Jump to content

Σαπίζουν τα φυτά


Pavlakos

Recommended Posts

Για σας ποιός γνωρίζει γιατί σαπίζουν τα φυτά μου το παρατήρησα μόνο σε αυτα τα δύο κόκκινα φυτά..20170318_160853.jpg

Link to comment
Share on other sites

απο διοξυδιο πως πας???ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα,εγω ειχα ελειψη σε νιτρικα και γενικα το ενυδρειο ηταν φρεσκοστημενο,ολα τα κοκκινα φυτα ειναι σχετικα δυσκολα,αλλα πλεον με σωστη λυπανση και αρκετο co2 πηραν τα πανω τους

 

 

ενδικτικη φωτο οταν ειχα το προβλημα με νιτρικα και λιγο co2...

IMG_20170217_230832.jpg

Link to comment
Share on other sites

πλεον πως ειναι τωρα....

IMG_20170318_190730 (Αντιγραφή).jpg

Link to comment
Share on other sites

Γράψε μας πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο και τι φωτισμός υπάρχει.:)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο ειναι 2 μηνός 

Απο λιπάσματα το έβαζα 

Tetra PlantaMin 10ml to μήνα για 40l νερό 

Dennerle nano carbo elixier BIO. 25 σταγόνας ημερησίως 

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι πως εχεις πολυ λιγο φωτισμό.....

Link to comment
Share on other sites

Eκτος απο χαμηλο φωτισμο.

Δεν εχεις υποστρωμα και θα πρεπει να σημπληρωνεις στο νερο ολα τα λιπασματα.

Τα παραπανω απο μια ματια που εριξα γιατι δεν τα γνωριζω , ειναι σιδηρος και  σαν το excel το αλλο.

Με τα υπολοιπα λιπασματα τι γινεται?

 

Link to comment
Share on other sites

Τα 5w led ανιτστοιχη με 12w φθορίου δεν ειναι αρκετά για 46l ? 

Τορα απο λιπάσματα δεν ξέρω τι άλλο να βάλω γιατί ειναι καινούργιος στο χόμπι αυτο για πείτε εσείς που ξέρετε 

 

Όσο για το φωτισμό σκέφτομαι με αυτοσχέδια αναβάθμιση high power led 20w που βγάζει 2000 lumen ψυχρού φωτισμού βγάζει το τετραπλάσιο φωτισμό απο αυτο που έχω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Pavlakos έγραψε:

Τα 5w led ανιτστοιχη με 12w φθορίου δεν ειναι αρκετά για 46l ? 

Τορα απο λιπάσματα δεν ξέρω τι άλλο να βάλω γιατί ειναι καινούργιος στο χόμπι αυτο για πείτε εσείς που ξέρετε 

 

Όσο για το φωτισμό σκέφτομαι με αυτοσχέδια αναβάθμιση high power led 20w που βγάζει 2000 lumen ψυχρού φωτισμού βγάζει το τετραπλάσιο φωτισμό απο αυτο που έχω 

Όχι δεν είναι επαρκής ο φωτισμός για να συντηρηθούν τα φυτά σου, και πόσο μάλλον όταν πρόκειται για κόκκινα φυτά που θεωρούνται πιο απαιτητικά.

Από λιπάσματα μπορείς, επίσης να χρησιμοποιήσεις και ένα γενικό λίπασμα όπως το flourish η κάποιο άλλο παρόμοιο.

Ρίξε μια ματιά στο άρθρο με τη λίπανση , πιστεύω θα βοηθηθείς. 

 

Link to comment
Share on other sites

Η ώρες λειτουργίας που έχω στο φως ειναι από της 13:00 έως 21:00 δηλαδή 8 ωρες. Ειναι αρκετές η θέλει να της αυξήσω?

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες είναι αρκετές, δεν χρειάζεται παραπάνω. Τα άλλα τα φυτά τα βλέπω ΟΚ. Το κόκκινο τώρα το έβαλες; Και εγώ ποτέ δεν τα κατάφερα με τα κόκκινα. Τώρα, μετά από 3 μήνες μέσα σαν να άρχισαν με παίρνουν λίγο αλλά αντί για κόκκινα τα φύλλα γίνονται πράσινα από την έλλειψη δυνατού φωτισμού.

Έγινε επεξεργασία - tolisn
Link to comment
Share on other sites

Ειναι μεσα ενα μηνα τωρα.. ποσα watt led προτεινετε για 46l μην βαλω κατι τωρα και ειναι υπερβολικο?

Link to comment
Share on other sites

Αφου το πας με λουμενς τα 40 λουμενς ανα λιτρο ειναι η βαση.... επισης βασικος ρολος η ομιομορφη διαχυση ( οχι συγκεντρωμες δεσμες ) οπως και η ανακλαστηρες. Απο εκει και περα ειναι θεμα ισοροποιας θρεπτικων νο3, ιχνοστοιχειων, ph, θερμοκρασιας και ποσοτητα διοξειδιου. Ο οργανικος ανθρακας καλο ειναι να μην γινεται χρηση μια που επιρεαζει αρνητικα καποια φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Οντως εχεις λιγο φως για τα λιτρα σου αλλα και για το κοκκινο φυτο σου.

Επισης να ξερεις οτι τα κοκκινα φυτα θελουν και αρκετο σιδηρο αλλα και ιχνοστοιχεια εκτος απο καλο φως.

Το co2 που εχεις δεν κανει και πολυ δουλεια να ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

On 25/3/2017 at 8:41 ΠΜ, το μέλος rastafarian έγραψε:

Οντως εχεις λιγο φως για τα λιτρα σου αλλα και για το κοκκινο φυτο σου.

Επισης να ξερεις οτι τα κοκκινα φυτα θελουν και αρκετο σιδηρο αλλα και ιχνοστοιχεια εκτος απο καλο φως.

Το co2 που εχεις δεν κανει και πολυ δουλεια να ξερεις.

Γιατί δεν κάνει το co2 αφού είναι ίδιο με τα άλλα απλα με μικρότερη μπουκάλα κ η βαλβίδα που έχει θεωρείται μία από της καλύτερες και ποιό ακριβές από όσα λέγονται στα ξένα forums

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πρόσθεσα έξτρα 20w led σύνολο ειναι 25w led με την παλιά μαζί σε ενα ενυδρείο 41Φ x 45Υ η διαφορά είναι τεράστια αλλα να δούμε πως θα πάνε και τα καινούρια φυτά γιατί τα άλλα τα πέταξα 

20170325_194935.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pavlakos δεν εδωσες βαση στην απαντηση μου. Οχι συγκεντρωμενες δεσμες! Καλυτερα να εβαζες 5 χ5w παρα αυτο προβολη, μπορει να βγαλει αλγες στο σημειο που βαραει και δεν επωφελουντε το ιδιο και τα υπολοιπα φυτα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...