεχωρισει αρσενικα θηλυκα.Επισης σου προτεινω να αφησεις κ την αλγη να αναπτυχθει πληρως γιατι βοηθαει στο να κατεβαινουν τα νιτρικα.Αληθεια σε ποια χωρα εισαι τωρα?Αν συγκρινω απ τον χομπιστα που προανεφερες εχουν κουλτουρα στις αφρικανες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πως παει το ενυδρειο φιλε?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έψαχνα το θέμα να γράψω !!

 

Το ενυδρείο πάει μια χαρά , έχασα ένα ψαράκι αυτό που λέγαμε ότι έιναι labidochromis perlmutt.

 

Το Σάββατο αποφασίσαμε να βγάλουμε την μοναδική θηλυκιά και να την βάλουμε σε ένα 54λιτρο bare bottom μπας και δούμε μικρά :)

 

Θα κάνω και ένα photshoot σήμερα και θα ενημερώσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για photoshoot δεν προλαβα αλλα προλαβα αυτο :

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12.3.2017 at 10:34 ΜΜ, το μέλος adlib έγραψε:

Δημήτρη θα συμφωνήσω με τα είδη, το δευτερο ήταν αυτό που σκεφτόμουν.

Άρα για να καταλάβω, μέσα στο ενυδρείο έχεις 8 ψάρια; Τα 7 aulonocara και το άλλο είναι το mbuna; Αν θέλεις βάλε μερικές φωτογραφίες από αυτά που δεν είσαι τόσο σίγουρος μπας και καταλάβουμε τίποτα.

Πώς είσαι τόσο σίγουρος για τα φύλλα; :)

 

Συγνώμη για την υπερβολικά καθυστερημένη απάντηση.

Τώρα στο ενυδρείο πλέον είναι : Η καλβίνα , ένα mbuna και 6 Aulonocara. Θα περάσω κάποιες φωτογραφίες το βράδυ και θα δεις ότι είναι 5 αρσενικά και 1 θηλυκό. :)

 

On 13.3.2017 at 1:42 ΠΜ, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Δημητρη καλημερα.Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου κ θα θελα να δω ενα ενυδρειο να τρεχει με αυλονακαρες!Τελικα το μπλε φοντο δειχνει πολυ πιο φυσικο απο το μαυρο.Παντως αν θες μπορεις να εχεις κ λιγοτερες πετρες στο ακουασκειπ σου μιας κ δε νομιζω να τις χρησημοποιουν.Απο την αλλη ειναι καθαρα θεμα γουστου κ θα μπορεσουν να επιβιωσουν περισσοτερα μικρα απο ενδεχομενες γεννες.Αν κ αν ειναι μονο μια η θηλυκη κινδυνευει πραγματικα απο τις ορεξεις τοσων αρσενικων.Παντως στις φωτογραφιες 9534 & 9535 βλεπω οτι υπαρχουν οχι ενα αλλα δυο μπουνα στο ενυδρειο σου.Στη θεση σου θα εφτιαχνα δυο χαρεμακια απο αυλονακαρες γιατι αν οντως ειναι τοσα πολλα τα αρσενικα  την θηλυκη προβλεπω να την ταλαιπωρουνε.Εκμεταλευσου τις γνωσεις του τρομερου χομπιστα που βρηκες κ πιστευω να δεχτει να ανταλλαξεται ψαρακια ωστε να σε βοηθεισει να σχηματισεις 2 ισως κ 3 χαρεμακια απο αυλονακαρες.Απο σχετκα μικρη ηληκια αυτος που εχουν περασει τοοοσα ψαρακια απ τα χερια του πιστευω να μπορεσει να σου ξεχωρισει αρσενικα θηλυκα.Επισης σου προτεινω να αφησεις κ την αλγη να αναπτυχθει πληρως γιατι βοηθαει στο να κατεβαινουν τα νιτρικα.Αληθεια σε ποια χωρα εισαι τωρα?Αν συγκρινω απ τον χομπιστα που προανεφερες εχουν κουλτουρα στις αφρικανες!

 

Επίσης συγνώμη για την υπερβολικά καθυστερημένη απάντηση :)

Στην Ελβετία είμαι και είμαι αρκετά τυχερός που βρήκα τον τρελό τύπο με τις αφρικάνες !!

Δεν έχω 2η φορά στο μαγαζί του αλλά η ιδέα είναι να μπει τουλάχιστον ακόμα ένα θηλυκό και μετά κάποια ζευγάρια άλλου είδους για τις υπόλοιπες ζώνες του ενυδρείου.

 

Προς το παρόν φροντίζω τα μικρά :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προχωραμε :)

Η μαμα επεστρεψε στο μεγαλο.

Αλλαγες νερου καθε 2 ημερες με σιφωναρισμα.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά πρέπει να έχω 3 θηλυκά !!!

 

Δεν το είχα παρατηρήσει , αλλά με την απουσία της θηλυκιάς τόσες ημέρες στην γεννήστρα , είχαμε προφανώς αλλαγή στην ιεραρχία και στα γούστα του αρσενικού ??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 16/06/2017 at 7:29 ΠΜ, το μέλος dpap έγραψε:

Τελικά πρέπει να έχω 3 θηλυκά !!!

 

Δεν το είχα παρατηρήσει , αλλά με την απουσία της θηλυκιάς τόσες ημέρες στην γεννήστρα , είχαμε προφανώς αλλαγή στην ιεραρχία και στα γούστα του αρσενικού ??

Για αυτό γουστάρω τόσο Αφρική!! Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος!

Δημήτρη οπως θα ξέρεις, πολλές φορές τα αρσενικά που δεν είναι κυρίαρχα μπορεί να αλλάξουν χρώμα και συμπεριφορά για να μην σκοτωθούν από τον κυρίαρχο..

Εγώ θα λεγα αν δεν δεις μπουκωμενο να μην είσαι σίγουρος για τίποτα!! :)

Τα μικρά πως πάνε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Για αυτό γουστάρω τόσο Αφρική!! Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος!

Δημήτρη οπως θα ξέρεις, πολλές φορές τα αρσενικά που δεν είναι κυρίαρχα μπορεί να αλλάξουν χρώμα και συμπεριφορά για να μην σκοτωθούν από τον κυρίαρχο..

Εγώ θα λεγα αν δεν δεις μπουκωμενο να μην είσαι σίγουρος για τίποτα!! :)

Τα μικρά πως πάνε;

Και για να σας τρελανω ακομα περισσοτερο θα πω πως ειχα για 2 χρονια "θυληκο" που μπουκωνε κανονικα (με διαφορετικου μεγεθους μωρα στο στομα της,και αυτο μου εκανε εντυπωση) και τελικα ηταν αντρας!!

 

Δεν ειναι τυχαιο οτι οι κιχλιδες της λιμνης malawi εχουν εκπληξει τους επιστημονες που ασχολουνται με την εξελιξη των ειδων και μαλιστα μεχρι και σημερα δεν εχουν ανακαλυψει περιβαλλον με τοσο γργηορη εξελικτικη διαδικασια και προσαρμοστικοτητα. :buttrock:Κανουν τα παντα για να επιζησουν και να μεταφερουν στην επομενη γενια τα γονιδια τους.Η ευφυια τους πλησιαζει αρκετα τα πρωτευοντα θηλαστικα.

 

Η αφρικη ειναι πολυ περισσοτερο απο αυτο που φαινεται.

Εξαλου ειναι γνωστο οτι ολα απο εκει ξεκινησαν!

 

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...