Jump to content

labeo bicolor μια απίστευτη ιστορία


Recommended Posts

Υπήρχε ένα ενυδρείο με 500 λίτρα νερό και αρκετά ψαράκια, κάτι συνέβη (άγνωστο τι) και τα ψάρια μας άφησαν χρόνους το ενυδρείο εγκαταλείφθηκε όπως ήταν με το νερό μέσα και με το καπάκι απο πάνω. Από τότε πέρασαν 2 χρόνια και λόγο του καπακιού το νερό δεν εξατμίστηκε αμέσως και έμεινε περίπου 10cm νερό.

Πήγα λιπών με σκοπό να καθαρίσουμε το ενυδρείο ώστε να το ξανά στήσουμε απο την αρχή. 

Μέσα το μόνο που έβλεπα ήταν μια μαυρίλα απο καφέ πετσωμένη άλγη και καθόλου πράσινη. 

Έβαλα μέσα νερό καθαρίσαμε λιγάκι το ενυδρείο αλλά απελπιστήκαμαι γιατί έχει πάρα πολύ μπίχλα. Έτσι γεμίσαμε το ενυδρείο με νερό πάνω απο το μισό και το αφήσαμε για την επόμενη μέρα.

 

Και το σοκ ήρθε την επόμενη μέρα, μέσα στο ενυδρείο κολυμπούσε ένας labeo bicolor 13cm!!!

Δύο χρόνια το ενυδρείο είχε μόνο λίγο φυσικό φως και δεν δούλευε ούτε φίλτρο ούτε θέρμανση και φυσικά δεν έμπαινε μέσα ούτε φρέσκο νερό ούτε τροφή, το πως επέζησε το ψάρι ένας θεός ξέρει.

Πιστεύω πως ο βυθός απέκτησε επαρκή βιολογία για ένα ψάρι και το ψάρι για δυο χρόνια τρεφόταν με καφέ άλγη, αν μπορεί κάποιος να δώσει μια άλλη εξήγηση είμαι όλος αυτιά.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς επέζησε η γαρίδα μου για 7 μήνες περίπου!!!Και εγώ αυτό που σκέφτηκα είναι να τρεφόταν με καφέ άλγη και να υπήρχε βιολογία στο ξύλο και στο χαλίκι...

Απίστευτο πάντως!!:)

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο έχει γίνει με γκάπι...μετά ένα χρόνο στην αυλή, με 10-15 πόντους πράσινο νερό επιζούσαν αρκετά γκάπι!!!

Το θαύμα της ζωής!

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο,  το ενυδρείο ήταν σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο;

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς μου συνέβη κι εμένα με Λαμπέο και εναν Κλόουν που είχαν γίνει τεράστια σε ενυδρείο μεγάλο εγκαταλελειμμένο για τρία χρόνια τουλάχιστον σε εξωτερικό χώρο στη Κέρκυρα .

Νερό έμπαινε μόνο όταν έβρεχε και μέσα είχε γίνει αποθηκευτικός χώρος με διάφορα αγροτικά υλικά .

Μόλις πήραμε τα ψάρια και τα βάλαμε σε ενα κανονικό ενυδρείο .... τα χάσαμε σε μια βραδιά .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σταματη σε αυτες τις περιπτωσεις ετσι γινεται συνηθως.Δεν ξερω γιατι αλλα οταν προσπαθησεις να επαναφερεις τετοιο ενυδρειο ή να αλλαξεις νερο στα ψαρια ψωφουν.

Ισως επειδη σχημετιζεται τρομερα μεγαλη ποσοτητα βιολογιας στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος argy1 έγραψε:

Σταματη σε αυτες τις περιπτωσεις ετσι γινεται συνηθως.Δεν ξερω γιατι αλλα οταν προσπαθησεις να επαναφερεις τετοιο ενυδρειο ή να αλλαξεις νερο στα ψαρια ψωφουν.

Ισως επειδη σχημετιζεται τρομερα μεγαλη ποσοτητα βιολογιας στο νερο.

 

Αν και δε ξέρω για ποια βιολογία εννοείς , αν εννοείς τη βιολογία που είναι υπεύθυνη για την απονιτροποίηση , αυτή δε μπορεί ποτέ να είναι περισσότερη απο τη βιομάζα ενός ενυδρείου . Και πάνω σε αυτό έχω τη διαφωνία μου για τα μεγάλα φίλτρα με πολύ βιολογικό υλικό που μόνο σκοπό έχουν να μας ξοδέψουν παραπάνω .

Αν τώρα εννοείς σαν βιολογία και οποιοδήποτε οργανισμό ζει μέσα στο ενυδρείο συμπεριλαμβάνοντας απο σκουλήκια , σαλιγκάρια , μύκητες και οποιοδήποτε μικροοργανισμό σα ποικιλία , εγώ θα έλεγα ότι είναι διαφορετική .

Τα ψάρια είναι εξαιρετικά προσαρμόσιμοι οργανισμοί , εφ όσον οι αλλαγές γίνονται με πολύ ήπιους ρυθμούς .

Ακόμα και σε "άθλιες" συνθήκες ( σύμφωνα με αυτά που νομίζουμε εμείς ότι ξέρουμε ) .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο ήταν σε κλειστό χώρο υποθέτω ότι το χειμώνα έπιανε γύρω στους 16 βαθμούς, αύριο θα μάθω αν το ψάρι επέζησε το σοκ απο την τεράστια αλλαγή νερού ή όχι.

Πάντως και εγώ πιστεύω πως τα ψάρια ψοφούν απο της απότομες αλλαγές νερού ή συνθηκών γενικά. Το διαπίστωσα παλιότερα σε δικό μου ενυδρείο, έκαμνα μια μικρή αλλαγή νερού κάθε 2-3 μήνες και το ενυδρείο πήγαινε καλά ώσπου αποφάσισα να κάμνω εβδομαδιαίες αλλαγές νερού και στην τρίτη εβδομάδα άρχισα να χάνω ψάρια χωρίς εμφανή αίτια, και να γεμίζω άλγη, το ψιλιάστηκα και σταμάτησα της αλλαγές και το ενυδρείο ισορρόπησε ξανά. Με τα παραπάνω δεν θέλω να προωθήσω κάποιον στο να αγνοεί της αλλαγές νερού αντιθέτως και ιδιαίτερα για τους αρχάριους οι εβδομαδιαίες αλλαγές νερού είναι ότι καλύτερο. Για τους προχωρημένους δεν υπάρχουν κανόνες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...