Jump to content

ph χαμηλο


george78

Recommended Posts

καλησπερα παιδια προετοιμαζω  στο ενυδρειο(450λτ) μου να βαλω φροντοζες μικρες και το ph ειναι στο 8 κ θελω να το παω στο 8,5. Eχω το tanganiyka buffer (η δοσολογια που αναγραφετε πανω ειναι 40-80λτ νερο προσθετουμε 5 γρ μπαφερ.). Ποση ποσοτητα πρεπει να βαλω ωστε να φτασει στο 8,5 που θελω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θα μπορεσει το μπαφερ να σου κραταει σταθερα το πεχα στο βαθμο που θες.Καλυτερα ειναι να δοκιμασεις προσθετωντας λιγο κ κανωντας μετρισεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω οτι τα ψαρια σου θα ειναι μια χαρα στο 8ph.

Και εγω εχω buffer αλλα μετα απο δοκιμες προτιμησα να το αφησω στην ακρη και να βαζω νερακι βρυσης.

 

Αν θες να το κανεις θα πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος στο βαρελι με τα λιτρα του νερου και την δοσολογια του.Καλο ειναι να μετρας πριν κανεις την αλλαγη νερου kh gh και tds γιατι οι τιμες μετα την χρηση του buffer ξεφευγουν κατα πολυ και ισως κανεις ζημεια στα ψαρια.Επισης αν αποφασισεις να διακοψεις την χρηση του,καποια στιγμη, θα πρεπει να γινει σταδιακα γιατι η αποτομη πτωση θα δημιουργησει παλι προβλημμα στα ψαρια.

 

Νομιζω οτι αντι για buffer θα ηταν καλυτερα αν χρησιμοποιουσες το seachem cichlid lake salt.Περιεχει αλατα και ιχνοστοιχεια που κανουν καλο στην υγεια και στα χρωματα των ψαριων.

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Προσωπικα πιστευω οτι τα ψαρια σου θα ειναι μια χαρα στο 8ph.

Και εγω εχω buffer αλλα μετα απο δοκιμες προτιμησα να το αφησω στην ακρη και να βαζω νερακι βρυσης.

 

Αν θες να το κανεις θα πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος στο βαρελι με τα λιτρα του νερου και την δοσολογια του.Καλο ειναι να μετρας πριν κανεις την αλλαγη νερου kh gh και tds γιατι οι τιμες μετα την χρηση του buffer ξεφευγουν κατα πολυ και ισως κανεις ζημεια στα ψαρια.Επισης αν αποφασισεις να διακοψεις την χρηση του,καποια στιγμη, θα πρεπει να γινει σταδιακα γιατι η αποτομη πτωση θα δημιουργησει παλι προβλημμα στα ψαρια.

 

Νομιζω οτι αντι για buffer θα ηταν καλυτερα αν χρησιμοποιουσες το seachem cichlid lake salt.Περιεχει αλατα και ιχνοστοιχεια που κανουν καλο στην υγεια και στα χρωματα των ψαριων.

χρησιμοποιω και το  seachem cichlid lake salt. απλα δεν ξερω ποση ποσοτητα μπαφερ να βαλω ωστε να ανεβει λιγο το  ph . Φοβαμαι μην αναβει παραπανω απο οσο πρεπει.

Στις αναλογιες που γραφει η συσκευασια του μπαφερ  δεν εξηγει π.χ αν θελουμε να ανεβασουμε το ph ενα βαθμο η΄δυο η΄μισο βαθμο πως το πετυχαινουμε αυτο.Απλα σου λεει οτι βαζει 5γρ μπαφερ σε 40-80λτ νερο.Οκ κατανοητο, αλλα οταν εχω π.χ  ενα ph 7  βαζωντας αυτη την αναλογια ποσο θα φτασει το ph?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος george78 έγραψε:

χρησιμοποιω και το  seachem cichlid lake salt. απλα δεν ξερω ποση ποσοτητα μπαφερ να βαλω ωστε να ανεβει λιγο το  ph . Φοβαμαι μην αναβει παραπανω απο οσο πρεπει.

Στις αναλογιες που γραφει η συσκευασια του μπαφερ  δεν εξηγει π.χ αν θελουμε να ανεβασουμε το ph ενα βαθμο η΄δυο η΄μισο βαθμο πως το πετυχαινουμε αυτο.Απλα σου λεει οτι βαζει 5γρ μπαφερ σε 40-80λτ νερο.Οκ κατανοητο, αλλα οταν εχω π.χ  ενα ph 7  βαζωντας αυτη την αναλογια ποσο θα φτασει το ph?

Εξαρτάται από το ph που έχει το ενυδρείο σου και το ποσοστό αλλαγής που κάνεις. Θα πρέπει να κάνεις μετρήσεις στο νερό της αλλαγής σου,ώστε να δεις πόσο ph έχει το νερό που στέλνεις και με αναγωγή να έχεις το ph που θα διαμορφωθεί. Καλύτερα να κάνεις μετρήσεις αφού θέλεις να αλλάξεις κάτι στο νερό σου.

Προσωπικά θεωρώ μια χαρά το 8,αλλά αφού θέλεις να το ανεβάσεις καντο σταδιακά .

:)

Link to comment
Share on other sites

το νερο που βαζω ειναι 7,5.

αρα πρεπει να βαλω το διπλασιο μπαφερ?δεν ειναι πολυ?και το seachem cichlid lake salt που χρησιμοποιω?και απο αυτο πρεπει να βαλω την διπλασια ποσοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Το buffer ειναι σχεδιασμενο για να παει το ph στο 9.Μικροτερη ποσοτητα δεν θα κανει τιποτα.Το γραφει και στις οδηγιες και μαλιστα αυτος ειναι ο λογος που προτεινουν την προσθηκη του στο ενυδρειο και μετα αναλογη δοσολογια για το νερο της αλλαγης.Με σταδιακες αλλαγες νερου προετοιμασμενο δεν θα καταφερεις τιποτα.

 

Εχω πειραματιστει αρκετα και βλεποντας τον τροπο που λειτουργει το φοβαμαι.Κανε ενα πειραμα στο βαρελι σου και μετρα με μικροτερη ποσοτητα να δεις.Ακομα και αν ριξεις την μιση ποσοτητα σε δυο φορες,με διαστημα δεκα λεπτων,θα δεις οτι θα εχει διαφορετικο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Το buffer ειναι σχεδιασμενο για να παει το ph στο 9.Μικροτερη ποσοτητα δεν θα κανει τιποτα.Το γραφει και στις οδηγιες και μαλιστα αυτος ειναι ο λογος που προτεινουν την προσθηκη του στο ενυδρειο και μετα αναλογη δοσολογια για το νερο της αλλαγης.Με σταδιακες αλλαγες νερου προετοιμασμενο δεν θα καταφερεις τιποτα.

 

Εχω πειραματιστει αρκετα και βλεποντας τον τροπο που λειτουργει το φοβαμαι.Κανε ενα πειραμα στο βαρελι σου και μετρα με μικροτερη ποσοτητα να δεις.Ακομα και αν ριξεις την μιση ποσοτητα σε δυο φορες,με διαστημα δεκα λεπτων,θα δεις οτι θα εχει διαφορετικο αποτελεσμα.

Επειδή δεν θυμάμαι Μιχάλη τι λέει το προϊόν, προτείνει δηλ , ακόμη και με ψάρια μέσα ,να ρίξουμε όσο μπαφερ χρειάζεται, ώστε να πάει στο 9,αδιαφορώντας για το ph εκκίνησης , ακόμη και αν είναι στο 7.2 πχ; 

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη αν θυμαμαι καλα (δεν το εχω μπροστα μου τωρα) λεει να ριχνουμε καθημερινα καποια ποσοτητα μεχρι να παει στο τερμα (περιπου 9 αλλα εξαρταται απο το αρχικο) χωρις αλλαγες νερου.Στην συνεχεια για την διατηρηση του λεει να προσθετουμε στο ενυδρειο καθε μηνα (ο χρονος με επιφυλαξη γιατι δεν το εχω εδω) και φυσικα την αναγραφωμενη δοσολογια στο νερο της αλλαγης.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος argy1 έγραψε:

Δημητρη αν θυμαμαι καλα (δεν το εχω μπροστα μου τωρα) λεει να ριχνουμε καθημερινα καποια ποσοτητα μεχρι να παει στο τερμα (περιπου 9 αλλα εξαρταται απο το αρχικο) χωρις αλλαγες νερου.Στην συνεχεια για την διατηρηση του λεει να προσθετουμε στο ενυδρειο καθε μηνα (ο χρονος με επιφυλαξη γιατι δεν το εχω εδω) και φυσικα την αναγραφωμενη δοσολογια στο νερο της αλλαγης.

 

οκ αυριο λεω να ξεκινησω να βαζω 25γρ buffer και την επομενη μερα να μετρησω το ph.

 

Link to comment
Share on other sites

Γραψε αν δεν σου κανει κοπο εδω τα αποτελεσματα των μετρησεων σου για να δουμε κ μεις αν κανει δουλεια το μπαφερ.

Link to comment
Share on other sites

NH4NH3  0

NO3         0

NO2         0

GH           16

PH            8

θερμοκρασια 26

Link to comment
Share on other sites

Πως παει το παεχα?Ή προσθετεις παφερ μονο οταν κανεισ αλλαγες?

Link to comment
Share on other sites

NH4NH3  0

NO3         0

NO2         0

GH           16

PH            8-8,5

θερμοκρασια 26

 

προχθες εκανα μετρησεις κ μου εβγαλε τα παραπανω αποτελεσματα. Ως τωρα δεν εχω προσθεσει παφερ κ ουτε αλλαγη εχω κανει αφου εχω ενα πολυ μικρο ψαρακι μονο μεσα στο ενυδρειο(neolamprologus brihardi 3cm περιπου).

θα χρειαστει να κανω αλλαγη ?

Link to comment
Share on other sites

Kh δεν μετρας ομως και ειναι πολυ σημαντικο γιατι εκει εχεις μεγαλες μεταβολες με τα buffer..

Link to comment
Share on other sites

 Kh πραγματι δεν μετραω γιατι δεν το εχω αυτο το τεστ. Θα πρεπει να το αγορασω κ αυτο.  Οσο για τις αλλαγες νερου τωρα που εχω μονο ενα ψαρακι τοσο μικρο  χρειαζετε να κανω? Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω με 0 νιτρικα δεν χρειαζεται.Αλλα καλο θα κανεις,κακο δεν θα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...