Jump to content

Βαση


Recommended Posts

Παιδια θελω να ντυσω την βαση μου απο κοιλοδοκο με μελαμινη.ερωτησεις 2.1η υπαρχει καποιο βερνίκι που πρεπει να το την περασω για να γινει αδιαβροχη;;;ποιος ειναι ο καλυτερο τρόπος να στερεωθεί πανω στο κοιλοδοκο;;

Link to comment
Share on other sites

Βερνικι δεν χρειαζεται η μελαμινη

Με λιγα λογια δενεις τα πλαινα με την πλατη(υπολογιζοντας τα ανοιγματα) και μπροστα με τα καθετα που θα δεσει η πορτα/ες

Προσοχη θελει στην αποσταση που θα αφησεις απ τον κοιλοδοκο για τους μεντεσεδες

 

Υπαρχουν πολλοι τροποι, αν δεν πιανουν τα χερια σου θα σε ταλαιπωρησει λιγο

Link to comment
Share on other sites

Πως τα δενεις εννοεις;;βίδες,σιλικόνη,κολλα,;;;με σκρατς;;μαγνήτες;;;μπιλακια που κουμπονουν σ τρυπες;;;

Link to comment
Share on other sites

Ξυλοβιδες

Θα ελεγα να ζητησεις την βοηθεια καποιου ξυλουργου

 

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι μου ειχες πει και στη συναντηση πιανουν τα χερια σου.

Οπως σου ειπε και ο Βασιλης με ξυλοβιδες.

Μπορεις στους καθετους κοιλοδοκους, το κομματι που θα βαλεις απο τη μεσα μερια ( στο πλαει του δοκου ) να ειναι το λιγοτερο 5cm. 

Τα δοκαρια να γινουν σε στυλ  Π  ( το ξυλο ) ωστε να δεσει μεσα.

Στα σημεια που θα φαινετε ( θα δεις εσυ ποια θελεις απ εξω ) να βαλεις ταινεια αυτοκολητη, αυτο στο κανει το μαγαζι.

Λιγο προσοχη στις μετρησεις να μην σου ξεφυγει. Δεκα μετραμε μια κοβουμε.

Εαν δεν θελεις να φαινοντε τα κεφαλια απο τις βιδες υπαρχουν ειδικες ταπες η αυτοκολλητα στο χρωμα τις μελαμινης.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το παλικαρι που θα μου το κόψει μου ειπε το εξης.θα σ δωσω τα οριζόντια θα τα βαλεις θα ξαναμετρησεις κ μετα θα κοψουμε τα καθετα για να βγουν ακριβως.ειναι μια λογικη που μ αρεσε.απλα εχω ακουσει να τα κολλανε κ να μην βιδωνουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Δημητρης Τarrow-10x10.png έγραψε:

Κοιτα το παλικαρι που θα μου το κόψει μου ειπε το εξης.θα σ δωσω τα οριζόντια θα τα βαλεις θα ξαναμετρησεις κ μετα θα κοψουμε τα καθετα για να βγουν ακριβως.ειναι μια λογικη που μ αρεσε.απλα εχω ακουσει να τα κολλανε κ να μην βιδωνουν.

 

Μπορει τα ξυλα μεταξύ τους. Το ξυλο πανω στο μεταλλο ομως?   

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να μετρήσεις την βάση στις 3 πλευρές εξωτερικά.

Στην μπροστινή μεριά θα μετρήσεις εξωτερικά και εσωτερικά.

Θα δώσεις τα μέτρα στον μαραγκό και αυτός θα μπορέσει να σου υπολογίσει και τα πορτάκια.

 

Για να στηρίξεις τα ξύλα ή θα τρυπήσεις τα σίδερα και θα βιδώσεις από μέσα προς τα έξω

ή

θα του ζητήσεις μικρές γωνίτσες 30x30 ή 40x40 τις οποίες θα βιδώσεις πάνω στα σίδερα και θα βιδώσεις πάνω τους τα ξύλα,

εννοείται πάλι από την μέσα μεριά του επίπλου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...