Jump to content

Ενυδρείο


Dellos

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά είναι αρχάριος και θέλω τα φώτα σας βρήκα ένα ενυδρείο που είχε κάνει ο πατέρας μου  ( για χρήση ερπετων έγινε  ) όμως τελικά δεν χρησιμοποιηθηκε ποτέ όταν έγινε δοκιμαστικε με νερό για το αν χάνει και ήταν Οκ είναι  1,00 χ 52 x 52  το γυαλί δεν το μέτρησα ακόμα με το μάτι το κάνω 8 ή  6 η ερώτηση μου είναι σκέφτομαι να το ενησχυσω με κάποιο τρόπο σαν τελαρο κάτω και πάνω και γωνίες θα μπορέσω να το κάνω χρήση ενυδρείου; να και μια φώτο ευχαριστώ  !!!

20170311_181014.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρίν πόσο καιρό κολλήθηκαν τα τζάμια?

Link to comment
Share on other sites

μην το λες αυτό ποτέ δεν ξέρεις αν έχεις μπαλκόνι γέμισε το νερό και παρατήρησε το καμιά εβδομάδα. ποιο μπροστά όμως πρέπει με κάποιο τρόπο να το ενισχύσεις για να μην ανοίξει έστω και πρόχειρα να κάνεις πάνω ένα ξύλινο τελάρο ίσα ίσα για το τεστάρεις.

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα χρησιμοποιήσει ενυδρείο αγέμιστο για 12 χρόνια και δεν είχα πρόβλημα, όλα εξαρτώνται από τον τρόπο (μαστοριά) που κωλύθηκε το ενυδρείο, την ποιότητα της σιλικόνης, και της καιρικές συνθήκες, πχ αν στο υπόγειο υπήρχε μια σχετική υγρασία μπορεί να μην στέγνωσε η σιλικόνη.  Με απλά λόγια αν δεν το δοκιμάσεις δεν μπορείς να ξέρεις. Στην χειρότερη περίπτωση το καθαρίζεις και ξανά κολλάς το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Από κόντρες μέσα δεν έχει τίποτα σκέφτομαι να το κάνω εξωτερικά  δέσιμο ή  μόνο από μέσα είναι σίγουρο  ; 

Link to comment
Share on other sites

για το τεστ αρκεί ένα ξύλινο τελάρο από έξω αρκεί να εφαρμόζει καλά, η αν μπορείς να προσαρμόσεις κάποιον ιμάντα χωρίς ελαστικότητα από αυτούς που σφίγγουν, προσοχή όμως μην το παρακάνεις. Αν δεν είσαι σίγουρος για αυτά τότε καλύτερα είναι να κολλήσεις της  κόντρες κανονικά και αν το ενυδρείο είναι οκ καλός αν όχι τσάπα ο κόπος.

Με απλά λόγια θέλει λίγο να πιάνουν τα χέρια μας σε τέτοιου είδους κατασκευές και τεσταρίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το κόλλαγα από την αρχή για να μην είμαι με το άγχος...

Και θα έβαζα κόντρες, εσωτερικό τελάρο πάνω - κάτω!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Και άμα είναι όλα Οκ βάζω κόντρες από μέσα για να είμαι εντάξει  και πάνω  ; ή και με επένδυση από έξω θα είμαι Οκ  ; 

Link to comment
Share on other sites

Τελάρομα πάνω κάτω. Τα εξωτερικά δεν είναι για μόνιμη στήριξη. Θα ταλαιπωρηθείς λίγο, αλλά καλύτερα να είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Και άμα βάλω περιμετρικά γωνίες  από αλουμίνιο  δεν θα έχει  ενίσχυση  πρέπει μόνο κόντρες από μέσα; γιατί αυτό σκεφτόμουν να βάλω γωνίες περιμετρικά συν το καπάκι επάνω από ξύλο  θα πετύχει; 

Link to comment
Share on other sites

Με 6άρι, λόγω ύψους της γυάλας, προσωπικά το φοβάμαι. Μην ποντάρεις στις αλουμινογωνιές. Η κύρια δουλειά γίνεται στις επαφές των γυαλιών. Δέσιμο πάνω κάτω και με μια κόντρα επάνω στο κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Dellos έγραψε:

Σε περίπτωση που είναι  6 το τζάμι  θα έχω πρόβλημα  ; 

"Τραβηγμένη" η προσπάθεια εκτίμησης, αλλά δε νομίζω ότι είναι 6άρι. Μάλλον 8άρι.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία για κόντρα να πάρω 8 ; και μετράω εσωτερικές διαστάσεις και πάω στον τζαμα να τα κόψει  ; 

Link to comment
Share on other sites

Για κόντρες και 6άρια να χρησιμοποιήσεις θα είσαι μια χαρά!!

Το γυαλί που έχεις τι πάχος είναι τελικά το μέτρησες??

Link to comment
Share on other sites

8 είναι παιδιά να το ξεκινήσω; λέω αφού θα ασχοληθώ να βάλω κόντρες να καθαρίσω τα παλιά και να ξανά κολλήσω όλες τις μεριές  

Link to comment
Share on other sites

8άρι νομίζω είναι μια χαρά. Ξυρίζεις μέχρι τις ενώσεις, χωρίς να πάρεις σιλικόνη από τις επαφές. Εγώ αφήνω λίγο παραπάνω σιλικόνη δεξιά και αριστερά από την ένωση στις 4 κάθετες πλευρές, και ας φαίνεται λίγο. Πάνω και κάτω θα το δέσουν οι κόντρες. Καλό καθάρισμα να φύγουν τελείως οι παλιές και να φανεί τζάμι. Βαμβάκι, οινόπνευμα, ν' ακούσεις το τζάμι να τρίζει και κολλάς. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα παιδιά  με 8 κόντρα 

20170314_140314.jpg

20170314_140311.jpg

Έγινε επεξεργασία - Dellos
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πρώτο, ετοιμάσου για παραγγελίες.:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...