Jump to content

αποτυχία αναπαραγώγης


GARD83

Recommended Posts

καλησπέρα παιδία!Είχα πάρει πρίν καμμιά 20αρια ημέρες ενα ζευγάρι μελανοχρομις απο ένα παίδι μέσα απο το forum.Η θυληκιά μετά απο δυο μέρες μπουκώθηκε!Το θέμα που προέκυψε είναι πως ο αρσενικός καμιά εβδομάδα ενω βάζει την τροφή στο στόμα μετά την φτύνει η θυληκιά εδω και 4 ημέρες τον έχει "εξορίσει'' στον θερμοστάτη μόνιμα και σήμερα διαπίστωσα πως τα αυγά τα έχει φάει αφού τρώει κανονικά!Τι μπορεί να έχει συμβεί!'Εκανα το πρωί και μια αλλαγή νερού!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ολόκληρη ιεροτελεστία με αυτά τα ψάρια στην αναπαραγωγή τους.  Μπορείς να τα βρείς όλα εδώ :

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/36770-betta-splendens-regan-1910/#comment-323429

και εγώ έκανα λάθος χωρίς να διαβάσω και του έβαλα μία θηλυκιά και τον μάδησε …

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Kon_marma έγραψε:

Υπάρχει ολόκληρη ιεροτελεστία με αυτά τα ψάρια στην αναπαραγωγή τους.  Μπορείς να τα βρείς όλα εδώ :

 

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/36770-betta-splendens-regan-1910/#comment-323429

 

και εγώ έκανα λάθος χωρίς να διαβάσω και του έβαλα μία θηλυκιά και τον μάδησε …

 

 

Νομίζω ότι ο φίλος μιλάει για κιχλίδες. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Kon_marma έγραψε:

Υπάρχει ολόκληρη ιεροτελεστία με αυτά τα ψάρια στην αναπαραγωγή τους.  Μπορείς να τα βρείς όλα εδώ :

 

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/36770-betta-splendens-regan-1910/#comment-323429

 

και εγώ έκανα λάθος χωρίς να διαβάσω και του έβαλα μία θηλυκιά και τον μάδησε …

 

Μελανόχρομις φίλε μου,όχι μονομάχο!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα, σορυ παιδιά ...φεύγω πάω οφθαλμίατρο ...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.. οι λόγοι μπορεί να είναι διάφοροι..

Πιο είδος φιλοξενείς συγκεκριμένα;

Είναι μόνα τους στο ενυδρείο; Τι διαστάσεις έχεις; Μερικές φωτογραφίες θα βοηθούσαν αρκετά! :)

Link to comment
Share on other sites

Δε δίνεις καμιά πληροφορία για τις συνθήκες που τα έχεις, ώστε να σε βοηθήσει κάποιος που μπορεί! 

 

Διαφώτισε μας... :)

 

Και μαλλόν εισαι και σε λάθος κατηγορία...

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος adlib έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου.. οι λόγοι μπορεί να είναι διάφοροι..

Πιο είδος φιλοξενείς συγκεκριμένα;

Είναι μόνα τους στο ενυδρείο; Τι διαστάσεις έχεις; Μερικές φωτογραφίες θα βοηθούσαν αρκετά! :)

Καλησπέρα φίλε μου.Αφρικάνες έχω κατα κύριο λογο!Έχω 2 λαμπιντο,2 εμιλτος μπανγκα,τα 2 μελανοχρομις που ανέφερα έναν συνοδόντη κι εναν γλύφτη!Το ενυδρείο είναι ενα 200λτ ferplast 1.00 μέτρο μήκος!Φώτο τέτοια ώρα δύσκολα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος theodor72 έγραψε:

Δε δίνεις καμιά πληροφορία για τις συνθήκες που τα έχεις, ώστε να σε βοηθήσει κάποιος που μπορεί! 

 

Διαφώτισε μας... :)

Καλησπέρα φίλε μου.Όπως είπα και στον φίλο από πάνω έχω ένα 200λτρο ενυδρείο με αφρικάνες κυρίως!

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω λοιπόν αγαπητέ το θέμα σου στην κατηγορία που ανήκει, για να σου απαντήσουν οι "Αφρικανοί"... :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος theodor72 έγραψε:

Μεταφέρω λοιπόν αγαπητέ το θέμα σου στην κατηγορία που ανήκει, για να σου απαντήσουν οι "Αφρικανοί"... :)

Σ'ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε αφρικανε.Μου κανει εντυπωση ομως η θηλυκη κ μαλιστα μπουκωμενη μεχρι πριν λιγες μερες,να εχει εξωρισει τον αρσενικο,Συνηθως συμβαινει το αντιθετο.Βαλε καμια φωτο με την πρωτη ευκαιρια.

Έγινε επεξεργασία - johnbaggios
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Καλημερα φιλε αφρικανε.Μου κανει εντυπωση ομως η θηλυκη κ μαλιστα μπουκωμενη μεχρι πριν λιγες μερες,να εχει εξωρισει τον αρσενικο,Συνηθως συμβαινει το αντιθετο.Βαλε καμια φωτο με την πρωτη ευκαιρια.

 

20170313_085456.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι κάποιες φώτο!Το αρσενικό τώρα τελευταία όταν τρώει φτύνει την τροφή,την ξαναβάζει στο στόμα και την ξαναφτύνει!

Link to comment
Share on other sites

τα ψάρια γεννούν μέσα στο ''βαρελάκι'' που βλέπουμε στην φωτογραφία;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

τα ψάρια γεννούν μέσα στο ''βαρελάκι'' που βλέπουμε στην φωτογραφία;

Καλημέρα φίλε μου.Τι εννοείς?Εκτός του ότι το ενυδρείο το έχω μόλις 3 μήνες κι ακόμα δεν έχω εμπείρια απο γέννες οι αφρικάνες απ'όσο γνωρίζω τα μικρά τα κρατάνε στο στόμα τους κανα 2 μέρες αφότου γεννήθουν!

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι αφρικάνος αλλά από όσο ξέρω τα ψάρια γενικά θέλουν χώρο κατάλληλα διαμορφωμένο με κρυψώνες ώστε να αισθάνονται άνετα, αν αυτό δεν συμβαίνει και το ψάρι αγχωθεί τότε μπορεί να απορρίψει των γόνο.

 

Για το βαρελάκι το έγραψα χαριτολογόντας γιατί είναι το μόνο μέρος που φαίνεται στην φωτογραφία σαν μέρος διαφυγής αν το ψάρι αγχωθει. θέλω να πω πως δεν βλέπω τρύπες κρυψώνες κτλ.  και σε συνδυασμό με το μικρό ενυδρείο (τουλάχιστον έτσι φαίνεται στην φωτογραφία).

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

δεν είμαι αφρικάνος αλλά από όσο ξέρω τα ψάρια γενικά θέλουν χώρο κατάλληλα διαμορφωμένο με κρυψώνες ώστε να αισθάνονται άνετα, αν αυτό δεν συμβαίνει και το ψάρι αγχωθεί τότε μπορεί να απορρίψει των γόνο.

 

Για το βαρελάκι το έγραψα χαριτολογόντας γιατί είναι το μόνο μέρος που φαίνεται στην φωτογραφία σαν μέρος διαφυγής αν το ψάρι αγχωθει. θέλω να πω πως δεν βλέπω τρύπες κρυψώνες κτλ.  και σε συνδυασμό με το μικρό ενυδρείο (τουλάχιστον έτσι φαίνεται στην φωτογραφία).

 

Το aquascape το διαμόρφωσα έτσι χτές που πήρα αυτήν την τεράστια ανούμπια που βλέπεις!Μέχρι χτες ήταν γεμάτο πέτρες και χώρις φύτα!Η αποτυχία γέννας έγινε πριν καμία εβδομάδα!Τότε δηλαδή που ήταν φουλ πέτρα!Επίσης το ενυδρείο δεν είναι και τεράστιο αλλά ικανοποιητικό σε μέγεθος.τουλάχιστον απο αυτά που έχω διαβάσει!Ειναι 1.00 μ χ ο,40 β χ 0,55 υ 200 λίτρα κι έχει μέσα 8 ψαράκια μόνο

!!

Έγινε επεξεργασία - GARD83
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι να πω,πιθανον σε συναρτηση κ με το οτι το αρσενικο δεν τρωει να ειναι αδυναμο κ να το κυνηγαει το θηλυκο.Το θηλυκο μπορει να κρατισει τα αυγα/μικρα στο στομα εως κ 20 μερες περιπου.Ειναι συνηθες λογο απειριας στην αρχη,τις πρωτες 2-3 γεννες να τα φτυνει πριν επωαθουν κ μεγαλωσουν αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Δεν ξερω τι να πω,πιθανον σε συναρτηση κ με το οτι το αρσενικο δεν τρωει να ειναι αδυναμο κ να το κυνηγαει το θηλυκο.Το θηλυκο μπορει να κρατισει τα αυγα/μικρα στο στομα εως κ 20 μερες περιπου.Ειναι συνηθες λογο απειριας στην αρχη,τις πρωτες 2-3 γεννες να τα φτυνει πριν επωαθουν κ μεγαλωσουν αρκετα.

Καλησπέρα φίλε μου.Απο την εμπειρία σου,υπάρχει πιθανότητα να φταίει οτι ο φίλος που μου τα έδωσε τα είχε σε 800λτρο ενυδρείο(μιλάμε για τεράστια διαφορά) και να στρεσαρίστικαν με την αλλαγή σε πολύ μικρότερο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Να φταιει με την ενοια μονο του οτι θα επρεπε να σε ειχε ενημερωσει οτι δεν πανε σε ζευγαρι το συγκεκριμενο ειδος αλλα σε χαρεμι. Γνωμη μου για τα λιτρα σου σχηματισε δυο χαρεμακια απ τα ειδη που σου αρεσουν κ θα σαι μια χαρα.Φροντισε να εχεις αρκετες κρυψωνες κ ολα θα ναι οκ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μηπως κανεις καποιο λαθος στις διαστασεις?

Εκτος και αν οι ανουμπιες ειναι γιγας! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...