Jump to content

Λίμνη για koi στην Κρήτη


Recommended Posts

Παρουσιάζω την λίμνη μου για koi στο Ηράκλειο Κρήτης , Ένα έργο που πέρασε από αρκετές δυσκολίες μέχρι να ολοκληρωθεί .

Το σκεπτικό είναι να έχουμε κατάλληλες συνθήκες τα πανέμορφα αυτά ζώα  και δευτερεύοντα ρόλο τα φυτά ( κάτι που βλέπω κατά κόρον στις κατασκευές στην Ελλάδα )

Σε πρώτη φάση ανεβάζω  μια ανασκόπηση στην προσπάθεια μου που έχει ξεκινήσει από το 2011 και μετά θα  συζητούμαι για τις

Λεπτομερείς

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος minoas64 έγραψε:

Παρουσιάζω την λίμνη μου για koi στο Ηράκλειο Κρήτης , Ένα έργο που πέρασε από αρκετές δυσκολίες μέχρι να ολοκληρωθεί .

Το σκεπτικό είναι να έχουμε κατάλληλες συνθήκες τα πανέμορφα αυτά ζώα  και δευτερεύοντα ρόλο τα φυτά ( κάτι που βλέπω κατά κόρον στις κατασκευές στην Ελλάδα )

Σε πρώτη φάση ανεβάζω  μια ανασκόπηση στην προσπάθεια μου που έχει ξεκινήσει από το 2011 και μετά θα  συζητούμαι για τις

Λεπτομερείς

Περιμένουμε και τις απαραίτητες φωτογραφίες.:D 

Γράφαμε ταυτόχρονα. Ωραίος:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσπάθεια με τα μπετά. Γιατί προτίμησες νερόπισσα για να βάψεις το εσωτερικό του?

 

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα φίλε μου δεν είναι  νερό πίσσα    ειδική οικολογικη  μπογιά καταληλη για την περίπτωση 

http://www.gartentotal.de/Teich-Shop/Teichfolie-Teichvlies/Fluessige-Teichfolie/

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος minoas64 έγραψε:

Παρουσιάζω την λίμνη μου για koi στο Ηράκλειο Κρήτης , Ένα έργο που πέρασε από αρκετές δυσκολίες μέχρι να ολοκληρωθεί .

Το σκεπτικό είναι να έχουμε κατάλληλες συνθήκες τα πανέμορφα αυτά ζώα  και δευτερεύοντα ρόλο τα φυτά ( κάτι που βλέπω κατά κόρον στις κατασκευές στην Ελλάδα )

Σε πρώτη φάση ανεβάζω  μια ανασκόπηση στην προσπάθεια μου που έχει ξεκινήσει από το 2011 και μετά θα  συζητούμαι για τις

Λεπτομερείς

Μπράβο σου ρε φίλε συμφωνώ απόλυτα, πάρα πολύ εύστοχη προσέγγιση .Είμαι σίγουρος ότι το εγχείρημα  σου θα πετυχει γιατί το κάνεις ορθόδοξα .Και θα έχεις τα τέλεια αποτελέσματα . Μονο έτσι μπορείς να απογείωσης αυτό το υπέροχο χόμπι και να δεις επιθυμητά αποτελέσματα.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πο πο τρελο... πολυ ωραιο..

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύς χρόνος κ χρήμα , φοβερή κατασκευή... Να το δεις φίλε όπως το ονειρεύτηκες γιατί το αξίζεις ...

Link to comment
Share on other sites

Πω, πω ρε φίλε τι έχεις κάνει εκεί?

Μόνο που βλέπω το σωρό με τα μπάζα στη τέταρτη φωτογραφία έχω πάθει πλάκα. Χαράς το κουράγιο σου.

Περιμένουμε τη συνέχεια.:D

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχη δουλεία! 

Χαρά στο κουράγιο σου! 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη κ προσεγμενη δουλειά. Πολλά μπράβο! 

 Το αρχικο σχεδιο της λιμνουλας ηταν σε σχημα "8" ?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω να πω κατι για την καταζκευη..Μου εχει πεσει το σαγωνι!

 

Αν θελεις καποια στιγμη κανε μας μια αναλυτικη επεξηγηση του συστηματος φιλτραρισματος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια  ,  το αρχικό πλάνο ήταν να φτιάξω μια λιμνούλα για χρυσόψαρα με παπύρους νούφαρα και τα λοιπά.

Μετά από λίγο  κατάλαβα ότι δεν είναι αυτό που θέλω .συνειδητοποίησα ότι αν πρέπει να   ασχοληθώ με koi  πρέπει κάποια πράγματα  να γίνουν ορθόδοξα ,

Με ότι αυτό συνεπάγεται    .

Αρκετό ψάξιμο  για αποφυγή λάθους ( αν και τελικά έγιναν κάποια )

Το σύστημα μου τρέχει περίπου 6 μήνες και σιγά σιγά αρχίζει να προσαρμόζεται  (μαζί και εγώ)

Το setup ως εξής    καταρχήν 2 - 2" Aerated Bottom Drain  για εισαγωγή νερού προς το φίλτρο  ένα skimmer επιφανείας στο κέντρο  και 3 επιστροφές φ63 στην λίμνη +

1 φ 40 στην προ λίμνη για τα φυτά

 Α) Φίλτρο   1)  nexus eazy 210  με 130 λίτρα k1  2) diy subsystem filter 3 βαρέλια 200 λίτρων  με 1 -στάδιο βούρτσες 2  - στάδιο  JAPANESE MATTING (4)  τετραγωνικά  3 - στάδιο 100 λίτρα OGATA Bio Crystal 

Β) Αντλία 12.000 λίτρα /ώρα   Sequence 12000S  

Γ) Αεραντλίες  1- 95 λίτρα/ώρα 2-  60 λίτρα/ώρα  (Evolution Aqua)

 Δ) UV  2x55w - Evolution Aqua UV - EvoUV 110W

 + 200 λίτρα ελαφρόπετρα στην προ λίμνη με τα φυτά

Σε επόμενα ποστ θα βάλω Φώτο με περισσότερες λεπτομέρειες

 

Έγινε επεξεργασία - minoas64
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επαγγελματική δουλεία!!! :thumbup:

Συγχαρητήρια περιμένουμε εν αγωνίως φωτορεπορτάζ και συνεχή ενημέρωση... :D

Link to comment
Share on other sites

@minoas64Συγχαρητήρια για τη σοβαρότητα με την οποία αντιμετωπίζεις το χόμπυ! Είναι σίγουρο ότι θα δούμε πολύ όμορφα πράγματα. Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει πολύ σωστή δουλειά. Φαίνεται ότι έχεις ρίξει μπόλικο διάβασμα και μεγάλη προσοχή στις λεπτομέρειες. Βλέπω μπόλικη όρεξη αρκετή αγάπη και μεράκι για να έχεις ένα τέτοιο αποτέλεσμα.

 

Περιμένω πως και τις τις υπόλοιπες φωτογραφίες (ψάρια και φίλτρα).

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

μετά από αρκετό αποχή (λόγω φόρτου εργασίας) ανεβάζω μερικές φώτο από τα koi μου   

27604576_1153332024797093_1771061243_o.jpg

27398757_1153332058130423_764998194_o.jpg

27484379_1153332011463761_2055275203_o (1).jpg

27484967_1153332168130412_1353576583_o.jpg

27535072_1153332071463755_382883432_o.jpg

27535747_1153332154797080_1801074152_o.jpg

27536039_1153332004797095_1500616206_o.jpg

27537479_1153332074797088_1562854052_o.jpg

  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια δουλειά και τα ζώα σου υπέροχα .

Ελπιζω να γίνεις παράδειγμα προς μίμηση για  νέους που ενδιαφερονται να φιλοξενήσουν αυτά τα υπέροχα ζώα στο σπίτι τους....:bow:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...