Jump to content

Ερωτήσεις σχετικά με ενυδρείο με clownfish & ανεμώνη


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι νέος στο forum αλλά και στο hobby αυτό και ενδιαφέρομαι να αποκτήσω ένα ενυδρείο με ένα ζευγάρι ψάρια κλόουν (Amphiprion ocellaris) καθώς και μια ανεμώνη για το "σπιτικό τους".

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με το τι ενυδρείο θα χρειαστώ, πόσα λίτρα κατ'ελάχιστο και που μπορώ να βρω να αγοράσω ανεμώνες καθώς δεν βρίσκω πουθενά.

 

Επίσης μια λίστα με τα απαραίτητα εξαρτήματα του ενυδρείου θα ήταν ευπρόσδεκτα.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χάρη και καλός ορισες στα αλατια!!λοιπον..καταρχήν χρειαζεσε ενα ενυδρείο..! :P

Γνώμη μου 60λιτρα για ενα ζευγαρι και τίποτα άλλο είναι καλα!οι ανεμώνες διασποντε κ πολαπλασιαζοντε με τον καιρό..οποτε μεγαλώνοντας θα πρεπει να τις δίνεις γτ δεν θα σου χωράνε..πάμε τώρα στον εξοπλισμό..σκιμερ ίσως χρειαστείς ίσως και όχι..αν εχεις την όρεξη να κανεις αλλαγές νερου κάθε βδομάδα δεν χρειαζεσε..μετα θα χρειαστείς αραγωνιτη,ζωντανο βράχο,ενα κυκλοφορητη,θερμοστάτη και ενα φίλτρο πλάτης η εξωτερικο η ακόμα καλυτερα Σάμπ,αλατι,βακτήρια αντιχλωριο,οσμωση και αυτόματη αναπλήρωση..νομιζω δεν ξέχασα κάτι :P

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, charitos said:

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι νέος στο forum αλλά και στο hobby αυτό και ενδιαφέρομαι να αποκτήσω ένα ενυδρείο με ένα ζευγάρι ψάρια κλόουν (Amphiprion ocellaris) καθώς και μια ανεμώνη για το "σπιτικό τους".

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με το τι ενυδρείο θα χρειαστώ, πόσα λίτρα κατ'ελάχιστο και που μπορώ να βρω να αγοράσω ανεμώνες καθώς δεν βρίσκω πουθενά.

 

Επίσης μια λίστα με τα απαραίτητα εξαρτήματα του ενυδρείου θα ήταν ευπρόσδεκτα.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Καλημέρα κι απο μένα και καλως όρισες στο forum.Είμαι νέος και γω στο forum αλλά πιστεύω οτι μπήκες στο κατάλληλο μέρος για να λύσεις απορίες και να πάρεις γνώσεις.. Συμφωνώ με τον φίλο μας που σου εξήγησε τι θα χρειαστείς.. Βασική ερώτηση: έχεις ξανασχοληθεί με ενυδρεία και σε ρωτάω για να καταλάβουμε αν καταλαβαίνεις αυτά που σου είπε παραπάνω ή αλλιως να στα εξηγήσουμε αναλυτικά!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ξαναασχοληθεί ποτέ με ενυδρεία, ούτε καν με γυάλα με χρυσόψαρο!

Άγνωστες λέξεις;;

  • Σκίμερ
  • Αραγωνίτης
  • Κυκλοφορητής
  • Σαμπ
  • Όσμωση
  • Αυτόματη αναπλήρωση

Ορισμένα τα καταλαβαίνω, αλλά δεν γνωρίζω ακριβώς την χρηστικότητά τους.

Όσον αφορά το ενυδρείο, δεν έχω. Παρόλα αυτά θα με ενδιέφερε κάποιο τύπου κύβος που έχω δει. Αν έχετε κάποια να προτείνετε, είστε ευπρόσδεκτοι.

Link to comment
Share on other sites

Η αλληθεια ειναι οτι το θαλασσινό είναι και πιο πολυέξοδο απο το γλυκό και αρκετά πιο δύσκολο..χωρίς να θέλω να σε αποθαρυνω δεν θα σου πρότεινα να μπεις κατευθείαν στα βαθιά γιατί χρειαζοντε καποιες μικρές βασικές εμπειρικές γνώσεις για να το κρατήσεις..εγώ μαζί σου!ξεκινά το!αλλά επειδή οι εποχές είναι δύσκολες και τα λεφτά δεν περισσεύουν είναι κρίμα να δώσεις ενα χ ποσο και να σου πεθάνουν όλα και να απογοητεύτεις στην πόρια..ο κυκλοφορητής είναι μια συσκευή που δίνει ροή στο ενυδρείο σαν κύμα..δες στο ίντερνετ wave maker.το σκιμερ είναι μηχανημα που αφαιρεί τα οργανικά απο το θαλασσινό ενυδρείο μας..την μουργα ας πούμε..ο αραγωνιτη είναι το υπόστρωμα..η άμμος κοινός..ο ζωντανός βράχος χρησιμεύει στο να κρατάει κάποια οφελειμη βιολογία το ενυδρείο μας..Σάμπ είναι ενα ενυδρείο κάτω απο το ενυδρείο το οποίο το χρησιμοποιούμε σαν εξωτερικο φίλτρο για μεγαλυτερο συνολικό όγκο νερου καλύτερη βιολογία και για διακοσμητικούς λόγους για να μπουν όλα τα μηχανήματα μας εκεί..αυτόματη αναπλήρωση είναι ενα μηχανήματα κι το οποίο ελέγχει την στάθμη του νερου..αν κατέβει κάτω απο την επιθυμητή ενα φλοτερακι δίνει την εντολή και μια αντλία στέλνει νερό στο ενυδρείο ώστε η στάθμη να μένει σταθερη..εκεί σου χρειαζετε πιο πολύ η οσμωση..στο θαλασσινό ενυδρείο όταν έχουμε εξάτμιση εξατμιζετε μονο το νερό..κ όχι το αλάτι..με αποτέλεσμα να ανεβαίνει αρκετά η αλατότητα στο ενυδρείο και εκεί έρχετε το νερό της όσμωσης να συμπλήρωση και να ξανά ρίξει την αλατότητα..το ξέρω σου ακουγοντε πολλά και δύσκολα αλλά στην πράξη είναι πιο ευκολο..απλα το θαλασσινό θέλει ενα γενναίο μπάτζετ στην αρχή που δεν θα κανεις ποτε απόσβεση και με την πιθανότητα να σε απογοητεύσει πιο γρήγορα απί το γλυκό εαν κάτι πάει στραβά και πεθάνουν τα ζωντανά σου..οτι απορία εχεις μας λες :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία! Ας ξεκινήσουμε από το ενυδρείο.


Υπάρχουν ενυδρεία που έχουν ενσωματωμένα όλα αυτά τα εξαρτήματα (κυκλοφορητής, σκίμερ κτλ) ή πρέπει να αγοράσω το κυρίως σώμα και μετά να πάρω ένα-ένα τα εξαρτήματα ξεχωριστά; Ποια θα μου προτείνατε στο μέγεθος των 60L;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος charitos έγραψε:

Πολύ ωραία! Ας ξεκινήσουμε από το ενυδρείο.


Υπάρχουν ενυδρεία που έχουν ενσωματωμένα όλα αυτά τα εξαρτήματα (κυκλοφορητής, σκίμερ κτλ) ή πρέπει να αγοράσω το κυρίως σώμα και μετά να πάρω ένα-ένα τα εξαρτήματα ξεχωριστά; Ποια θα μου προτείνατε στο μέγεθος των 60L;

Νομιζω η bouy έχει ενα στα 200ε χωρίς έπιπλο κύβος με σχεδόν τα παντα..μονο wave maker δεν έχει..μετα θα χρειαστείς βράχο αραγωνιτη και εναν ελεγχτη θερμοκρασίας και ανεμηστηρακια..και βακτήρια :)

Μπες να δεις στην σελιδα του petsupermarket

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, charitos said:

Πολύ ωραία! Ας ξεκινήσουμε από το ενυδρείο.


Υπάρχουν ενυδρεία που έχουν ενσωματωμένα όλα αυτά τα εξαρτήματα (κυκλοφορητής, σκίμερ κτλ) ή πρέπει να αγοράσω το κυρίως σώμα και μετά να πάρω ένα-ένα τα εξαρτήματα ξεχωριστά; Ποια θα μου προτείνατε στο μέγεθος των 60L;

H Boyu όπως λέει και ο φίλος από πάνω έχει ωραία cube ενυδρεία και σε καλές τιμές..Ρίξε μία ματιά κι εδώ μήπως δεις κατι που σου αρέσει καλύτερα (να κοιτάς να είναι περίπου στα 20 gallons)

http://www.drsfostersmith.com/fish-supplies/aquarium-fish-tanks/nano-aquariums/ps/c/3578/3730/18534?s=ts&r=570

Επίσης καλά ενυδρεία γιαυτα τα λιτρα ειναι τα:

Marina 20G LED Aquarium Kit

Tetra Kits, 20 Gallons

Aqueon LED 20 Gallon Aquarium Kit

Marina Style 20 Deluxe Glass Aquarium Kit

Marineland AMLPFK20B Biowheel with LED Light

Υ.Γ. Μου αρέσει η δυναμικότητά σου και η αποφασηστικότητά σου.. Πρέπει να είσαι πολύ υπομονετικός σε αυτό το χόμπυ και με σωστές κινήσεις μπορείς να έχεις πολύ όμορφα αποτελέσματα, αλλά δεν πρέπει να κάνεις τίποτα βιαστηκά.. ααααα και θέλει πολύ διάβασμα :P ; Σημείωση: όλα αυτά στα λέμε όχι για να σε αποθαρύνουμε(κάθε άλλο) απλά επειδή τα παιδιά εδώ είναι όλοι χομπίστες θέλουμε να βοηθάμε και να ενημερώνουμε για να γίνεται σωστή αρχή και σωστό στήσιμο..Να είσαι σίγουρος όμως οτι τα αποτελέσματα με υπομονή και σωστές κινήσεις θα σε ανταμείψουν στο έπακρο.!!! Καλή δύναμη λοιπόν και καλή υπομονή και όοολα  ερχονται..Και ότι χρειάζεσαι εδώ είμαστε :):)  Κάνε μια έρευνα αγοράς και γύρνα με απορίες να σε βοηθήσουμε!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο φόρουμ !

ρηξε μια μάτια στο παραπάνω να δεις λίγο τιμές και εξοπλισμό !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο εμενα, δες και εδω 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχατιστω πολυ ολους!

Αρχικα να σας πω οτι εχω διαβασει τα σχολια σας και ειμαι γενικα στο ψαξιμο.

Αποφασισα οτι τουλαχιστον τωρα που ειναι αρχη (απειρος), αλλα και λογω του μεγεθος που ενδεχωμενος να αποκτησω (υπολογιζω 60L), δεν θα προχωρησω σε ανεμωνη γιατι ειναι απαιτητικη και θελει χωρο.

Νομιζω οτι θα προχωρησω σε ζωντανο βραχο, ενεργη αμμο και καποια κοραλακια!

Ομως, σαν ξεκινημα θα πρεπει να βρω το καταλληλο ενυδρειο, απο αποψη διαστασεων, λειτουργικοτητας & αισθητικης.

Εχω βρει καποια που ειναι σκετο το γυαλι και αλλα που ειναι all in one και εχουν τον πληρη (βασικο) εξοπλισμο.

Εχω δει καποια της Dennerle τα οποια ειτε πωλουνται σκετα, ειτε με εξοπλισμο. Συγκεκριμενα το Dennerle Nanocube που βγαινει σε πολλες εκδοσεις. Το προτεινετε;

Μετα θα πρεπει να ψαξω για τον φωτισμο. Τι προτεινει σχετικα με τον φωτισμο;

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, charitos said:

Σας ευχατιστω πολυ ολους!

Αρχικα να σας πω οτι εχω διαβασει τα σχολια σας και ειμαι γενικα στο ψαξιμο.

Αποφασισα οτι τουλαχιστον τωρα που ειναι αρχη (απειρος), αλλα και λογω του μεγεθος που ενδεχωμενος να αποκτησω (υπολογιζω 60L), δεν θα προχωρησω σε ανεμωνη γιατι ειναι απαιτητικη και θελει χωρο.

Νομιζω οτι θα προχωρησω σε ζωντανο βραχο, ενεργη αμμο και καποια κοραλακια!

Ομως, σαν ξεκινημα θα πρεπει να βρω το καταλληλο ενυδρειο, απο αποψη διαστασεων, λειτουργικοτητας & αισθητικης.

Εχω βρει καποια που ειναι σκετο το γυαλι και αλλα που ειναι all in one και εχουν τον πληρη (βασικο) εξοπλισμο.

Εχω δει καποια της Dennerle τα οποια ειτε πωλουνται σκετα, ειτε με εξοπλισμο. Συγκεκριμενα το Dennerle Nanocube που βγαινει σε πολλες εκδοσεις. Το προτεινετε;

Μετα θα πρεπει να ψαξω για τον φωτισμο. Τι προτεινει σχετικα με τον φωτισμο;

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πολύ όμορφα, μαρέσει που το ψάχνεις ...το ενυδρειάκι δεν το ξέρω αλλά απότι διάβασα τα χαρακτηριστικά του είναι καλά και το καλό είναι οτι είναι ανοιχτό από πάνω και σε αφήνει να παίξες με ότι φωτισμό θέλεις..Σε γενικές γραμμές όταν ακούς πλήρη βασικό εξοπλισμό συνήθως αφορά ενυδρεία γλυκού νερού όπου η φίλτρανση και η κυκλοφορία σε πολλές περιπτώσεις(όχι όλες) δεν είναι  τόσο απαιτητικές..Καλό θα ήταν να διαβάσεις τον βασικό εξοπλισμό για θαλασσινά ενυδρεία που σου έχει παραθέσει πιο πάνω ο niknik και ο fishbone και να τα συγκρίνεις με αυτά που σου προσφέρουν τα ενυδρεία που έχουν όλο το πακέτο μέσα..Αν δεις οτι είσαι καλυμμένος μπορείς να πάρεις όλο το πακέτο αν όχι αγοράζεις το ενυδρείο και τα υπόλοιπα σιγά σιγά ξεχωριστά..Να έχεις υπομονή να κάνεις καλή αρχή και όπως βλέπεις θέλει ψάξιμο και έρευνα αγοράς. όσο για τον φωτισμό σηκώνει συζήτηση καθώς είναι από τα βασικά κομματια του χόμπυ μας..Το καλό σίγουρα είναι οτι μπορείς να διαλέξεις ότι είδος φωτισμού θέλεις καθώς το ενυδρείο θα είναι μικρό (σχετικά) σε απαιτήσεις λόγω μεγέθους και δεν θα χρειαστεί να υπογράψεις συμβόλαιο με την ΔΕΗ  που λέμε και μεις.. :P  Αποψή μου να ξεκινήσεις με βασικό φωτισμό για ένα reef ενυδρείο με χαμηλών απαιτήσεων  φωτισμού κοραλλάκια μιας και είσαι και νέος στο χόμπυ για να δεις και τι παίζει ακριβώς και αργοτερα που στρώνει το ενυδρείο σου και βλέπεις οτι θέλεις να πέσεις στα πιο δύσκολα προσαρμόζεις και τον φωτισμό σου..Αλλά όλα αυτά αφού εφοδιαστείς ενυδρείο :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά & χρόνια πολλά! Αν και είμαστε σε topic θαλασσινού νερού, σήμερα τρώμε μπακαλιαράκι ;)

Θέλω να ρωτήσω, κατά πόσο είναι απαραίτητο ένα σύστημα sump κάτω από το ενυδρείο, και αν αρκεί ο χώρος που υπάρχει στο πίσω μέρος του ενυδρείου (αν έχω καταλάβει σωστά, είναι ένα είδος sump), όπως βλέπουμε στα παρακάτω ενυδρεία:

Το sump κάτω από το κυρίως ενυδρείο, βρίσκεται για αισθητικούς λόγους; Να μην φαίνονται τα εξαρτήματα & τα καλώδια μέσα στο ενυδρείο ή υπάρχουν λειτουργικοί λόγοι;

Επίσης, πως σας φαίνονται τα δύο ενυδρεία που έχω επισυνάψει; Από την λειτουργική τους μεριά & όχι τόσο την αισθητική.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος charitos έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά & χρόνια πολλά! Αν και είμαστε σε topic θαλασσινού νερού, σήμερα τρώμε μπακαλιαράκι ;)

Θέλω να ρωτήσω, κατά πόσο είναι απαραίτητο ένα σύστημα sump κάτω από το ενυδρείο, και αν αρκεί ο χώρος που υπάρχει στο πίσω μέρος του ενυδρείου (αν έχω καταλάβει σωστά, είναι ένα είδος sump), όπως βλέπουμε στα παρακάτω ενυδρεία:

Το sump κάτω από το κυρίως ενυδρείο, βρίσκεται για αισθητικούς λόγους; Να μην φαίνονται τα εξαρτήματα & τα καλώδια μέσα στο ενυδρείο ή υπάρχουν λειτουργικοί λόγοι;

Επίσης, πως σας φαίνονται τα δύο ενυδρεία που έχω επισυνάψει; Από την λειτουργική τους μεριά & όχι τόσο την αισθητική.

 

Το sump είναι απαραίτητο στο θαλασσινό, σε εξυπηρετεί σε πολλά πράγματα. Σίγουρα και για αισθητικούς λόγους έχεις όλο τον εξοπλισμό εκεί.Μπορείς να κάνεις συντήρηση και καθαρισμούς στον εξοπλισμό χωρίς να βάζεις χέρι στο main, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν refugium, μπορείς να βάλεις chaeto (μακροάλγη που μαζεύει φωσφορικά και νιτρικά) και πολλά άλλα. 

 

Τα δύο ενυδρεία που επισυνάπτεις έχουν βασική διαφορά στα λίτρα. Το πρώτο είναι 95 και το δεύτερο 30. Εμένα η συγκεκριμένη εταιρία μου αρέσει αν και είναι αρκετά ακριβή. 

Link to comment
Share on other sites

 

Το sump είναι απαραίτητο στο θαλασσινό, σε εξυπηρετεί σε πολλά πράγματα. Σίγουρα και για αισθητικούς λόγους έχεις όλο τον εξοπλισμό εκεί.Μπορείς να κάνεις συντήρηση και καθαρισμούς στον εξοπλισμό χωρίς να βάζεις χέρι στο main, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν refugium, μπορείς να βάλεις chaeto (μακροάλγη που μαζεύει φωσφορικά και νιτρικά) και πολλά άλλα. 

 

Τα δύο ενυδρεία που επισυνάπτεις έχουν βασική διαφορά στα λίτρα. Το πρώτο είναι 95 και το δεύτερο 30. Εμένα η συγκεκριμένη εταιρία μου αρέσει αν και είναι αρκετά ακριβή. 

Τα 2 ενυδρεια που εχω παραθεσει παραπανω, ειναι 20 & 25 gallons, δηλαδη περιπου 75 & 94 λιτρα αντιστοιχα.

 

Μπορειτε να μου στειλετε μερικα παραδειγματα απο sumps, γιατι ψαχνω να βρω για αγορα και δεν βρισκω.

 

Επισης, αν εχω καταλαβει σωστα, το sump περιεχει ολα τα εξαρτηματα που συνηθως βρισκονται στην πλατη ή μεσα στο ενυδρειο, αλλα απο κατω. Σωστα;

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να αγοράσεις  σαμπ δεν θα βρεις ,θα φτιάξεις σαμπ.Το σαμπ έχει 3 διαμερίσματα το πρώτο στην κάθοδο των σωλήνων δηλ του νερού μπαίνει το σκιμερ στο δεύτερο θάλαμο είναι το refugion και στο τρίτο ή αντλία επιστροφής.Οι αμερικανοί λένε όσο main έχεις τόσα λίτρα σαμπ να φτιάξεις.Θα σου λύσει τα χέρια.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, charitos said:

Τα 2 ενυδρεια που εχω παραθεσει παραπανω, ειναι 20 & 25 gallons, δηλαδη περιπου 75 & 94 λιτρα αντιστοιχα.

 

Μπορειτε να μου στειλετε μερικα παραδειγματα απο sumps, γιατι ψαχνω να βρω για αγορα και δεν βρισκω.

 

Επισης, αν εχω καταλαβει σωστα, το sump περιεχει ολα τα εξαρτηματα που συνηθως βρισκονται στην πλατη ή μεσα στο ενυδρειο, αλλα απο κατω. Σωστα;

 

 

 

Σωστά έχεις καταλάβει.. Το sump όπως είπαν τα παιδιά είναι μεγάλη βοήθεια στα θαλασσινά ενυδρεία..Μόλις αποφασίσεις ποιο ενυδρείο θα πάρεις και μας πεις θα μπορέσουμε να σου πούμε και περίπου πόσο θα πρέπει να είναι το sump σου..Παρεπιπτόντως εγώ sump δεν έχω λόγω χώρου αλλα είναι πολλές περιπτώσεις που θέλω να βάλω κάτι απο εξοπλισμό και δεν μπορώ γιατί δεν έχω χώρο στο display (main tank).. Δεν μπορώ να πω οτι έχω τρελά προβλήματα απο σταθεροποιήση τιμών νερου λόγω έλλειψης sump  αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με σκληρά κοράλλια (sps) που είναι πιο απαιτητικά σε συνθήκες νερού αλλά σίγουρα καταλαβαίνω οτι το sump μόνο καλό κάνει και καθόλου κακό.. Που βρ΄σικεσαι γενικά? Έχεις αποφασίσει κάτι ή ακόμα στο ψάξιμο? Πάντως απότι φαίνετε διαβάζεις αρκετά και αρχίζεις να μπαίνεις στο κόλπο πώς λειτουργεί ένα σύστημα θαλασσινού ενυδρείου και σε βλέπω να έχεις πολύ όμορφα αποτελέσματα... ;) 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Skoti έγραψε:

Σωστά έχεις καταλάβει.. Το sump όπως είπαν τα παιδιά είναι μεγάλη βοήθεια στα θαλασσινά ενυδρεία..Μόλις αποφασίσεις ποιο ενυδρείο θα πάρεις και μας πεις θα μπορέσουμε να σου πούμε και περίπου πόσο θα πρέπει να είναι το sump σου..Παρεπιπτόντως εγώ sump δεν έχω λόγω χώρου αλλα είναι πολλές περιπτώσεις που θέλω να βάλω κάτι απο εξοπλισμό και δεν μπορώ γιατί δεν έχω χώρο στο display (main tank).. Δεν μπορώ να πω οτι έχω τρελά προβλήματα απο σταθεροποιήση τιμών νερου λόγω έλλειψης sump  αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με σκληρά κοράλλια (sps) που είναι πιο απαιτητικά σε συνθήκες νερού αλλά σίγουρα καταλαβαίνω οτι το sump μόνο καλό κάνει και καθόλου κακό.. Που βρ΄σικεσαι γενικά? Έχεις αποφασίσει κάτι ή ακόμα στο ψάξιμο? Πάντως απότι φαίνετε διαβάζεις αρκετά και αρχίζεις να μπαίνεις στο κόλπο πώς λειτουργεί ένα σύστημα θαλασσινού ενυδρείου και σε βλέπω να έχεις πολύ όμορφα αποτελέσματα... ;) 

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους, γιατί είστε πολύ θετικοί :)

Έχω ψιλοκαταλήξει σε κάποια ενυδρεία της Innovative Marine αλλά δεν έχω βρει συγκεκριμένα ποιο από τα 2-3 θέλω.

Πιο συγκεκριμένα, έχω καταλήξει στα παρακάτω:

Το καταλαβαίνω ότι αυτά που έχω παραθέσει παραπάνω, είναι τελείως διαφορετικά το ένα από το άλλο σε σχέση λίτρων & σχεδιασμού, αλλά ακόμη δεν νιώθω έτοιμος να αποφασίσω κάτι το οποίο αργότερα λόγω αφέλειας (π.χ. έλλειψης γνώσης) να το μετανιώσω ή να μην μου κάνει.

 

Πως σας φαίνονται τα παραπάνω ενυδρεία; Επίσης βοηθήστε με, αν θέλετε, με τα εξαρτήματα (Filtration) που έρχονται με το κάθε ενυδρείο. (π.χ. (2) Adjustable Return Flare Nozzles)

 

Ευχαριστώ πολύ!

* Αυτό που έχω καταλάβει μέχρι στιγμής, είναι ότι καλύτερο είναι να πάω σε ένα λίγο μεγαλύτερης χωρητικότητας ενυδρείο (π.χ. 90-120 λίτρα) από ένα μικρότερο (π.χ. έως 60 λίτρα) γιατί είναι πιο διαχειρίσιμο από άποψη "χημείας".

Έγινε επεξεργασία - charitos
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να ξεκινησουμε από τα ενυδρεία.. Προσωπικά μου άρεσαν όλα τα  design που έχεις κατα νου να πάρεις..Απο κει και πέρα εξαρτάται από σένα αν θέλεις καθαρά cube ενυδρείο ή πιο μακρύ..Αυτό εξαρτάται καθαρά από το τί θέλεις εσύ να βλέπεις στο μάτι σου..Δεν θεωρώοτι έχουν μεγάλες διαφορές λειτουργικά..Ίσως έχουν αλλά μικρές..Πάντως άποψη μου και καθαρά προσωπική χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω μέχρι 120 λίτρα θα πήγαινα σε cube, αλλά είναι καθαρά άποψη αισθητικής και τί θα ήθελα να βλέπω εγώ και τίποτε παραπάνω..Το κάθε είδος έχει την ομορφιά του καθώς και τα θετικά και αρνητικά του(όχι κάτι ιδιαίτερο παντως).Τώρα αν εννοείς να μεταιώσεις για την χωριτικότητα του ενυδρείου....ΔΥΣΤΥΧΩΣ αυτό θα γίνει σίγουρα καθώς πάντα θα θέλουμε κάτι μεγαλύτερο.. Σε γενικές γραμμές πάντως θα πρέπει να γνωρίζεις οτι όσο μικρότερο είναι το ενυδρείο σε λίτρα τόσο πιο δύσκολο είναι να διατηρήσεις σταθερές τις συνθήκες νερού του ενυδρείου..Θα δεις εδώ μέσα οτι υπάρχουν παιδά που συντηρούν απο 20 λιτρα μεχρι...... λιτρα ενυδρεία, το κάθε ένα έχει τις δυσκολίες του και τις ομορφιές του..Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι απο αυτά που λέω ρώτα!!

Τώρα όσον αφορά το φιλτραρισμα των ενυδρείων που επισύναψες:

Σε γενικές γραμμές πρέπει να γνωρίζεις ότι τα φίλτρα σε ένα θαλασσινό ενυδρείο θα πρέπει να γυρίζουν minimum 3,5 φορές τα λίτρα του ενυδρείου την ώρα( Το ιδανικό είναι 4-6) ανάλογα τις απαιτήσεις των κοραλλών και γενικά των ζωντανών που έχεις μέσα.

1) Μιλάει για εσωτερικό φίλτρο, δυνατό και για θαλασσινό αλλά δεν θα στο πρότεινα, μου κάνει καλύτερα για γλυκό.

 

2) Μιλάει πάλι για εσωτερικό φίλτρο και αυτό δυνατό και για θαλασσινό  με ενσωματομένο σωλήνα επιστροφής 

 

3) Το τρίτο δεν μιλάει για ενσωματομένο φίλτρο όπότε σου δίνει τη δυνατότητα να παίξεις και με εξωτερικό φίλτρο. 

 

4) Μιλάμε για εσωτερικό φίλτρο πολύ καλό για θαλασσινό ενυδρείο και απόλυτα επαρκές θεωρω για οποιοδήποτε είδος ζωντανου κι αν φιλοξενήσει το ενυδρείο σου, με ενσωματομένο σωλήνα επιστροφής και με τριά πατώματα μέσα στο φίλτρο ε΄τσι ακριβώς όπως πρέπει να είναι ένα εσωτερικό φίλτρο.

 

Πιστεύω ότι το τελευταίο ενυδρείο μαζί με αυτά που προσφέρει είναι το πιο κατάλληλο για θαλασσινό..Να σημειώσω οτι όλα μπορουν να γίνουν θαλασσινό και από την ώρα που ψάχνεσαι σημαίνει οτι ποιάνουν και τα χέρια σου οπότε οποιοδήποτε από τα παραπάνω θα το φέρεις στα μέτρα σου.. 

Σειρά προτίμησης για μένα:  4  , 3  , 2   ,1.

Αν έχω κάποιο λάθος θα με διορθώσουν και τα υπόλοιπα παιδια!!

Ελπίζω να σε βοήθησα και ότι δε καταλαβαίνεις!!!Ρ Ω Τ Α!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να ξεκινησουμε από τα ενυδρεία.. Προσωπικά μου άρεσαν όλα τα  design που έχεις κατα νου να πάρεις..Απο κει και πέρα εξαρτάται από σένα αν θέλεις καθαρά cube ενυδρείο ή πιο μακρύ..Αυτό εξαρτάται καθαρά από το τί θέλεις εσύ να βλέπεις στο μάτι σου..Δεν θεωρώοτι έχουν μεγάλες διαφορές λειτουργικά..Ίσως έχουν αλλά μικρές..Πάντως άποψη μου και καθαρά προσωπική χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω μέχρι 120 λίτρα θα πήγαινα σε cube, αλλά είναι καθαρά άποψη αισθητικής και τί θα ήθελα να βλέπω εγώ και τίποτε παραπάνω..Το κάθε είδος έχει την ομορφιά του καθώς και τα θετικά και αρνητικά του(όχι κάτι ιδιαίτερο παντως).Τώρα αν εννοείς να μεταιώσεις για την χωριτικότητα του ενυδρείου....ΔΥΣΤΥΧΩΣ αυτό θα γίνει σίγουρα καθώς πάντα θα θέλουμε κάτι μεγαλύτερο.. Σε γενικές γραμμές πάντως θα πρέπει να γνωρίζεις οτι όσο μικρότερο είναι το ενυδρείο σε λίτρα τόσο πιο δύσκολο είναι να διατηρήσεις σταθερές τις συνθήκες νερού του ενυδρείου..Θα δεις εδώ μέσα οτι υπάρχουν παιδά που συντηρούν απο 20 λιτρα μεχρι...... λιτρα ενυδρεία, το κάθε ένα έχει τις δυσκολίες του και τις ομορφιές του..Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι απο αυτά που λέω ρώτα!!
Τώρα όσον αφορά το φιλτραρισμα των ενυδρείων που επισύναψες:
Σε γενικές γραμμές πρέπει να γνωρίζεις ότι τα φίλτρα σε ένα θαλασσινό ενυδρείο θα πρέπει να γυρίζουν minimum 3,5 φορές τα λίτρα του ενυδρείου την ώρα( Το ιδανικό είναι 4-6) ανάλογα τις απαιτήσεις των κοραλλών και γενικά των ζωντανών που έχεις μέσα.
1) Μιλάει για εσωτερικό φίλτρο, δυνατό και για θαλασσινό αλλά δεν θα στο πρότεινα, μου κάνει καλύτερα για γλυκό.
 
2) Μιλάει πάλι για εσωτερικό φίλτρο και αυτό δυνατό και για θαλασσινό  με ενσωματομένο σωλήνα επιστροφής 
 
3) Το τρίτο δεν μιλάει για ενσωματομένο φίλτρο όπότε σου δίνει τη δυνατότητα να παίξεις και με εξωτερικό φίλτρο. 
 
4) Μιλάμε για εσωτερικό φίλτρο πολύ καλό για θαλασσινό ενυδρείο και απόλυτα επαρκές θεωρω για οποιοδήποτε είδος ζωντανου κι αν φιλοξενήσει το ενυδρείο σου, με ενσωματομένο σωλήνα επιστροφής και με τριά πατώματα μέσα στο φίλτρο ε΄τσι ακριβώς όπως πρέπει να είναι ένα εσωτερικό φίλτρο.
 
Πιστεύω ότι το τελευταίο ενυδρείο μαζί με αυτά που προσφέρει είναι το πιο κατάλληλο για θαλασσινό..Να σημειώσω οτι όλα μπορουν να γίνουν θαλασσινό και από την ώρα που ψάχνεσαι σημαίνει οτι ποιάνουν και τα χέρια σου οπότε οποιοδήποτε από τα παραπάνω θα το φέρεις στα μέτρα σου.. 
Σειρά προτίμησης για μένα:  4  , 3  , 2   ,1.
Αν έχω κάποιο λάθος θα με διορθώσουν και τα υπόλοιπα παιδια!!
Ελπίζω να σε βοήθησα και ότι δε καταλαβαίνεις!!!Ρ Ω Τ Α!!!

Αυτο που δεν καταλαβαινω, ειναι οτι εφοσον θα εχω sump, θα χρειαστω επιπλεον χωρο στην πλατη του ενυδρειου; Επισης, ολα αυτα τα εξαρτηματα που συνοδευουν τα ενυδρεια, μπορουν να τοποθετηθουν στο sump ή πρεπει να βρισκονται στην πλατη;

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χρειαστεις θα μπουν ολα στο σαμπ.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, charitos said:


Αυτο που δεν καταλαβαινω, ειναι οτι εφοσον θα εχω sump, θα χρειαστω επιπλεον χωρο στην πλατη του ενυδρειου; Επισης, ολα αυτα τα εξαρτηματα που συνοδευουν τα ενυδρεια, μπορουν να τοποθετηθουν στο sump ή πρεπει να βρισκονται στην πλατη;

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εκτός από τους κυκλοφορητές που θα τους βάλεις μέσα στο ενυδρείο για να έχεις την κυκλοφορία που χρειαζεσαι, όλα τα υπόλοιπα μπορούν να μπουν στο sump.Βέβαια από την ωρα που υπάρχει χώρος κλειστός στην πλάτη στα συγκεκριμένα ενυδρεία μπορείς να το εκμεταλευτείς σαν ένα επιπλέον εσωτερικό φίλτρο με άνθρακα όποτε χρειάζεσαι, αντιφώσφορο και ένα σφουγγαράκι αν το κρίνεις απαραίτητο...Από την ώρα όμως που έχεις αποφασίσει για sump δεν χρειάζεσαι εξωτερικό φίλτρο παρά μόνο μια αντλία επιστροφής που για τα συγκεκριμένα λίτρα δεν χρειάζεται να είναι πολύ μεγάλη(μπορείς να παίξεις και με εξωτερικό φίλτρο αλλά δεν είναι απαραίτητο)!! Σε γενικές γραμμές όμως μπορούνε όλα τα μηχανήματα να μπούνε στο sump και το μόνο που θα φαίνετε στο main ενυδρείο θα είναι οι σωλήνες που θα έρχονται από το sump!!

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αλλα υπαρχουν αρκετη τροποι ωστε να ακουγεται ελαχιστα.προσωπικα στο δικο μου ακουγεται απο λιγο εως καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αλλα υπαρχουν αρκετη τροποι ωστε να ακουγεται ελαχιστα.προσωπικα στο δικο μου ακουγεται απο λιγο εως καθολου.

Οι τροποι αυτοι ειναι κατασκευαστικοι (πχ καλα μονωμενο stand) ή θεμα επιλογης των καταλληλων εξαρτηματων (πχ αθορυβο skimmer);

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...