Jump to content

Recommended Posts

Κατατοπιστικοτατο μπραβο διονυση.

Ολα σε ενα και νοικοκυρεμενα.

Να γραψουμε αποριες;η να αφησουμε το θεμα καθαρο;

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος manos0000 έγραψε:

Κατατοπιστικοτατο μπραβο διονυση.

Ολα σε ενα και νοικοκυρεμενα.

Να γραψουμε αποριες;η να αφησουμε το θεμα καθαρο;

Εννοείτε !

χωρις απορίες και διευκρινίσεις δεν θα είχε νόημα !

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η απορια μου ειναι η εξης,μετα απο εφτα μερες που φευγει το παρασιτο απο το ψαρι,δεν θα βλεπουμε ασπρα σημαδακια πανω στο ψαρι;

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος manos0000 έγραψε:

Λοιπον η απορια μου ειναι η εξης,μετα απο εφτα μερες που φευγει το παρασιτο απο το ψαρι,δεν θα βλεπουμε ασπρα σημαδακια πανω στο ψαρι;

Όχι !

εκτος αν υπάρχουν πολλα και διαφορετικής φουρνιάς παράσιτα ! Δηλαδή πέφτουν διαφορετικοί κύκλοι των παρασίτων !

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερωτηση.οταν φευγουν τα παρασιτα απο το ψαρι και κανουν κυστες στα τζαμια στο βραχο η οπουδηποτε αλλου,φαινονται με γυμνο ματι;

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο μεσα

πριν 16 λεπτά, το μέλος manos0000 έγραψε:

Αλλη μια ερωτηση.οταν φευγουν τα παρασιτα απο το ψαρι και κανουν κυστες στα τζαμια στο βραχο η οπουδηποτε αλλου,φαινονται με γυμνο ματι;

Δύσκολο μέσα στο ενυδρείο !

Στην καραντίνα που δεν εχει άμμο και βράχο μπορείς αν κοιτάξεις πολυ προσεκτικά !

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο διονυσης.θα το διαβασω προσεκτικα και ισως να επανελθω.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά, υπάρχει πιθανότητα να νοσήσει κάποιο ψάρι και να το ξεπεράσει? Το παράσιτο θα ακολουθήσει τη διαδικασία δημιουργίας κύστης για να ξαναψάξει ξενιστή. Αν τυχόν δεν βρεθεί ξενιστής υπό την έννοια άλλο ψάρι δεν νοσήσει θα εξαφανιστεί επίσης? Ή μήπως αν δεν νοσήσει άλλο ψάρι τότε δεν υπήρχε εξαρχής ich ή μπορεί να νοσούν και άλλα ψάρια χωρίς να έχουν μοιραία συμπτώματα? Τέλος το ψάρι που νόσησε αποχτά κάπιου είδους αντισώματα ή όχι εναντίον του παράσιτου?

Πολλές ερωτήσεις, αλλά είναι πολύ χρήσιμο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος immer έγραψε:

Αν έχω καταλάβει καλά, υπάρχει πιθανότητα να νοσήσει κάποιο ψάρι και να το ξεπεράσει? Το παράσιτο θα ακολουθήσει τη διαδικασία δημιουργίας κύστης για να ξαναψάξει ξενιστή. Αν τυχόν δεν βρεθεί ξενιστής υπό την έννοια άλλο ψάρι δεν νοσήσει θα εξαφανιστεί επίσης? Ή μήπως αν δεν νοσήσει άλλο ψάρι τότε δεν υπήρχε εξαρχής ich ή μπορεί να νοσούν και άλλα ψάρια χωρίς να έχουν μοιραία συμπτώματα? Τέλος το ψάρι που νόσησε αποχτά κάπιου είδους αντισώματα ή όχι εναντίον του παράσιτου?

Πολλές ερωτήσεις, αλλά είναι πολύ χρήσιμο θέμα.

Ναι , υπαρχει αυτή η περίπτωση !

Το παρασιτο ψάχνει ξενιστή 24 ώρες ! Αν δεν βρει τότε πεθαίνει !

 

Το παρασιτο μπορεί να βρίσκεται σε σημείο που δεν το βλέπεις !

 

Ειναι και θέμα τύχης ! 

 

Ναι θα μπορούν να ειναι φορείς ή και να νοσουν και αλλα ψάρια και να μην πεθάνουν ! Σημαντικό ρόλο παίζει και η υγεία των ψαριών ! Εξού και οι βιταμίνες και το σκόρδο ! Το κακό με αυτό ειναι ότι αν κάτι αλλάξει στη διατροφή ή στην ποιότητα του νερου η έξαρση θα ειναι τεράστια και πολυ πιθανόν να χαθεί μεγάλος πλυθισμος ψαριών !

 

Ψαρια που πέρασαν ικ δεν αποκτούν ανοσία ! Προσωπικά εχω παρατηρήσει μια ανθεκτικότητα , δηλαδή σαν να το επιρεαζει λιγότερο απο κάποιο άλλο !

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα ;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Διονύση.. Εμένα με βοηθάει πολύ το συγκεκριμένο θέμα αν και δεν είχα σοβαρά προβλήματα με ασθένειες στο ενυδρείο, όπως σου είπα μου παρουσιάστηκε ick και με βοηθάει πολύ και θα συμφωνήσω πλέον στο έπακρο οτι τα καινούρια ζωντανά πρέπει να περνάνε από καραντίνα πριν μπουν στο display και γιαυτό κατηγορώ τον εαυτό μου που μπορεί να χάσω το αγαπημένο μου ψάρι αυτή τη στιγμή..αλλά έτσι είναι είμαστε εδώ να μαθαίνουμε από τα λάθη μας!! Είπαμε δύσκολο χόμπυ με πολλά μυστικά γιαυτο και είναι τόσο όμορφο..Ελπίζω να μην πήρες αφορμή από μένα που δεν εφάρμοζα καραντίνα μέχρι στιγμης... :P:P :zoro:

Όμορφο και επιμορφωτικό θεματάκι!!!  :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Διονύση καλημέρα και πάλι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αυτό που δεν μπορώ να απαντήσω και δεν έχω βρει πουθενά στο διαδίκτυο ως απάντηση είναι η περίπτωση -που συχνά βλέπουμε- να εμφανιστεί το παράσιτο, να μην έχουμε θάνατο του ψαριού, να εξαφανιστεί και να μην νοσήσει άλλο ψάρι. Αυτό σημαίνει ότι το ενυδρείο είναι ich-free μετά από 24 ώρες ή έστω 2 μήνες χωρίς σημάδια σε άλλο ψάρι ή ότι το παράσιτο θα κάνει συνεχώς σε υγιή ψάρια για πάντα αν δεν το αφήσουμε το ενυδρείο fish less?

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ή ότι το παράσιτο θα κάνει συνεχώς κύκλους σε υγιή ψάρια για πάντα αν δεν το αφήσουμε το ενυδρείο fish less?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Διονύση και ευχαριστούμε για τον κόπο σου να τα γράψεις όλα απλά και κατανοητά. Reef safe θεραπείες δεν υπάρχουν. Τι γίνεται όμως σε ενυδρείο FOWLR; Είναι δυνατό να γίνει εκεί θεραπεία με χαλκό χωρίς να κινδυνεύει σοβαρά η βιολογία του ενυδρείου; Θα μπορούσες ίσως καλύτερα να κάνεις θεραπεία με υποαλατότητα  σε ένα τέτοιο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Μπράβο Διονύση και ευχαριστούμε για τον κόπο σου να τα γράψεις όλα απλά και κατανοητά. Reef safe θεραπείες δεν υπάρχουν. Τι γίνεται όμως σε ενυδρείο FOWLR; Είναι δυνατό να γίνει εκεί θεραπεία με χαλκό χωρίς να κινδυνεύει σοβαρά η βιολογία του ενυδρείου; Θα μπορούσες ίσως καλύτερα να κάνεις θεραπεία με υποαλατότητα  σε ένα τέτοιο ενυδρείο;

 

Με καλό χλωριούχο χαλκό όπως πχ τον cupramin της seachem δεν θα υπάρχει κανένα θέμα με την βιολογία απλά θέλει προσοχή να προμηθευτούμε τον σωστό και να τηρήσουμε κατά γράμμα τις δοσολογίες...

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος immer έγραψε:

Διονύση καλημέρα και πάλι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αυτό που δεν μπορώ να απαντήσω και δεν έχω βρει πουθενά στο διαδίκτυο ως απάντηση είναι η περίπτωση -που συχνά βλέπουμε- να εμφανιστεί το παράσιτο, να μην έχουμε θάνατο του ψαριού, να εξαφανιστεί και να μην νοσήσει άλλο ψάρι. Αυτό σημαίνει ότι το ενυδρείο είναι ich-free μετά από 24 ώρες ή έστω 2 μήνες χωρίς σημάδια σε άλλο ψάρι ή ότι το παράσιτο θα κάνει συνεχώς σε υγιή ψάρια για πάντα αν δεν το αφήσουμε το ενυδρείο fish less?

Σε ευχαριστώ

 

Φιλε @immer δυστηχως 2 μήνες δεν ειναι ένδειξη για το αν το ενυδρείο ειναι ick free !

Αν μου έλεγες δυο χρόνια θα σου απαντούσα θετικά ! Όποτε σίγουρα θα εισουν τυχερός που ή το παρασιτο χάθηκε και πέθανε ή η αναπαραγωγή του ειναι τόσο μικρή και αργή που δεν επιρεαζει το ενυδρείο σου !

Τωρα το αν πεθαίνουν τα ψάρια σου δεν λέει τίποτα . Μπορεί να ειναι τόσο υγειής που το ικ δεν τα σκοτώνει ! Αυτό όμως αν αλλάξει κάτι στο ενυδρείο σου (φαγητό , νιτρικά ή κάποια άλλη παράμετρος ) και αυξηθεί ο πλυθησμος του παράσιτου να αποβεί μοιραίο !

 

Σορρυ για τις αργές απαντήσεις αλλα ειμαι εξωτερικό και δεν πρόλαβα να μπω στο φόρουμ !

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Μπράβο Διονύση και ευχαριστούμε για τον κόπο σου να τα γράψεις όλα απλά και κατανοητά. Reef safe θεραπείες δεν υπάρχουν. Τι γίνεται όμως σε ενυδρείο FOWLR; Είναι δυνατό να γίνει εκεί θεραπεία με χαλκό χωρίς να κινδυνεύει σοβαρά η βιολογία του ενυδρείου; Θα μπορούσες ίσως καλύτερα να κάνεις θεραπεία με υποαλατότητα  σε ένα τέτοιο ενυδρείο;

 

Οπως είπε και ο ΤΑΝ μόνο με χαλκό ! Εκείνος γνωρίζει καλύτερα τα φάρμακα !

Για το cupramin το εχω διαβάσει και εγω !

 

Δυστηχως εγω εχω κακή εμπειρία με τον χαλκό !

τον εχω βάλει 2 φορές σε καραντίνα φυσικά . Την πρώτη οκ την δεύτερη μου έφαγε τον Ιάπωνα :( !

Φυσικα και δεν φταίει το φάρμακο που το δουλεύουν χιλιάδες χομπίστες και επαγγελματίες αλλα εγω που το τεστ μου μάλλον είχε λήξει !

Ασε τι μου το θύμισες τωρα:bigemo_harabe_net-99:!!!

Link to comment
Share on other sites

Επεστρεψα,Και ετσι λοιπον διονυση εχουμε το ενυδρειο σου που ειναι ich free.και κανουμε καμοια πατατια ως συνηθως οπως κακη ποιοτητα νερου στρες η δεν ξερω εγω τι.δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλουν τα ψαρια ich;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω εγώ είναι ένα ψάρι που θεραπευτείσε καραντίνα από ικ,μπει στο ενυδρείο,μπορεί να βγάλει απόΣΤΡΕΣ ξανά ικ; Ή είναι άλλης ασθενεια αυτά τα άσπρες στιγματα που θα εχει;

Επίσης πόση είναι η διάρκεια παραμονής στην καραντίνα, με πόση αλατοτητα;γιατί κάποια ψάρια δεν αντέχουν σε πολύ χαμηλή!

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, manos0000 said:

Επεστρεψα,Και ετσι λοιπον διονυση εχουμε το ενυδρειο σου που ειναι ich free.και κανουμε καμοια πατατια ως συνηθως οπως κακη ποιοτητα νερου στρες η δεν ξερω εγω τι.δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλουν τα ψαρια ich;

Θεωρητικά και πρακτικά όχι δεν θα εμφανιστεί..Αλλά εγώ θα σε ρωτήσω το άλλο, από την ώρα που δεν ξέρουμε τί δημιουργεί αυτό το παράσιτο στη θάλασσα , είσαι 100% σίγουρος οτι δεν μπορεί να εμφανιστεί και σε ένα ick free ενυδρείο? Ναι στη θάλασσα θα μου πεις από την ώρα που υπάρχει βρίσκει συνέχεια ξενιστές και αναπαράγεται αλλά είμαστε σίγουροι οτι δεν μπορεί να δημιουργηθεί και μόνο του κάτω από καποιες πολύ συγκεκριμένες συνθήκες? Προσωπικά όσα άρθρα και θέματα έχω διαβάσει δε μου έχουν λύσει την συγκεκριμένη απορία..Κατσε να δούμε τί θα μας πει και ο Διονύσης που  γνωρίζει ακετά πραγματα περισσότερα πάνω σαυτό το θέμα. Είναι όμως μια ωραία ερώτηση αυτή που έκανες και το σίγουρο είναι οτι κατα 99,9999% δεν θα ξαναεμφανιστει σε Ick free ενυδρείο αλλά πάντα υπάρχει ένα ερωτηματικό στο θαλασσινό άλλωστε και οι ίδιοι οι επιστήμονες λένε οτι δε γνωρίζουμε ούτε το 20% (ισως λένε και πολύ) του βυθού της θάλασσας άρα και τα μυστικά της!!

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, saxlina said:

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω εγώ είναι ένα ψάρι που θεραπευτείσε καραντίνα από ικ,μπει στο ενυδρείο,μπορεί να βγάλει απόΣΤΡΕΣ ξανά ικ; Ή είναι άλλης ασθενεια αυτά τα άσπρες στιγματα που θα εχει;

Επίσης πόση είναι η διάρκεια παραμονής στην καραντίνα, με πόση αλατοτητα;γιατί κάποια ψάρια δεν αντέχουν σε πολύ χαμηλή!

Το πρώτο κομμάτι της ερώτησης απαντιέται στο απο πάνω post..Στο δεύτερο η αλατότητα πρέπει να είναι 1009-1010  για τουλάχιστον 70-75 μέρες αν θες να είσαι σίγουρος και σταδιακή μείωσή της τιμής της αλατότητας μέσα στη καραντίνα, πχ αν έχεις 1025 στο main σου την κατεβάζεις σταδιακά σε 2-3 μερες στο 1010 στην καραντίνα..Αυτά μου τα χει πει ο Διονύσης πρόσφατα γιατί έχω θέμα με ick  και έχω ψάρια σε καραντίνα..Ελπίζω να μην έχεις θέμα που μεταφέρω τις γνώσεις σου Διονύση... :P Σίγουρα θα έχει και κάποια άλλα πραγματα να προσθέσει και ο Διονύσης για καλύτερη κάλυψη και καταννόηση!!

Link to comment
Share on other sites

On 31/3/2017 at 9:50 ΠΜ, το μέλος manos0000 έγραψε:

Επεστρεψα,Και ετσι λοιπον διονυση εχουμε το ενυδρειο σου που ειναι ich free.και κανουμε καμοια πατατια ως συνηθως οπως κακη ποιοτητα νερου στρες η δεν ξερω εγω τι.δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλουν τα ψαρια ich;

 

On 31/3/2017 at 10:08 ΠΜ, το μέλος saxlina έγραψε:

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω εγώ είναι ένα ψάρι που θεραπευτείσε καραντίνα από ικ,μπει στο ενυδρείο,μπορεί να βγάλει απόΣΤΡΕΣ ξανά ικ; Ή είναι άλλης ασθενεια αυτά τα άσπρες στιγματα που θα εχει;

Επίσης πόση είναι η διάρκεια παραμονής στην καραντίνα, με πόση αλατοτητα;γιατί κάποια ψάρια δεν αντέχουν σε πολύ χαμηλή!

 

Καλημερα , επιστροφή στα πάτρια εδαφη!

Για να απαντήσω εν συντομία αν και την απάντηση την εχει δωσει ο @Skoti , αν εχει γινει σωστή θεραπεία και στο ενυδρειο δεν μπει νεο παράσιτο τα ψάρια δεν θα εμφανίσουν ick!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/3/2017 at 10:27 ΠΜ, το μέλος Skoti έγραψε:

Το πρώτο κομμάτι της ερώτησης απαντιέται στο απο πάνω post..Στο δεύτερο η αλατότητα πρέπει να είναι 1009-1010  για τουλάχιστον 70-75 μέρες αν θες να είσαι σίγουρος και σταδιακή μείωσή της τιμής της αλατότητας μέσα στη καραντίνα, πχ αν έχεις 1025 στο main σου την κατεβάζεις σταδιακά σε 2-3 μερες στο 1010 στην καραντίνα..Αυτά μου τα χει πει ο Διονύσης πρόσφατα γιατί έχω θέμα με ick  και έχω ψάρια σε καραντίνα..Ελπίζω να μην έχεις θέμα που μεταφέρω τις γνώσεις σου Διονύση... :P Σίγουρα θα έχει και κάποια άλλα πραγματα να προσθέσει και ο Διονύσης για καλύτερη κάλυψη και καταννόηση!!

 

Φιλε σκοτι οι γνώσεις ειναι για να τις μοιραζόμαστε!

Τίποτα μα τίποτα απο αυτα που γράφω δεν τα  ανακάλυψα εγω! Ολα είναι απο παλιές μελέτες και απο παγκόσμια φόρουμ όπως ΄'Reef Centra''l , ''Advance Aquarist'' κτλ!

Οταν έγραφα αυτο το θεμα ηξερα οτι δεν θα ειναι πολύ αρεστό!

Αλλα η αλήθεια ειναι κάποιες φορες δυσάρεστη και δύσκολη!

Αν υπάρχει ομως εστω και ενας που εχει την διάθεση να ασχοληθεί ειναι κρίμα να μην εχει μια κατεύθυνση!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@fishbone! Σωστότατος φίλε!! Είπαμε πολύ δύσκολο αλλά πανέμορφο χόμπυ!! Όσο για το θέμα δεν νομίζω να μην είναι αρεστό..Είναι ένα θέμα που θα βοηθήσει πολύ κόσμο που θέλει να χρησιμοποιήσει καραντίνα συνεπώς από την ώρα που βοηθάει έστω και λίγο (αν και πιστεύω οτι βοηθάει πολύ) πρέπει να θεωρέιται αρεστό!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...