Jump to content

Οι περιπέτειες των malawi και οι γέννες


Adiabroxos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Μετά από απουσία μερικών μηνών είπα να επανέλθω να μοιραστώ μαζί σας τις περιπέτειες των αφρικάνων μου (malawi), να μοιραστείτε την εμπειρία μου και φυσικά  να πείτε τη γνώμη σας. 

Να θυμίσω πως αρχικά είχα ξεκινήσει  (Σεπτέμβριο) με 1 αρσενικό και 2 θυληκές.

  • Οκτώβριος: η 1 θυληκιά βρέθηκε νεκρή.. για άγνωστα* αίτια.
  • Όπως ήταν λογικό είχε επικρατήσει απαισιοδοξία αλλά.... ο επιμένων νικά..
  • Νοέμβριος: Παρατήρησα πως η θυληκιά ήταν μπουκωμένη... Σταμάτησε να τρώει.. και ξεκίνησα την καθημερινή μελέτη για να δω πως θα εξελιχθεί η διαδικασία.
  • Η αλήθεια είναι πως άφησα την διαδικασία στην τύχη της. Περιμένα και περίμενα.. για 34 μέρες!
  • Δεκέμβριος: μετά από 34 ημέρες είχαμε γέννα (δώρο χριστουγέννων)... τα νέα ψαράκια βγήκαν ολοκληρωμένα και έτοιμα, χωρίς να αφήνουν περιθώρια στον αρσενικό να τα πειράξει.
  • 4.jpg
  • 3.jpg
  • Ιανουάριος: Ξανά μπουκωμένη η θυληκιά. Δεν περνάνε 10 ημέρες και τα αποβάλλει στην ανάγκη της να τραφεί. Βλέπετε οι πρώτες 34 ημέρες την είχαν αποδυναμώσει. Οπότε η 2η γέννα έγινε τσιμπούσι για τον αρσενικό, καθώς τα ψαράκια δεν ήταν τόσο ψαράκια, αλλά αυγουλάκια με κεφαλακι 
  • Φεβρουάριος: εκ νέου μπουκωμένη και αποφασίζουμε με ένα φίλο να της τα αφαιρέσουμε** με την ολοκλήρωση των 2 βδομάδων κύησης. 
  • Μάρτιος: Έτσι κι έγινε.. 1 βδομάδα πριν, αφαιρέσαμε πέτρες, την πίασαμε, την βάλαμε σε 2ο μικρό ενυδρείο (νερό/θερμοκρασίες ρυθμισμένες) και ανοίγοντας της το στόμα αφαιρέσαμε 26 μικρά. Στην φάση των 2 εβδομάδων είχαν το κεφάλι, την ουρά, και το.. 'αυγό' τους θα έλεγα, σε μέγεθος μικρής φακής...
  • 1.jpg
  • 1 βδομάδα τώρα μετατράπηκαν σιγά σιγά από αυγό σε μικρά ψαράκια και φυσικά κολυμβητές. Χθες ξεκίνησαν να τρώνε και τα πρώτα τρίμματα εξωτερικής τροφής.
  • 2.jpg
  • Και να παραθέσω και μια φωτό απ' τα ενήλικα!!
  • 6.jpg

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

*με τα άγνωστα αίτια που ανέφερα παραπάνω, πιθανολογούμε πως δεν τα κατάφερε λόγω στρες με την αλλαγή ενυδρείου. Απλα βρέθηκε ψόφια στον πάτο του ενυδρείου, χωρίς σημάδια μάχης, χωρίς να έχει χάσει ιδιαίτερα το χρώμα της, χωρίς να έχει κάποιο φούσκωμα ή οτιδήποτε περίεργο που να οδηγεί σε κάποιο συμπέρασμα.

**η αφαίρεση των ψαριών/αυγών πραγματοποιήθηκε με μικρό εργαλέιο τύπου συνδετήρα που σκοπό έχει να κρατάει το στόμα της θηλυκιάς ανοιχτό, τραβώντας παράλληλα τα αυγά προς τα έξω.

 

Επίσης, να αναφέρω πως απ' την πρώτη πρώτη γέννα, γεννήθηκαν αρχικά περίπου 15 μικρά (δύσκολο να πω ακριβώς καθώς με όλες τις πέτρες του ενυδρείου είναι δύσκολο το μέτρημα). Απ' αυτά επέζησαν σε πρώτη φάση 10, αλλά εξαιτία λαθών μου στη διάρκεια ενός μήνα έχασα αρκετά, και τελικά επιβίωσαν 3 (τους τελευταίους 2 μήνες) και θαρρώ πως έχουν ξεφύγει πια όποιον κίνδυνο καθώς ακολουθούν πιστά το πρόγραμμα των ενήλικων ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν τα ψαρακια!!! Εκανες ολη την διαδικασια να βγαλεις τις πετρες για να πιασεις την θηλυκια να την βαλεις σε αλλο ενυδρειο,δεν την αφηνες τουλαχιστον να τα βγαλει μονη της μετα απο μερικες μερες.Απο στρεσαρισμα λογικα εφυγε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος kosmas έγραψε:

Να σου ζησουν τα ψαρακια!!! Εκανες ολη την διαδικασια να βγαλεις τις πετρες για να πιασεις την θηλυκια να την βαλεις σε αλλο ενυδρειο,δεν την αφηνες τουλαχιστον να τα βγαλει μονη της μετα απο μερικες μερες.Απο στρεσαρισμα λογικα εφυγε.

 Γεια σου Κωσμά, μάλλον σε μπέρδεψα.. Η πρώτη θηλυκια μου ψόφησε στον πρώτο μήνα που την έβαλα στο ενυδρείο. Η 2η θηλυκιά είναι αυτή που έχει κάνει τις 3 γέννες και είναι ακόμα ζωντανή! Η τελευταία φωτό που έβαλα παραπάνω δείνχει τον αρσενικό και την θηλυκιά!

 

Επίσης, όπως έγραψα παραπάνω, όταν την άφησα μόνη της, τα βγάλε πολύ νωρίς με αποτέλεσμα να τα φάει όλα ο αρσενικός..

Link to comment
Share on other sites

Οκ Λαθος μου.Αν δεν θες να κανεις αναπαραγωγη και να πουλας μην το διακινδυνευεις.Τα δυνατα μωρα θα βρουν το δρομο τους να επιβιωσουν μεσα στο ενυδρειο αν υπαρχουν κρυψωνες.Τα αδυνατα θα γινουν μεζεδακια. Ετσι κι'αλλιως δεν εχεις πολλα ψαρια μεσα.Οσο λιγοτερα τοσο μεγαλυτερα ποσοστα επιβιωσης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος kosmas έγραψε:

Οκ Λαθος μου.Αν δεν θες να κανεις αναπαραγωγη και να πουλας μην το διακινδυνευεις.Τα δυνατα μωρα θα βρουν το δρομο τους να επιβιωσουν μεσα στο ενυδρειο αν υπαρχουν κρυψωνες.Τα αδυνατα θα γινουν μεζεδακια. Ετσι κι'αλλιως δεν εχεις πολλα ψαρια μεσα.Οσο λιγοτερα τοσο μεγαλυτερα ποσοστα επιβιωσης

 

Ναι δίκιο έχεις. Ήταν μια δοκιμαστική διαδικασία. Σίγουρα θέλω πληθυσμό για το ενυδρείο και αν δεν ειχα κανει κάποια λάθη καθαρισμού στην πρώτη γέννα θα είχα 8-9 να είχαν επιβιώσει ήδη. 

Link to comment
Share on other sites

Ο Κοσμας εννοει οτι εφου εχεις κ δευτερο ενυδρειο κ την εβαλες εκει ας την αφηνες εκει μεσα να τα φτυσει μονη της οταν αυτη εκρινε οτι τα μικρα ειναι οκ.Ασε κ τη μανα λιγες μερες μαζι με τα μικρα να τα "χαρει" κ να παρει τα πανω της κ μετα την ξαναβαζεις στο κυριως ενυδρειο.Τωρα τι αναλογιες αρσενικων θηλυκων εχεις?

Link to comment
Share on other sites

ωραια τα μικρουλια... 

το στριπινγκ δεν ειναι επιφοβο? πως το κανεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Ο Κοσμας εννοει οτι εφου εχεις κ δευτερο ενυδρειο κ την εβαλες εκει ας την αφηνες εκει μεσα να τα φτυσει μονη της οταν αυτη εκρινε οτι τα μικρα ειναι οκ.Ασε κ τη μανα λιγες μερες μαζι με τα μικρα να τα "χαρει" κ να παρει τα πανω της κ μετα την ξαναβαζεις στο κυριως ενυδρειο.Τωρα τι αναλογιες αρσενικων θηλυκων εχεις?

Μπορεί να είμαι και λάθος, αλλά έχω την εντύπωση πως αν είναι πολύ μικρά και πρωτεϊνούχα, τότε μπορεί να τα φάει και η ίδια η μάνα. Δηλαδή αν τα βγάλει επειδή πεθαίνει της πείνας, δεν είναι λογικό σενάριο και να τα φάει μετά; Δεν ξέρω τι λέει το dna της..

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Superjay έγραψε:

ωραια τα μικρουλια... 

το στριπινγκ δεν ειναι επιφοβο? πως το κανεις?

Ουσιαστικά ακολουθήσαμε videos που βρήκαμε στο youtube. Αρχικά θέλει να έχεις την θηλυκιά σε μικρό χώρο έτσι ώστε να είναι εύκολο να την πιάσεις με τα χέρια (γάντια).

Χρειάζεσαι επισης έναν διαμορφωμένο συνδετήρα (σε σχετικό video μπορείς να δεις πως) τον οποίο τον έχεις απολυμάνει. Κρατάς την θηλυκιά με το ένα χέρι ενώ με τον συνδετήρα κρατάς απαλά το στόμα της ανοιχτό και σιγά σιγά βγαίνουν τα μικρά. Στην αρχή έβγαιναν ένα έναν, αλλά σε κάποια φάση βγήκαν καμια 10αριά μαζεμένα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να τα φτύσει πρόωρα ή ακόμα και να τα φάει σημαίνει ότι κάτι δεν πήγε καλά.. είτε αυτό είναι στρες, είτε πίεση από τον αρσενικό να ξαναζευγαρωσει ή ακόμα και να μην είχε αρκετή εμπειρία. Το ότι απλά πεινούσε δεν είναι λόγος να τα φτύσει.
Αυτή είναι η φυσιολογική διαδικασία. Όσο καιρό είναι μπουκωμενο το θηλυκό, δεν τρέφεται. Από τη στιγμή που ταιζεις επαρκώς πριν το ψάρι μπουκωθει, τότε όλα θα πάνε καλά.
Γενικότερα από τη στιγμή που έχουμε αρκετά λίτρα, σωστές αναλογίες ψαριων και σωστές ρουτίνες, όλα θεωρητικά θα πάνε μία χαρά χωρίς να χρειαστεί να επέμβουμε.
Σούπερ οι μπόμπιρες! :)

Sent from my Pixel C using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεωρω σχεδον απιθανο μια θηλυκη να φαει τα μικρα της αν ειναι μονη μαζι της σε ενα ενυδρειο ή μια γεννηστρα.Το χω κανει αρκετες φορες κ δεν θυμαμε να χα απωλειες

Link to comment
Share on other sites

Όμορφες εικόνες με λεπτομερή ιστορικό!!

Ευχαριστούμε που τα μοιράζεσαι μαζί μας !!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και πάλι. Σχεδόν ένα μήνα μετά, η 1η γέννα μεγαλώνει... Παρακάτω σας έχω βάλει 2 ακόμα φωτό.. Στην 1η φωτό στο βάθος, ο περήφανος πατέρας :D

 

2.jpg

3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και πάνω που νομίζεις ότι τα παιδία σου δεν μεγαλώνουν, γιατί τα βλέπεις καθημερινά και σου φαίνονται ίδια, έρχεται η στιγμή που ρίχνεις τα ψάρια απ' την νέα γέννα στο ενυδρείο σου και συνειδητοποιείς το .. "χάσμα γεννεών".. enjoy..... (sorry για την κακή ποιότητα, αλλά ήθελα να φαίνεται η διαφορά μεγέθους :D )

1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο πολυ ωραιες εικονες!Δε νομιζω να πειραξουν τα μικρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...