Jump to content

Malawi project


KostasAnaz

Recommended Posts

Γεια σε όλους!

Μετά απο 2 εβδομάδες λειτουργίας αρχίσαμε να έχουμε μετρήσεις. Προς το παρόν θα αναφέρω μόνο μετρήσεις NH4NH3 και PH γιατί για τις υπόλοιπες μετρήσεις έχω sticks που είναι ανακριβέστατα και δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε το μυαλό μας μαζί τους. Έχω ήδη παραγγείλει υγρά τεστ για NO2, NO3, GH, KH που θα τα έχω απο Δευτέρα. Μια απορία, έκανα μέτρηση PH στο νερό του ενυδρείου και σε αυτό της βρύσης και μου έβγαλε άλλη τιμή χωρίς να έχω κάνει κάποια επεξεργασία στο νερό εκτός απο αντιχλώριο και βακτήρια. Ξέρει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό;

Έχουμε και λέμε :

NH4NH3 : 0,5 mg

PH ενυδρείου : 8

PH βρύσης : 7,5

20170331_140507.jpg

20170331_135958.jpg

20170331_140234.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο συμβαινει για δυο λογους.

1.Yπαρχει κατι ασβεστολιθικο στο ενυδρειο και ανεβαζει τις σκληροτητες,δεν μας χαλαει καθολου.

2.Λογο της αναταραξης-οξυγονωσης του νερου στο ενυδρειο,και την αποδευσμευση του διοξειδιου του ανθρακα απο το νερο της βρυσης.Επισης δεν μας χαλαει καθολου.

Μονο καλο ειναι αυτο στην περιπτωση της αφρικης οποτε συνεχιζεις ακαθεκτος! :)

Link to comment
Share on other sites

Το νερό βρύσης το μέτρησες αμέσως;

Βάλε νερό βρύσης σε ένα ποτήρι και μέτρα μετά από λίγη ώρα να δεις τι θα σου βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι το μέτρησα αμέσως. Όπως και να'χει είναι καλό που αυξάνεται στο ενυδρείο απ'οτι καταλαβα. Είναι καλή η τιμή του PH στο 8 ή θα πρέπει να την αυξήσω κι άλλο και πως το κάνω; Στο μέλλον θα πρέπει να κάνω κάποια επεξεργασία στο νερό για να ρυθμίζω το PH σε κάθε αλλαγή ή να το αφήνω να ρυθμίζεται μόνο του στο ενυδρέιο;

Να κάνω τώρα καμιά αλλαγή λόγω NH4NH3 ή είναι νωρίς ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Απο θεμα αμμωνιας αν δεν εχεις ζωντανα μεσα μην κανεις αλλαγη,αστο ετσι.

 

Για το θεμα του ph και γενικα για τις σκληροτητες,προσωπικη μου αποχη ειναι οτι δεν χρειαζεται να κανεις καποια επεξεργασια.Δεν υπαρχει κανενας λογος,τα ψαρια θα ειναι μια χαρα στο νερο της βρυσης αρκει να ειναι καθαρο (τακτικες αλλαγες νερου) και καλα οξυγονωμενο (καλη αναταραξη στην επιφανεια απο τα φιλτρα).

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος anazsdmf έγραψε:

Γεια σε όλους!

Μετά απο 2 εβδομάδες λειτουργίας αρχίσαμε να έχουμε μετρήσεις. Προς το παρόν θα αναφέρω μόνο μετρήσεις NH4NH3 και PH γιατί για τις υπόλοιπες μετρήσεις έχω sticks που είναι ανακριβέστατα και δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε το μυαλό μας μαζί τους. Έχω ήδη παραγγείλει υγρά τεστ για NO2, NO3, GH, KH που θα τα έχω απο Δευτέρα. Μια απορία, έκανα μέτρηση PH στο νερό του ενυδρείου και σε αυτό της βρύσης και μου έβγαλε άλλη τιμή χωρίς να έχω κάνει κάποια επεξεργασία στο νερό εκτός απο αντιχλώριο και βακτήρια. Ξέρει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό;

Έχουμε και λέμε :

NH4NH3 : 0,5 mg

PH ενυδρείου : 8

PH βρύσης : 7,5

20170331_140507.jpg

20170331_135958.jpg

20170331_140234.jpg

Αυτο συμβαινει γιατι το πεχα του νερου της βρυσης οταν βγαινει απο αυτη εχει πεχα 7.3 και σιγα σιγα οσο οξυγονωνεται φτανει μεχρι και 7.9...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Το ενυδρείο τρέχει σχεδόν 25 μέρες. Με χθεσινές μετρήσεις είχα αμμωνία 0,5 mg, νιτρώδη 0,5 mg και νιτρικά 10 mg. Το pH σταθερά στο 8 και kH, gH στο 9-10. Όλες οι μετρήσεις με υγρά test της Sera. Με ανησυχεί λίγο που η αμμωνία παραμένει εδώ και μία εβδομάδα στα ίδια επίπεδα. Σήμερα αποφάσισα να βάλω λίγη τροφή (φυλλαράκια) σε ένα τούλι και τα έδεσα σε μια πέτρα κοντά στην είσοδο του φίλτρου. Κάθε πότε πρέπει να αλλάζω την τροφή; Να έχω συνέχεια τροφή μέσα ή παραδείγματος χάριν μέρα παρα μέρα;

ΥΓ. Πώς βλέπετε τις μετρήσεις, είναι σε καλό δρόμο;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κλέινουν 4 εβδομάδες που τρέχει το ενυδρείο. Οι μετρήσεις είναι ακόμα στα ίδια επίπεδα. Αμμωνία 0,5 mg, νιτρώδη 0,5 mg και νιτρικά 10 mg. Πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ μήπως κολλήσαμε λίγο;

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα χρειαστει αλλη μια εβδομαδα και μετα θα ειναι ετοιμο μετα απο μια μεγαλη αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έκανα Μ. Τετάρτη μεσημέρι μια καλή αλλαγή νερού περίπου 40-50%. Κάνω μετρήσεις το ίδιο βράδυ και είχα αμμωνία 0,2 νιτρώδη 0 αλλά μηδένησαν και τα νιτρικά. Ξανακάνω μετρήσεις Μ. Πέμπτη μεσημέρι και ήταν ίδιες. Με σημερινές μετρήσεις είχα αμμωνία 0,2 νιτρώδη 0,2 (ανέβηκαν) και νιτρικά 0. Δεν είμαι σίγουρος οτι έκανα καλά που έκανα αλλαγή αλλά υπήρχε αρκετές μέρες στασιμότητα στις μετρήσεις και σκέφτηκα οτι θα βοηθήσει λίγο το σύστημα. Μήπως να αρχίσω να σκέφτομαι για μπόλι;

Link to comment
Share on other sites

Το μπολι,αν μπορεις να βρεις,(σε ποια περιοχη εισαι?) ειναι το καλυτερο και πιο σιγουρο.

Και ετσι ομως,με λιγη υπομονη θα τα καταφερεις.

Θυμησε μου με ποιο τεστ μετρας αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα τεστ είναι με υγρά τεστ της sera. Είμαι Κερατσίνι αλλά μπορώ εύκολα να πεταχτώ κάπου εδώ γύρω για μπόλι.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις μπορω να σου δωσω εγω αλλα απο Δευτερα.

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα δω μήπως το αφήσω 2-3 μέρες ακόμα ως έχει και αν μέχρι Δευτέρα είναι ακόμα στην ίδια κατάσταση θα μιλήσουμε για μπόλι.

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλως τωρα ειναι λιγο δυσκολο αυτες τις ημερες με τις γιορτες να ανοιξω φιλτρα κτλ οποτε καταλαβαινεις..

Απο Δευτερα στην διαθεση σου,δες πως θα παει και μου λες :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω φίλε μου, κανένα πρόβλημα.

Καλό Πάσχα και καλή ανάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από υπερπολύτιμη βοήθεια του φίλου Μιχάλη #argy1 (μπόλι, συμβουλές κτλ) σήμερα μπήκε η πρώτη ομαδούλα pseudotropheus elongatus mpanga 6 ατόμων. Μιχάλη σε υπερευχαριστώ! Επιφυλάσσομαι για οτιδήποτε χρειαστείς.

Τα ψαράκια φαίνονται να απολαμβάνουν το νέο τους σπιτικό. Έχουν αρχίσει τα σκαψίματα και κόβουν βόλτες ανάμεσα στις πέτρες. Το εντυπωσιακό είναι οτι ήδη έχουν αρχίσει και δείχνουν πιο έντονα τα χρώματά τους σε σχέση με το πως φαίνονταν στο κατάστημα που τα πήρα. Ίσως επειδή ήταν στην ίδια γυάλα με κάτι maingano που ήταν λίγο μεγαλύτερα να τα τραμπούκιζαν.

Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να είναι και ένα δεύτερο αρσενικό στην ομαδούλα αλλά δεν είμαι ακόμα σίγουρος. Νομίζω οτι ήδη ξεχωρίζει ο κυρίαρχος πάντως. Έχει ήδη εγκατασταθεί στο κέντρο του ενυδρείου, μπαινει σε μια συγκεκριμένη τρύπα και βγαίνει απ'την άλλη μεριά. Εν τω μεταξύ όποτε περνάει άλλο ψάρι δίπλα του αλλάζει χρώμα εντυπωσιακά. Θα ανεβάσω και 2-3 φωτογραφίες αλλά για σήμερα τα φώτα είναι κλειστά λόγω προσαρμογής και δεν φαίνονται ιδιαίτερα. Καλύτερο υλικό από αύριο που θα ανοίξουν τα φώτα για λίγες ώρες.

Και μια ερώτηση... Καλύτερα να μην ταίσω σήμερα,έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Sorry για την ποιότητα αλλά είναι από κινήτο...

20170418_143319.jpg

20170418_143142.jpg

20170418_143018.jpg

20170418_142956.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι όντως 2 τα αρσενικά. Το καλό είναι οτι όταν συναντούνται ο δεύτερος αλλάζει χρώμα και "μεταμορφώνεται σε θηλυκο". Έχει καταλάβει ποιός είναι το αφεντικό για την ώρα. Ελπίζω να μην αρχίσει να πέφτει ξύλο γιατί αναγκαστικά θα πρέπει να φύγει ο ένας...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια φιλε!

Αντε περιμενουμε φωτο και με ανοιχτα τα φωτα να δουμε χρωματα!

 

Εβαλες σχετικα μεγαλουτσικα ψαρια οπως βλεπω,προσεχε λιγακι την πρωτη εβδομαδα τις μετρησεις.Με λιγο ταισμα στην αρχη λογικα θα παει μια χαρα.Ειδες τι ιχθυοφορτιση ειχε το ενυδρειο που πηραμε μπολι.Θα στρωσει πολυ γρηγορα αλλα ας εχουμε και το νου μας.

Το σκαψιμο ξεκινησε αμεσως απ'οτι βλεπω στην τελευταια φωτο..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φαίνεται οτι προσαρμόζονται πολύ γρήγορα. Τώρα γύρισα απ'τη δουλειά κι αυτά ακόμα ατάραχα κόβουν τις βόλτες τους. Δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλα. Πρέπει να είναι 5-6 μηνών. Το μεγαλύτερο είναι το πολύ 4-5 εκατοστά.Ευτυχώς δεν βλέπω σημάδια τσακωμού ανάμεσα στα αρσενικα ακόμα. Σε λίγο θα κάνω και μετρήσεις να δώ που βρισκόμαστε....

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος anazsdmf έγραψε:

Ναι, φαίνεται οτι προσαρμόζονται πολύ γρήγορα. Τώρα γύρισα απ'τη δουλειά κι αυτά ακόμα ατάραχα κόβουν τις βόλτες τους. Δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλα. Πρέπει να είναι 5-6 μηνών. Το μεγαλύτερο είναι το πολύ 4-5 εκατοστά.Ευτυχώς δεν βλέπω σημάδια τσακωμού ανάμεσα στα αρσενικα ακόμα. Σε λίγο θα κάνω και μετρήσεις να δώ που βρισκόμαστε....

ειναι νωρις να δεις τσακωμους απο τωρα με δαγκωματα

Link to comment
Share on other sites

Ολα φαινονται να πηγαινουν καλα.Τελικα ποιο θα ναι το 2ο ειδος που θα βαλεις;Ισως να μην χρειαστει να βγαλεις τον δευτερο αρσενικο γιατι εχεις αρκετες κρυψωνες ωστε να κρυβεται.Εκτος κ αν μας προκυψει κ τριτος αρσενικος...

Κ γατι να το κρυψωμεν αλλωστε,τον argy1 οποτε τον εχουμε χρειαστει ξηγηθηκε σπαθι,χαχαχα...

Link to comment
Share on other sites

Αν βγεί και τρίτος αρσενικός κλάφτα...

Θα αφήσω μερικές μέρες να δώ πως πάει το ενυδρείο με αυτά τα ψάρια και μετά σκέφτομαι να βάλω άλλη μια ομαδούλα. Στην αρχή σχεφτόμουν τα cynotilapia sp. hara αλλά συνειδητοποίησα χθές που τα είδα απο κοντά οτι μοιάζουν αρκετά με αυτά που ήδη έβαλα. Αντιθέτως είδα και τα labidochromis sp. hongi και εκτός του οτι είναι πανέμορφα διαφέρουν και αρκετά. Οπότε μάλλον προς τα εκεί κλίνω.

Μετά απο πόσες μέρες προτείνετε να βάλω και τα άλλα ψάρια; Απ'τη μια δεν θέλω να το καθυστερήσω πολύ για να μην πέσει ξύλο αλλά απ'την άλλη δεν θέλω κα σοκάρω τη βιολογία του ενυδρείου και να με πάει πίσω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...