Jump to content

Malawi project


KostasAnaz

Recommended Posts

Πάρα πολύ όμορφο φίλε μου Μπράβο...:bow:

Link to comment
Share on other sites

Καποιες φωτο με τις πετρες που εχουν πιασει αλγη κ την πασπαλισμενη αμμο επανω ειναι λες κ ειναι τραβηγμενες στη Μαλαουι!Γενικος κυριαρχος του ενυδρειου ειναι ο μπαγκνα?Με τον σαουλοσι αρπαζονται καθολου;Τα ρεντ τοπ ;αν θυμαμε σωστα)δεν εχουν παρει κ πολυ χρωμα,σωστα;Παιζει να ναι τα πιο αδυναμα;Γενικα οι αρσενικοι εχουν μοιρασει το ενυδρειο σε περιοχες κυριαρχιας;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους!

Οντως γενικος αρχηγος ειναι ο mpanga. Ειχε θεμα με ενα δευτερο αρσενικο mpanga αλλα το εδωσα και ηρεμησε. Με τα υπολοιπα ψαρια δεν αρπαζεται αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν του τη βγαινει και κανεις. 

Οσο για τα hongi ειναι μειονοτητα στο ενυδρειο γι'αυτο ισως σου φαινεται οτι δεν εχουν παρει πολυ χρωμα, ισως ειναι και η στιγμη που τραβηχτηκαν οι φωτογραφιες. Παντως ψαχνω μερικα θηλυκα hongi για να συμπληρωσω το χαρεμι.

Τα αρσενικα εχει το καθενα την περιοχη του αλλα με εξαιρεση το mpanga τα αλλα ειναι πιο ελαστικα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που σας αρεσει!

Να ρωτησω και κατι τους πιο εμπειρους που κρατανε αυτα τα ειδη για χρονια.

Πως σας φαινονται τα ψαρια απο αποψη μεγεθους; Τα μεγεθη τους ειναι 5-7 εκατοστα περιπου και ηλικια χωρις να ειμαι σιγουρος υπολογιζω περιπου 10-11 μηνων.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα στους 12 μηνες πρεπει να εχουν σχεδον την πληρες αναπτυξη Κωστα

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχουν μεινει λιγο πισω;

Ειδικα τα θηλυκα μου φαινονται μικροσωμα. Βεβαια, μπουκωνονται καθε λιγο και φανταζομαι οτι δεν ειναι και ο,τι καλυτερο για την αναπτυξη τους να μενουν μηνα παρα μηνα νηστικα για 20 μερες.

Τα saulosi που μου εδωσες Μιχαλη, ειδικα τα αρσενικα ειναι τα πιο μεγαλοσωμα στο ενυδρειο. Θυμισε μου ποτε ειναι γεννημενα, αν θυμασαι κι εσυ βεβαια. Αυτα που εχεις κρατησει ειναι στο ιδιο μεγεθος με τα δικα μου;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ειναι,τα συνεχομενα μπουκωματα τα κρατανε πισω.Αυτα που σου εδωσα εχουν γεννηθει τον Ιανουαριο.Τα αντιστοιχα που κρατησα εγω σημερα ειναι 6-8 εκκατοστα αλλα φαντασου και αυτα εχουν μεινει λιγο πισω γιατι το καλοκαιρι για ενα δυμηνο ταιζα ελαχιστα,καταρχην δεν ειχα χρονο και κατα δευτερον ετοιμαζα τα ψαρια για μετακομιση πριν και μετα..

 

Αν μπορουσες να ταιζεις μια με δυο φορες παρανω την ημερα θα ηταν καλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα φιλες και φιλοι!

Σημερα η συζηγος αποφασισε να μου κανει εκπληξη και γυρισε σπιτι παρεα με 2 αυλονακαρες να μου τις κανει δωρο(τουλαχιστον της εκοψε να παρει αφρικανες και δεν εφερε τιποτα δισκους). Αυτη τη στιγμη τα ψαρακια κανουν προσαρμογη. Τα βλεπω μαλλον για αρσενικο θηλυκο αλλα ειναι μικρα 4-5 εκατοστα και δεν εχουν αρκετο χρωμα. Μπορει να ξεχωρισει καποιος ποιο ειδος ειναι; Δε νομιζω να εχουν θεμα με τα mbuna, ετσι δεν ειναι;

20171104_170514.jpg

20171104_170455.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη η αναγνώριση όταν τα ψαράκια είναι τόσο μικρά και όχι πλήρως ανεπτυγμένα. :) 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπηκανε στο ενυδρειο και τα βλεπω αρκετα ζωηρα αν και "ψαρωμενα".

Οσον αφορα τη συγκατοικηση με τα υπολοιπα λετε να εχω κανα θεμα;

Εννοω απο θεμα συμβατοτητας...

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρων οχι,οταν ομως φτασουν σε πληρες μεγεθος να ξερεις οτι θα τα εχουν σφηνομενα τα μπουνα..

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλως τα δεχτηκες.Αυτες ειναι γυναικες ρε φιλε!Τωρα,αφου ειναι δωρο τα κρατας!Χαχαχαχα...Αστα κ θα δειξει μωρε.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, θα μεινουν για την ωρα αλλα θα τα εχω υπο στενη παρακολουθηση...χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα στην παρέα!

Σήμερα την ώρα της αλλαγής νερού παρατήρησα θολό μάτι σε ένα θηλυκό saulosi το οποίο μάλιστα μόλις την Παρασκευή ζευγάρωσε με τον κύριο της φωτογραφίας από πάνω.

Μπορεί να είναι απο χτύπημα(ελπίζω) ή καμια μόλυνση(απεύχομαι).

Κατα τα άλλα το ψαράκι είναι ζωηρό και έχει φυσιολογική συμπεριφορά.

Ανεβάζω 1-2 φωτογραφίες και βίντεο να μου πείτε τη γνώμη σας για το τι μπορεί να είναι και αν πρέπει να φτιάξω φόρμα ασθενειών.

 

 

20171126_122455.jpg

20171126_121954.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...