Jump to content

Ψαροσύνθεση 300 λίτρα


Recommended Posts

Χαιρετώ! :)

Σε καμιά εβδομάδα μπορεί και παραπάνω θα πάω να στήσω σε έναν γνωστό μου ένα ενυδρείο 320 λίτρα μικτά (120 μήκος). Το ενυδρείο αυτό παλιότερα είχε αφρικάνες αλλά λόγω ενός ατυχήματος τις έχασε όλες. Το ατύχημα ήταν ότι ο άνθρωπος είχε φύγει ταξίδι για 1 εβδομάδα και όσο έλειπε έπεσε ο γενικός του ρεύματος και όπως καταλαβαίνετε τα βρήκε όλα στον αφρό όταν γύρισε! Ο άνθρωπος δεν έχει ιδιαίτερη εμπειρία, βέβαια του έχω κάνει εντατικά μαθήματα για να μπει στο νόημα και μπορώ να πω ότι τα αρπαει γρήγορα :P. Να πω εδώ ότι τον έπεισα να παραγγείλουμε ΑΟ καθώς δεν ήθελε να ξαναβάλει αφρικάνες επειδή  δεν του πολύ αρέσουν και το ph εδω είναι πολύ υψηλό, οπότε ήταν μονόδρομος. Φίλτρο έχει ένα fluval 305. Το ενυδρείο θα είναι low budget και θα στηθεί με μπόλι από το δικό μου κάποιες πέτρες που έχω καβατζα μαζεμένες, κάποια κλαδέματα από μένα και ξύλα που έχει αυτός και κάποια κλαδια που έχω μαζεμένα εγώ από την μαμά φύση! Επίσης άμμο έχει ήδη το ενυδρείο αλλά θα συμπληρώσουμε γύρω στα 5-10 κιλά για να γίνει σωστή δουλειά. Το ενυδρείο είναι σε μέρος όπου θα φαίνεται και από τις δυο πλευρές και θα είναι διαμπερές! Έχω σκεφτεί δυο-τρία στησίματα στο μυαλό μου, άλλα θα παίξει ρόλο βασικό η ψαροσύνθεση!

 

Τώρα για ψάρια τον ρώτησα τι του αρέσει και πως το φαντάζεται και μου είπε ότι θα ήθελε κάποια ψάρια μεγαλούτσικα για να τα χαζεύει από μακρυά και ίσως κάποια πιο μικρά στον βυθό. Κατευθείαν λοιπόν είπα 5 σκαλαρια με 10 - 15 corys ή κάποιες νανοκιχλίδες ή κάποια τετρα . Όσο περνάγανε οι μέρες το ξανασκεφτόμουν, έλεγα να ανοίξω το θέμα ώστε να κάνουμε μαζί μια κουβέντα για το ποιες θα μπορούσανε να είναι οι επιλογές και κατ επέκταση διάφορες προτάσεις για τον άνθρωπο ώστε να αποφασίσει εκείνος. Εκτός από σκαλάρια και κόρυ σκεφτόμουνα ότι έχουμε και άλλες επιλογές πολλές, ίσως κάποιες άλλες κιχλίδες από Αμερική αλλά και από Ασία μεριά πολλά ψάρια.

 

Οπότε σας ακούω! Πείτε τα όλα... Πάμε να βοηθήσουμε άλλον έναν άνθρωπο και να τον κάνουμε να αγαπήσει το χόμπι μας :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να παιξει με νανοκιχλιδες και καποια τετρα. Το θεμα ειναι οτι κατι τετοιο θελει προσοχη στο ταισμα μιας και οι νανοκιχλιδες βυθου δεν ανεβαινουν ψηκα για να φανε και τα περισσοτερα τετρα αρπαζουν γρηγορα την τροφη με αποτελεσμα να μενουν νηστικα τα κατω.
Ενα ωραιο στησιμο που παντα μου αρεσε και θα ηθελα καποια στιγμη να το κανω ειναι pearl gourami, ισως καποια trigostigma και καποιο ειδος botia! Ευκολα φυτακια και ειναι κομπλε!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκεφτόμουνα ίσως και ένα ζευγάρι από πιο μεγάλες κιχλίδες μόνες τους πχ severum ή firemouth, ή σκαλαρια με corys ή  κάτι τέτοιο όπως έγραψες Θοδωρή από Ασία. Για τέτρα και νανοκιχλίδες όταν του το είπα δεν τον είδα και πολύ ενθουσιασμένο!

Link to comment
Share on other sites

Νταξει τα firemouth δεν εινα και πολυ μεγαλα αλλα ειναι καλα γιαυτο το ενυδρειο. Μια τετραδα θα λεγα σπο αυτα. Απλα νομιζω πως δεν θα εχει κινηση σε ολο το υψος τους ενυδρειου! Μου αρεσει ομως σαν επιλογη! Σεβερουμ δεν αξιζει να βσλεις δυο ψαρια. Στην ουσια θα εχει μια μεγαλη γεννηστρα. Σκαλαρια οχι. Δεν παλευται κοπαδι σε τετοιο μηκος και τετοια λιτρα.

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνω κάποιες αλλαγές σε κάποιες γυάλες αυτό το καιρό και ετοιμάζω σε ένα 300αρι 120*50*50, Κ.Αμερική, με το αγαπημένο μου ζευγάρι cryptoheros sajica και  firemouth. Βιοτοπικά, μπορεί να μπει και μια μικρη ομάδα ξιφοφόρων ή πλάτυ ως dither fish. Το εγχείρημα γίνεται με μια σχετική επιφύλαξη καθ'ότι κιχλίδες και παρ' ότι σχετικά μικρές ποτέ δεν είσαι σίγουρος. Πιστεύω πάντως ότι με λίγη τύχη μπορεί να δουλέψει και σίγουρα έχει ενδιαφέρον. Κιχλίδες σ' αυτά τα λίτρα μόνο ζευγάρι ή νάνο πάνε σχετικά άνετα...:chair:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kαι nicaraguensis ισως ηταν μια καλη επιλογη η και convict! Παντα μιλαμε για ζευγαρι και τιποτα αλλο μεσα.

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Kαι nicaraguensis ισως ηταν μια καλη επιλογη η και convict! Παντα μιλαμε για ζευγαρι και τιποτα αλλο μεσα.

Greetings from the dark side!
 

Και τα δυο είδη μαζί, όχι. Είναι διαόλοι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι μαζι ρε Χρηστο. Αφου εχω βαλει Η στη μεση!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως με αυτο set up και το μπατζετ και εγω σε Ασια θα πηγαινα...

Μερικα γκουραμακια και κουχλι...

Και ισως και μελανοταινιες για να υπαρχει σχετικη κινηση σε ολο το ενυδρειο...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες προτάσεις όλες παιδια! :) Κάποιες απο αυτές τις εχω ηδη σκεφτεί! Επισης ωραια επιλογή θα μπορούσε να ειναι μια μικρή ομαδα απο Sahyadria denisonii ή μια μεγαλύτερη ομαδα tiger barbs μαζι με κάποια loach. Εγω σκεφτόμουν να μην παμε σε πολλα διαφορετικά είδη. Ενα αντε δυο το πολυ για να ταΐζονται και πιο εύκολα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λιτη διακοσμηση και χρυσοψαρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες προτάσεις όλες παιδια! default_smile.png Κάποιες απο αυτές τις εχω ηδη σκεφτεί! Επισης ωραια επιλογή θα μπορούσε να ειναι μια μικρή ομαδα απο Sahyadria denisonii ή μια μεγαλύτερη ομαδα tiger barbs μαζι με κάποια loach. Εγω σκεφτόμουν να μην παμε σε πολλα διαφορετικά είδη. Ενα αντε δυο το πολυ για να ταΐζονται και πιο εύκολα. 

Τα denisonii πιστευω ειναι καλη επιλογη μαζι με τα γκουραμι. Ηρεμα ψαρακια με χρωμα, κινηση στο ενυδρειο και σε διαφορετικες ζωνες.

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, stav said:

Λιτη διακοσμηση και χρυσοψαρα.

 

Το εχω προτείνει και δεν του αρεσε η ιδέα :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επανέρχομαι! :) Θα παιξουμε μαλλον με firemouth και cichlasoma salvini ή cryptoheros sajica με ενα κοπαδακι απο xiphophorus helleri. Οι ερωτήσεις που προκύπτουν, καθώς δεν εχω ασχοληθεί ποτε με αυτές τις κιχλιδες και δεν ξερω συμπεριφορές, ειναι:

Α) μπορούμε να βάλουμε στα λίτρα αυτα τρια διαφορετικά ζευγάρια απο κάθε μια κιχλιδα απο τις παραπάνω χωρις ή με ξιφοφορους; Ρωτάω γιατι τα Salvilini ειναι πιο μικρά!

Β) Αν οχι, θα βάλουμε δυο είδη τελικα ποσα firemouth και ποσα salvini ή cryptoheros sajica μαζι με ξιφοφορους μπορούμε να βάλουμε; 

Γ) Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλον συνδυασμό με αυτα τα ψάρια;;;

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Από τα ψάρια που αναφέρεις θα έβαζα τα "διαολια " Red salvini. ...ειναι πανεμορφα, αλλά πολύ επιθετικά, οπότε θα τα έβαζα μονα τους, ένα κοπαδακι μικρών ψαριών :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Vogias τα salvini δεν τα συστήνω ούτε εγώ. Είναι ιδιαίτερα επιθετικά και δε θα τα έβαζα με άλλο είδος σ' αυτά τα λίτρα.

Όλες οι κιχλίδες, όσο ήσυχες κι αν είναι, γίνονται επιθετικές κατά την περίοδο αναπαραγωγής, διεκδικώντας έντονα περιοχή. Στο ενυδρείο θα μείνουν τελικά δυο ζευγάρια (1 sajica και 1 firemouth) καθώς με περισσότερα ζευγάρια μάλλον θα υπάρξουν σοβαρά προβλήματα. Οι ξιφοφόροι είναι μια όμορφη αλλά και χρήσιμη προσθήκη καθώς θα λειτουργήσουν ως dither fish, δηλαδή ψάρια που με την παρουσία τους ελαχιστοποιούν σ' ένα βαθμό την επιθετικότητα των κιχλίδων.

Χαίρομαι που κάνατε αυτή την επιλογή ψαριών καθώς δε συνηθίζεται αλλά και επειδή στήνω κι εγώ αυτό το καιρό μια γυάλα μ' αυτή τη ψαροσύνθεση. Το ζευγάρι sajica υπάρχει ήδη. Πρώτα θα μπει μια ομάδα firemouth για να σταθεί καλά στο ενυδρείο αφού σίγουρα θα είναι μικρότερα από τα sajica. Tα sajica θα μπουν στη συνέχεια ώστε να μην ζορίσουν πολύ τους νεαρούς γειτόνους, αφού θα στήσουν αμέσως φωλιά για γέννα. 

Για τους ίδιους λόγους, αφού πιθανότατα θα βρείτε ψάρια κοντινής, νεαρής ηλικίας, ας προηγηθούν τα sajica, καθώς τα firemouth είναι πιο νευρικά.

Ρίξτε μια ματιά στα μαγαζιά για το τι και σε ποιο μέγεθος θα βρείτε και τα λέμε πάλι αυτά. Δυστυχώς τα μωρά sajica από τη γέννα μου τα έχω δώσει οπότε δε μπορώ να σας κάνω δωράκι.:)

Ρίξτε μια ματιά κι εδώ για το περιβόητο ζευγάρι αλλά και για μια εικόνα από Κεντρική Αμερική.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει και Ευχαριστω εκ μέρους του γνωστού μου! :) Μαλλον ετσι θα παιξουμε. Δεν ειχα ασχοληθεί καθολου με κιχλιδες κεντρικής Αμερικής και εδω και καμια 10αρια μερες διαβάζω, ψανχω για αυτές, εχω μάθει και βρει αρκετα ενδιαφέροντα πράγματα για αυτα ψάρια. Βασικά ήταν και ότι πιο κοντα σε αυτο που μου περιέγραψε ο άνθρωπος για το πως φανταζόταν το ενυδρείο του. Ευχαριστω πολυ για την βοήθεια παιδια. Μια τελευταία ερώτηση ειναι το πόσους ξιφοφορους να βάλουμε μαζι με τα δυο ζευγάρια; εγω σκεφτόμουν για 2-3M και 4-5 F. Ειναι πολλα λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι Γιώργο. Καλύτερα να μπουν πριν απ' όλα οι ξιφοφόροι και να μέινουν για λίγο. Χρησιμοποίησε και αλάτι στο νερό, όταν τους βάλεις, και επειδή τους "αρέσει" άλλά και για οποιοδήποτε άλλο ενδεχόμενο... Αν μπορείτε να τούς κρατήσετε σε μια άλλη γυάλα για λίγες μέρες κάνοντας μια "θεραπεία" με αλάτι, ακόμα καλύτερα. 

Περιμένουμε τις εξελίξεις.;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο αν και στα ειπαν τα παιδια στο λεω κι εγω. Οχι salvini ειναι διαολια. Εγω θα εβαζα ενα ειδος κιχλιδας μονο αν με ρωταγες!
Για τα salvini ειχα φτιαξει καποτε και ενα προφιλ αλλα....

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@kadmos Ετσι σκεφτόμουν κι εγω! Πρώτα οι ξιφοφοροι μετα τα cryptoheros sajica και μετα τα firemouth σταδιακά. Άλλη γυάλα δυστυχώς δεν υπαρχει διαθέσιμη για να τους βαλω σαν καραντίνα. Βασικά εχω ενα 100λιτρο άδειο αλλα ειναι αποθηκευμένο στο πατρικό μου σπίτι και ειναι ολόκληρη ιστορία να το βαλω σε λειτουργία αυτη τη στιγμή! Σκέφτομαι να τους αφήσω σίγουρα καμια 10 άρια μερες μπορει και παραπάνω, μόνους τους μεσα στο ενυδρείο και μετα τα υπόλοιπα σταδιακά οπως εγραψα και πιο πάνω.

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Sturm said:

Γιωργο αν και στα ειπαν τα παιδια στο λεω κι εγω. Οχι salvini ειναι διαολια. Εγω θα εβαζα ενα ειδος κιχλιδας μονο αν με ρωταγες!
Για τα salvini ειχα φτιαξει καποτε και ενα προφιλ αλλα....

Greetings from the dark side!
 

 

Θοδωρή έγραψες την ωρα που έγραφα κι εγω. Επειδή το ενυδρείο δεν ειναι δικο μου αλλα αλλου πρεπει να δω και τι του αρεσει του ανθρώπου. ;) Εφόσον ήθελε ποικιλία θα παμε αναγκαστικά στα δυο είδη μαζι με τους ξιφοφορους. Στην αρχή οταν με πλησίασε όπως ήταν φυσικό, ήθελε ψαρόσουπα και οχι ενυδρείο, αλλα με πολυ κουβεντα και ψάξιμο του εξήγησα οτι πρεπει να κανουμε κατι σωστο που να του αρεσει κι ολας! Οπως Είπα θα τα βάλουμε σταδιακά και το στήσιμο που θα κανω, θα ειναι προς το βίοτοπικό με κλαδιά βελανιδιάς και πέτρες διάσπαρτες σε διαφορά μεγέθη, με κάποια εύκολα φυτάκια, ετσι ώστε να χωρίζεται στα δυο για να πάρει κάθε ζευγάρι μια πλευρά.

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι και πάλι! Το ενυδρείο έχει στηθεί από το Σάββατο με μπόλι, νερό και φυτά από τα δικά μου ενυδρεία, νερό από ΑΟ mixed με νερό βρύσης, καθώς και κλαδιά από πλάτανο και πέτρες που έχω μαζέψει κατά το παρελθόν από την φύση. Στήθηκε με δύο φωλιές ουσιαστικά στις δυο άκρες του ενυδρείου από πέτρες και διάσπαρτες άλλες σε διάφορα μεγέθη σε όλο το ενυδρείο. Φωτογραφίες δεν έχω ακόμα για να σας το δείξω, γιατί όταν τελείωσα το στήσιμο είχε πολύ μπιχλα και δεν ήταν για φωτογραφία, αλλά μέσα στην εβδομάδα θα πάω από εκεί για μετρήσεις και θα βγάλω για να ανεβάσω! Έγινε ωραίο αρκετά αλλά θέλει πολλές βελτιώσεις ακόμα για να τελειοποιηθεί! Το σημαντικό είναι ότι άρεσε στον κάτοχό του οπότε αυτό είναι που μετράει. Ωραίο και σωστά στημένο! Θα παραγγείλω ξιφοφόρους μες την βδομάδα(4M + 6F) ή (3Μ + 7F) και μετά πάμε για τα υπόλοιπα (firemouth και cryptoheros sajica )! Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια παιδιά καθώς ήτανε σημαντική και καθοριστική! :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

3 m 7 f απο ξιφοφορους. Αντε να το δουμε. Ψησε και τον Παρη Γιωργο!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sturm said:

3 m 7 f απο ξιφοφορους. Αντε να το δουμε. Ψησε και τον Παρη Γιωργο!

Greetings from the dark side!
 

 

Εγω τον πρήζω συνεχεια αλλα ο @parisMJT ετοιμάζει αλλα τωρα... στα είπα απο το τηεφωνο ;)

 

33 minutes ago, kadmos said:

@Vogias καλορίζικο! Περιμένουμε υλικό!!! Εναγωνίως!!!:D

 

Ευχαριστω! Συντομα κοντα σας :bigemo_harabe_net-108:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...