Jump to content

Το νέο «σπίτι» της χελώνας μου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και όλες!!

Μάζεψα όλα τα πράγματα για το νέο set up  της χελώνας μου και ήθελα να σας το δείξω για να μου πείτε γνώμες κλπ.

Αρχικά το νέο ενυδρείο αποτελείτε από ένα πλαστικό κουτί αποθήκευσης 65 λίτρων περίπου.

  • Το φίλτρο είναι το sera fil 120 το οποίο είναι για ενυδρεία μέχρι 120 λίτρα (αν και δεν το νομίζω να αρκεί για 120 λίτρα) και έχει μέσα siporax mini και άνθρακα
  • Το νερό το ζεσταίνει ένας θερμοστάτης  EHEIM Jager thermocontrol 75watt
  • Από φωτισμό έχω 1( σύντομα 2) φωτιστικό της exo terra clamp lamp το μεσαίο μέγεθος (21cm)
  • Από λάμπες έχω μία 75watt exo terra daylight basking spot για το σημείο που «λιάζεται» και μία 26watt reptile uvb100 της exo terra

 

Στα υπόλοιπα πράγματα τώρα. Το basking spot είναι ένα πλαστικό ταπεράκι με λευκή άμμο(δυστυχώς ασβεστολιθική)  το οποίο είναι πάνω σε ένα άλλο πλαστικό δοχείο για να έχω το επιθυμητό ύψος που θέλω. Στο μεγαλύτερο δοχείο έκανα και μία τρύπα για να μπορεί η χελώνα νε μπαίνει μέσα σαν σπηλιά κάτω από το νερό.

 Η ράμπα για να ανεβαίνει πάνω είναι ένα απλό πιατάκι για γλάστρες το οποίο έχει κοπεί στις επιθυμητές διαστάσεις και έχουν τραβηχτεί γραμμές από ενυδρειακή  σιλικόνη ώστε να μην γλιστράει το ζώο στην προσπάθειά του να ανέβει πάνω. Υπάρχει μια μικρή προέκταση στην ράμπα ώστε να μένει στην θέση της από το βάρος της άμμου.

Στις φώτο παρακάτω θα δείτε πώς είναι η ράμπα και επίσης πως φένετε όλο το set up από πάνω.

Να σημειωθεί ότι η χελώνα δεν έχει μπει ακόμα μέσα γιατί περιμένω το δεύτερο φωτιστικό. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν φαίνονται στην φώτο τα φωτιστικά και ο θερμοστάτης.Το ζώο βρίσκετε ακόμα στο αρχικό του set up.

Επίσης το φίλτρο δεν είναι στρωμένο

Άλλες ιδέες που έχω στο μυαλό μου είναι να μπει άμμος κάτω, να βαφτεί το μεγάλο δοχείο ώστε να δίνει την αίσθηση της ασφάλειας στο ζώο όταν μπαίνει μέσα και να μπουν 1-2 ψαράκια.

Γνώμες και παρατηρήσεις φυσικά ευπρόσδεκτες

Ζητώ συγνώμη για το μεγάλο ποστ  

 

 

foto1.jpg

foto2.jpg

foto3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...