Jump to content

Είναι απαραίτητη η χρήση αντίστροφης όσμωσης σε δίσκους αναπαραγωγής;


Χρήστος

Recommended Posts

η απάντηση είναι απλή και συνάμα δύσκολή.οι δίσκοι εκτροφής μεγαλώνουν όσο γίνεται ποιο γρήγορα και πουλιούνται πάλι όσο γίνεται ποιο γρήγορα.

Για να μάθουμε θα πρέπει να πάρουμε τουλάχιστον 20 δίσκους, η 10 να μεγαλώσουν σε νερό φτιαχτό απο ΑΟ και οι άλλοι 10 σε ποιο συμβατικό νερό.

Γνωρίζοντας το προσδόκιμο ζωής τους θα πρέπει να μελετηθούν επί χρόνια έως ότου ψοφήσουν, και το πείραμα να επαναληφθεί ταυτόχρονα τουλάχιστον απο άλλα δυο άτομα.

Μόνο τότε θα ξέρουμε με σαφήνεια σε ποιο νερό ζουν καλύτερα, τώρα έχουμε μόνο ενδείξεις ότι οι εκτροφής ζουν εξίσου καλά σε συμβατικό νερό.

 

ΥΓ προσωπικά δεν θεωρώ την χρήση της ΑΟ υπερβολής γιατί έχει πάρα πολλά θετικά που δεν μπορεί να τα έχει το βρησάτο νερό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

η απάντηση είναι απλή και συνάμα δύσκολή.οι δίσκοι εκτροφής μεγαλώνουν όσο γίνεται ποιο γρήγορα και πουλιούνται πάλι όσο γίνεται ποιο γρήγορα.

Για να μάθουμε θα πρέπει να πάρουμε τουλάχιστον 20 δίσκους, η 10 να μεγαλώσουν σε νερό φτιαχτό απο ΑΟ και οι άλλοι 10 σε ποιο συμβατικό νερό.

Γνωρίζοντας το προσδόκιμο ζωής τους θα πρέπει να μελετηθούν επί χρόνια έως ότου ψοφήσουν, και το πείραμα να επαναληφθεί ταυτόχρονα τουλάχιστον απο άλλα δυο άτομα.

Μόνο τότε θα ξέρουμε με σαφήνεια σε ποιο νερό ζουν καλύτερα, τώρα έχουμε μόνο ενδείξεις ότι οι εκτροφής ζουν εξίσου καλά σε συμβατικό νερό.

 

ΥΓ προσωπικά δεν θεωρώ την χρήση της ΑΟ υπερβολής γιατί έχει πάρα πολλά θετικά που δεν μπορεί να τα έχει το βρησάτο νερό.

Ομως δυστυχως δεν εχω αν και υπαρχει πιθανοτητα καποια στιγμη να παρω!

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Με αφορμή το δημοσίευμα του φίλου θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου ποιες είναι οι ιδανικές συνθήκες για δίσκους εκτροφής;

 

Αναφέρομαι σε kh, gh, ph, tds, αλλά και θερμοκρασία ανάλογα με την εποχή του χρόνου και την ηλικία του ψαριού.

Μήπως η χρήση α/ο σε δίσκους εκτροφής είναι μία πολυτέλεια περιττή;

Μήπως είναι καλύτερο να χρησιμοποιούμε α/ο 100% και να συμπληρώνουμε ιχνοστοιχεία; Πράγμα αδύνατο θεωρώ για τα λίτρα των δίσκων και τις συχνές αλλαγές που θα χρειάζεται για να είναι καθαρό το νερό.

 

 

ΥΓ:  Θεωρώ ότι ένα θέμα με ιδανικές συνθήκες διαβίωσης του συγκεκριμένου ψαριού, αντίστοιχα για εκτροφής και άγριους, θα πρέπει να ανοιχτεί - γραφτεί από κάποιον γνώστη του αντικειμένου και να γίνει pinned στην αντίστοιχη κατηγορία, ώστε να μπορούν όλοι οι ενδιαφερόμενοι για το συγκεκριμένο ψάρι να βρίσκουν αυτές τις σημαντικές πληροφορίες.

 

Δεν υπαρχουν "ιδανικες συνθηκες" Μακη μου..

Γιαυτο και οποιοδηποτε pinned θα ηταν απλα χαζομαρα και ακυρο κατα την γνωμη μου..

Θα μπορουσα και εγω να σου γραψω δεκαδες σελιδες για "ιδανικες συνθηκες"...

Αλλα θα ηταν οι δικες μου ιδανικες συνθηκες που μπορει να ειναι τελειως διαφορετικες απο καποιον αλλο χομπιστα που μπορει να μεγαλωσε για χρονια τα ιδια ψαρια με την ιδια ακριβως επιτυχια(στην πραγματικοτητα ή στο μυαλο του)....

Νομιζω πολυ απλα οτι ακομα και αν προσπαθησουμε να προσεγγισουμε τις συνθηκες που πρεπει να ζουν οι εκτροφης σε σχεση με τα αγρια αδελφια τους η ψαλιδα θα ειναι τεραστια για εκτος απο την θερμοκρασια οι παραμετροι απο αγριο σε αγριο ανα περιοχη μπορει να εχει μεγαλες διακυμανσεις....

Οποτε θα μου πεις πως μπορουμε να "συμβουλευουμε" για ιδανικες συνθηκες;;

Απλα βγαζουμε ενα μεσο ορο παρακολουθωντας σε ποιες το ψαρι δειχνει και νιωθει πιο ευχαριστα βγαζοντας το καλυτερο του χαρακτηρα του σε συμπεριφορες καθως τα εντονοτερα χρωματα του....

Και παντα εχοντας ως δεδομενο οτι του προσφερουμε μια πολυ δυνατη φιλτρανση με συχνες αλλαγες και αρκετα λιτρα και σωστο κοπαδι και αναλογο στησιμο ενυδρειου  και σωστη διατροφη και και και και και και....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

η απάντηση είναι απλή και συνάμα δύσκολή.οι δίσκοι εκτροφής μεγαλώνουν όσο γίνεται ποιο γρήγορα και πουλιούνται πάλι όσο γίνεται ποιο γρήγορα.

Για να μάθουμε θα πρέπει να πάρουμε τουλάχιστον 20 δίσκους, η 10 να μεγαλώσουν σε νερό φτιαχτό απο ΑΟ και οι άλλοι 10 σε ποιο συμβατικό νερό.

Γνωρίζοντας το προσδόκιμο ζωής τους θα πρέπει να μελετηθούν επί χρόνια έως ότου ψοφήσουν, και το πείραμα να επαναληφθεί ταυτόχρονα τουλάχιστον απο άλλα δυο άτομα.

Μόνο τότε θα ξέρουμε με σαφήνεια σε ποιο νερό ζουν καλύτερα, τώρα έχουμε μόνο ενδείξεις ότι οι εκτροφής ζουν εξίσου καλά σε συμβατικό νερό.

Ουτε ετσι γινεται Χρηστο δυστηχως...

Ακομα και σε αδελφια ο παραγοντας dna και οι προδιαθεση για το προσδοκιμο της ζωης εχει διαφορες..

Με λιγα λογια ακομα και "ομοια ψαρια" αν παρουμε και τα βαλουμε στην ιδια γιαλα με κοινα ταισματα μπορει το ενα να ψωφησει με χρονια διαφορα απο το αλλο...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στάθη στο παράδειγμα οι αριθμοί είναι τυχαίοι και αυθαίρετη δεν μιλώ μόνο για το προσδόκιμο ζωής αλλά γράφω ότι πρέπει να μελετηθούν, δηλαδή, συμπεριφορά, χρώματα, αναπαραγωγή, κτλ, και όλα αυτά όχι μια φορά σε πέντε δέκα δίσκους αλλά σε πολλούς δίσκους απο πολλούς πειραματιστές. Η επιστήμη έτσι λειτουργεί βγάζει τα πρώτα συμπεράσματα και προχωρά. Όσο και διαφορετικά DNA  να έχουν αν παράδειγμα τα ψάρια στο συμβατικό νερό ζήσουν μέσο όρο πχ 7 χρόνια και στο άλλο 10 υπάρχει μια σαφή διαφορά, αν πάλι ζησουν και στα δυο 10 χρόνια πάλι ο παράγοντας συμπεριφορά χρώμα κτλ παίζει τον δικό του ρόλο. Μπορεί στην τελική να υπάρχουν διαφορες ή και να μην υπάρχουν.

Δυστυχώς όμως τέτοια πειράματα  δεν γίνονται γιατί απλά δεν υπάρχει κέρδος και το ενυδρείο θα συνεχίζει να έχει σκοτεινά σημεία σε πολλούς τομής.

Δεν ξέρω αν είμαι λάθος αλλά έχω την υποψία ότι οι χομπίστες ξέρουν ποιο πολύ απο τους επιστήμονες σε ότι αφορά τα ενυδρεία, όχι την άγρια ζωή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Μπορεί στην τελική να υπάρχουν διαφορες ή και να μην υπάρχουν.

Δυστυχώς όμως τέτοια πειράματα  δεν γίνονται γιατί απλά δεν υπάρχει κέρδος και το ενυδρείο θα συνεχίζει να έχει σκοτεινά σημεία σε πολλούς τομής.

Δεν ξέρω αν είμαι λάθος αλλά έχω την υποψία ότι οι χομπίστες ξέρουν ποιο πολύ απο τους επιστήμονες σε ότι αφορά τα ενυδρεία, όχι την άγρια ζωή.

+10000;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο όσα λες είναι πολύ λογικά, αλλά εμεις θα απαντήσουμε με βάση τις δικές μας εμπειρίες, αλλά και τα όσα ακούσαμε και είδαμε από τους εκτροφεις και επιστήμονες που ήρθαν εδώ ή συναντήσαμε στο εξωτερικό. 

Πλέον νομίζω ότι κανείς δεν μιλάει απόλυτα για τον δικό εκτροφής, αλλά μάλλον όλοι συμφωνούμε ότι τα χαμηλά νιτρικά και η ηρεμία στο ενυδρείο είναι τα σημαντικοτερα.

Δεν θυμάμαι ούτε τον Ταν, τον Μπλεχερ, τον Στενκερ κτλπ να επιμένουν για αο ή όχι. Ο ταν είχε πει το προσδόκιμο ζωής των ψαριών μου είναι 5 χρόνια. 

Μάλιστα ο στενκερ στην Γερμανία στα ενυδρεία του έγραφε -τα ψάρια μας είναι τέλεια προσαρμοσμενα στο νερό βρύσης  ( στη Γερμανία! !!! ),κάποτε σήκωσα και φωτογραφίες, θα τις ψάξω 

Δεν χρειάζονται βέβαια υπερβολές κατά την γνώμη μου 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα πειράματα εγιναν απο χομπιστες χρονια τώρα, χωρις να παρατηρηθούν ουσιαστικες διαφορες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορούμε να συζητήσουμε για το αν και με ποιο τρόπο είναι απαραίτητη η χρήση αντίστροφης όσμωσης σε δίσκους ανπαραγωγής.

Η συζήτηση έχει μεταφερθεί  από αυτό το θέμα.

 

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω περάσει ποτέ από αυτά τα ψάρια και έτσι δεν ξέρω να προσθέσω μια εμπεριστατωμένη εμπειρία. Αλλά απ' ότι έχω παρατηρήσεις γενικά, η απόλυτη προσήλωση σε συγκεκριμένες συνθήκες νερού δεν νομίζω οτι παίζει τόσο ρόλο. Το στήσιμο του ενυδρείου, το να έχεις προνοήσει να υπάρχουν αρκετές περιοχές ηρεμίας και χαμηλού φωτισμού καθώς και η ποιότητα και η ποικιλία στην διατροφή ειναι πολύ πιο σημαντικοί παράγοντες από το αν το οι σκληρότητες μας ξεφεύγουν για μερικούς βαθμούς. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τα είδη τα οποία βρίσκονται σε αιχμαλωσία και αναπαράγονται σε ανθρώπινα χέρια, έχουν διαφορές από τα άγρια αδέρφια τους και πιθανότατα να έχουν μια καλή ζωή ζώντας σε περιβάλλον διαφορετικό, σε κάποιο βαθμό, από το άγριο. Προσωπική μου άποψη είναι όμως, ότι το σώμα κάθε οργανισμού είναι φτιαγμένο και ρυθμισμένο να ζει στο περιβάλλον στο οποίο απαντάται και δε νομίζω ότι μερικές δεκαετίες ανθρώπινης επέμβασης είναι σε θέση ν' αλλάξουν δραστικά την παραπάνω κατάσταση.(Υπάρχουν "λογικές" θεωρίες, και κάποιες επιστημονικής φύσης, οι οποίες ενισχύουν την παραπάνω αντίληψη και μπορούμε να αναφερθούμε σ' αυτές ίσως στη συνέχεια.) Μπορεί όταν οι συνθήκες του περιβάλλοντος αιχμαλωσίας, είναι κοντά σε αυτές του άγριου περιβάλλοντος, να επιτελεστούν κάποιες αλλαγές στον οργανισμό οι οποίες θα του επιτρέψουν μια καλή διαβίωση. Ίσως -και λέω ίσως- αυτός είναι ένας από τους λόγους που δεν είμαστε συνηθισμένοι σε παραδείγματα επιτυχημένης φιλοξενίας/αναπαραγωγής σε είδη όπως οι άγριοι heckel, αφού το περιβάλλον τους είναι πιο "ακραίο" σε σχέση με αυτό άλλων ειδών αλλά και σε σχέση με τις βρύσες μας. Δεν μπορώ να υποστηρίξω την άποψή μου επιστημονικά, παρά μόνο με την "αίσθηση" που έχω αποκτήσει για το αντικείμενο μέσω της εμπειρίας και της γενικότερης αντίληψής μου για το περιβάλλον μας. Γι' αυτό το λόγο, παρ' ότι ανέκαθεν φιλοξενούσα δίσκους αναπαραγωγής, φροντίζω να είμαι κοντά στις συνθήκες που "αρέσκονται", χωρίς να μπαίνω σε υπερβολές. Δηλαδή ελαφρά όξινο και μαλακό νερό με ph 6.8 και kh 3, όταν βέβαια δεν εμπλέκονται σενάρια αναπαραγωγών. Επειδή είμαι ταγμένος αμερικάνος, όλα τα ενυδρεία στο σπίτι έχουν παρόμοιες μετρήσεις.

Πέρα απ' όλα αυτά, θα ήθελα κι εγώ (όπως έγινε ήδη) να τονίσω τη σημαντικότητα άλλων παραμέτρων όπως ποιότητα νερού, διατροφή, διαθέσιμος χώρος, συμβατότητα ειδών κλπ, οι οποίες έχουν πολύ μεγάλη σημασία για την ευζωία των ήμερων δίσκων μας και αποτελούν την κύρια αιτία προβλημάτων όταν τις παραμελούμε.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όπως πολλοί προανέφεραν, το σημαντικότερο για τους δίσκους εκτροφής είναι τα λίτρα και το καθαρό νερό.  Πολλοί πρότειναν ότι νερό από πρόφιλτρα είναι καλό για να ζήσουν οι δίσκοι.  Εγώ χωρίς να έχω εμπειρία, πιστεύω ότι πολλοί μπορεί να τους κρατάν σε αποχλωριομένο νερό βρύσης και να μην έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα.

Εγώ όταν έθιξα το ζήτημα μίλησα για ιδανικές συνθήκες διαβίωσης του ψαριού, οπότε θεωρώ ότι το παραπάνω ποντάρισμα του @kadmos δίνει κάποιες περισσότερες πληροφορίες πάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα.

Ούτως ή άλλως θεωρώ (με την πολύ μικρή εμπειρία που έχω) ότι όλα τα ψάρια εκτροφής (δεν μιλάω για άγρια) μπορούμε να τα κρατήσουμε σε αποχλωριομένο νερό βρύσης.  Δεν νομίζω ότι πολλοί χομπίστες κάθονται και ασχολούνται με επεξεργασία νερού, α/ο, τύρφη...κλπ, για να μην αναφέρω ακόμα περισσότερο ούτε καν με αλλαγές νερού...

 

Οι ιδανικές συνθήκες νερού θα έχουν να κάνουν με την καλή διαβίωση των ζωντανών, τα ωραία χρώματα, τις καλές συμπεριφορές, τις αναπαραγωγές, την ανάπτυξη, την μακροζωία, και..., και...., και... οπότε αυτός είναι και ο λόγος που μου δημιουργούνται τέτοια ερωτήματα.

Αν το συγκεκριμένο ψάρι δεν έχει ανάγκη από μαλακό νερό & χαμηλό ph, μην ταλαιπωρούμαι κάθε εβδομάδα άδικα... να τραβάω νερό από τα πρόφιλτρα και να ξενοιάζω...

 

Σε σχέση με το tds, gh;

Το ρωτάω γιατί είδαμε το παράδειγμα του @Χρήστος όπου το gh στο ενυδρείο του ήταν χαμηλότερο από το kh.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα δίσκους μόνο για 6 μήνες, δεν με άρεσε η συμπεριφορά τους και τους έδωσα, δεν έχω λοιπόν πρακτική γνώσει αλλά από την αρχή διαβάζω από ενδιαφέρων για αυτά τα ψάρια και παρατήρησα ένα πράγμα.

Οι περισσότερες ασθένειας που συναντά κανείς σε ψάρια της έχουν η δίσκοι όλο αρρωστουλικα είναι αυτά τα ψάρια, και παρατήρησα το εξής ότι οι περισσότεροι που έχουν δίσκους σε βρυσάτο νερό ζουν πολλά χρόνια αλλά είναι συνέχεια με το φάρμακο στο χέρι. Αντιθέτως αυτοί που τα έχουν σε όξινο νερό είχαν τα λιγότερα προβλήματα. αυτό είναι ένα συμπέρασμα που έχω βγάλει από τα τόσα χρόνια που διαβάζω για τους δίσκους.

Δεν ξέρω τη λένε λοιπόν η διάφοροι γκουρουδες εκτροφής εγώ βλέπω τα πραγματικά συμβάντα μέσα από το διάβασμα στα φόρουμ και αυτό για εμένα λέει πουλά.

Να σημειώσω δεν λέω ότι στο όξινο νερό δεν αρρωσταίνουν αλλά συγκριτικά με το βρυσατο αρρωσταίνουν ποιο λίγο αυτά τα ψάρια το γιατί το γνωρίζουν οι δισκαδες καλά και έχει να κάνει με το ανοσοποιητικό σύστημα  των ψαριών.

Γενικά και προσωπικά τα τελευταία 20 χρόνια που χρησιμοποιώ μόνο νερό από ΑΟ ζήτημα να μου αρρώστησαν 2-3 φορές τα ψάρια μου.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kadmos έγραψε:

 Προσωπική μου άποψη είναι όμως, ότι το σώμα κάθε οργανισμού είναι φτιαγμένο και ρυθμισμένο να ζει στο περιβάλλον στο οποίο απαντάται και δε νομίζω ότι μερικές δεκαετίες ανθρώπινης επέμβασης είναι σε θέση ν' αλλάξουν δραστικά την παραπάνω κατάσταση.

 :thumbup:

Αυτό το έλεγα πάντοτε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θα ήθελα να τονίσω όμως ότι έχουν βρεθεί άγριοι δίσκοι να ζούν σε ph ...πολύ υψηλά με βάση αυτών που πιστεύουμε!!

( Μετρήσεις του H. Bleher και της N. Khardina κατά την διάρκεια της περιόδου αναπαραγωγής των Symphysodon Haraldi στο Lago Beruri 03/10/86 – 3:00 pm : 7.67 ph στους 31.3 C , όπως και στο Rio Uatumana 22/01/04 – 6:00 pm : 7.95 ph στους 32,7 C )…!!!! Βέβαια ο Χρήστος έχει δίκιο, και εγώ πιστεύω ότι στο όξινο νερό δεν ευδοκιμούν οι μικροοργανισμοί  ή τουλάχιστον υπάρχουν πολλοί λιγότεροι σε σύγκριση με το αλκαλικό!

Έγινε επεξεργασία - south
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος south έγραψε:

στο όξινο νερό δεν ευδοκιμούν οι μικροοργανισμοί  ή τουλάχιστον υπάρχουν πολλοί λιγότεροι σε σύγκριση με το αλκαλικό!

Σημαντικό αυτό @south. Θεωρείται ότι το ανοσοποιητικό σύστημα του ψαριού είναι προγραμματισμένο έτσι, ώστε να μπορέσει ν' αντιμετωπίσει παράσιτα κλπ τα οποία μπορούν να βρεθούν στο περιβάλλον του. Έτσι όταν συναντήσει άλλα, ξένα προς το περιβάλλον του και επομένως προς τον οργανισμό του (λόγω άλλης σύστασης νερού, ή συγκατοίκησης με ψάρι άλλου περιβάλλοντος), δεν μπορεί ν' αντεπεξέλθει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ειναι αληθεια οτι το θεμα σηκωνει μεγαλη συζητηση αλλα απο την αλλη δεν μπορουμε σιγουρα να βγαλουμε απολυτα συμπερασματα.

 

Ας σκεφτουμε λοιπον τους αγριους δισκους που ειναι η πηγη καθε δισκου αυτη την στιγμη στα ενυδρεια μας. Γενικα μιλωντας προερχονται απο ενα περιβαλλον κυριος οξινο με χαμηλο ΡΗ GH κατα κυριο λογο. Υπαρχουν και περιπτωσεις που καποιοι ερευνιτες κα επιστημονες εχουν βρει δισκους και σε σχετικα υψιλα ΡΗ οπως προανεφερε ο South αλλα τα νερα στον Αμαζωνιο εχουν πολλες και διαφορες διακυμανσης απο περιοχη σε περιοχη, αναλογα αν εχει βρεξη η αν υπαρχουν μεγαλες περιοδους ξηρασιας και και και..... και βεβαια μην ξεχναμε οτι εκει επιζουν μονο τα ποιο σκληρα αλανια και τσαμπουκαδες του ειδους τους μια που η φυση ειναι σκληρη και δεν συνχωρη και πολλα λαθη. Σιγουρα ειναι χειροτερα απο το survivor :) με τους ψευτοραμπο.

 

Τωρα οσο αφορα καθαρα τις μετρησεις ειναι αρκετα συνδεδεμενες για το καθε ειδος ψαριου μια που σε οξινο περιβαλλον εχουν λιγοτερους παθογονους οργανισμους  οπως επισης η σκληροτητα εχει να κανει και με την οσμωση του καθε ψαριου και την οργανικη του ισοροποια στην τελικη. Επισης το οτι οι αναπαραγωγες συνεχιζουν κυριως  να γινονται σε οξινο περιβαλλον αυτο επισης μας υποδηκνειι οτι συνεχιζουν να εχουν ενα βασικο ρολο στη ζωη τους.

 

Απο την αλλη η καθε εταιρια ανπαραγωγης δισκων πρεπει να κανει  ενα μαρκετινγκ για να μπορει να συνεχισει να πουλαει για να επιβιωση οποτε δεν ειναι ολα κρυσταλλινα στα λεγομενα τους γιατι ζουμε σε εναν καπιταλιστικο κοσμο συμφεροντων.

Τωρα το να κραταω δισκους παρεα με αφρικανες σε ΡΗ 8, ε τοτε να το κανουμε και θαλασσινο.

Η καπου διαβασα οτι εγω τους κρατουσα μια χαρα και σε ΡΗ 9.

Η αλλη δικαιολογια ειναι οτι εφοσων ειναι εκτροφης εχουν μαθει σε νερο βρυσης. Γιατι τα υπολοιπα ψαρια δεν ειναι εκτροφης; Ποιος ο λογος τοτε να χολοσκαμε για το καθε ψαρι για το πως και το γιατι;

 

Οποτε προσωπικη μου αποψη ας τα εχουμε τουλαχιστων σε ενα σταθερο λογικο ΡΗ. Το αν χρειαζετε η αο η οχι εξαρτατε μονο εαν εχουμε ενα μαλακο νερο δυκτιου η αν το δυκτιο μας βγαζει πετρες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παντως σ ξενα Φόρουμ οπως κ βιντεο εγω που ειμαι κ λιγο τσαπατσουλης ,πιστευω οτι οι ελληνες χομπιστες ειναι σ παρα πολυ καλο επιπεδο.δεν θελω να πω τι εχουν δει τα ματια μου,σ τι γυαλες,με τι συγκατοίκους κτλ.κ αφου ο κοσμος αποφασισε να βγαλει αυτα τα ψαρια απο τα ποταμια κ να τα βαλει σ γυαλες, εμεις πιστευω τα φιλοξενουμε αξιοπρεπεστατα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από αυτά που διαβάζω, διαπιστώνω για πολλοστή φορά ότι... ενώ η Α.Ο. υπάρχει στην διάθεση μας τόσα χρόνια κι ακόμα κάποιοι (αρκετοί μάλλον) ΔΕΝ έχουν καταλάβει τι κάνει.

Θα ξαναγράψω λοιπόν το σύνηθες μου... οι "θαλασσινοί" που ΔΕΝ έχουν ανάγκη για μαλακό νερό, γιατί την χρειάζονται;

Στους δίσκους τώρα...

Από πληροφορίες που έχω... στην Αμερική για να πάρουν μέρος σε πρωταθλήματα δίσκων, υπάρχουν περιοχές που πρέπει κάποιος συμμετέχων πχ. να "κατεβάσει" το ΡΗ του από 12 (της περιοχής του) στο 9... (ΝΑΙ σωστά διαβάσατε) για να πάρει μέρος το(α) ψάρι(α) του.

ΔΕΝ θα το πρότεινα επ' ουδενί και το θεωρώ καθαρά... "αμερικανιά".

Είμαι λάτρης του χαμηλού ΡΗ και του μαλακού νερού στους δίσκους, καθώς και της χρήσης Α.Ο..-

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος diskus fan έγραψε:

Εγώ από αυτά που διαβάζω, διαπιστώνω για πολλοστή φορά ότι... ενώ η Α.Ο. υπάρχει στην διάθεση μας τόσα χρόνια κι ακόμα κάποιοι (αρκετοί μάλλον) ΔΕΝ έχουν καταλάβει τι κάνει.

Θα ξαναγράψω λοιπόν το σύνηθες μου... οι "θαλασσινοί" που ΔΕΝ έχουν ανάγκη για μαλακό νερό, γιατί την χρειάζονται;

Στους δίσκους τώρα...

Από πληροφορίες που έχω... στην Αμερική για να πάρουν μέρος σε πρωταθλήματα δίσκων, υπάρχουν περιοχές που πρέπει κάποιος συμμετέχων πχ. να "κατεβάσει" το ΡΗ του από 12 (της περιοχής του) στο 9... (ΝΑΙ σωστά διαβάσατε) για να πάρει μέρος το(α) ψάρι(α) του.

ΔΕΝ θα το πρότεινα επ' ουδενί και το θεωρώ καθαρά... "αμερικανιά".

Είμαι λάτρης του χαμηλού ΡΗ και του μαλακού νερού στους δίσκους, καθώς και της χρήσης Α.Ο..-

Ασχετο αλλα μου εκανε εντυπωση,και αυτο το νερο-γαλα το πινουν???

Link to comment
Share on other sites

Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.

Έτσι και εμείς, όταν δεν θέλουμε κάτι για να δικαιολογίθουμαι κάπως κάνουμε τα εξής:

 

Κάνουμε πως δεν το καταλαβαίνουμε

ή

ψάχνουμε ακραία παραδείγματα 

ή

δεν μας αφήνη η χοντροκεφαλιά μας

ή

η αφραγκιά μας

ή

το παίζουμε έξυπνοι πασάροντας γνώσεις απο το διάστημα.

ή

καταφέραμε να αλλάξουμε το DNA μέσα σε λίγες δεκαετίες ενώ η φύση έκανε το λάθος να το αλλάξει σε κάτι εκατοντάδες μην πω χιλιάδες χρόνια, πως να το κάνουμε είναι καθυστερημένη η φύση και εμείς ξέρουμε καλύτερα.

 

Αυτό δεν αφορά μόνο τους Έλληνες χομπιστες αλλά είναι διεθνές το φαινόμενο.

 

Εκτιμώ πάρα πολύ (αλλά δεν συμφωνώ) να βγει και να με πει κάποιος ότι ναι ρε εγώ θέλω να έχω τους δίσκους μου σε Ph 8, ή δεν έχω λεφτά για ΑΟ αλλά γουστάρω τους δίσκους, και ότι άλλο αντρίκιο παρά να προσπαθεί να χρυσώσει τον μπρούτζο με της παραπάνω δικαιολογίες.

Απλα ο δίσκος εκεί που θα ζούσε 10 χρόνια θα ζήσει 5-6 χρόνια, χαράς το πράγμα σάμπως στην φύση ζουν περισσότερο;

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους ας μαθουμε να συζηταμε σε αυτο το φορουμ χωρις κομπλεξ!! Και να μαθουμε να παραδεχομαστε καποιες αποψεις..........και οχι να σκεφτομαστε μην μας πεσουν τα μουτρα!

Η γενικη γνωση ειναι ενα θεμα αλλα το να καταλαβεις το τη γινεται ακριβος μεσα σε ενα ενυδρειο ειναι αλλη ιστορια.

Βρισκεσε να προσπαθεις να βοηθησεις και στο τελος πεταγετε μια πορδη χωρις να εχει μελετησει το ολο θεμα και σου κανει και τον εξυπνο.

Λες και το θεμα ειναι ποιος την εχει μεγαλυτερη............ την γνωση και οχι η λυση του προβληματος του καθε χομπυστα. Και αντε να ξαναεξηγησεις το τη και το πως για να καταλαβει ο καθενας οτι λεει .................

Τεσπα.......... Ειναι λιγο οπως το ποδοσφαιρο αλλοι ειναι φανατικοι και κολλημενοι και σε αλλους τους αρεσει απλως το αθλημα και προσπαθουν να κανουν μια λογικη κουβεντα.

Απο εκει και περα ο καθε ενας ειναι υπευθηνος για τις αποψεις του και ας λαβουμε επιτελους και τις ευθυνες μας.

Την καλημερα μου...........

Link to comment
Share on other sites

Ενω αυτο παλι οποιος δεν συμφωνεί, δεν τα λεει αντρικια

Link to comment
Share on other sites

Παντως γενικοτερα τα κανουμε κατι τετοια.θα συμφωνησω με το χρηστο.εχω πιασει τον εαυτο πολλες φορες.βεβαια δεν ειναι θεμα αντρισμου αλλα οικονομικης στενοτητας και μ@λ@κι@ς

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...