Jump to content

Baggos777777 reef


baggos777777

Recommended Posts

πριν 25 λεπτά, το μέλος baggos777777 έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ Νίκο θα ξεκινήσω κάποιες διαδικασίες από τα παραπάνω που μου είπες και βλέπουμε. Κάθε εβδομάδα βακτήρια δηλαδή? 

πριν 39 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Καλησπέρα Βαγγέλη τα βακτήρια μπορούν πέσουν με πολλούς τρόπους συνδιαστικους.Εαν παίξεις βακτήρια θα πρέπει επισείς στην ρουτίνα σου να υπάρχει η εβδομαδιαία αλλαγή.Θα πρέπει να υποστηρίζετε το ενυδρειο με ισχυρό σκιμερ. Θα πρέπει κάθε βδομάδα να φυσάς όλα τα βράχια με κλειστές ροές έτσι ώστε αυτό που θα βγει να αφαιρεθεί από την αλλαγή.Θα πρέπει να κάνεις σκούπα βυθού τμηματικά κομμάτι κομμάτι κάθε βδομάδα.Θα πρέπει το τάισμα σου να είναι τσιγγουνικο από την μια και μηδενικό από το θεμα χρήσης αμινοξέων ειδικά μέχρι το αποτέλεσμα.Θα πρεπει καθε 3 μηνες να καθαριζετε το σαμπ.Το αποτέλεσμα το πετυχαίνεις όπως σου είπε και ο Διονύσης με biopellet vodka  microalges nopox ζεολιθο κ.λ.π.

Ν

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος baggos777777 έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ Νίκο θα ξεκινήσω κάποιες διαδικασίες από τα παραπάνω που μου είπες και βλέπουμε. Κάθε εβδομάδα βακτήρια δηλαδή? 

Βρέξει χιονίσει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος baggos777777 έγραψε:

Να ρωτήσω κάτι άλλο, τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερα στο σαμπ? Αραγωνιτης η βράχια? 

Εγώ έχω και τα δυο.Ομως εάν θέλουμε να το κάνουμε όπως παραπάνω θα σου έλεγα χωρίς τίποτα.Ιδανικο όμως είναι και να έχεις βράχο σε θάλαμο που να μην φωτιζετε και με πάρα πολύ ροή, εκεί να δεις ζωή και όχι μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα βράχο έχω τώρα. Απλά σκέφτομαι για καινούριο σαμπ και θέλω να κάνω σωστές κινήσεις και πολύ μελετημένο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σου Νικόλα. Χρόνια πολλά με υγεία να έχουμε. Σαμπ δεν έχω κάνει ακόμη κάτι λόγω χρόνου. Έχουν μπει κάποια lps και βγήκε αυτοκράτορας και τριγκερ Δυστυχώς. Θέλω να βάλω μερικά κοράλλια που μου αρέσουν οπότε με αυτά τα ψάρια δεν μπορούσα. 

IMG_20171208_190149.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα brain,Σωστα επραξες ,δυστηχως ολα μαζι δεν.μπορουν να είναι. Για αυτό και το ενυδρειο έχει στάδια και ο χομπιστες επιλογες που τα αποτέλεσμα είναι υπέροχο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος baggos777777 έγραψε:

Ναι η γονιοπορα ήταν η τελευταία που έβαλα. 

Τώρα πρέπει να είναι  20 εκατοστά?.Μεγειες φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξεκίνησα και το όζον γιατί το παφερ μου έχει κάτι σαν ικ πάνω του και θέλω να κάνω μια θεραπεία μερικές μέρες. 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα τα κοράλλια, καλορίζικα. Κρίμα βέβαια για τον αυτοκράτορα, ήταν πραγματικά υπέροχος. Για το όζον δεν μπορώ ακόμα να πω τίποτα. Έχω παραγγείλει μια συσκευή και περιμένω να έρθει, να την δουλέψω για να έχω άποψη. Είχα πρόσφατα περιπέτεια στο ενυδρείο μου με amyloodinium το οποίο σχεδόν ξεκλήρισε τα ψάρια μου. Δυστηχός και το puffer μου. Αν μπορείς κάνε θεραπεία σε καραντίνα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα μετά από καιρό. Έχω κάνει κάποιες αλλαγές στο ενυδρείο μου. Οπότε ξεκινάω μερικές φωτογραφίες. 

IMG_20180226_192427.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχουν μπει 2 ψαράκια ακόμη και 2-3 κοράλλια. Φωτογραφίες καινούργιες σύντομα. 

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά Βαγγέλη και για την γιορτή σου. Πάρα πολύ ωραίο στήσιμο με σπηλιές και κρυψώνες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άψογο Βαγγέλη! το στήσιμο είναι φανταστικό φίλε :)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...