Jump to content

Gh μικρότερο του Kh γίνεται;


Recommended Posts

Gh μικρότερο του Kh γίνεται; 
Δεν θα αναλύσω τι είναι το KH και το GH διότι το κείμενο αυτό απευθύνεται στους είδη γνωρίζοντάς περί σκληρότητας. 
 
Καταρχήν δεν είναι λογικό να έχουμε περισσότερη ανθρακική σκληρότητα από την ολική, αφού η ανθρακική σκληρότητα περιλαμβάνεται στην ολική. 
Παρόλο αυτά υπάρχουν φορές που το τεστ μπορεί να δείξει μεγαλύτερο Kh και μικρότερο Gh
Αυτό οφείλεται στον τρόπο λειτουργίας του τεστ. 
 
Η ολική σκληρότητα αποτελείτε από της αλκαλικές γαίες (ασβέστιο, μαγνήσιο, βηρύλλιο, βάριο, στρόντιο, ράδιο). Το 80% περίπου αποτελείτε από ασβέστιο, μαγνήσιο. 
Το Kh  είναι απλά μόνο τα ιόντα CO32-  και  HCO3- τα οποία δημιουργούν άλατα αφού ενωθούν με το ασβέστιο ή με το μαγνήσιο και μην ξεχνάμε ότι είναι μέρος της ολικής σκληρότητας. 
Θα έλεγα ότι στα ενυδρεία μας εσφαλμένα χρησιμοποιούμε τον όρο Kh αφού τα τεστ που έχουμε δεν μετρούν το καθαρό KH δηλαδή μόνο τα συγκεκριμένα Διττανθρακικά  και ανθρακικά ιόντα αλλά όλη την αλκαλικότητα (ικανότητα εξουδετέρωσης των οξέων).  Για παράδειγμα αν αφαιρέσουμε κατά πολύ το μαγνήσιο και το ασβέστιο έτσι ώστε να έχουμε πχ Gh 1 και Kh 0,5 και προσθέσουμε νάτριο, τότε το νάτριο θα δημιουργήσει άλατα με  τα ιόντα CO32-  και  HCO3. Τα άλατα αυτά δεν σκληραίνουν το νερό, αλλά ούτε ανεβάζουν το πραγματικό Kh, αλλά το τεστ τα μετράει  εσφαλμένα, έτσι ξάφνου βλέπουμε να έχουμε ανεβασμένο Kh ενώ το Gh παραμένει ίδιο. 
 
Φυσικά τα Διττανθρακικά  και ανθρακικά ιόντα δεν μπορούν να ενωθούν μόνο με το νάτριο αλλά και με άλλα στοιχεία τα οποία δεν σκληραίνουν το νερό αλλά εσφαλμένα τα τεστ δείχνουν ανεβασμένο το Kh.  
 
Αν φτιάχνουμε νερό μόνο με ΑΟ και προσθέτουμε μετά εμείς διάφορους ηλεκτρολύτες κτλ μπορείτε να φανταστείτε πως μπορούμε να φτιάξουμε ότι νερό θέλουμε. 
Στην ουσία στο δικό μου ενυδρείο δεν έχω KH 3 άλλα μάλλον 1 διότι το νερό που φτιάχνω με την ΑΟ έχει 1 KH και 1,5 Gh, βάζοντας το στο ενυδρείο με τον καιρό έχω Kh 3 Και Gh <1. 
Γιατί, μόνο θεωρητικά μπορώ να το εξηγήσω γιατί απλά δεν έχω τα μέσα να κάνω της ανάλογες χημικές αναλύσης. 
 
Συνοπτικά πιστεύω πως ο βασικός παράγοντας είναι η μη συστηματική αλλαγή νερού που μπορεί να πάρει και μήνες. Επειδή εξ αρχής έχω λίγο  μαγνήσιο και λίγο ασβέστιο (λόγο χαμηλού Gh) ένα μεγάλο μέρος τους καταναλώνετε από τα φυτά και από τα σαλιγκάρια για να φτιάξουν κέλυφος. Η λίπανση στο ενυδρείο μου είναι πολύ πολύ φειδωλή και πιστεύω πως τα Διττανθρακικά  και ανθρακικά ιόντα δημιουργούν άλατα τα οποία δεν ανήκουν στο πραγματικό Kh αλλά εσφαλμένα το τεστ μου δείχνει ανεβασμένο Kh.
 
Πιστεύω να έγινα κατανοητός γράφοντας όσο μπορούσα ποιο λίγα για να μην κουράσω.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τι να κουρασεις ρε Χρηστο...Γραψε κι'αλλα να μαθαινουμε! Ειμαστε καμμενοι!

 

Για αλλη μια φορα τα σεβη μου και ευχαριστουμε για τις πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Απλά respect :thaman: Πολύ ενδιαφέρον πραγματικά!

Να ρωτήσω και κάτι άλλο από περιέργεια.

Α)Εσύ Χρήστο χρησιμοποιείς ιχνοστοιχεία στο νερό τις ΑΟ; Άν ναι γενικά ιχνοστοιχια ή κάτι πιο συγκεκριμένο;

Β)Προσθέτεις λίγο βρύσης ή

Γ)κάνεις κάτι άλλο;

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο με τι κανεις τι μετρησεις , δεν αναφερεις.

Τα περισσοτερα τεστ kh μετρατε αλκαλικοτητα...

Μου κανει εντυπωση τo gh 1 , τι αλλα φυτα εχεις δοκιμασει σε τετοια σκληροτητα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ήθελα να αναδείξω είναι πως είναι δυνατόν να έχουμε υψηλότερο Kh σε σχέση με το  Gh και όχι τον αχταρμά του ενυδρείου μου και τα προβλήματα του  που προέρχονται από  τον πειραματισμό μου.

 

Αν νομίζεται ότι βοηθά στο θέμα η δικές μου μετρήσεις και πως φτιάχνω το νερό  θα τα γράψω συνοπτικά

 

Όπως είπα δεν αλλάζω τακτικά το νερό αλλά όταν αλλάζω το φτιάχνω εξολοκλήρου από ΑΟ
50 λίτρα νερό αλλαγής αποτελείτε αποκλειστικά από ΑΟ
Μέσα προσθέτω
Duradrakon και φέρνω το Gh 1,5-2 ακριβός είναι κομμάτι δύσκολο να το φτιάξω θέλει ζυγαριά μεγάλης ακριβείας και το Kh στο 1-1-5

Επίσης προσθέτω λίγο Tropic Marin Pro-Discus Mineral

Και για λίπασμα ρίχνω μέσα KramerDrak Pulver

 

Μετρήσει  KH, Gh κάνω με API
Παλαιοτέρα μετρούσα και TSD αλλά τώρα χάλασε.
Όσοι με γνωρίζουν ξέρουν πως τρελαίνομαι για πειράματα, αυτό που κάνω τώρα (πολύ χαμηλό KH GH) είναι ένα πείραμα που κρατά περίπου 18 μήνες και θα λήξει το καλοκαίρι.
Ο σκοπός διπλός να παρατηρήσω την ανάπτυξη των φυτών και να μειώσω την ανάπτυξή τους χωρίς να έχω μεγάλα και πολύ εμφανή προβλήματα ανάπτυξής. 
Τα αποτελέσματα του περάματος θα είναι ατελή γιατί πλέον δεν διαθέτω την οικονομική άνεση να αγοράζω τρις και λίγο τεστακια για ποιο καλή καταγραφή του πειράματος. Παρόλο αυτά κάποια συμπεράσματα έχω βγάλει.


Τώρα τη γίνεται στο ενυδρείο και το KH ανεβαίνει προσπάθεια να περιγράψω χωρείς φυσικά να μπορώ να το αποδείξω και με μετρήσεις. Όσο για το Gh νομίζω πως αν η αλλαγές του νερού είναι κάθε 7 ημέρες και η παροχή λιμάσματος σταθερή δεν θα έβλεπα πτώση του GH. 
Μπορεί να σας φανεί περίεργο ή και να νομίζεται ότι σαν δουλεύω αλλά στο ενυδρείο που παρουσίασα εδώ έχω να κάνω αλλαγή νερού 3 μήνες και να βάλω λίπασμα 1 μήνα το μόνο που τρέχει 24 ώρες είναι το CO2. Το αποτέλεσμα είναι να χάσω κάποια φυτά, πχ tonina belem και άλλα...,   αλλά γενικά τα φυτά πάνε σχετικά καλά αν εξαιρέσω δυο Staurogyne repens (μικρά και κιτρινωπά φύλα) και Hemianthus micranthemoides (κατά διαστήματα σπάει ο κεντρικός κορμός) η ανάπτυξή τους είναι αργή και είναι αυτό που θέλω.
Και φυσικά κατά διαστήματα έχω προβλήματα με τα φυτά (καχεκτική ανάπτυξη, συμπτώματα ελλείψεων κτλ ) όταν τα βλέπω αυτά θυμάμαι να ρίξω λίπασμα και τα συναφή :) .
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολυ κατατοπιστικός ακομα μια φορα! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Χρήστος said:

Αυτό που ήθελα να αναδείξω είναι πως είναι δυνατόν να έχουμε υψηλότερο Kh σε σχέση με το  Gh και όχι τον αχταρμά του ενυδρείου μου και τα προβλήματα του  που προέρχονται από  τον πειραματισμό μου.

 

Αν νομίζεται ότι βοηθά στο θέμα η δικές μου μετρήσεις και πως φτιάχνω το νερό  θα τα γράψω συνοπτικά

 

Όπως είπα δεν αλλάζω τακτικά το νερό αλλά όταν αλλάζω το φτιάχνω εξολοκλήρου από ΑΟ
50 λίτρα νερό αλλαγής αποτελείτε αποκλειστικά από ΑΟ
Μέσα προσθέτω
Duradrakon και φέρνω το Gh 1,5-2 ακριβός είναι κομμάτι δύσκολο να το φτιάξω θέλει ζυγαριά μεγάλης ακριβείας και το Kh στο 1-1-5

Επίσης προσθέτω λίγο Tropic Marin Pro-Discus Mineral

Και για λίπασμα ρίχνω μέσα KramerDrak Pulver

 

Μετρήσει  KH, Gh κάνω με API
Παλαιοτέρα μετρούσα και TSD αλλά τώρα χάλασε.
Όσοι με γνωρίζουν ξέρουν πως τρελαίνομαι για πειράματα, αυτό που κάνω τώρα (πολύ χαμηλό KH GH) είναι ένα πείραμα που κρατά περίπου 18 μήνες και θα λήξει το καλοκαίρι.
Ο σκοπός διπλός να παρατηρήσω την ανάπτυξη των φυτών και να μειώσω την ανάπτυξή τους χωρίς να έχω μεγάλα και πολύ εμφανή προβλήματα ανάπτυξής. 
Τα αποτελέσματα του περάματος θα είναι ατελή γιατί πλέον δεν διαθέτω την οικονομική άνεση να αγοράζω τρις και λίγο τεστακια για ποιο καλή καταγραφή του πειράματος. Παρόλο αυτά κάποια συμπεράσματα έχω βγάλει.


Τώρα τη γίνεται στο ενυδρείο και το KH ανεβαίνει προσπάθεια να περιγράψω χωρείς φυσικά να μπορώ να το αποδείξω και με μετρήσεις. Όσο για το Gh νομίζω πως αν η αλλαγές του νερού είναι κάθε 7 ημέρες και η παροχή λιμάσματος σταθερή δεν θα έβλεπα πτώση του GH. 
Μπορεί να σας φανεί περίεργο ή και να νομίζεται ότι σαν δουλεύω αλλά στο ενυδρείο που παρουσίασα εδώ έχω να κάνω αλλαγή νερού 3 μήνες και να βάλω λίπασμα 1 μήνα το μόνο που τρέχει 24 ώρες είναι το CO2. Το αποτέλεσμα είναι να χάσω κάποια φυτά, πχ tonina belem και άλλα...,   αλλά γενικά τα φυτά πάνε σχετικά καλά αν εξαιρέσω δυο Staurogyne repens (μικρά και κιτρινωπά φύλα) και Hemianthus micranthemoides (κατά διαστήματα σπάει ο κεντρικός κορμός) η ανάπτυξή τους είναι αργή και είναι αυτό που θέλω.
Και φυσικά κατά διαστήματα έχω προβλήματα με τα φυτά (καχεκτική ανάπτυξη, συμπτώματα ελλείψεων κτλ ) όταν τα βλέπω αυτά θυμάμαι να ρίξω λίπασμα και τα συναφή :) .
 

Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον οι παρατηρήσεις και τα πειράματά σου @Χρήστος.  Χαρά στο κουράγιο σου:hehe.

Τα νιτρικά που βρίσκονται με τις αλλαγές νερού να είναι στο τρίμηνο;

Επίσης, επειδή είδα στην παρουσίαση του ενυδρείου σου, ότι τα φυτά σου είναι σε πολύ καλή κατάσταση και έχουν πολύ ωραία χρώματα.... κάνεις κάτι με λίπανση ενδιάμεσα στις αλλαγές ή ρίχνεις λιπάσματα μόνο με το φρέσκο νερό που βάζεις;

Το ερώτημα αυτό μου δημιουργείται γιατί αν λιπαίνεις συστηματικά αυτό το τρίμηνο δεν θα συσσωρεύονται τα λιπάσματα;

 

Link to comment
Share on other sites

@avraamp ίσα ίσα δεν θέλει κανένα ιδιαίτερο κουράγιο το συγκεκριμένο πείραμα είναι το πείραμα του τεμπέλη, αφού αλλάζω νερό όπως μου έρθει και όταν αλλάζω νερό βάζω όλα αυτά που αναφέρω. Μόλις βλέπω ότι κάτι δεν πάει καλά στα φυτά ρίχνω λίγο Duradrakon και KramerDrak Pulver.  Τα νιτρικά με τα έφαγε η κρίση δηλαδή με έφαγε τα τεστακια και δεν μετρό πλέον, αλλά κρίνοντας από τα φυτά και βάζοντας την λογική δεν πρέπει να έχω πάνω από 5. Το ενυδρείο που παρουσίασα όπως είπα έχει να γίνει αλλαγή νερού περίπου 3 μήνες, αλλά συμπληρώνω νερό κάθε εβδομάδα από ΑΟ χωρίς πρόσθετα, τελευταία φορά που έβαλα λίπασμα έβαλα για όλα τα λίτρα και ήταν πριν ένα μήνα. Σήμερα έβαλα ξανά λίπασμα γιατί δεν πάει καθόλου καλά η Staurogyne repens (αν μπορέσω θα βγάλω μια φωτογραφία να δείτε).

Α και κάτι τελευταίο στο ενυδρείο έχει να μπει σκούπα 2 χρόνια μπορεί να άλλαξε το σεταπ αλλά σκούπα δεν μπήκε και ο βυθός δεν άλλαξε.

 

ΥΓ.

Μακάρι να είχαμε τα μέσα και τα χρήματα και να φτιάχναμε αξιόλογα πειράματα χωρίς να θέτουμε σε κίνδυνο τα ψάρια μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...