Jump to content

Πλάτυ περιεργη συμπεριφορά


gifil

Recommended Posts

Έχω ένα θηλυκό πλάτυ που συμπεριφέρεται λίγο παράξενα!! χθες το βράδυ ήταν κρυμμένο και δεν το έβρισκα. σήμερα το πρωί άρχισε να κολυμπάει απίστευτα γρήγορα και με τη ροή του φίλτρου και μετά πήγε και κρύφτηκε πάλι. Βέβαια αυτές τις μέρες είχα δει ότι την κυνηγούσε ο ένας αρσενικός και επιπλέον την Πέμπτη προστέθηκαν πολλά φυτά. Τώρα πριν λίγο κολυμπούσε καλα και πήγε και ξανακρύφτηκε. Νομίζω ότι έχει και ένα χτύπημα! Έχω κάνει τεστ με υγρά test sera :

Αμμωνία (ΝΗ3): 0 
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26,5

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να έχει αγχωθεί από το κυνήγι του αρσενικού. Υπάρχουν κι άλλα θηλυκα στη γυάλα ή είναι μόνη της; 

Σ' αυτά τα ψάρια καλό είναι να υπάρχουν τουλάχιστον δύο θηλυκά για κάθε αρσενικό. Ποιές είναι οι διαστάσεις της γυάλας;

Μια φωτογραφία του ενυδρείου αλλά και του τραύματος του ψαριού θα βοηθούσαν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 3 θηλυκά επιπλέον στο ενυδρείο!! οι διαστάσεις είναι 1,00χ 30χ40! 

IMG_20170318_102441.thumb.jpg.b1fe44a87e8ee3f3b14ef2b087f9e3b2.jpg

Untitled.png

Link to comment
Share on other sites

Δε φαίνεται καθαρά το χτύπημα ώστε να βγάλουμε σίγουρο συμπέρασμα για πιθανή ασθένεια. Η γυάλα είναι άνετη και φαίνεται ότι έχει αρκετή ροή. Τα υπόλοιπα ψάρια συμπεριφέρονται κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φοβισμενη είναι. Μολις αναψα το φως ανεβηκε κ κολυμπουσε κανονικά, εφαγε κιόλας και μετά κολυμπούσε με τα υπόλοιπα ψαρακια που είναι μια χαρά. Κ μετά ξανακρυφτηκε. Στην αρχή οσον αφορα το σημάδι νόμιζα ότι ηταν καμια ασθενεια.Τελικά το σημάδι πρέπει να είναι απο το βραχο που κρύβεται, την παρατηρούσα και οταν πήγαινε ο αρσενικός εμπαινε πιο μέσα για να τον αποφύγει. 

Έγινε επεξεργασία - gifil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...