Jump to content

Γεννησαν τα Bolivian Ram HELP!!!


Recommended Posts

Παιδιά σήμερα το πρωί παρατηρούσα το ενυδρείο μου και παρατηρησα ενα Bolivian Ram αναμεσα σε δυο πετρες πίσω απο κατι φωτά να προστατευει αυγά... έλειπα δυο μέρες και δεν ειχα πάρει χαμπάρι τι συμβάινει και σήμερα ενθουσιάστικα. Το πρόβήμα εχει ως εξής. Μέσα εχω lemon tetras οπότε δυσκολα βλέπω να σωζονται τα μικρά και είναι σχεδον απίθανο να τα πιάσω... τι μπορώ να κάνω για να σώσω τα μικρά ή κάποια απο αυτα?

17309881_10212421582394575_4884320679496872842_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου θα χωρισεις το ενυδρειο..

θα πας και θα παρεις ενα μετρο τουλι ΨΙΛΟ που θα το δεσεις στις δυο ακρες με δυο βεργες ξυλα...

Θα ανακατωθει λιγο το στησιμο σου αλλα ειναι μια προσωρινη λυση μεχρι να δεις πως θα παει η γεννα και αν χρειαστει να βγαλεις τα τετρα...

Εχω ενα-δυο βιντεο που εχω κανει αυτο που σου πεω σε 700 λιτρα (που θεωρητικα ειναι πιο δυσκολο).....

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου λυθούν πολλές απορρίες, διάβασε το παρακάτω

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν μπαίνεις με tapatalk, άνοιξε με chrome για να δεις το Link που σου έβαλα πιο πάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kkgr said:

Αν μπαίνεις με tapatalk, άνοιξε με chrome για να δεις το Link που σου έβαλα πιο πάνω. 

ναι φιλε το ειδα... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Alexis Metaxa Kalamaras έγραψε:

που μπρορω να δω το βιντεο φιλε?

 

Ειναι απο απανωτη γεννα δισκων και δυστηχως η γεννηστρα ηταν πιασμενη...

Εχω και αντιστοιχο απο ραμ καπου αλλα θελει ψαξιμο..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εν τελη για να είμαι σίγουρος μετέφερα τα τετρα στο δευτερο ενυδρείο μου για να παρακολουθήσω τη διαδικασία με τα αυγά όσο περισσότερο γίνεται... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι ακόμα... παρατηρω κίνηση στα αυγά σαν ουρίτσες αλλα ακόμα δεν έχουν εμφανιστεί..

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Βαλε να τα δουμε κι εμεις! Τα εχεις ταισει τιποτα;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Τα ταιζω με κρόκο λιωμένο και δυαλειμενο σε νερό... ανεβάζω και βιντεάκι σε δυο λίγο

Link to comment
Share on other sites

Ωραια πραματα μπραβο να σου ζησουν.

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη γεννα παει καλα ως διαμαγειας μερα με τη μερα ηταν ολο και λιγότερα με αποτέλεσμα απο καμια 60αρια να έχουν μεινει καμια εικοσαρια τα οποία όμως δεν μειώνοντε και πλεον έχουν αρχισει να διακρύνοντε τα πτεριγιάκια και οι ουριτσες τους... σε μια δυο βδομαδες φανταζομαι θα εχουν τελικη μικροσκοπικη μορφη,,, για να δούμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε κι εμεις! Ταισμα θελουν γιαυτο χανονται οσα χανονται!
Μπραβο φιλαρακι!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Τα ταιζω αρκετα κ τα παρατηρω. νομιζω αυτα τα 15 που εχουν μεινει θα μεγαλωσουν γιατι πλέον εχουν αρχισει να παιρνουν μορφή ψαριού... φαντασου διακρίνεται καλά η ουριτσα η ψαρίσια... θα προσπαθησω αυριο να βγαλω και φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Ε αντε ντε!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν επιστρέφω με νεα. Εντέλη επιβίωσαν 6 τα οποία έχουν παρει κανονική μορφή αλλά ειναι αρκετα μικρα για να τα αμολήσω ελευθερα ακόμα.... Το νεο ειναι όμως οτι εχω ξανα γενητουρια και περιμενω να βγουν τα μικρα ωστε να τα βαλω αμέσως σε γεννήστρα. Παράλληλα μου γέννησαν και τα kribensis κατω απο ενα ξυλο και τα περιμένω και αυτά... Οπότε φτιάξτε χώρο σιγα σιγά γιατι δεν θα ξερω τι να τα κάνω σε λίγους μήνες! 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Έχε υπόψιν σου ότι αν τα βάλεις στην ίδια γεννηστρα με τα 6, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να γίνουν τροφη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...