Jump to content

Σκοτάδι,άλγες και κοράλλια.


submarine1981

Recommended Posts

Εδω και καιρό μου εμφανίζονται μερικές τριχοειδές  άλγες, και είτε τις ξηλώνω με το χέρι, είτε βγάζω τα σημεία εκτός νερού και τα καθαρίζω με υπεροξείδιο και εξαφανίζονται. 

 

Σκέφτομαι να κλέισω λίγο τα φώτα για μερικές μέρες να δώ αν θα υποχωρήσουν.   

 

Και έρχομαι στην ερώτηση... 

 

Πόσο καιρό έχετε αφήσει το ενυδρείο σας με φούλ κοράλλια μεσα (LPS,SPS,SOFT) χωρίς φωτισμό ?  Σκεφτόμουν για 1-2 μέρες. Αλλά επειδή δεν το εχω ξανακάνει θέλω την γνώμη σας :) 

 

Απο ΝΟ3: 0,5 (salifert) ΡΟ4:0,05 (Hanna) ,ΚΗ: 6,4 , Ca:410, Mg:1230 , PH:8.1.  

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν έχω δει ποτέ άλγη στο ενυδρείο μου και οποιο κοραλι που επερνα είχε στο βράχο λίγο άλγη τα tang μου έκαναν πανηγύρι! 

Δεν έχεις κάποιο ψάρι να τη φάει?

Έστω μια σαλιαρα ?

Τώρα για συσκωτιση μια μέρα σίγουρα δεν θα έχεις πρόβλημα και άλλη μια δοκίμασε μόνο μπλε φωτισμό αλλά η λύση κατά τη γνώμη μου βρίσκεται πιο πάνω.

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω δεν το είχα προγραμματίσει να το κάνω όπως θες εσυ απλά εγω άκου τη ειχα πάθει!!Το ενυδρειο μου είχες τριχοειδή πρασινη αλγη και ειχα φύγει ταξίδι έκανε σεισμό στο νησί με αποτέλεσμα να φύγουν λιγα νερά και να πέσουν στο τροφοδοτικό του φωττιστικου led που κάηκε φυσικα..αμα δεν σε θελει ρε παιδάκι μου !!! τα αλλα δούλευαν κανονικά ολα..οταν έβαλα τις Τ5 ειδα εξαφανισμένες αλγες αλλα όχι τελείως..έκανε δουλειά ομως!!! περίπου τρεις μέρες οσο για τα κοραλια δεν έπαθαν τίποτα...

 

Μακαρι να βοήθησα έστω και λιγο..

Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε, μια μέρα πλήρης συσκότιση δεν θα πάθουν κάτι. Το έχω κάνει παλιά και δεν έπαθαν τίποτα τα κοράλλια.

Για τις επόμενες δυο-τρεις μέρες μπορείς να βάλεις το φωτιστικό μόνο στα μπλε σε πολύ χαμηλό ποσοστό, σαν να είναι λίγο παραπάνω απο moonlight. Τουλάχιστον εγω έτσι θα το έκανα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.  Εχω μέσα και σαλιάρα και Yellow tang και δεν την πειράζουν. :angry01:

 

Οπότε 1-2 μέρες θα το δοκιμάσω. Στην τελικη και στην φύση δεν κάνει συννεφιά?  Πάντα λιακάδα έχει εκει που ζούνε.  Ας μείνουν και τα δικά μου με λίγο φώς ισα ισα να δώ αν θα αλλάξει κάτι. 

 

 

Μην φανταστείτε πολλές άλγες. 2 -3 το πολύ εστίες ειναι , σαν μικρες τουφίτσες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε πιστεύω με 2 μέρες δεν έχεις θέμα.

τι άλγες είναι?  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τριχοειδής.

Πάντως δεν μου μοιάζουν για bryopsis.   Εχω και algaefix αλλά δεν θελω να το χρησιμοποιήσω, καθως είναι πολύ λίγες οι άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Dolabela η cole tang

στο δευτερο 24ωρο χωρις φωτισμο θα εχεις θεματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cole tang????

Νικο ποιο ειναι αυτο;;;

Το scopas εςιναι εργαλειο γι αυτη την δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το yellow δεν μου την τρώει πάντως.  dolabella δεν βαζω γιατι ειναι 2-3 τουφιτσες. Κριμα το ζωντανό να το βαλω μεσα για τοσο λιγη αλγη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Τριχοειδής.

Πάντως δεν μου μοιάζουν για bryopsis.   Εχω και algaefix αλλά δεν θελω να το χρησιμοποιήσω, καθως είναι πολύ λίγες οι άλγες.

 

Όχι μην το ριξεις καλυτερα

οξιζενε γιατι δεν συνεχιζεις ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος vasilis4x4 έγραψε:

cole tang????

Νικο ποιο ειναι αυτο;;;

Το scopas εςιναι εργαλειο γι αυτη την δουλεια

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+2971+345&pcatid=345

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος pan_Oz έγραψε:

 

Όχι μην το ριξεις καλυτερα

οξιζενε γιατι δεν συνεχιζεις ;

Το συνεχίζω, κάνοντας "target " πάνω στην άλγη μέσα στο νερό. Αλλά αργούν πολύ τα αποτελέσματα, και γιαυτο σκέφτηκα να κλείσω και το φώς.

 

(Όσα κομμάτια μπορούσαν να βγούν για να τα "λούσω" με οξυζενέ βγήκαν. Τα υπόλοιπα είναι μεγάλα βράχια με κοράλλια πανω και δεν βγαίνουν)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...