Jump to content

dpap's rio 400 Aulonocara and co


dpap

Recommended Posts

Θηλυκο που μπουκωνε κ τελικα ηταν αντρας,δλδ;;;Αν κ αρσενικο κραταγε μικρα στο στομα του;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγινε κατι τελειως αλοπροσαλο!

Ενα θυληκο εκανε αυγα και μπουκωνε επι σχεδον 2 χρονια.Τον τριτο χρονο "ξυπνησε" και το ειδα να ζευγαρωνει με αλλα θυληκα! Επαιρνε λιγο το χρωμα του αρσενικου (βασικα τις μαυρες γραμμες και λιγο γαλαζιο στο προσωπο) εκανε το τρεμουλο του αρσενικου κανονικα και παρεσυρε τα θυληκα να ζευγαρωσουν μαζι του και να αφηνουν τα αυγα τους.Στην επομενη περιστροφη ετρωγε τα αυγα των θυληκων και συνεχιζε. Ολα αυτα οταν ο αρσενικος δεν εβλεπε,μολις τους εβλεπε τα κυνηγουσε για λιγο και σταματουσε.Μετα ξανα..

Επαναλαμβανε το ιδιο με καθε αλλο θυληκο του ενυδρειου που ηταν ετοιμο για ζευγαρωμα τρωγοντας τα αυγα και οταν ζευγαρωνε το ιδιο (ως θυληκο) μπουκωνε κανονικα για 20 ημερες μεχρι που επαιρνα τα μικρα ο ιδιος απο τον στομα της και τα μεγαλωνα,γονιμοποιημενα 100%!

 

Το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι οντας θυληκο  ζευγαρωνε περιστασιακα και ως αρσενικο μιμουμενο τις κινησεις ωστε να καταστρεφει τους απογονους των υπολοιπων θυληκων στο ενυδρειο! Με αυτο τον τροπο εξασφαλιζε οτι θα ειναι η μονη που θα αφησει απογονους!

Το ψαρι αυτο τελικα κατεληξε απο bloat γιατι το ειχε παρακανει με τα αυγα αλλαζοντας την διατροφη της τελικα (λογο επιθετικοτητας) και δινοντας στο βακτηριο τις σωστες συνθηκες να αναπτυχθει στο εντερο της.Ηταν και το μονο ψαρι που εχασα στο ενυδρειο.

 

Εγω αυτα παρατηρησα και εκει καταληγω.

Τα συμπερασματα δικα σας!

 

Δημητρη αν ξεφυγει η κουβεντα και σε ενοχλει τα μεταφερω σε νεο θεμα :)

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σημαντικες οι παρατηρησεις σου κ πολυ ενδιαφεροντα οσα μας γραφεις!Ισως αξιζει να ανοιξεις ενα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεφεύγει η κουβέντα και δεν ενοχλεί !! Ίσα ίσα με "ξύπνησες" και θα κάνω μια ανανέωση στο θέμα σήμερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Οι βαλισνέριες ήταν διπλάσιες ...

 

Οι anubias που είναι στη μέση έχουν καφέ άλγη επάνω. Κατά τα άλλα , τα μικρά μεγαλώνουν αρκετά καλά , ελπίζω σε κανένα μήνα να τα ελευθερώσω στο μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Πολυ ωραιο Δημητρη!!!!

 

πριν 1 ώρα, το μέλος anazsdmf έγραψε:

Πολυ ομορφο, να σου ζησουν!

 

Ευχαριστω παιδες :)

Link to comment
Share on other sites

Φτου φτου!Ολα πανε κατ ευχην!Ευγε!

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη τα μικρα τα πηρες απο τον στομα τους ή εβαλες το θυληκο στην γεννηστρα να τα φτυσει μονο του?

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Φτου φτου!Ολα πανε κατ ευχην!Ευγε!

 

Ναι σαι καλά :)

 

πριν 1 ώρα, το μέλος kadmos έγραψε:

Πολύ "ατμοσφαιρικό"!

 

Νομίζω έκανα κάποιο λάθος με το white balance της φωτογραφικής :)

 

πριν 1 ώρα, το μέλος argy1 έγραψε:

Δημητρη τα μικρα τα πηρες απο τον στομα τους ή εβαλες το θυληκο στην γεννηστρα να τα φτυσει μονο του?

 

Έβαλα το θυληκό σε γεννήστρα και τα έφτυσε μόνη της μετά από μια ημέρα. Μετά από κάνα μήνα νομίζω τα μετέφερα σε μικρές γεννήστρες στο μεγάλο. Θα τα κρατήσω κάνα μήνα ακόμα εκεί μέσα και μετα μπλούμ.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά Στάθη , δεν τις πείραξα καθόλου τις φωτογραφίες :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπράβο πολύ ωραία ψάρια είναι οι αγαπημένες μου κιχλιδες από την λίμνη Μαλάουι να τις χαίρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Τελειο! Δημητρη θυμησε μου τι φωτισμο εχεις?

Εχει ενα βαθυ μπλε αλλα ειναι και ταυτοχρονα λιγο σκοτεινο,οι σκιες δειχνουν πολυ ομορφα τα πτερυγια,μου αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά Μιχάλη ! Εχω την μια εργοστασιακή αναμμένη. Πάει καλά μέχρι στιγμής. :)

Link to comment
Share on other sites

Τρομερα ομορφο τοπιο Δημητρηηηηηη! Μπραβο ρε φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα έχουν γίνει Δημήτρη. Ο κατακίτρινος .........πολύ μάγκας:)

Ο φωτισμός του ενυδρείου είναι πραγματικά εξαιρετικός.

Link to comment
Share on other sites

Congrats Δημητρη,πολυ...ατμοσφαιρικο.Τα σπαει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...