Jump to content

Πως αναπαράγεται η Macrodactyla Doreensis;;


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα! :) 

Ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει αν η ανεμώνη Macrodactyla Doreensis αναπαράγεται και αυτή με αυτόνομο (όχι τεχνιτό) διαχωρισμό?? 

Ευχαριστώ πολύ!! 

Link to comment
Share on other sites

Για σου, οι μόνες ανεμώνες που αναπαράγονται με διχοτόμηση-διαχωρισμό ( τεχνητό ή φυσικό ) είναι οι bubble και η magnifica. Ολες οι άλλες είναι ή αρσενικό ή θηλυκό.

Εγω τουλάχιστον δεν γνωρίζω πως ξεχωρίζεις αρσενικό με θηλυκό κι έχω στο ενυδρείο μου μια macrodactyla.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος teoxan έγραψε:

Για σου, οι μόνες ανεμώνες που αναπαράγονται με διχοτόμηση-διαχωρισμό ( τεχνητό ή φυσικό ) είναι οι bubble και η magnifica. Ολες οι άλλες είναι ή αρσενικό ή θηλυκό.

Εγω τουλάχιστον δεν γνωρίζω πως ξεχωρίζεις αρσενικό με θηλυκό κι έχω στο ενυδρείο μου μια macrodactyla.

 

 

Αν όταν στην τηλεόραση παίζει διαφήμιση με τσάντες ή παπούτσια η ανεμώνη απλώνει τους πολύποδες .... τότε ειναι θηλυκό :bigemo_harabe_net-131:!!!!

 

 

Σορυ για το :poster_spam:!!!!

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Αν όταν στην τηλεόραση παίζει διαφήμιση με τσάντες ή παπούτσια η ανεμώνη απλώνει τους πολύποδες .... τότε ειναι θηλυκό :bigemo_harabe_net-131:!!!!

 

 

Σορυ για το :poster_spam:!!!!

 

Σωστός!!:hehe

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, fishbone! said:

 

Αν όταν στην τηλεόραση παίζει διαφήμιση με τσάντες ή παπούτσια η ανεμώνη απλώνει τους πολύποδες .... τότε ειναι θηλυκό :bigemo_harabe_net-131:!!!!

 

 

Σορυ για το :poster_spam:!!!!

χαχαχαχαχαχα που έχουν χαθεί οι συντονιστες να βάλουν μια τάξη εδω... :P

 

20 hours ago, jasonakos said:

Καλησπέρα στην ομάδα! :) 

Ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει αν η ανεμώνη Macrodactyla Doreensis αναπαράγεται και αυτή με αυτόνομο (όχι τεχνιτό) διαχωρισμό?? 

Ευχαριστώ πολύ!! 

http://animal-world.com/Aquarium-Coral-Reefs/Long-Tentacle-Anemone

όπως θα διαβάσεις και στο link που έβαλα οι τρόποι αναπαραγωγής αυτής της ανεμώνης είναι δυύο..Διχοτόμηση*φυσική) και ζευγάρωμα με ανεμώνη αντίθετου φύλλου αλλά είναι πολύ πιο δύσκολο και πολύ πιο σπάνιο από τα άλλα είδη να πολλαπλασιαστεί μέσα σε ενυδρείο..Η τεχνητή διχοτόμηση όπως θα διαβάσεις είναι απαγορευτική καθώς η ανεμώνη αυτή δεν επανέρχεται μετά από νυστέρι..Ελπίζω να βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε @jasonakos συγνώμη για το τρολικο ποστ !

οπως καταλαβαίνεις δεν εχω ιδέα απο ανεμώνες , μόνο ότι ειναι πολυ όμορφες !

Σε αντίθεση το μέλος @teoxan ειναι πολυ διαβασμένος και ενημερωμένος !

 

Προσπαθω γενικότερα να ειμαι σοβαρός αλλα κάποιες φορές δεν αντέχω ! Μου βγαίνει ο πραγματικός εαυτός :devil:!!!

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Φίλε @jasonakos συγνώμη για το τρολικο ποστ !

οπως καταλαβαίνεις δεν εχω ιδέα απο ανεμώνες , μόνο ότι ειναι πολυ όμορφες !

Σε αντίθεση το μέλος @teoxan ειναι πολυ διαβασμένος και ενημερωμένος !

 

Προσπαθω γενικότερα να ειμαι σοβαρός αλλα κάποιες φορές δεν αντέχω ! Μου βγαίνει ο πραγματικός εαυτός :devil:!!!

 φίλε @fishbone! μην αγχώνεσε

και το τρολάρισμα επιβάλλεται στις κουβέντες !!! ;) :jig: 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

χαχαχαχαχαχα που έχουν χαθεί οι συντονιστες να βάλουν μια τάξη εδω... :P

 

http://animal-world.com/Aquarium-Coral-Reefs/Long-Tentacle-Anemone

όπως θα διαβάσεις και στο link που έβαλα οι τρόποι αναπαραγωγής αυτής της ανεμώνης είναι δυύο..Διχοτόμηση*φυσική) και ζευγάρωμα με ανεμώνη αντίθετου φύλλου αλλά είναι πολύ πιο δύσκολο και πολύ πιο σπάνιο από τα άλλα είδη να πολλαπλασιαστεί μέσα σε ενυδρείο..Η τεχνητή διχοτόμηση όπως θα διαβάσεις είναι απαγορευτική καθώς η ανεμώνη αυτή δεν επανέρχεται μετά από νυστέρι..Ελπίζω να βοήθησα :)

Σε ευχαριστώ φίλε @Skoti για τις γνώσεις!

η αλήθεια είναι πως σε καμία περίπτωση δεν επιχειρούσα να βάλω νυστέρι και να επιτρεπόταν για το είδος της καθώς δεν με θεωρώ τόσο έμπειρο για τέτοιες εγχειρήσεις  παρόλο που το μέγεθος της έχει αρχίσει και ψηλό-γίνετε ενοχλητικό!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος jasonakos έγραψε:

Σε ευχαριστώ φίλε @Skoti για τις γνώσεις!

η αλήθεια είναι πως σε καμία περίπτωση δεν επιχειρούσα να βάλω νυστέρι και να επιτρεπόταν για το είδος της καθώς δεν με θεωρώ τόσο έμπειρο για τέτοιες εγχειρήσεις  παρόλο που το μέγεθος της έχει αρχίσει και ψηλό-γίνετε ενοχλητικό!! 

 

Γίνεται πολύ μεγάλη. Η δικιά μου σε ένα μήνα έχει διπλασιαστεί σε μέγεθος, παρόλο που δεν την ταίζω.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Γίνεται πολύ μεγάλη. Η δικιά μου σε ένα μήνα έχει διπλασιαστεί σε μέγεθος, παρόλο που δεν την ταίζω.

 

:bigemo_harabe_net-59:χμμμ... ωραία........!!! κρατούσα μια ελπίδα για την φυσική διχοτόμηση αλλά.........

Link to comment
Share on other sites

Αν μένει στη θέση της, δεν πειράζει τόσο. Εχεις κλοουνάκια; Αν όχι, πάρε ένα ζευγαράκι clarkii και θα είναι χαρούμενη. Το πρόβλημα είναι μην αρχίσει τις βόλτες...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ευχαριστείς καθόλου..Το χόμπυ μας είναι δύσκολο και τεραστιο γιαυτο και είναι πανέμορφο και ενδιαφέρον..Ο καθένας μας γνωρίζει ένα κομματι και προσπαθούμε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον για να χουμε όλοι τα αποτελέσματα (όσο αυτό είναι δυνατον) που θέλουμε!!Οι ανεμώνες είναι εκπληκτικα ζωντανά που αν βρούνε σωστές συνθήκες σου εμφανιζουν τα χρώματά τους και σου δείχνουν τι σημαινει ομορφιά..Το συγκεκριμένο είδος θεωρείτε semi aggressive προς κοράλλια λόγω των μακριών πλοκαμιών που έχει..Το δηληρήριο τους μπορεί να είναι επώδυνο για άλλα ψάρια εκτος των clown αλλά όχι στον άνθρωπο(δε σημαινει βέβαια οτι την πιανουμε με το χέρι, μόνο με γαντάκια).Κάνε μας και μια παρουσίαση του ενυδρείου σου αν έχεις λιγο χρόνο να την χαζέψουμε και μεις λιγάκι. :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος teoxan έγραψε:

Αν μένει στη θέση της, δεν πειράζει τόσο. Εχεις κλοουνάκια; Αν όχι, πάρε ένα ζευγαράκι clarkii και θα είναι χαρούμενη. Το πρόβλημα είναι μην αρχίσει τις βόλτες...

 

Εχω ενα ζευγάρι ocelarris σλλα όπως διάβασα δεν ειναι συβιωτικά με αυτό το είδος ανεμόνης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...