Jump to content

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους έχω ένα πρόβλημα που φαίνεται πολύ περίεργο, δεν το έχω ξανακούσει!

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : 2 πλάτυ φαίνεται σαν να συρρικνώνονται. Είναι σκελετωμένα και πραγματικά φαίνεται να ‘’μαζεύουν’’ Το ένα πέθανε χθες το άλλο είναι στον ίδιο δρόμο μάλλον. Η συμπεριφορά τους είναι κανονική πάντως. Κολυμπάνε, τρώνε κανονικά.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 450

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 3 μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): Πολλά είδη, 57 στο σύνολο.

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7.6

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 25

- Θερμοκρασία: 26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Strips

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Πλάτυ

- Ιστορικό Ψαριού: Από τα πρώτα ψάρια που έβαλα, δεν πρέπει να ήταν καλή φουρνιά, όλα έχουν μείνει μικρά και τώρα τα 2 όπως εξηγώ έχουν αυτό το περίεργο θέμα.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: 2 πλάτυ φαίνεται σαν να συρρικνώνονται. Είναι σκελετωμένα και πραγματικά φαίνεται να ‘’μαζεύουν’’ Το ένα πέθανε χθες το άλλο είναι στον ίδιο δρόμο μάλλον. Η συμπεριφορά τους είναι κανονική πάντως. Κολυμπάνε, τρώνε κανονικά.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

Η φωτό δεν είναι δική μου την βρήκα σε ένα άλλο forum στο ίντερνετ. Είναι όμως ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

 

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθεια για διαγνωση με ξενη φωτο φυσικα και δεν γινεται!!

 

Η φωτο αφαιρεθηκε και φυσικα περιμενουμε να βαλεις φωτο απο το δικο σου ενυδρειο αν και το προβλημα εντοπιζεται αλλου...

Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι με το πρόβλημα σε προχωρημένο επίπεδο πέθανε, πως να το βγάλω φωτογραφία; Γι' αυτό ανέβασα αυτήν που απεικονίζει ακριβώς το ίδιο ψάρι με ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στην ακριβώς ίδια κατάσταση. Τέλος πάντων,  θα βγάλω το βράδυ μια φωτογραφία το άλλο πλάτη που παρουσιάζει τα ίδια συμπτώματα και θα το ανεβάσω εδώ.

Επίσης το νεκρό πλάτυ δεν το βρήκα, πέθανε βράδυ και μάλλον φαγώθηκε από τα άλλα ψάρια γι αυτό ανησυχώ και βιάστηκα να ποστάρω χωρίς δική μου φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Με 57 ψαρια μεσα και χωρις να γνωριζουμε το ειδος-ειδη που συγκατοικουν,δυσκολο να πουμε τι μπορει να φταιει.

Οι μετρησεις με ταινιες ειναι ανακριβης.Μονο τα υγρα τεστ να εμπιστευεσαι.

Φιλτρο υπαρχει?

Εχει στρωθει με καποιο τροπο?

Για 3 μηνες λέιτουργιας βλεπω μεγαλο αριθμο ψαριων,μην σου φαινονται πολλα τα λιτρα για 57 ψαρια.

Γενικα ιατρικη εξεταση προφανως στα ψαρια δεν μπορει να γινει,ποσο μαλλον μεσα απο το ιντερνετ.

Η βοηθεια ομως που μπορεις να παρεις ειναι αρκετη και αν μας δωσεις μια καλυτερη εικονα του ενυδρειου (μια εικονα ισον χιλιες λεξεις) αλλα και απαντωντας στα ερωτηματα που εθεσα πιο πανω, πολυ πιθανο να καταλαβουμε τι εχει συμβει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Ilias Koukoumatsas έγραψε:

Το ψαράκι με το πρόβλημα σε προχωρημένο επίπεδο πέθανε, πως να το βγάλω φωτογραφία; Γι' αυτό ανέβασα αυτήν που απεικονίζει ακριβώς το ίδιο ψάρι με ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στην ακριβώς ίδια κατάσταση. Τέλος πάντων,  θα βγάλω το βράδυ μια φωτογραφία το άλλο πλάτη που παρουσιάζει τα ίδια συμπτώματα και θα το ανεβάσω εδώ.

Επίσης το νεκρό πλάτυ δεν το βρήκα, πέθανε βράδυ και μάλλον φαγώθηκε από τα άλλα ψάρια γι αυτό ανησυχώ και βιάστηκα να ποστάρω χωρίς δική μου φωτό.

 

"Ξένη" φώτο ανεβασμένη στο forum χωρίς την πηγή είναι πρόβλημα έτσι και αλλιώς και έπρεπε να αφαιρεθεί για να κοιμόμαστε όλοι ήσυχοι. . . :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Με 57 ψαρια μεσα και χωρις να γνωριζουμε το ειδος-ειδη που συγκατοικουν,δυσκολο να πουμε τι μπορει να φταιει.

Οι μετρησεις με ταινιες ειναι ανακριβης.Μονο τα υγρα τεστ να εμπιστευεσαι.

Φιλτρο υπαρχει?

Εχει στρωθει με καποιο τροπο?

Για 3 μηνες λέιτουργιας βλεπω μεγαλο αριθμο ψαριων,μην σου φαινονται πολλα τα λιτρα για 57 ψαρια.

Γενικα ιατρικη εξεταση προφανως στα ψαρια δεν μπορει να γινει,ποσο μαλλον μεσα απο το ιντερνετ.

Η βοηθεια ομως που μπορεις να παρεις ειναι αρκετη και αν μας δωσεις μια καλυτερη εικονα του ενυδρειου (μια εικονα ισον χιλιες λεξεις) αλλα και απαντωντας στα ερωτηματα που εθεσα πιο πανω, πολυ πιθανο να καταλαβουμε τι εχει συμβει.

Ναι το ξέρω ότι είναι πολλά αλλά το ήθελα καιρό αυτό το ενυδρείο και παρασύρθηκα λίγο τόσο στον αριθμό όσο και στην συμβατότητα! :-)

Έχει στρωθεί κανονικά 1 μήνα πριν αρχίσω να βάζω τα πρώτα ψαράκια. Είναι φυτεμένο και συνεχίζω σιγά σιγά να προσθέτω κ άλλα φυτά.

Φίλτρο ναι φυσικά υπάρχει, είναι το μανίσιο της Juwel το ενυδρείο είναι το Rio 400.

Τα ψάρια είναι: 2 Σκαλάρια,

1 γλύφτης,

1 μπλε γκουράμι

6 Μολλυ (4 κίτρινα 2 μαύρα)

4 Swodtails (1 αρσενικός 3 θηλυκές)

7 red eye tetra

7 tiger barbs

4 γατόψαρα (2 αλμπίνοι 2 γαλάζια) 

1 Pearl γκουραμι

10 Νεον

7 lemon tetra

5 πλατυ (4 πια αφού το ένα μου πέθανε και σύντομα 3 αφού και το άλλο οδεύει στο βήματα του νεκρού του φίλου)

1 Red dwarf gourami

11 Rummy nose tetra

Σύνολο 67 τελικά όχι 57 ξέχασα τα rummy!

 

Θα ανεβάσω και τις φωτογραφίες το βράδυ μετά την δουλειά! 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

 

"Ξένη" φώτο ανεβασμένη στο forum χωρίς την πηγή είναι πρόβλημα έτσι και αλλιώς και έπρεπε να αφαιρεθεί για να κοιμόμαστε όλοι ήσυχοι. . . :)

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Συρρικνωνονται για να χωρεσουν:P

Συγνωμη φιλε μου για την πλακα αλλα δεν αντεξα(ειναι η αληθεια αυτη).Αν δεν κανεις κατι αμμεσα θα εχεις πολλα προβληματα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τον τίτλο και τις λίγες πληροφορίες που δίνεις θα πω, άρρωστα και αδύναμα ψάρια περιγράφεις. Πολλά και διάφορα ψάρια ,χωρίς να έχουμε σωστές πληροφορίες όπως είπαν κ τα παιδιά 

3 μήνες ενυδρείο είναι πολύ φρέσκο ενυδρείο, απλά έχει κάνει τον λεγόμενο κύκλο του αζώτου και από λάθος χειρισμούς αρχίζει μάλλον η τουμπα. ...

Πόσα ταισματα κάνεις,πόσο μεγάλη κ πόσο συχνά γίνεται αλλαγή νερού; 

Διάβασες τα προφίλ από τα ψάρια που έχεις; :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Από τον τίτλο και τις λίγες πληροφορίες που δίνεις θα πω, άρρωστα και αδύναμα ψάρια περιγράφεις. Πολλά και διάφορα ψάρια ,χωρίς να έχουμε σωστές πληροφορίες όπως είπαν κ τα παιδιά 

3 μήνες ενυδρείο είναι πολύ φρέσκο ενυδρείο, απλά έχει κάνει τον λεγόμενο κύκλο του αζώτου και από λάθος χειρισμούς αρχίζει μάλλον η τουμπα. ...

Πόσα ταισματα κάνεις,πόσο μεγάλη κ πόσο συχνά γίνεται αλλαγή νερού; 

Διάβασες τα προφίλ από τα ψάρια που έχεις; :)

Κανένα από τα άλλα ψάρια δεν έχει κάποιο πρόβλημα μόνο αυτά τα 2 πλάτυ.

Κάνω ένα καλό τάισμα το πρωι και βράδυ παρά βράδυ ρίχνω και ταμπλέτες. Παρατηρώ πάντα κατά το τάισμα και τρώνε όλα κανονικά.

Αλλαγές κάνω 10 - 15% κάθε Δευτέρα.

Για τα ψάρια έχω διαβάσει ναι. Όπως είπα γνωρίζω τις ασυμβατότητες αλλά παρασύρθηκα.. Γενικά δεν έχω προβλήματα επιθετικότητας και όσα υπήρχαν έχουν σταματήσει.

Διάβασα σε ένα ξένο forum ότι μπορεί να είναι εσωτερικά παράσιτα μάλιστα ο άνθρωπος εκεί είχε ανεβάσει και φωτογραφίες από πλάτυ ακριβώς όπως τα δικά μου.

 

Στεναχωριέμαι πολύ για τον μικρούλη, μπορώ να κάνω κάτι για να τον βοηθήσω?

Έγινε επεξεργασία - Ilias Koukoumatsas
Link to comment
Share on other sites

Θα έκανα θεραπεία με metroplex σε ξεχωριστή γυάλα. 

 

Οι αλλαγές που κάνεις είναι πολύ μικρές. Θα πρέπει να είναι της τάξεως του 30% τουλάχιστον.

 

Φοβάμαι ότι έτσι όπως είσαι θα έχεις συνεχώς προβλήματα από εδώ κι έπειτα. 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Θα έκανα θεραπεία με metroplex σε ξεχωριστή γυάλα. 

 

Οι αλλαγές που κάνεις είναι πολύ μικρές. Θα πρέπει να είναι της τάξεως του 30% τουλάχιστον.

 

Φοβάμαι ότι έτσι όπως είσαι θα έχεις συνεχώς προβλήματα από εδώ κι έπειτα. 

Οκ θα ξεκινήσω 30% από αυτή τη Δευτέρα. Με αλλαγές 30% υπάρχει περίπτωση να ''χαλάσω'' τα βακτήρια στο φίλτρο?

Το metroplex είναι καλύτερο να ανακατέψω με τροφή ή να το ρίξω κατευθείαν στο νερό;

Τα προβλήματα θα είναι λόγω αριθμού ψαριών? Μπορώ να κάνω κάτι για να βελτιώσω την κατάσταση?

Το πλάνο εξ αρχής ήταν να αγοράσω ένα καλό εξωτερικό φίλτρο, αν υπάρχει κάποια καλή πρόταση θα το εκτιμούσα.

Έγινε επεξεργασία - Ilias Koukoumatsas
Link to comment
Share on other sites

Αν τρώει τότε στην τροφή καλύτερα. Περίμενε και άλλες απαντήσεις σχετικά με την θεραπεία όμως γιατί δεν είμαι ο πλέον ειδικός. Το Metroplex πάντως κάνει αν είναι ενδοπαράσιτο το πρόβλημα στο ψαράκι. 

 

Τα βακτήρια όχι, δεν τα χαλάς. Πώς κάνεις τις αλλαγές, πες μας την διαδικασία, δεν έχεις γράψει στην φόρμα. 

 

Τι φίλτρο έχεις, θες τουλάχιστον 1200λτ/ώ. 

 

Τα προβλήματα θα τα έχεις εφόσον έχεις ψάρια με διαφορετικές ανάγκες σε παραμέτρους νερού, δεν μπορούν να ζήσουν όλα τα ψάρια αυτά με τις ίδιες παραμέτρους. Στην αρχή είναι όλα καλά αλλά σιγά σιγά όπως θα δεις αρχίζουν τα προβλήματα. Αυτό που μπορείς και πρέπει να κάνεις είναι να αποφασίσεις ποια ψάρια θα διώξεις και ποια θα κρατήσεις. Καλό είναι να το ψάξεις λίγο με το κάθε είδος. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Αν τρώει τότε στην τροφή καλύτερα. Περίμενε και άλλες απαντήσεις σχετικά με την θεραπεία όμως γιατί δεν είμαι ο πλέον ειδικός. Το Metroplex πάντως κάνει αν είναι ενδοπαράσιτο το πρόβλημα στο ψαράκι. 

 

Τα βακτήρια όχι, δεν τα χαλάς. Πώς κάνεις τις αλλαγές, πες μας την διαδικασία, δεν έχεις γράψει στην φόρμα. 

 

Τι φίλτρο έχεις, θες τουλάχιστον 1200λτ/ώ. 

 

Τα προβλήματα θα τα έχεις εφόσον έχεις ψάρια με διαφορετικές ανάγκες σε παραμέτρους νερού, δεν μπορούν να ζήσουν όλα τα ψάρια αυτά με τις ίδιες παραμέτρους. Στην αρχή είναι όλα καλά αλλά σιγά σιγά όπως θα δεις αρχίζουν τα προβλήματα. Αυτό που μπορείς και πρέπει να κάνεις είναι να αποφασίσεις ποια ψάρια θα διώξεις και ποια θα κρατήσεις. Καλό είναι να το ψάξεις λίγο με το κάθε είδος. 

Ναι τρώει κανονικά δεν υπάρχει θέμα με αυτό.

Για τις αλλαγές τώρα, αδειάζω όπως είπα 10 - 15% του νερού (5 - 6 κουβάδες 10 λίτρων) τους ξαναγεμίζω ρίχνω μέσα το Prime ανακατεύω, περιμένω λίγο και γεμίζω ξανά.

Το φίλτρο μου είναι εσωτερικό της Juwel 1000λτ/ώ

Για τα ψάρια πριν κάνω οτιδοίποτε θα πρέπει να είμαι σίγουρος ότι είναι όλα υγιή. Μετά θα κάνω ένα ξεσκαρτάρισμα (αν και δεν το θέλω καθόλου)!

Link to comment
Share on other sites

 Πιθανοτατα μιλαμε για ενδοπαρασιτα........ Το να κανεις θεραπεια σημαινει πως θα φανε φαρμακο ολα, οποτε εαν ειναι να κανεις κατι καλο ειναι να το βαλεις σε ενα μικρο ενυδρειακι τυπου Jumbo με βιολογικο υλικο απο το μεγαλο σου ενυδρειο. Απο τις φωτο προσωπικα δεν βγαζω ακρη 100% αλλα εσυ που τα βλεπεις μπροστα σου  καταλαβαινεις καλυτερα εαν το ψαρι εχει καμπουριασει και κοιτα και τα κοπρανα του εαν ειναι σχετικα ασπρα σαν κλωστη.

Δυστηχως καπως ετσι ολοι αρχιζουμε βαζωντας πολλα ψαρια τουρλου σε φρεσκοστρωμενα ενυδρεια μεχρι που εμφανιζονται στο τελος προβληματα.

 

2 Σκαλάρια,

1 γλύφτης,??????? Ποιο ειδος;

1 μπλε γκουράμι

6 Μολλυ (4 κίτρινα 2 μαύρα)

4 Swodtails (1 αρσενικός 3 θηλυκές)

7 red eye tetra

7 tiger barbs ενοχλητικα για τα σκαλαρια ειδικα

4 γατόψαρα (2 αλμπίνοι 2 γαλάζια) Εαν ειναι αυτα που νομιζω θα σου χτυπησουν ψαρια και χαλανε και τα φυτα.

1 Pearl γκουραμι

10 Νεον

7 lemon tetra ενοχλητικα για τα σκαλαρια ειδικα

5 πλατυ (4 πια αφού το ένα μου πέθανε και σύντομα 3 αφού και το άλλο οδεύει στο βήματα του νεκρού του φίλου)

1 Red dwarf gourami

11 Rummy nose tetra

 

Γενικα, καλο ειναι να μελετησεις τα προφιλ των ψαριων σου γιατι πρεπει να γραφτει ολωκληρο βιβλιο για το καθε ψαρι που εχεις και τα προβληματα που θα σου παρουσιαστουν και στο μελλον με αυτη την συνθεση.

 

Την καλημερα μου!!

 

Link to comment
Share on other sites

Και 2 σκαλάρια είναι θέμα, τα ψάρια αυτά ζουν σε κοπάδι. 

 

Πρότασή μου, βγάλτα όλα, άσε μόνο τα σκαλάρια και βάλε άλλα 6. Αν γατόψαρα εννοείς cory, άσε και αυτά και βάλε μερικά ακόμα.

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

 

1 γλύφτης,??????? Ποιο ειδος;

7 tiger barbs ενοχλητικα για τα σκαλαρια ειδικα

4 γατόψαρα (2 αλμπίνοι 2 γαλάζια) Εαν ειναι αυτα που νομιζω θα σου χτυπησουν ψαρια και χαλανε και τα φυτα.

7 lemon tetra ενοχλητικα για τα σκαλαρια ειδικα

Γενικα, καλο ειναι να μελετησεις τα προφιλ των ψαριων σου γιατι πρεπει να γραφτει ολωκληρο βιβλιο για το καθε ψαρι που εχεις και τα προβληματα που θα σου παρουσιαστουν και στο μελλον με αυτη την συνθεση.

 

Την καλημερα μου!!

 

Ο γλύφτης είναι ο κλασσικός δυστυχώς, αυτός που γίνεται γομάρι (δεν γνωρίζω το όνομα ακριβώς) Είναι ο πρώτος υποψήφιος να φύγει καθώς θα μεγαλώσει πολύ.

Τα τιγράκια θα προσπαθήσω όσο μπορώ να τα κρατήσω, καθώς μαζί με τα σκαλάρια είναι τα αγαπημένα μου. Δεν έχουν θέμα με τα σκαλάρια δεν ασχολούνται μαζί τους καθόλου και ίσως να τα φοβούνται και λίγο. Τώρα αν στο μέλλον αρχίσουν να τους τσιμπολογούν τα πτερύγια θα είναι θέμα μεγάλο. Γενικά φαίνεται να αναλώνουν την ενέργειά τους μεταξύ τους αφού κοντράρωνται και κυνηγιούνται συνεχώς. Με αυτά θα το ρισκάρω σίγουρα. Ίσως αν βγάλω τελικά μερικά ψάρια να προσθέσω ακόμα μερικά τιγράκια (αν αρχίσουν τις επιθέσεις) να μεγαλώσει το κοπάδι.

Για τα lemon δεν το ήξερα ότι υπάρχει θέμα τα είχα για φιλήσυχα ψάρια, μπορείς να μου πεις τι πρόβλημα μπορεί να έχουν με τα σκαλάρια σε παρακαλώ; Θα ήθελα να το ξέρω αυτό.

Τα γατόψαρα είναι corry catfish

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

 Πιθανοτατα μιλαμε για ενδοπαρασιτα........ Το να κανεις θεραπεια σημαινει πως θα φανε φαρμακο ολα, οποτε εαν ειναι να κανεις κατι καλο ειναι να το βαλεις σε ενα μικρο ενυδρειακι τυπου Jumbo με βιολογικο υλικο απο το μεγαλο σου ενυδρειο. Απο τις φωτο προσωπικα δεν βγαζω ακρη 100% αλλα εσυ που τα βλεπεις μπροστα σου  καταλαβαινεις καλυτερα εαν το ψαρι εχει καμπουριασει και κοιτα και τα κοπρανα του εαν ειναι σχετικα ασπρα σαν κλωστη.

Δυστηχως καπως ετσι ολοι αρχιζουμε βαζωντας πολλα ψαρια τουρλου σε φρεσκοστρωμενα ενυδρεια μεχρι που εμφανιζονται στο τελος προβληματα.

 

 

Την καλημερα μου!!

 

Ενδοπαράσιτα λοιπόν λογικά.. Κάνω θεραπεία με Metroplex ; Δεν διαθέτω ενυδρείο  νοσοκομείο όμως..  Αν φάνε και τα άλλα ψάρια υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα/παρενέργεια?

 

Από αυτήν την φωτό δεν φαίνεται καλά είναι η αλήθεια καθώς αυτό το πλάτυ δεν είναι σε τόσο προχωρημένο στάδιο όσο το άλλο που πέθανε.. Εκείνο είχε καμπουριάσει και σκελετωθεί σχεδόν τελείως! Θα παρατηρήσω τα κόπρανα σήμερα αν και νομίζω ότι είναι άσπρα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kkgr έγραψε:

Και 2 σκαλάρια είναι θέμα, τα ψάρια αυτά ζουν σε κοπάδι. 

 

Πρότασή μου, βγάλτα όλα, άσε μόνο τα σκαλάρια και βάλε άλλα 6. Αν γατόψαρα εννοείς cory, άσε και αυτά και βάλε μερικά ακόμα.

Απίστευτα δύσκολο αυτό! :hehe 

Το περίεργο είναι πως σε ενυδρείο που είχα παλιότερα, πριν 15 χρόνια,  ένα 80αρι σε μήκος είχα κάνει πολύ καλύτερη διαχείριση.. Τώρα παρασύρθηκα άσχημα από το μέγεθος και την όρεξη για ένα νέο ενυδρείο..

 

Στην περίπτωση που αποφασίσω να βγάλω ψάρια, αφού σιγουρευτώ ότι είναι όλα καλά  στην υγεία τους, εκτός από το να τα επιστρέψω στο τοπικό μου pet shop υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να τα δώσω? Γνωστούς με ενυδρείο δεν έχω δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις ενυδρείο για την θεραπεία, μπορείς να πάρεις ένα πλαστικό, από ικεα πχ,είναι φθηνό και πολλοί τα χρησιμοποιουν. 

Αν είσαι σίγουρος ότι τα άλλα ψάρια είναι καλά, κάνε θεραπεία στα πλατύ μόνα τους, γιατί και τα άλλα θα γλυτώσουν το φάρμακο και πιο φθηνά θα σου βγει, άλλο για 400 λίτρα και άλλο για 50 λίτρα πχ.

Βγάλε αγγελία στο φόρουμ να τα χαρίσεις ή να τα πουλήσεις, πολλά μαγαζιά δεν δέχονται ψάρια. 

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλαρια ειναι κοπαδοψαρα αλλα τα εχω κρατησει χρονια και σαν ζευγαρι με πολλες γεννες σε φυσιολογικη ψαροσυνθεση ομως. Τα κορυς μπορεις να τα πολλοπλασιασεις οπως και τα ρουμις και θα τα πανε καλα σαν συνολο. Οσο για τα barbs μην μεγαλωσεις σαν κοπαδι γιατι κοινος θα ξεψαρωσουν ποιο ευκολα. Αν θυμαμε καλα τα ενυδρειακια που εχει το τζαμπο ειχαν κανενα εικοσαρικο με το φιλτρακι του κομπλε. Θα σου ειναι χρησιμο και ειναι και βολικο.

Το φαρμακο ειναι παντα φαρμακο. Εσυ θα επερνες αντιβιωση χωρις λογο?

 

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

Να κανεις θεραπεια σε ψαρι που δεν εχει προβλημα σημαινει οτι εξασθενεις τις αμυνες του....

Οπως και να κανεις λαθος θεραπεια..

Με τοσα λιγα στοιχεια δεν νομιζω οτι μπορει κανεις να κανει ασφαλη διαγνωση για το τι εχουν τα ψαρια...

Για την ψαροσυνθεση αυτο που μπορω να πω ειναι οτι το ενυδρειο ειναι τοσο "φορτωμενο" που ειναι φυσιολογικο τα ψαρια να χασουν τα ξεχωριστα χαρακτηριστικα του ειδους τους σε σχεση με τις συμπεριφορες...

Δηλαδη εχεις χρωματιστα ζομπι και τπτ αλλο...

Τα ιδια λαθη εχουμε κανει πιστευω το 99% τον χομπιστων παρασυρομενοι απο χρωματα και σχηματα μη γνωριζοντας οτι το καθε ψαρι εχει καποια ιδιαιτερη συμπεριφορα αναλογα με το ειδος του που το κανει τελειως ξεχωριστο απο τα υπολοιπα ειδη...

Αυτες τις συμπεριφορες μπορει να τις βγαλει μονο αν του προσφερεις καποιες συνθηκες που θεωρουνται ιδανικες  και εχουν σχεση με τις παραμετρους του νερου καθως και την διατροφη και το "στησιμο" του ενυδρειου...

Οταν γινουν αυτες οι κινησεις σε σχεση με τα ψαρια  θα δεις οτι το χομπι θα αποκτησει αλλη την πραγματικη του ομορφια..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το ξαναπω κι ελπιζω να με ακουσεις, βαλε κι αλλα σκαλαρια, κι αλλα cory και βγαλε ολα τα άλλα και θα ευχαριστηθεις το ενυδρειο σου και τα ψαρια σου θα βγαλουν ωραιες συμπεριφορες.

Θα παρεις και καλες τροφες για το καθε ειδος και θα εισαι αρχηγοπουλο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις προτάσεις αλλά το thread νομίζω έκλεισε καθώς το ψαράκι δυστυχώς πέθανε. Δεν το πρόλαβα ρε γμτ. Το μεγάλο άγχος τώρα είναι μην κόλλησαν κάτι και τα υπόλοιπα και έχουμε πάλι θέμα. Ενδοβακτήρια πρέπει να ήταν αυτό μου είπαν και τα παιδιά στο pet shop. Κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...