Jump to content

Φωτισμος για 300αρι φυτεμενο (cuba)


Recommended Posts

Το νέο μου project  έχει ξεκινήσει και αφού τελείωσα με το έπιπλο και την γυάλα ξεκίνησα με το φωτιστικό, φυσικά DIY  μετατροπή από 2 φωτιστικά  οροφής φθορίου τ8 2x58w έκαστο  σε 2 τ5 3x54w οπότε έχουμε συνολικά 6x54w μέγιστο, και τα τροφοδοτώ με 2 διπλούς μετασχηματιστές και 2 μονούς  για να έχω max 4 ανάματα  η διάφορους συνδυασμούς αν δεν ανάβω όλες τις λάμπες.
Στο aquascape θα χρησιμοποιήσω κυρίως cuba και κάποια μικρά θαμνοειδή που ακόμα δεν έχω καταλήξει, φυσικά θα υπάρχει και co2,και οι διαστάσεις είναι 124x48x55(ύψος)

Το ερώτημα μου είναι ποσό φωτισμό και τι λάμπες προτείνετε ? 
(οι θέσεις είναι αυστηρά τ5 114,9 cm)

17379824_10212200216303879_524618544_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, καλό ξεκίνημα και με το καλό να ολοκληρώσεις το νέο σου project.

Εγώ οταν είχα φυτεμένο είχα πάρει λάμπες Osram T5 HO, την 865 & την 840.

Επίσης είχα βάλει και sylvania grolux, πολύ καλή λάμπα για φυτεμένο, με υπέροχο ροζ χρωμα για το ενυδρειο.

Δες στις ιστοσελίδες των εταιρειών αν βγαίνουν αυτές οι λάμπες στις διαστάσεις που θες, νομίζω πως θα βγαίνουν όλες.

 

Αν και δεν είχα ποτέ Cuba, η οποία ειναι αρκετά δύσκολη, νομίζω ότι αυτα τα 3 είδη λάμπας θα σε καλύψουν, οι πιο έμπειροι, καθώς και αυτοί που έχουν Cuba θα σου πουν και περισσότερα ως προς τον αριθμό των λαμπτήρων, w/lt κ.α.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bασιλη καλη αρχη. 

Με 6 Τ5 στα 54w πιανεις το 1w/lt. και εχεις και αρκετο υψος οποτε θα το χρειαστεις. Βεβαια δε χρειαζεται να αναβουν ολες οι λαμπες ολη τη φωτοπεριοδο. Μπορεις να τις βαλεις να αναβουν και να σβηνουν σταδιακα , Ετσι αν υποθεσουμε οτι συνολο ο φωτισμος θα ειναι περιπου 8 ωρες, μπορεις να δουλευεις φουλ τον φωτισμο κανα 5ωρο και οι υπολοιπες 3 σαν ανατολη-δυση. Πχ 12:00 αναβει μια λαμπα, 12:30 η δευτερη, 13:00 οι αλλες δυο και 13:30 οι τελευταιες. Και μετα απο 5 ωρες η αναποδη διαδικασια. Αν χρειαστεις παραπανω φως απλα αυξανεις το χρονο που αναβουν ολες μαζι οι λαμπες. Αυτο θα στο δειξουν τα φυτα σου. 

Οσο αφορα στις λαμπες, σε φωτιστικο με 4 Τ5 εχω 2χ865 1χ840 και 1χgrolux. Tη grolux θα στην προτεινα πιο πολυ για τα ωραια χρωματα που βγαζει στο ενυδρειο, οπως εγραψε και ο Μακης πιο πανω. Απο και κ μετα οι αλλες ειναι αρκετα φθηνες οποτε μπορεις να πειραματιστεις 4χ865 και 1χ840 η 3χ865 και 2χ840 αναλογα με τι σου καθεται πιο καλα σαν οπτικο αποτελεσμα. 

Το φωτιστικο θα το κρεμασεις η θα παταει πανω στο ενυδρειο?

Και τελος θα προτεινα να χρησιμοποιησεις τη μεθοδο dry start. Θα βοηθησει να μεγαλωσει το Cuba και να πιασει καλα. 

Ριξε μια ματια και εδω: 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω,  η διασταση  1149mm υπαρχει σχεδον σε ολες τις μαρκες, επειδει εχω βαλει ντουλαπια και πανω απο το ενυδρειο εχω φτιαξει χωρο 30cm πανω απο την γυαλα για το φωτιστικο.

Και εγω αυτες τις λαμπες σκεφτομουν , 1 η' 2 grolux γιατι επειδη θα ειναι τοπιο δεν θελω να ροζιζει πολυ, τωρα για τις 865 και τις 840  σκεφτομαι 2-2 η' 3-1  αλλα αφου ειναι φτηνες μπορω να παρω και να βρω το "οπτικο" αποτελεσμα που με ικανοποιει, για την cuba δεν ξερω ποιος ειναι ο καλυτερος συνδιασμος . 

Οσο για το dry start πιστευω οτι ειναι μονοδρομος :D 

Έγινε επεξεργασία - Bill Koulosousas
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια,εγω θα εβαζα απλες λαμπιτσες απο μαγαζι με ηλεκτρολογικα απλα θα επελεγα τα σωστα κελβιν.

Σιγουρα θα ειχα 2χ6500Κ,1χ4500 και στις υπολοιπες θα επαιζα λιγο με τα κελβιν για να πιασω οσο περισσοτερα φασματα μπορω.

Απο φωτισμο πιστευω εισαι μια χαρα με την κουμπα.

Απλα να ξερεις οτι η κουμπα ξεριζωνεται πολυ ευκολα γιατι κανει μικρες ριζες.

Η dry start θα σε βοηθησει πολυ σ αυτο μιας και με την μεθοδο αυτη ριζωνει καλυτερα και πιο βαθια.

Απο υποστρωμα τι εχεις σκεφτει να βαλεις?

Να ξερεις επισης οτι για υγρα λιπασματα δεν σε συμφερει να αγοραζεις τα ετοιμα μιας και θα σε βγαζουν για πολυ λιγο αφου πρεπει να κανεις καθημερινο προγραμμα λιπανσης.

Σ αυτα τα λιτρα ειναι μονοδρομος οι σκονες,αν δεν θες να κανεις πλουσια τη seachem :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σκόνες.... Τι σκόνες, για δώσε μας λεπτομέρειες....

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπουκαλες διοξειδιου θα εχεις;;;

Σκονες εννοει λιπασμα σε σκονες DIY λιπασματα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...