Jump to content

Ενυδρείο


Dellos

Recommended Posts

Μπράβο! Πολύ καλή δουλειά.:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το αφήνω 3 μέρες έτσι ή παραπάνω; μετα βάζω νερό για δοκιμή και είναι απαραίτητη η μία εβδομάδα ή σε μια μέρα άμα δεν βρω νερό είναι όλα Οκ; από φίλτρο  να πάρω για πόσα λίτρα όσα είναι ή για τα διπλάσια; 

Link to comment
Share on other sites

Αστο 3 μερες κ βαλε νερο, σ 3 μερες αν δεν δεις κατι πιστευω εισαι οκ.για φιλτρο οτι μεγαλυτερο μπορεις,συνηθως η ονομαστικες των διαφόρων μαρκων δεν επαρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφη και νοικοκυρεμένη δουλειά!!

Μιας και δεν βλέπω να αναφέρθηκε κάπου . . .

Έχεις χρησιμοποιήσει ενυδρειακή σιλικόνη σωστά ??

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ενυδρειακη έβαλα  !!!  Το γεμιζω κανονικά κάτω από τις κόντρες ή πρώτα μέχρι την μέση  και σιγά σιγά; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Dellos έγραψε:

Ναι ενυδρειακη έβαλα  !!!  Το γεμιζω κανονικά κάτω από τις κόντρες ή πρώτα μέχρι την μέση  και σιγά σιγά; 

 

Το γεμιζεις κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Dellos έγραψε:

Το αφήνω 3 μέρες έτσι ή παραπάνω; μετα βάζω νερό για δοκιμή και είναι απαραίτητη η μία εβδομάδα ή σε μια μέρα άμα δεν βρω νερό είναι όλα Οκ; από φίλτρο  να πάρω για πόσα λίτρα όσα είναι ή για τα διπλάσια; 

Τι ψάρια θα βάλεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε παίρνει να δώσεις κάτι παραπάνω να αγοράσεις απ`ευθείας ένα εξωτερικό και να ξενοιάσεις ??

Το κόλλημα και το τεστ με το νερό πως πήγαν ??

 

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έβαλα νερό   βασικά ποια τα υπέρ και τα κατά  εσωτερικού και εξωτερικού φίλτρου; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εσωτερικο φιλτρο πιανει χωρο στο ενυδρειο κ συνηθως δεν εχει ανακυκλωση πολλα λιτρα,επισης δεν χωραει πολυ βιολογικο υλικο.εξωτερικο εχεις περισσοτερο χωρο στο ενυδρειο περισσοτερη βιολογια,εξτρα λιτρα χωρο στο εξωτερικο,καλυτερη ροη κ ανακυκλωση,ευκολοτερο καθαρισμα.Εφοσον βεβαια επιλεξεις ενα εξωτερικο που καλυπτει τα λιτρα σου

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη και η βάση  ... παιδιά πρέπει ανάμεσα από βάση και ενυδρείο να βάλω φελιζολ; ειναι υποχρεωτικό   ;

20170319_124324.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο δεν έχει πλαίσιο περιμετρικά, θα έβαζα οπωσδήποτε για απόσβεση κραδασμών.

Η βάση πως είναι από τη μπροστινή μεριά?:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Σωτήρης αν έχει πλαίσιο δεν είναι απαραίτητο, αλλά εγώ  θα έβαζα, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!!!

 

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το γέμισα δεν χάνει από πουθενά  μόνο που κάτω σε μια κόντρα πήρε λίγο νερό το αδειαζω και βάζω σιλικόνη σε εκείνο το σημείο και όλα Οκ ή  θα έχω πρόβλημα  ; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία :):):) λέω να βάλω κιχλιδες  τι θα πρέπει να βάλω για άμμο να είμαι κοντά στο περιβάλλον τους  γενικά στο στάδιο που είμαι ποια τα επόμενα βήματα; 

Έγινε επεξεργασία - Dellos
Link to comment
Share on other sites

Κιχλίδες από ποια ήπειρο? Είναι μεγάλη η διαφορά.:)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω ένα πλεξι γκλας έτοιμο σε αυτά τα μέτρα άμα το κάνω τρύπες είναι καλό για καπάκι; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Dellos έγραψε:

Αμερικής  -Αφρικής  ; 

Αν πας σε κιχλίδες Αμερικής όπου χρειάζεσαι μαλακό νερό, τότε θα πας σε χαλαζιακή άμμο που είναι ουδέτερη και δεν σκληραίνει το νερό.

Σε αντίθεση με τις κιχλίδες Αφρικής που χρειάζονται ασβεστολιθική για να ανεβάζει τις σκληρότητες και το Ph του νερού.

Το πλέξι είναι καλό για καπάκι αλλά συνήθως αν δεν έχει το απαιτούμενο πάχος στραβώνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φελιζολ δεν το βαζουμε μονο για τους κραδασμους,αν φουσκωσει το έπιπλο θα ραγισει το γυαλι.το φελιζολ για μενα ειναι απαραίτητο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άμμο θα βρω  σε μαγαζιά με δομικά υλικά; πχ ποταμισια κοσκινισμενη  ή να απευθυνθώ σε μαγαζί  Pet Shop?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...