Jump to content

Ενυδρείο


Dellos

Recommended Posts

Συνήθως τα είδη της άμμου που βρίσκουμε σε μάντρες, θέλουν πολύ καλό πλύσιμο πράγμα που μπορεί να σε κουράσει και να μην αξίζει την οικονομική διαφορά, σε σχέση με το αποτέλεσμα. Υπάρχουν κάποιες δοκιμασμένες περιπτώσεις μαντρών αλλά δεν εξυπηρετεί η περιοχή σου... Μια καλή, οικονομική άμμος, ειδικά αν επιλέξεις κιχλίδες Αμερικής που χρειάζονται ουδέτερη-χαλαζιακή άμμο, είναι αυτή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα δοκιμάσω από ένα φίλο eheim professional  σειρά που έχει απλά είναι το μοντέλο χωρίς θερμοστάτη  πιστεύω όμως θα μου είναι καλό φίλτρο για το ενυδρείο μου  !!!

Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα αυτά τα έχω εκτιμήσει πολύ και νομίζω ότι θα σε καλύψει στα λίτρα που έχεις χωρίς να μπεις σε περαιτέρω φασαρίες. Να δούμε βέβαια και για πιο μοντέλο πρόκειται. Είμαι υπέρμαχος των σαμπ, και καλά κάνει ο @stathis spithas που το προτείνει, αλλά αν μπορείς να δοκιμάσεις το φίλτρο και να τ' αποκτήσεις χωρίς να ξοδευτείς πολύ, ίσως είναι καλύτερη λύση.

Το ενυδρείο έγινε κουκλί, αλλά με την άμμο τί έκανες τελικά; Βότσαλα είναι αυτά που φαίνονται;

Link to comment
Share on other sites

Πήρα πέτρες από δομικά υλικά κόκκινες πράσινες και άσπρες τις καθαρισα πολύ καλά και θα κάνω κρυψώνες με μεγάλες πέτρες  !!! 

Link to comment
Share on other sites

Τα χαλικάκια που έβαλες στο ενυδρείο μου φαίνονται λίγο χοντρά.Δεν ξέρω αν θα βολέψουν.

Τι ψάρια θα βάλεις τελικά? Έχεις αποφασίσει? :)

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο είναι  eheim professional 3e 700 και το δίνει 200 € με καινούργια κεφαλή  είναι καλά τα λεφτά να το πάρω  ; δεν ξέρω ακόμα τι ψάρια θα βάλω  

Link to comment
Share on other sites

Τα 200 ε τα βρίσκω πλεον απαγορευμενα λεφτα για φιλτρανση.εφτιαξα το σαμπ μου με 100 ευρω με αντλια 5200 ρυθμιζομενη κ 130 λιτρα χωρητικότητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ μίλησα 150€ μου το δίνει όμως με  τις Παναγίας τα μάτια φλαντζες καινούργιες ανταλλακτικά καινούργια βανακια γωνίες  να στέλνω όπου θέλω το νερό το καλώδιο για τον υπολογιστή   και λέω να το πάρω  750 του είχαν βγει τότε αυτά  !!! 

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια σου αρεσουν;;;;που να μην γίνονται 20ποντους.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες καλωδιο για υπολογιστη τι εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος billaus έγραψε:

Οταν λες καλωδιο για υπολογιστη τι εννοεις;

νομίζω πως το φιλαράκι λέει το καλώδιο που βλέπεις την ροΐ του φίλτρο απτό υπολογιστή 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά  έτοιμος και από φίλτρο  eheim professional  e700   έβαλα  τα ψαράκια που είχα σε μικρό ενυδρείο  το φίλτρο  πως Να το δουλεύω  ; έχει και από τον υπολογιστή διαφορα κόλπα να κάνεις πως πάνε τα νερά  και τέτοια  θέλουμε μεγάλη πίεση μέσα η χαλαρά; 

20170327_231414.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μέσα έχω τέρμα κάτω  στο  ενα καλαθι στο φίλτρο  αυτό  σαν μακαρόνι  και από πάνω τρία καλάθια  με αυτές τις μπίλιες  είμαι Οκ; 

154490g.jpg

3077540322_97cd2efa3e_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ένα είναι siporax, και το άλλο μάλλον substrat. Μια χαρά βιολογικά υλικά είναι και τα δύο.:thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα 2 χρυσόψαρα  και τα έβαλα  μπορώ μαζί τους να βάλω  παπαγαλοψαρα;  και κανένα γλυφτη; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Dellos έγραψε:

Είχα 2 χρυσόψαρα  και τα έβαλα  μπορώ μαζί τους να βάλω  παπαγαλοψαρα;  και κανένα γλυφτη; 

Οχι.:)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω ψάρια να μεγαλώσουν λίγο  να δώσω τα χρυσόψαρα και να βάλω παπαγαλοψαρα; 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετά είδη ψαριών που θα μπορούσες να διαλέξεις και να βάλεις στο ενυδρείο σου.

Η γνώμη μου όμως είναι να μην διαλέξεις υβρίδια ψαριών (παπαγαλόψαρα) που δεν υπάρχουν στη φύση και είναι γενετικά κατασκευάσματα ανθρώπων, με ότι αυτό συνεπάγεται. Εάν από άγνοια είχαν φτάσει στα χέρια σου είναι κάτι διαφορετικό, αλλά αφού μπορείς να ενημερωθείς  πριν την απόκτησή τους καλό θα ήταν να τα αποφύγεις.:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...