Jump to content

Απο 20lt σε 96lt


Recommended Posts

Καλησπέρα ενυδρειόφιλοι 

Όπως αναγράφω στον τίτλο έχω ένα ενυδρείο 20 λίτρων κ τρέχει περίπου ένα τετράμηνο , μέσα έχουν σαν μόνιμη κατοικία ένας μονομάχος , ένας γλείφτης και δυο γατοψαράκια ( albino και ο άλλος δεν θυμάμαι πως λέγεται ) γνωρίζω ότι είναι πολύ λίγα τα λίτρα για αυτά που βρίσκονται μέσα εξ ου και η αγορά ενός μεγαλύτερου 96λιτρου ( http://www.terzakispet.gr/enydreio-eheim-aquastar-96-80x30x40-cm.html ) .

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

1) Πια είναι η βέλτιστη διαδικασία για να στρώσω το δεύτερο (και μεγαλύτερο) ενυδρείο ;

2)Στο 96ρι θέλω να στρώσω  " χορταράκι " είχα αγοράσει αυτό πριν από μερικούς μήνες ( Link ) το οποίο χρειάζεται " dry start ". Κατά προτίμηση δεν θα ήθελα να μπλέξω με διοξείδιο καθός δεν έχω χώρους να το " κρύψω "  τι υπόστρωμα η αλλά θα χρειαστεί να βάλω να έχω μια καλή βάση για όλα τα χορταράκια μου ; ( στο μικρο έχω 2 μικρά φυτά δεν γνωρίζω τις ονομασίες θα ανεβάσω φωτογραφίες για να έχετε μια γενική εικόνα)

 

 

IMG_0184.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στην παρέα μας !!

Θα κρατήσεις τα ψαράκια που έχεις ή έχεις σκεφτεί να βάλεις κάτι άλλο ??

Για να στρώσεις γκαζονάκι σίγουρα,θα χρειαστείς δυνατό φωτισμό,λίπανση και co2.

Τους συγκεκριμένους σπόρους που δειχνείς προσωπικά δεν του έχω δουλέψει.Τελευταία όμως

τους έχουν χρησιμοποιήσει κάποια μέλη με όμορφα αποτελέσματα τουλάχιστον στην αρχή...

 

Γατόψαρα και γενικά βυθόψαρα και γκαζόν δεν είναι ιδανικός συνδυασμός ...

 

Όσον αφορά το στρώσιμο του δευτερου ενυδρείου...

Αν ξεστήσεις το μικρό ενυδρείο θα μεταφέρεις όλα τα υλικά από το παλιό φίλτρο στο νέο και λίγο νεράκι και θα συμπληρώσεις με φρέσκο.

Αν συνεχίσεις να τρέχεις και τα 2 ενυδρεία θα μεταφέρεις στο δευτερο μια ποσότητα από το βιολογικό υλικο του πρώτου(μπόλιασμα).

Υποθέτω πως έχεις κεραμικό υλικό σε παλιό και νέο φίλτρο??!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτινω τα πλαστικα διακοσμητικα να τα βγαλεις γιατι δεν ειναι ωρεα και πολλες φορες κανουν κακο στο νερο....Επισης τις ασπρες πετρες να τις βγαλεις γιατι αντανακλουν και ο μονομαχος παθαινει flaring...:wacko: Με μια ριζα θα γινει ονειρο!!! :devil:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

εννοείται θα κρατήσω τα ψαράκια που έχω ! απλά θέλω να μπορώ να βάλω περισσότερα μέσα και με το μικρό δεν μπορώ . Το καινούργιο ενυδρείο είναι εξοπλισμένο με μια τ8 18w λάμπα η οποία δεν μου γεμιζει και πολύ το μάτι υποψιάζομαι ότι θέλει πιο δυνατή . Αυτή τη στιγμή ρίχνω στις αλλαγές νερού ένα υγρό λίπασμα Link

χωρίς co2 δεν υπάρχει περίπτωση να την παλέψει το γρασίδι ;

Είχαν καλά αποτελέσματα στην αρχή μόνο ; υπήρχαν δυσκολίες στην συντήρηση του  ;

Αν έβαζα σε μερικά σημεία μόνο θα δυσκόλευε πάλι την κατάσταση στα βυθόψαρα μου ;

Θα το ξε στήσω το μικρό καθώς θα μπει στον ίδιο χώρο με το μεγάλο . Για το άλλο τωρα θα μου δώσει ενας φίλος ενα εξωτερικό φίλτρο Link

από ένα πιο παλιό του ενυδρείο . Αυτό θέλει κάποια ιδιαίτερη διαδικασία για να έρθει στις τιμές του υπάρχων ενυδρείου ;

Υπάρχει κεραμικό υλικό (αχρησιμοποίητο) για το παλιό και το τρέχον έχει κανα δίμηνο . Μέτα από έρευνα ανακάλυψα ότι μόνο με σφουγγαράκι στο φίλτρο δεν θα είχα καλά αποτελέσματα .

Από υποστρώματα και τα λοιπά θα πρέπει να βάλω κάτι ; το μαύρο χαλικάκι που έχω κάνει μόνο του ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...