Jump to content

Με φωλιές και κρυψώνες Ή χωρίς


Adiabroxos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Οι περισσότερες συστάσεις για τα αφρικανικά ενυδρεία, περιέχουν κρυψώνες και φωλιές. 

Παρ' όλα αυτά όμως, η παρατήρηση των τελευταίων μηνών δείχνει μια συνεχή ένταση στον πληθυσμό, ένα συνεχές κυνηγητό μεταξύ τους. 

 

Είδα λοιπόν κάποια videos στα οποία υποστηρίζεται πως αφαιρώντας τις κρυψώνες και τις φωλίες τα ψάρια δεν έχουν πια κάτι να προστατέψουν οπότε ηρεμούν και δεν στρεσάρονται. 

 

Γνώμες;;

 

**Πολύ πιθανό να έχει συζητηθεί και αλλού, αλλά σε μία γρήγορα αναζήτηση δεν εντόπισα κάτι, οπότε.. Here we are.. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το μονο σιγουρο αλλα προυποθετει να αφαιρεσεις τα παντα απο μεσα.Τωρα αν εχεις εστω κ μια φωλια ή απο μια σε καθε πλευρα του ενυδρειου εξαρταται απ το ποσους αρσενικους εχεις μεσα,απ το ποσες θηλυκες τους εχεις,απ τα χρωματα των υπολοιπων συγκατοικων κ βεβαιως το κυριοτερο απ τα λιτρα.Θελει πολυωρη παρατηριση κ λιγη εμπειρια για να βρεις την ισσοροπια στο ενυδρειο σου αλλα αυτο ειναι κατι που σε δικαιωνει για τις επιλογες σου οταν το πετυχεις.Προσωπικα ειμαι υπερ του να εχω λιγοτερες πετρες στο ακουασκειπ μου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Αυτο ειναι το μονο σιγουρο αλλα προυποθετει να αφαιρεσεις τα παντα απο μεσα.Τωρα αν εχεις εστω κ μια φωλια ή απο μια σε καθε πλευρα του ενυδρειου εξαρταται απ το ποσους αρσενικους εχεις μεσα,απ το ποσες θηλυκες τους εχεις,απ τα χρωματα των υπολοιπων συγκατοικων κ βεβαιως το κυριοτερο απ τα λιτρα.Θελει πολυωρη παρατηριση κ λιγη εμπειρια για να βρεις την ισσοροπια στο ενυδρειο σου αλλα αυτο ειναι κατι που σε δικαιωνει για τις επιλογες σου οταν το πετυχεις.Προσωπικα ειμαι υπερ του να εχω λιγοτερες πετρες στο ακουασκειπ μου!

Θα πάω χωρίς φωλιές σίγουρα σε κάποια φάση, για να το δοκιμάσω και κυρίως για να βλέπω και να ευχαριστιέμαι παραπάνω τα ψάρια. Απλά πριν γίνει αυτό θέλω να έχω ανεβάσει αριθμητικά τον πληθυσμό μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...