Jump to content

"Έξυπνο" πολύπριζο


Recommended Posts

Έχει πέσει το μάτι μου στο πολύπριζο του παρακάτω link Και νομίζω δίνει λύσεις στις ανάγκες μας και το ψήνω

 

http://www.electroholic.gr/gr/computer/eksupno-spiti/acsrev00002/revogi-wi-fi-smart-power-strip

 

Συνδέεται μέσω Wifi στο internet Και είναι προσβάσιμο από παντού. Έχεις real time μέτρηση κατανάλωσης ανα πρίζα και συνολικά, προγραμματίζεις χρόνους ξεχωριστά σε κάθε θέση, ανοιγοκλείνεις συσκευές από μακρυά μέσω της εφαρμογής στο κινητό. Από τιμή μάλλον νορμάλ θα έλεγα, πως σας φαίνεται;

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Στην περιγραφή έχει αυτό το κείμενο παρακάτω, αυτό είναι ρίσκο, να σου σβήσει το ενυδρείο όλο σε περίπτωση που κάτι πάθουν τα κυκλώματά του

<<Απενεργοποιείται αυτόματα μόλις αντιληφθεί τον κίνδυνο υπερφόρτωσης προσφέροντας μέγιστη ασφάλεια. >>

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό γίνεται με όλα τα πολύπριζα ασφαλείας, έχουν προστασία από υπερφόρτωση, εσύ δεν έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το ενυδρείο πάνω σε σταθεροποιητή τάσεως εάν για οποιοδήποτε λόγο συμβεί κάτι να το κόψει για να μην καούν τα φίλτρα, αλλά θα ξαναπάρει μπροστά μόλις έρθει το ρεύμα, με μια καθυστέρηση 2 λεπτών.

Το πολύμπριζο θα ανάψει ή θα κλείσει τελείως και πρέπει να το ανάψεις χειροκίνητα πάλι,

Κοίτα αυτές τις λεπτομέρειες και δες ότι λειτουργεί σωστά, τότε προχώρα στην αγορά του.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβα δουλεύει και σαν χρονοδιακόπτης?

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε θέση με διαφορετικό πρόγραμμα. Είναι φοβερό

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Force έγραψε:

Εγώ έχω το ενυδρείο πάνω σε σταθεροποιητή τάσεως εάν για οποιοδήποτε λόγο συμβεί κάτι να το κόψει για να μην καούν τα φίλτρα, αλλά θα ξαναπάρει μπροστά μόλις έρθει το ρεύμα, με μια καθυστέρηση 2 λεπτών.

Το πολύμπριζο θα ανάψει ή θα κλείσει τελείως και πρέπει να το ανάψεις χειροκίνητα πάλι,

Κοίτα αυτές τις λεπτομέρειες και δες ότι λειτουργεί σωστά, τότε προχώρα στην αγορά του.

 

 

Λογικά θα έχει μπαταρία που κρατάει το setup σε περίπτωση διακοπής. Όπως οι χρονοδιακόπτες.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και αυτή η λύση, με διάφορα πρωτόκολλα επικοινωνίας.

http://gmb-online.nl/item.aspx?id=7416  (διεύθυνση της εταιρείας)

http://www.e-shop.gr/energenie-eg-pms2-programmable-surge-protector-black-p-PER.584203    (στο e-shop.gr)

και με υψηλότερο κόστος

http://www.e-shop.gr/energenie-eg-pms2-wlan-programmable-surge-protector-with-wlan-interface-black-me-diakopti-p-PER.584205

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ξέθαμα για χρυσό φτυάρι...

 

Το έχει προσφορά ο Γερμανός στα 50€, νομίζω ότι είναι ευκαιρία, μόνο χρονοδιακόπτες να πάρεις σου βγαίνει πιο ακριβά. 

 

Εγώ πήρα ένα σήμερα το πρωί. 

 

https://www.germanos.gr/product/revogi-smart-power-strip-wi-fi/20336035/

 

Link to comment
Share on other sites

Καλο φαινεται!

Οταν το βαλεις σε λειτουργια γραψε εντυπωσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κώστα προγραμματίζεται κάθε θήρα χωριστά η όλο το πολύπριζο?

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, johnsin said:

Κώστα προγραμματίζεται κάθε θήρα χωριστά η όλο το πολύπριζο?

Κάνεις όσα προγράμματα θες για όποια θύρα θέλεις. 

 

Το πολύπριζο αυτό δείχνει να έχει σχεδιαστεί για ενυδρεία! Κάνει όλα αυτά που θέλεις. Χρονοδιάγραμμα για κάθε θέση ξεχωριστά, μέτρηση κατανάλωσης και log με την ώρα, μέρα, μήνα. Ανοιγοκλείνεις απομακρυσμένα όποια θύρα θες και το επιπλέον που έχει και είναι πολύ χρήσιμο, μπορείς να βάλεις χρονόμετρο για on/off. Δηλαδή, κλείνει πχ κυκλοφορητές-φίλτρα για να ταίσεις με χρόνο 5 λεπτά, μετά το 5λεπτο ξανανοίγουν αποφεύγοντας έτσι φαινόμενα που ξεχνάς να τα ξανανάψεις. Την έχω πατήσει αρκετές φορές έτσι σε μεγάλες αλλαγές νερού με τον θερμοστάτη. ΤΟν βγάζω από την πρίζα και ξεχνάω να τον ξαναβάλω. Με αυτό το πολύπριζο αυτό δεν πρόκειται να ξαναγίνει!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο γκατζετακι!

Θα μπουμε σε εξοδα μου φαινεται...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην τιμή της προσφοράς αξίζει 100%. Όπως θα δεις το πρώτο μου πόστ ήταν πολύ καιρό πριν, λόγω τιμής δεν το είχα τιμήσει. Στα 50€ όμως θεωρώ πως δεν πρέπει να το αφήσει κανείς να περάσει. 

Link to comment
Share on other sites

Να τα πάλι τα έξοδα!! Άσε τι μας κάνεις 

Νομίζω αξίζει να το έχουμε... να έχουμε και μια εικόνα της κατανάλωσης

 

Την θύρα LAN για ποιον λόγο την εχει;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Την θύρα LAN για ποιον λόγο την εχει;;

Αντι για wifi, χρησιμοποιεις ο,τι θες απο τα 2, εγω το εχω ασυρματα σεταρεται πανεύκολα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος paul.asty έγραψε:

Να τα πάλι τα έξοδα!! Άσε τι μας κάνεις 

Νομίζω αξίζει να το έχουμε... να έχουμε και μια εικόνα της κατανάλωσης

 

Την θύρα LAN για ποιον λόγο την εχει;;

Έλα ντε 

Καλώς τα δεχτήκαμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειναι στα προσεχή σχεδια μου!!! ποσα watt εχει αντοχή???

Στα 10.5Α κλεινει για προστασία. 10.5Α αν δεν με απατούν οι ηλεκτρολογικές μου γνωσεις ειναι 2.3KW στα 220V.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...