Jump to content

Ερωτήσεις για ιδανικό περιβάλλον για malawi


GARD83

Recommended Posts

Καλημέρα.Έχω ένα 200λιτρο με αφρικάνες το οποίο μου το χάρισε φίλος πριν 3,5 μήνες.Αυτός είχε στον βυθό μαύρο χαλίκι πράγμα που απο όσα έχω διαβάσει απο το φόρουμ είναι λάθος μιας και οι αφρικάνες θέλουν άμμο!Αυτό που θέλω να ρωτήσω τους έμπειρους είναι τι άμμο πρεπεί να βάλω και πόση!?2ον θέλω επίσης να βάλω κι έναν κυκλοφορητή!Για τα λίτρα μου τι κυκλοφορητή χρειάζομαι?

Link to comment
Share on other sites

Πετρες εχεις στο ενυδρειο? Κρυψωνες? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Ba1a22 έγραψε:

Πετρες εχεις στο ενυδρειο? Κρυψωνες? 

Καλημέρα.Εννοείται!Εγώ ρώτησα για συγκεκριμένα πράγματα!!

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει απλα νομιζω οτι θα χρειαστεις ασβεσολιθηκη αμμο τωρα για τα αλλα θα σου πουν η πιο εμπειρη 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οποιαδηποτε αμμος,ασβεστολιθικη ή και χαλαζιακη θα ειναι μια χαρα.Για την κοκκομετρια καλο θα ειναι να κυμαινεται μεταξυ 0,3-1,5χιλιοστα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αραγωνιτη μεσα κι ειμαι μια χαρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Οποιαδηποτε αμμος,ασβεστολιθικη ή και χαλαζιακη θα ειναι μια χαρα.Για την κοκκομετρια καλο θα ειναι να κυμαινεται μεταξυ 0,3-1,5χιλιοστα.

Καλησπέρα,κι αρραγωνίτης κάνει??Απο κυκλοφορητή στα 200 λιτρα τι προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι και ο αραγωνιτης κανει μια χαρα και θα ανεβαζει λιγο και τις σκληροτητες που το θελουμε.Βεβαια και χαλαζιακη να βαλεις παλι μια χαρα ειναι,μην σε αγχωνει αυτο.Αρκει οπως ειπαμε να εχει μικρη κοκκομετρια γιατι σκαβουν πολυ.

 

Στα 200 λιτρα αν εχεις δυνατο φιλτρο δεν χρειαζεται επιπλεον κυκλοφορητης,χωρις βεβαια να σημαινει οτι δεν κανει να βαλεις και κυκλοφορητη.

Τι φιλτρο εχεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος GARD83 έγραψε:

Καλημέρα.Έχω ένα 200λιτρο με αφρικάνες το οποίο μου το χάρισε φίλος πριν 3,5 μήνες.Αυτός είχε στον βυθό μαύρο χαλίκι πράγμα που απο όσα έχω διαβάσει απο το φόρουμ είναι λάθος μιας και οι αφρικάνες θέλουν άμμο!Αυτό που θέλω να ρωτήσω τους έμπειρους είναι τι άμμο πρεπεί να βάλω και πόση!?2ον θέλω επίσης να βάλω κι έναν κυκλοφορητή!Για τα λίτρα μου τι κυκλοφορητή χρειάζομαι?

Οτι βυθος και να εχεις μια χαρα ειναι αρκει η κοκκομετρια να ειναι ψιλη...

Αμμο θα υπολογισεις πανω κατω το μηκος επι το βαθος επι το ποσα εκατοστα βυθο θες...

Στα λιτρα σου γυρω στα 25 λιτρα...

Στην κυκλοφορια σημασια εχει το σχημα του ενυδρειου και το στησιμο του καθως και η δυναμη του φιλτρου σου..

Συνηθως ενας κυκλοφορητης καμμια 40αρια φορες τα λιτρα του ενυδρειου σε υπερκαλυπτει για οτιδηποτε θες να κανεις ασε που ποια βγαινουν και ρυθμιζομενοι που ειναι και wave maker ετσι ωστε να ρυθμισεις εκει που θες την ροη και "δουλεια να σου κανει" και τα ψαρια να μην κουραζονται απο αυτην....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Ναι και ο αραγωνιτης κανει μια χαρα και θα ανεβαζει λιγο και τις σκληροτητες που το θελουμε.Βεβαια και χαλαζιακη να βαλεις παλι μια χαρα ειναι,μην σε αγχωνει αυτο.Αρκει οπως ειπαμε να εχει μικρη κοκκομετρια γιατι σκαβουν πολυ.

 

Στα 200 λιτρα αν εχεις δυνατο φιλτρο δεν χρειαζεται επιπλεον κυκλοφορητης,χωρις βεβαια να σημαινει οτι δεν κανει να βαλεις και κυκλοφορητη.

Τι φιλτρο εχεις?

Εχω ενα sera 950.Απλα ειχα ακουσει οτι τον κυκλοφορητη τον χρειαζονται για να αισθανονται πιο κοντα στο φυσικο περιβαλλον τους.Λαθος??

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αμμο θαλασης!!!!!!!!με κανενα προβλημα εδω και 4 χρονια!!!!!!!!!!!εχω ενα εσωτερικο φιλτρο μαμα jwuel kαι ενα εξωτερικο  fluval 306...ποτε δεν χρειαστηκα κυκλοφοριτη!!!!!!!!!η προταση μου ειναι αυτη και πιστευω ειναι η οικονομικοτερη και πιο απλη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου!Δηλαδή,όταν λες άμμο θαλάσσης εννοείς πως πήρες απο παραλία?Σε ρωτάω γιατί μου το έχει πεί κι άλλος αφρικάνος απο το forum!Εγώ έχω ένα εξωτερικό sera 950.Αν βάλεις εσωτερικό δεν σου κλέβει λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος GARD83 έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου!Δηλαδή,όταν λες άμμο θαλάσσης εννοείς πως πήρες απο παραλία?Σε ρωτάω γιατί μου το έχει πεί κι άλλος αφρικάνος απο το forum!Εγώ έχω ένα εξωτερικό sera 950.Αν βάλεις εσωτερικό δεν σου κλέβει λίτρα?

ναι,απλα την πηρα απ κει που σκαει το κυμα,ειναι οσο πιο καθαρη γινετε,ποτε δεν ειχα προβλημα και εχω και καμια 20αρια κιλα καβατζα!!!!!!!!!κοιτα αν εχεισ εξωτερικο οντως γνωμη μου καλυτερα κυκλοφοριτη παρα φιλτρο,εμενα απλα τοειχε το ενυδρειο και δεν μπηκα στον κοπο να το βγαλω

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος noa1978 έγραψε:

ναι,απλα την πηρα απ κει που σκαει το κυμα,ειναι οσο πιο καθαρη γινετε,ποτε δεν ειχα προβλημα και εχω και καμια 20αρια κιλα καβατζα!!!!!!!!!κοιτα αν εχεισ εξωτερικο οντως γνωμη μου καλυτερα κυκλοφοριτη παρα φιλτρο,εμενα απλα τοειχε το ενυδρειο και δεν μπηκα στον κοπο να το βγαλω

Να σου κάνω μία ερώτηση χωρίς να γελάσεις??Ο κυκλοφορητής  είναι το ίδιο με το wave maker?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος GARD83 έγραψε:

Να σου κάνω μία ερώτηση χωρίς να γελάσεις??Ο κυκλοφορητής  είναι το ίδιο με το wave maker?

ναι!!!!:mp3:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος noa1978 έγραψε:

ναι!!!!:mp3:

Ωραία,εκτός απο το να δημιουργεί ρεύμα σε τι άλλο χρησιμευεί?

Link to comment
Share on other sites

Οι κυκλοφορητες ειναι πολλοι...

Ειναι οτιδηποτε "κυκλοφορει" το νερο στο ενυδρειο...

Δεν ειναι ομως ολοι wave maker ...

Ο wave maker εχει την ιδιοτητα να μην εχει μονιμη ροη αν δεν θες αλλα να ειναι ρυθμιζομενη και διακεκομενη ετσι ωστε να δημιουργουν τον λεγομενο κυματισμο...

Αυτο χρησιμευει περισοτερο στα θαλασσινα συνηθως ενυδρεια...

Βεβαια οι πιο γνωστοι οπως οι jebao εχουν πολλες ρυθμισεις ετσι ωστε η ροη του νερου να προσαρμοζεται στις αναγκες του ενυδρειου ή στις απαιτησεις του χομπιστα...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...