Jump to content

Malawi project


KostasAnaz

Recommended Posts

Αφρικανικό χωρίς άλγη είναι σαν να λέμε θαλασσινό χωρίς αλάτι.

Άστη όπως είναι.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

Τελευταία έχω μπεί σε σκέψεις για αλλαγή ψαροσύνθεσης. Πάντα βέβαια σε Αφρική μεριά για να μην χρειαστεί να αλλάξω και στήσιμο.

Αυτή τη στιγμή το ενυδρείο είναι αρκετά φορτωμένο αλλά με συχνές αλλαγές και καλή αναλογία αρσενικών θηλυκών συντηρείται χωρίς προβλήματα. Έτσι για την ιστορία τα ψάρια είναι 5 saulosi + κάτι μωράκια, 6 socolofi και αρκετά elongatus mpanga μικρά και μεγάλα. Το σίγουρο είναι πάντως οτι πρέπει να αραιώσουμε...

Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω 1 και μόνο είδος μεγαλύτερο σε μέγεθος από τα mbuna που έχω τώρα και να μπούν μέχρι 10 ψάρια ανάλογα με το μέγεθός τους.

Η πρώτη σκέψη είναι για κάποιο είδος metriaclima (chilumba, greshakei ή καποιο άλλο είδος που θα μου αρέσει και μπορώ να βρώ) αλλά θα ήθελα και τη γνώμη των σοφότερων που σίγουρα θα γνωρίζουν είδη που δεν ξέρω.

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να φιλοξενήσω κάποιο είδος αφρικάνου θηρευτή.

Να θυμίσω οτι το ενυδρείο είναι 275 λίτρα μικτά με διαστάσεις 100Μ×55Υ×50Π και υποστηρίζεται από ένα fluval 406.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Θηρευτη οχι γιατι σε μια φιλη που της ειχα χαρισει χαρεμακι borleyi,σε ενυδρειο με ολοιδιες διαστασεις οταν τα ψαρακια μεγαλωσαν στους 12 ποντους ηταν ποοολυ στριμωγμενα εκει μεσα κ οι θηλυκες ηταν ολες χτυπημενες απ τον αρσενικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια χαρα σε ολους!

Ενα συντομο update. 

Οι σκεψεις που ειχα πριν περιπου 2 χρονια για αλλαγη ψαροσυνθεσης τελικα ολοκληρωθηκε πριν 1 μηνα περιπου μιας και τωρα βρηκα τα ψαρια που ηθελα σε ειδος, ηλικια και αριθμο.

Zebra Chilumba Maizon Reef λοιπον οι εκλεκτοι!! 

Να σημειωσω πως οταν τα πηρα μετα απο λιγες μερες εφυγα για σχεδον 4 εβδομαδες και πηγαιναν στον αυτοματο με ταιστρες αυτοματη αναπληρωση και εχουν παρει μποι.

 

Παμε τωρα και στα μαλλον δυσαρεστα... 

Εχω παρατηρησει οτι 1 απο τα ψαρακια αν και ζωηρο εχει μεινει λιγο πισω σε αναπτυξη. Εχει ελαφρως ρουφηγμενη κοιλια, τα κοπρανα του δεν με τρελαινουν, και το εχω δει να φτυνει τροφη. Γενικως εχει μεινει λιγο πισω σε αναπτυξη και η εικονα του ειναι καπως περιεργη.

Να φοβηθω για παρασιτο; 

Και 1 video μηπως παρατηρησει καποιος κατι διαφορετικο. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα τα ψαράκια φίλε! πολύ καλή επιλογή!

Φίλε πιστεύω οτι δυστυχώς είναι bloat. Λευκά κόπρανα σε κλωστή και ρουφηγμενη κοιλιά..

Το καλό είναι ότι πρέπει να είναι σε αρχικό στάδιο. Το κακο είναι ότι μπορεί να χειροτερέψει πολύ γρήγορα.

Θα έλεγα να κάνεις θεραπεία άμεσα σε όλο το ενυδρείο. Αυτό θα έκανα εγώ τουλάχιστον. Αν είσαι σίγουρος 100% ότι δεν βλέπεις έστω το παραμικρό περίεργο/συμπτωμα σε κανένα άλλο ψάρι ίσως να μπορείς να κάνεις θεραπεία μόνο σε αυτο, αν έχεις καραντίνα.

Εχω χρησιμοποιήσει το general cure της api με επιτυχία σε αρχικό σταδιο. Αλλιώς Seachem Metronidazole και flagyl χρησιμοποιείται συχνα. Έχει και άλλες θεραπείες βεβαια.

Η θερμοκρασία πρέπει να είναι γύρω στους 28 που φανταζομαι ότι κάπου εκεί θα είναι. Συγχρόνως θέλει καλή οξυγόνωση. 

Μείωσε το τάισμα στο ελάχιστο, εγώ για τις επόμενες 2 μέρες δεν θα τάιζα καθολου. Μετά από αυτο, ελάχιστο τάισμα βουτηγμένο σε σκοδροζουμο. 

Επίσης πρέπει να βρεις τον λόγο που αρρώστησε για να το διορθώσεις.. πιστεύω ότι λόγο της ταιστρας ισως έπεφτε παραπάνω τροφή. Ίσως και γιατί η ποιότητα του νερού δεν ήταν καλή λόγο ότι δεν γινόταν αλλαγες νερού. Ένας άλλος λόγος είναι και η τροφή. Επειδή είναι φυτοφάγα, θέλουν αυστηρά τέτοια διατροφή. Αν η τροφή σου δεν είναι καθαρά για φυτοφάγα θα ξαναεχεις προβλήματα.

Αυτά από εμένα φίλε. Ελπίζω όλα να πάνε καλά! Κράτα μας ενημερους!

 

 

Έγινε επεξεργασία - adlib
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση! 

Δεν ειμαι ειδικος στις ασθενειες, καθε αλλο μαλιστα, αλλα στο bloat δεν ειναι που πρηζονται οι κοιλιες; Εκτος αν σε αρχικο σταδιο εχει αλλα συμπτωματα. 

Γι'αυτο η πρωτη μου σκεψη ηταν για παρασιτα. 

Νομιζω οτι θα συμφωνησω μαζι σου πως προεκυψε λογω κακης ποιοτητας νερου επειδη για 3 εβδομαδες δεν ειχε αλλαχτει συν το ταισμα που επιβαρυνε την κατασταση. Ισως εκανα κι εγω λαθος που ειχα ρυθμισει την ταιστρα να ριχνει φαγητο 3 φορες τη μερα (ελαχιστη ποσοτητα βεβαια) επειδη ειναι μικρα αλλα επρεπε να υπολογισω την επιβαρυνση στο νερο. Παντως τα νιτρικα που μετρησα απο περιεργεια οταν επεστρεψα ηταν στο 25, δεν ειχαν ανεβει πολυ. Δεν ξερω αν παιζει ρολο βεβαια... 

Οι τροφες που δινω ειναι η cichlid vegi flakes της ocean nutrition η malawi της tropical και η softline africa herbivore της tropical. Οπως καταλαβαινεις ειναι 3 τροφες για φυτοφαγα. 

Θερμοκρασια κραταω γυρω στους 27, λες να ανεβασω στους 28;

Για θεραπεια μαλλον θα κανω σε ολο το ενυδρειο. Ναι μεν δεν βλεπω κατι ανησυχητικο στα υπολοιπα ψαρια αλλα απ'την αλλη φυλαγε τα ρουχα σου που λενε...

Θα εχει θεμα η βιολογια μετα τη θεραπεια ή δεν επηρεαζει; Υπολογισε βεβαια οτι το ενυδρειο τρεχει 3,5 χρονια σερι αρα εχει πολυ δυνατη βιολογια. 

Για οξυγονωση πιστευεις θα χρειαστω κατι περισσοτερο απο καλη αναταραξη; Θα πρεπει να βαλω αεραντλια;

 

Link to comment
Share on other sites

 

Καταλαβαίνω φίλε, ούτε εγώ φυσικά δεν είμαι ειδικός απλά έχω περάσει περιπτώσεις παράσιτων πολλές φορές. Ότι γράφω το λέω από προσωπική εμπειρία και φυσικά εσύ αποφασίζεις αν θα το ακολουθήσεις.

Bloat και sunken belly είναι ουσιαστικά "αδερφές" ασθένειες που προκαλουνται πάνω κάτω από τους ίδιους λόγους. Οπότε αντιμετωπίζονται παρόμοια. Το sunken belly συνήθως δεν έχει λευκά μακρυά κοπρανα που τα βλέπουμε στο bloat.

Σταδιακά ανέβασε την θερμοκρασία στους 28 και μέχρι να πάρεις την θεραπεία μην ταιζεις. Μπορεί να είναι και από το στρες αν και συμβαίνει πιο σπάνια. Αφού έχεις καλή ανατάραξη είσαι καλα. Πριν την θεραπεία κάνε μια αλλαγή νερού γύρω στο 50%. Αφού το ενυδρείο είναι στρωμένο δεν χρειάζεται να ανησυχείς για την βιολογία, πιθανόν να είναι και ο λόγος που δεν είδες ανεβασμένα νιτρικά.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει ηδη βαρελι για προετοιμασια νερου και τη θερμοκρασια απο χθες βραδυ στους 27,5. Μολις γυρισω απ'τη δουλεια θα ανεβασω στους 28 και το απογευμα θα γινει αλλαγη και ξεκιναω θεραπεια.

Εξαρταται απο το ποιο φαρμακο θα βρω θα κανω κια την αναλογη θεραπεια. 

Επισης δεν ταισα σημερα και θα δωσω τροφη απο Δευτερα παλι.

Εχεις να προτεινεις καποιο σκορδοζουμο για να μουλιαζω την τροφη; 

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει τηλεφωνο σε 3 καταστηματα και δεν μπορω να βρω api general cure. Μου λενε οτι εχει καταργηθει... 

Επισης το saechem metronidazole ειναι ιδιο με το metroplex; Ρωταω γιατι δεν μπορω να το βρω ως metronidazole...

Αν δεν βρω κατι απο τα 2 να παω σε flagyl; Αν ναι σε τι δοσολογια μπαινει; 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα meteoplex και θα ξεκινησω θεραπεια με αυτο. 

Εκανα αλλαγη νερου και σε λιγο θα πεσει το φαρμακο. 

Οι οδηγιες λενε οτι πρεπει να πεφτει φαρμακο καθε 2 μερες για 3 εβδομαδες ή μεχρι να εξαφανιστουν τα συμπτωματα.

Να το παω συμφωνα με τις οδηγιες ή εχει δοκιμασει καποιος κατι διαφορετικο που λειτουργησε; 

Επισης θα πρεπει να κανω αλλαγη καθε φορα πριν ριξω φαρμακο;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που δεν μπορούσα να απαντήσω άμεσα φίλε. Η αλήθεια είναι ότι το general cure το φέρνω από αμερικη, αλλά μένω Σκωτια. Δεν γνώριζα ότι δεν το βρίσκεις Ελλάδα.

Σκοδροζουμο χρησιμοποιώ της Seachem. Το metroplex είναι φίλε. Μια χαρά. Ακολουθησε τις οδηγίες χωρίς αλλαγή νερού. Τάισμα όπως είπες από Δευτέρα και αυτό με μεγάλη προσοχή. Δεν παθαίνουν τίποτα τα ψάρια. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! 

Μετα απο σχεδον μια εβδομαδα θεραπεια με metroplex δεν βλεπω βελτιωση αλλα ουτε να πηγαινουν χειροτερα τα πραγματα.

Εν τω μεταξυ επειδη κανω θεραπεια σε ολο το ενυδρειο σημερα μου τελειωσε το φαρμακο και θα πρεπει να παρω αλλο. 

Ταιζω μια φορα τη μερα αφου ποτισω την τροφη με garlic guard και το ψαρακι βαζει την τροφη στο στομα και τη φτυνει. Τα υπολοιπα τρωνε κανονικα. 

Τι κανω, συνεχιζω με τη θεραπεια ή να δοκιμασω κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος KostasAnaz έγραψε:

Καλησπερα! 

Μετα απο σχεδον μια εβδομαδα θεραπεια με metroplex δεν βλεπω βελτιωση αλλα ουτε να πηγαινουν χειροτερα τα πραγματα.

Εν τω μεταξυ επειδη κανω θεραπεια σε ολο το ενυδρειο σημερα μου τελειωσε το φαρμακο και θα πρεπει να παρω αλλο. 

Ταιζω μια φορα τη μερα αφου ποτισω την τροφη με garlic guard και το ψαρακι βαζει την τροφη στο στομα και τη φτυνει. Τα υπολοιπα τρωνε κανονικα. 

Τι κανω, συνεχιζω με τη θεραπεια ή να δοκιμασω κατι αλλο;

Μόλις τελειώσεις την θεραπεία μπορεί να πάρει μέχρι και μια βδομάδα για να δεις διαφορά. Την θεραπεία την τελείωσες όλη; Όσες μέρες έλεγε; Αν όχι, θα έλεγα να τις τελειώσεις. Αν ναι, τότε κανείς μια αλλαγή νερού (αν δεν κάνω λάθος το φάρμακο λέει το ποσοστο) και περιμένεις μερικές μέρες. Αν δεν δεις διαφορά, ξανααρχιζεις, ίσως με κάποιο άλλο φάρμακο.

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγιες λενε για θεραπεια εως 3 εβδομαδες ή μεχρι να υποχωρησουν τα συμπτωματα. Δεν λεει κατι για αλλαγη νερου, απλα οτι αφαιρειται με ανθρακα.

Θα συνεχισω κανονικα για οσο γραφουν οι οδηγιες αλλα την καθιερωμενη εβδομαδιαια αλλαγη να την κανω;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος KostasAnaz έγραψε:

Οι οδηγιες λενε για θεραπεια εως 3 εβδομαδες ή μεχρι να υποχωρησουν τα συμπτωματα. Δεν λεει κατι για αλλαγη νερου, απλα οτι αφαιρειται με ανθρακα.

Θα συνεχισω κανονικα για οσο γραφουν οι οδηγιες αλλα την καθιερωμενη εβδομαδιαια αλλαγη να την κανω;

Θα έλεγα κάνε μια μικρή αλλαγή λίγο να ανανεωθεί το νερο. 

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω τη θεραπεια. 

Χθες εκανα και μια μικρη αλλαγη γυρω στο 20%.

Το ψαρακι ακομα δεν τρωει αλλα τουλαχιστον σταματησε να εχει περιττωματα κορδονι. Δεν ξερω αν ειναι εξελιξη αυτο ή αν οφειλεται στο οτι δεν τρωει... 

Γενικως στασιμοτητα... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος KostasAnaz έγραψε:

Συνεχιζω τη θεραπεια. 

Χθες εκανα και μια μικρη αλλαγη γυρω στο 20%.

Το ψαρακι ακομα δεν τρωει αλλα τουλαχιστον σταματησε να εχει περιττωματα κορδονι. Δεν ξερω αν ειναι εξελιξη αυτο ή αν οφειλεται στο οτι δεν τρωει... 

Γενικως στασιμοτητα... 

Κάποιο ανησυχητικό σημάδι στα υπόλοιπα;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, adlib said:

Κάποιο ανησυχητικό σημάδι στα υπόλοιπα;

Οχι τα υπολοιπα ειναι ολα μια χαρα, πολυ ζωηρα. 

Να σε ρωτησω, να αρχισω να ταιζω περισσοτερο σιγα σιγα;

Να θυμισω οτι ταιζω 1 φορα τη μερα φυλλαρακια ποτισμενα με garlic guard. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος KostasAnaz έγραψε:

Οχι τα υπολοιπα ειναι ολα μια χαρα, πολυ ζωηρα. 

Να σε ρωτησω, να αρχισω να ταιζω περισσοτερο σιγα σιγα;

Να θυμισω οτι ταιζω 1 φορα τη μερα φυλλαρακια ποτισμενα με garlic guard. 

 

Πολύ καλό σημάδι! 

Εγώ φίλε θα συνέχιζα το ίδιο τάισμα μέχρι και λίγες μέρες μετά την θεραπεία. Από την στιγμή που τρώνε έστω και λιγο ολα, δεν έχουν θέμα. Αν πιστεύεις ότι δεν τρέφονται αρκετά όλα, τότε θα έβαζα ακόμα ένα τάισμα πάλι πολύ μικρή ποσότητα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειχαμε καποια εξελιξη με το ''θεμα''?....ευχομαι να πηγαν ολα καλα!!

Πολυ καλη επιλογη αυτα τα Zebra, ειναι απο  τα ομορφοτερα mbuna που εχω δει....

Link to comment
Share on other sites

 

On 9/13/2020 at 6:54 PM, corto maltese said:

Καλησπερα, ειχαμε καποια εξελιξη με το ''θεμα''?....ευχομαι να πηγαν ολα καλα!!

Πολυ καλη επιλογη αυτα τα Zebra, ειναι απο  τα ομορφοτερα mbuna που εχω δει....

Καλησπερα! 

Sorry που δεν απαντησα νωριτερα αλλα τωρα ειδα το post. 

Εχουμε μαλλον καλα νεα! 

Ενω το ψαρακι φαινοταν αδυναμο και εδειχνε να χειροτερευει η κατασταση του, χθες για πρωτη φορα μετα απο ουτε ξερω για ποσο καιρο το ειδα να αρπαζει 1 φυλλαρακι τροφη και μετα απο 1-2 λεπτα που το κραταγε στο στομα του το καταπιε. 

Σημερα εφαγε με περισσοτερη ορεξη και γενικως το βλεπω πιο κινητικο και ορεξατο. 

Ακομα βεβαια ειναι αδυνατο αλλα αν ολα πανε καλα θα συνελθει συντομα.

Για την ωρα λεω να συνεχισω τη θεραπεια για 3-4 μερες ακομα μιας και το Σ/Κ κλεινουν οι 3 εβδομαδες που αναφερουν οι οδηγιες του φαρμακου για την ολοκληρωση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος KostasAnaz έγραψε:

 

Καλησπερα! 

Sorry που δεν απαντησα νωριτερα αλλα τωρα ειδα το post. 

Εχουμε μαλλον καλα νεα! 

Ενω το ψαρακι φαινοταν αδυναμο και εδειχνε να χειροτερευει η κατασταση του, χθες για πρωτη φορα μετα απο ουτε ξερω για ποσο καιρο το ειδα να αρπαζει 1 φυλλαρακι τροφη και μετα απο 1-2 λεπτα που το κραταγε στο στομα του το καταπιε. 

Σημερα εφαγε με περισσοτερη ορεξη και γενικως το βλεπω πιο κινητικο και ορεξατο. 

Ακομα βεβαια ειναι αδυνατο αλλα αν ολα πανε καλα θα συνελθει συντομα.

Για την ωρα λεω να συνεχισω για 3-4 μερες ακομα μιας και το Σ/Κ κλεινουν οι 3 εβδομαδες που αναφερουν οι οδηγιες του φαρμακου για την ολοκληρωση. 

Μπραβο φιλε μου, ευχομαι να μην εχεις ποτε ξανα τετοια ''θεματα''......δεν ειμαι σιγουρος αν χρειαζεται , αλλα οταν ολοκληρωσεις τη θεραπια εκτος την αλλαγη νερου ισως να ηταν καλο  για κανα 2 μερες  να εβαζες ανθρακα στο φιλτρο !!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...