Jump to content

Σκουπα Βυθου


gtm

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους,

 

Γενικοτερα ειμαι νεος χομπιστας και εχω φτιαξει προσφατα ενα 60λιτρο ενυδρειο. Ακομα το εμπλουτιζω κυριως με φυτα για να γινει πιο ομορφο. Θα ηθελα να ρωτησω. Σκεφτομουν να μετατρεψω το φιλτρο που εχω σε σκουπα βυθου συνδεοντας ενα λαστιχο με ενα μπουκαλι στην ακρη και σφουγγαρι. Το εχει κανει κανεις? Ειναι εφικτο ή λεω αηδιες? Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

ανοησίες δεν λες καλά κάνεις και ρωτάς αλλά αυτό που θες να φτιάξεις με το σφουγγάρι δεν γίνεται γιατί ή  δεν θα κρατήσει τα ιζήματα γιατί θα έχει μεγάλους πόρους, ή αν έχει μικρούς πόρους θα βουλόσουν μετα απο τα πρώτα λίτρα και δουλειά δεν θα κάνεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Χρηστο. Σε αυτό που περιγράφω, υπάρχει κάποια λύση; Έχει κάνει κανείς καμιά ιδιοκατασκευη;

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα πήρα αυτήν,http://www.ebay.com/itm/New-Aquarium-Fish-Tank-Battery-Vacuum-Gravel-Cleaner-Siphon-Water-Filter-Washer-/201588532285?hash=item2eef9ce43d:g:XEwAAOSwhQ5XP8iY.  για πρώτη φορά δούλεψε καλά, τώρα για το μέλλον θα δείξει

Link to comment
Share on other sites

Περνάνε τα περιττώματα και τα υπολείμματα τροφών και με τις πέτρες;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και για αλλαγή του νερού;

Link to comment
Share on other sites

αυτά τα παιχνιδάκια είναι για μικρά ενυδρεία κρατούν τα πολύ χοντρά το νερό που βγαίνει απο πίσω είναι γενικά θολό. Δεν υπάρχει λόγος να υφίστανται τέτοιες σκούπες βυθού, απλά όποτε κάνεις αλλαγή νερού την κάνεις βάζοντας σκούπα, έτσι διώχνεις τα ιζήματα 100% και αλλάζεις συνάμα και νερό.

Στην αρχή όλοι μας το ψάξαμε και στο τέλος καταλήξαμε σε αυτό που σου περιγράφω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απαντηση. Οπότε τι σκούπα προτείνεις εσύ και με τι κόστος;

Link to comment
Share on other sites

Οταν μου την χαρισαν την κοροιδευα...

Κανει ομως τρελλη δουλεια και ειδικα σε μεγαλο ενυδρειο!!

http://www.petsupermarket.gr/8225/προϊόντα/dophin-σκούπα-βυθού.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...