Jump to content

Τα καλύτερα αλγοφάγα σαλιγκάρια και καθαριστές βυθού!


Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους! 

Ποια θεωρείτε πως ειναι τα καλύτερα αλγοφάγα και καθαρίστες σαλιγκάρια για βράχο και βυθό;; 

 

Ευχαριστώ! !

 

Link to comment
Share on other sites

Για μένα Trochus, Turbo και Tectus.  

 

Επειδη είπες και για βυθό, θα έβαζα και strobus αλλά με την προυπόθεση οτι τα αλλα είδη παραπάνω δεν θα κάνανε την δουλεια που ήθελα στον βυθο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βάλει λίγο απ όλα !

Ποτε δεν ξέρεις αν θα βγουν τεμπέληδες !

 

Α !!! Και εχω ενα κάβουρα gibesi!

Πολυ δυνατός καθαριστής !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος fishbone! έγραψε:

Εγω εχω βάλει λίγο απ όλα !

Ποτε δεν ξέρεις αν θα βγουν τεμπέληδες !

 

Α !!! Και εχω ενα κάβουρα gibesi!

Πολυ δυνατός καθαριστής !

ειναι επιθετικά μεταξύ τους τα διαφορετικά είδη;  ο καβουρας δεν επιτίθεται στα σαλιγκάρια;; 

Link to comment
Share on other sites

σαν τα "οριτζιναλ" Mexican turbo δεν υπάρχει δεύτερο

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Για μένα Trochus, Turbo και Tectus.  

 

Επειδη είπες και για βυθό, θα έβαζα και strobus αλλά με την προυπόθεση οτι τα αλλα είδη παραπάνω δεν θα κάνανε την δουλεια που ήθελα στον βυθο.

Φίλε @submarine1981 θεωρείς πως φτάνει ένα σαλιγκαρι ανα είδος για να εχω αποτέλεσμα σε ενα cube 130lt;;

Link to comment
Share on other sites

Στο σύνολο εγω προσωπικά θα έβαζα 5-6 σαλιγκάρια. 

 

1 σιγουρα θα ηταν strobus σε μικρό μέγεθος. Αλιως περίμενε να φέρουν. (Τα μεγάλα έχουν μεγάλο κέλυφος και κάνουν ζημιές άθελά τους. Είναι για μεγάλα ενυδρεια)

Τα υπόλοιπα θα τα μοίραζα. 2 turbo, 2 trochus και 2 tectus.  

 

Απλα μην περιμένεις να κάνουν και καμιά τρελή δουλεία, και να το δείς να αστράφτει.  Κατα την γνώμη μου, αν δεν μπει μέσα μαγνήτης στο τζάμι, και σκούπα βυθού, και που και πού κανένα φύσημα στους βράχους , δεν γίνεται δουλεία. 

 

Σίγουρα όμως και τα σαλιγκαράκια κάνουν ένα σημαντικό και αναμφισβήτητο έργο που δεν το κάνουν άλλοι οργανισμοί, και μάλιστα σε σημεία που δέν φτάνει κανένας μαγνήτης και καμιά σκούπα (ανάμεσα σε βράχια,σε τρύπες και σε δύσβατα απο εμάς, σημεία) :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Στο σύνολο εγω προσωπικά θα έβαζα 5-6 σαλιγκάρια. 

 

1 σιγουρα θα ηταν strobus σε μικρό μέγεθος. Αλιως περίμενε να φέρουν. (Τα μεγάλα έχουν μεγάλο κέλυφος και κάνουν ζημιές άθελά τους. Είναι για μεγάλα ενυδρεια)

Τα υπόλοιπα θα τα μοίραζα. 2 turbo, 2 trochus και 2 tectus.  

 

Απλα μην περιμένεις να κάνουν και καμιά τρελή δουλεία, και να το δείς να αστράφτει.  Κατα την γνώμη μου, αν δεν μπει μέσα μαγνήτης στο τζάμι, και σκούπα βυθού, και που και πού κανένα φύσημα στους βράχους , δεν γίνεται δουλεία. 

 

Σίγουρα όμως και τα σαλιγκαράκια κάνουν ένα σημαντικό και αναμφισβήτητο έργο που δεν το κάνουν άλλοι οργανισμοί, και μάλιστα σε σημεία που δέν φτάνει κανένας μαγνήτης και καμιά σκούπα (ανάμεσα σε βράχια,σε τρύπες και σε δύσβατα απο εμάς, σημεία) :) 

Αρχικά φιλε @submarine1981σε ευχαριστώ για την πολύτιμη απάντηση σου ακόμα μια φορά, παρ ολαυτα το πρόβλημα που έχω με την σκούπα βηθού είναι ότι ρουφαει πολύ αραγωνίτη επομένως το εχω σταματήσει το συφονάρισμα του βηθού... με την επιφύλαξη  βέβαια οτι κάνω κάτι λάθος... :/  έτσι... όσων αφόρα τον καθαρισμό του βηθού στυρίζομαι αποκλειστικα μέχρι στιγμής στις καθαριστικές δυνατότητες των σαλιγκαριών!!...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος pan_Oz έγραψε:

σαν τα "οριτζιναλ" Mexican turbo δεν υπάρχει δεύτερο

 

Ναι αλλά με λίγο ψάξιμο δεν το βρίσκω εύκολα.. :/ αυτό που βρίσκω ειναι το Turbo brunneus και μάλιστα μεγάλο μέγεθος.. είναι ισάξιο;; 

Link to comment
Share on other sites

ισάξια όχι αλλα θα σου κάνουν πολύ καλή δουλειά

τα Mexican είναι τα Turbo fluctuosa

Link to comment
Share on other sites

Πολλα turbo ,trochus πανω και πολλα nassarius μαζι με αγγουρι η αστερια για την αμμο,επισεις strobus 4 .Τα συνεργεια μπορει να μην τα βλεπουμε αλλα πρεπει να υπαρχουν σε ενα συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...