Jump to content

Χρυσοψαρο και ασπρες κηλιδες


Recommended Posts

Καλησπερα.

Ειμαι καινουρια στην "ομαδα" κ στο "αθλημα" κ θα ηθελα τη βοηθεια σας.

Εχω 2 χρυσοψαρα κ τις 2 τελευταιες μερες το ενα απο τα δυο σαν να απομονωνεται ωρες ωρες.τις υπολοιπες κολυμπαει κανονικα κ με ζωντανια αν μπορω να το πω ετσι.σημερα,για την ακριβεια πριν λιγο(τ απογευμα ηταν μια χαρα)παρατηρησα να καθεται αρκετα στον πατο του ενυδρειου κ καποιες λευκες κηλιδες πανω του κυριως στην ουρα.τρωει κανονικα κ με ορεξη καθως "τρεχει" μολις καταλαβει φαι!παρατηρησα επισης πως το αλλο ψαρακι το κυνηγαει που κ που κ σκεφτηκα οτι παιζουν(;) η ζευγαρωμα.

ειναι αρρωστο;θα κολλησει κ το αλλο;(φαινεται υγιεστατο)

Δν ξερω να σας πω lt ενυδρειου καθως το εχω πολλα χρονια(ειχα κ στο πολυ παρελθον ψαρακια).εχει φιλτρο(2 ημερων) κ οξυγονο.απο το μαγαζι που πηρα τα ψαρακια(πριν 1 βδομαδα) μου εδωσαν αντιχλωριο.τροφη φυλλαρακια,2 ανα ψαρι μια φορα τη μερα.
Ευχαριστω εκ των προτερων.

IMG_20170323_012448.jpg

Έγινε επεξεργασία - Helzi
Διευκρινηση
Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο σου είναι άστρωτο και στρεσάρει το ψάρι το οποίο εμφάνισε ICK. 

 

Άλλαζε νερό κάθε μέρα. Ξεκινάς θεραπεία για ICK άμεσα. 

Link to comment
Share on other sites

Για τα λιτρα μπορεις να μας πεις δαστασεις του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Το 20% του νερού ή μεγαλύτερο ποσοστό;

Να προσθέτω κ αντιχλωριο σε κάθε αλλαγή;Κ ν ναι,πόσο;

Όσο για τα lt, επειδή έψαξα αρκετά χθες,το υπολόγισα κ γω με τα μέτρα κ απ όσα διάβασα το ενυδρείο είναι μικρό για τα ψαράκια. Γύρω στα 16lt βγαίνει (26*18*24). σκοπεύω να αλλάξω αργότερα σε μεγαλύτερο.επειδη είναι μικρά ακόμη (7-8cm το καθένα),έχω το περιθώριο μέχρι να πάω σε μεγαλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Σε τόσο μικρό ενυδρείο, 50% τουλάχιστον. 

 

Το νερό με αντιχλώριο, πριν μπει στο ενυδρείο. 

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα @kkgr .Ξεκινάω άμεσα τις αλλαγές. Από το μαγαζί μου είπαν ν αλλαζω το 1/3 του νερού (για νορμάλ συνθήκες καθαρισμού) κ να βάζω 5 σταγόνες αντιχλωριο.(με το αρχικό γέμισμα 20 σταγόνες). Τώρα να φανταστώ με το 50% θα βάζω 10,σωστά;

Για πόσες μέρες θα κάνω τις αλλαγές; Είναι κολλητικο για το άλλο ψαράκι; 

Πάντως η όρεξη για φαγητό παραμένει ολοζώντανη (δν ξέρω αν επηρρεάζεται)!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να βαλει και nitrivec...

Link to comment
Share on other sites

Βακτήρια είναι, βάζεις; Θα βοηθήσει με το στρώσιμο του φίλτρου. Στο φίλτρο έχεις βιολογικό υλικό;

Link to comment
Share on other sites

Στο μπουκαλάκι με το αντί χλώριο γράφει την δοσολογια που πρεπει να βάζεις. Πχ μπορει να γράφει  5ml αντί χλωρίου για 10 λίτρα νερό. Διάβασε στο μπουκαλάκι σου με το αντί χλώριο ποια ειναι η αναλογία σου ακριβως. Όσα λίτρα θες να βάλεις στο ενυδρείο για να κανεις την αλλαγη σου, θα βάζεις τόσα ml αντί χλώριο υπολογίζοντας τα απο την αναλογία που αναγράφεται στο μπουκαλάκι. Παρε μια σύριγγα για να τα κανεις με μεγαλύτερη ακρίβεια! Ελπιζω να μην σε μπέρδεψα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@johnjohn2003 @kkgr Όχι δν βάζω,δν το γνώριζα!

(Απ ότι καταλαβα, απ όσα έχω διαβάσει τελευταία εδώ μέσα,δν σε κατατοπιζουν-ενηνερωνουν κ πολύ στα pet shop...)

Θα το πάρω όμως σήμερα κ αν κατάλαβα καλά,λόγω των lt του ενυδρείου(16lt) θα πρέπει να βάλω...Μισό καπάκι; Βέβαια διάβασα πως τα ψάρια πρέπει να μπουν 24 ώρες μετά ενώ εγώ τα εχω μεσα(;;;)

Το φίλτρο που έχω είναι το aquael asap filter 300 hobby,...Δν ξέρω κάτι άλλο να σου πω δυστυχώς!

@Vogias όχι δν με μπερδεψες αν κ για σήμερα έβαλα(θέλω να πιστεύω σωστά),στην αυριανή αλλαγή όμως θ ακολουθήσω τις οδηγίες σου.σ ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Helzi
Link to comment
Share on other sites

Για να βάλεις ψάρια σε ένα ενυδρείο πρέπει να έχεις φίλτρο με βιολογία η οποία να μετατρέπει τους ρύπους (=αμμωνία) σε νιτρικά. 

 

Για να γίνει αυτό πρέπει να έχεις φίλτρο με βιολογικό υλικό μέσα το οποίο είναι στρωμένο. Στρωμένο σημαίνει να έχουν αναπτυχθεί τα απαραίτητα βακτήρια πάνω στο βιολογικό υλικό τα οποία κάνουν αυτή την μετατροπή που ανέφερα πιο πάνω. 

 

Αυτό γίνεται αργά και όχι σε μια μέρα. Προτάθηκε πιο πάνω να βάλεις βακτήρια για να επιταχύνεις την διαδικασία δημιουργίας της βιολογίας. Αυτή θα διαρκέσει περίπου 4 εβδομάδες. Μέχρι να γίνει αυτό, καθημερινές αλλαγές 50% με αποχλωριομένο νερό και στην ίδια θερμοκρασία με αυτή του ενυδρείου. 

 

Κατά τα άλλα το ενυδρείο είναι πολύ μικρό και δεν συγχωρεί λάθη, αυτό αποδεικνύεται και από το γεγονός ότι το ψάρι σου εμφάνησε ασθένεια άμεσα. 

 

Εκεί που θα πάρεις τα βακτήρια ζήτα και φάρμακο για ICK αλλά και βιολογικό υλικό για το φίλτρο σου. Ακόμα καλύτερα, πες μας σε ποια περιοχή είσαι ώστε να σου δώσει κάποιος έτοιμο στρωμένο υλικό ώστε να μπολιάσεις το φίλτρο σου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είδα το φίλτρο, δεν έχει χώρο για βιολογικό, θα κόψεις το σφουγγάρι το μαύρο, θα αφήσεις μόνο λίγο να κάνει μηχανική φίλτρανση και όλο τον υπόλοιπο κάδο θα τον γεμίσεις με βιολογικό.

 

Το σφουγγάρι από κάτω και το βιολογικό από πάνω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χχχχμμμμ μαλιστα,θελω να πιστευω πως καταλαβα(;;)!

Θεσσαλονικη ειμαι

Το ψαρακι μετα την αλλαγη νερου παντως "ζωντανεψε"(δν ξερω αν παιζει ρολο)

**εβαλα κ μια φωτο ολοκληρου του χωρου για καλυτερη εικονα ισως

IMG_20170323_145506.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και παίζει ρόλο, τα ψάρια είναι μέσα στην αμμωνία, με τις αλλαγές νερού παίρνουν ανάσα. Δράσε άμεσα γιατί θα τα χάσεις τα ψαράκια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα νομιζω πως το φιλτρο εχει αρκετα μεγαλη ροη για τοσο μικρο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πάω στο κατάστημα κ ζητάω βακτήρια,βιολογικό υλικό κ φάρμακο για ικ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Helzi έγραψε:

Οπότε πάω στο κατάστημα κ ζητάω βακτήρια,βιολογικό υλικό κ φάρμακο για ικ;

Βακτηρια δεν χρειαζονται κατα την γνωμη μου...

Βιολογικο υλικο οπωσδηποτε..

Φαρμακο συγκεκριμενο..

Τα ψαρια δεν εχουν ick οπως τα βλεπω εγω μαλλον προς velvet μου μοιαζει (αυτο μπορεις ευκολα να το διαπιστωσεις αν με λιγοτερο φωτισμο τα "σημαδια" χρωματιζονται..

Βεβαια με ενα φαρμακο οπως το exit της esha θα εισαι καλυμενη και απο τα δυο..

Αυτο ομως προσωρινα..

Προσπαθησε να διωξεις απο μεσα πλαστικα και "χρωματιστα" γιατι σιγα σιγα θα σου αποβαλλον στην στηλη του νερου διαφορες ουσιες επικυνδινες για τα ζωντανα..

Φτιαξε την βιολογια σου και κανε συχνες αλλαγες!!

Link to comment
Share on other sites

Πηρα βιολογικο υλικο κ το εβαλα στο φιλτρο.

Επισης πηρα βακτηρια,εβαλα κ απ αυτα καθως επισης κ φαρμακο για το ικ.

( @stathis spithas δν προλαβα το σχολιο σου πριν παω στο πετ αν κ εκει που το ειδαν για ικ μου ειπαν)

Μου ειπαν ομως επειδη εβαλα το φαρμακο(3 σταγονες σημερα),να μγν αλλαξω νερο αυριο κ μεθαυριο.να βαλω κ αυριο 1 σταγονα κ αλλα 1 μεθαυριο κ να το αλλαξω τη κυριακη.κ αν δν δω βελτιωση να επαναλαβω απ την αρχη(3-1-1).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως παει το ενα ψαρακι :rip_1::bigemo_harabe_net-104:κ ηταν αυτο που (εγω τουλαχιστον) οπως το βλεπα δν φαινοταν να εχει κατι.

Πολυ φοβαμαι οτι αυριο θα χασω κ το αλλο,δν ειναι καλα!

...

Σας ευχαριστω παντως για τη βοηθεια :nurse:

Αν αποφασισω να βαλω αλλο ψαρακι(μονομαχο πλεον σ αυτα τα lt),γτ η αληθεια ειναι πως φοβαμαι τωρα γτ ειναι κριμα τα μικρουλια,θα ζητησω τις γνωσεις σας κ παλι!

IMG_20170324_013939.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η δοσολογια που σου δωσαν μαλλον  ειναι λαθος και δεν θα κανει τπτ...

Πες μας διαστασεις...

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε 16lt νερου 3 σταγονες φαρμακου χθες,1σημερα κ 1 αυριο.κυριακη αλλαγη 50% του νερου.

Βακτηρια 3 σταγονες σε κσθε αλλαγη.

Παει ομως κ το 2ο ψαρακι...

Να ρωτησω,αν θελησω να βαλω μονομαχο,καθαριζω ενυδρειο εξ αρχης,βαζω αντιχλωριο κ βακτηρια,το δουλευω καμια βδομαδα κ υστερα βαζω το ψαρι;

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τα πλαστικα αρχικα και τα πολυχρωμα γιατι και το επομενο θα εχει την ιδια καταληξη.

Ξεπλυμα με χλωρινη και την επομενη μερα νερο..

Βαζεις αντιχλωριο και βακτηρια και μπορεις να βαλεις ψαρι και απο την πρωτη μερα αν οι αλλαγες νερου ειναι καθημερινες 20-30% και ταιζεις φειδωλα..

Αλλιως υπομονη καμμια 15 αρια μερες να κλεισει ο κυκλος του αζωτου και μετα προσθετεις ψαρι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...