Jump to content

Απώλεια λεπιών σε χρυσόψαρα


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα! :) Τα τρία μου χρυσοψαράκια (2 common και 1 comet- 2 αρσενικά και 1 θηλυκό), εδώ και έναν μήνα έχουν μεγάλες απώλειες σε λέπια έκαστο. Βρίσκονται σε φάση αναπαραγωγής, με συνέπεια να γίνεται κυνηγητό πολλές φορές μέσα στο ενυδρείο. Με συμβούλεψαν να ρίξω Melafix για 3-4 μέρες προληπτικά, ώστε εάν δημιουργηθεί κάποια πληγούλα σε σημεία που λείπουν λέπια, να μην μολυνθούν. Έτσι και έκανα. Μέχρι στιγμής δεν έχουν κάνει καμία πληγή (ευτυχώς) και είναι ζωηρότατα, υπερκινητικά και έχουν όρεξη κανονικά. Το θέμα όμως των τόσων λεπιών που λείπουν όμως, είναι ανησυχητικό και λίγο αποκρουστικό. Σκέφτομαι να βάλω λίγο αλάτι ΑPI που έχω και να επαναλάβω την προληπτική θεραπεία των 3-4 ημερών με Melafix. Ποια είναι η γνώμη σας; Να το κάνω ή να τα αφήσω ως έχει; Από την στιγμή που έχουν χάσει λέπια, πόσος χρόνος χρειάζεται για να βγουν καινούρια; Σε μια ομάδα διάβασα ότι μπορεί να είναι μόλυνση από κακής ποιότητας νερό, πράγμα που επιφέρει μέχρι και θάνατο! Ποια είναι η άποψή σας; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια και απάντηση. :) 

Έγινε επεξεργασία - Nefeli
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

Δεν ειναι τοσο ανησυχητικό...

Εχεις καπου παρουσιαση του ενυδρειου σου?

Οχι αλατι API,αλατι Χιων απο το ΑΒ χωρις προσθετα κτλ κτλ..την ιδια δουλεια κανουνε...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οσο εχεις μελαφιξ στο νερο δυσκολα θα γυρισει σε βακτηριακη μολυνση..

Απο την στιγμη που δεν θα υπαρχει τοτε ειναι επιφοβο...

Το αλατι θα τα ταλαιπωρησει γιατι το πρωτο πραγμα που κανουν μετα την χρηση του ειναι τα ξυσιματα που θα κανουν τα πραγματα χειροτερα....

Ασε που θα τους κοψει και την φορα για αναπαραγωγη..

Οταν τα ψαρια χανουν τα λεπια τους υπαρχουν πολλοι λογοι..

Μπορει να ειναι απο τραυματισμο..

Μπορει απο γεραματα..

Απο διαμαχες μεταξυ τους..

Ακομα και να "αναγκαζονται" με ξυσιμο λογο παρασιτων...

Η χειροτερη βεβαια περιπτωση ειναι μια βακτηριακη μολυνση..

Ο χρονος που χρειαζεται για να ξαναβγουν τα λεπια ποικιλει απο πολλα οπως:

Ποιοτητα νερου...

Ηλικια ψαριων....

Ζημια ιστου...

Φυση ασθενειας..

Βοηθηματα...

Κ.α.

Θα σου προτεινα να συνεχισεις με μελαφιξ μαζι με χρηση αντιχλωριου με αλοε ή ακομα και να κανεις ενα κυκλο θεραπειας με esha 2000 που ειναι γενικο...

Ολα βεβαια εξαρτωνται κατα ποσο συνεχιζουν να χανουν λεπια..

Για ποιον λογο γινεται..

Και αν υπαρχουν οι αναλογες κοκκινιλες στα σημεια που λειπουν..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Στάθη. Ευτυχώς δεν υπάρχει καμιά πληγή στα σημεία που λείπουν λέπια. Και τα ψαράκια είναι νέα, ενός ή ενάμισι έτους. Τα πήρα πέρσι στις 5 Μαΐου. Ο κυριότερος λόγος κατά τη γνώμη μου, είναι από το κυνηγητό που τα κάνει να τρακάρουν σε πέτρες και τζάμια. Τελικά για γρηγορότερη επαναφορά των λεπιών να βάλω esha 2000 ή melafix; Επίσης έχεις να προτείνεις κάποιο αντιχλώριο με aloe; Σε ευχαριστώ πολύ!! ☺

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σε ολα αυτα που ειπε ο φιλος παραπανω θα συμφωνησω αν και κατα την δικη μου γνωμη ειναι λιγο "τραβηγμενα", οχι λαθος,απολυτως σωστα ομως...παραυτα θα επιμείνω στο αν εχεις καπου καποια παρουσιαση του ενυδρειου σου με φωτο κτλ κτλ...ωστε αν οπως λες υπαρχουν πετρες κτλ κτλ ειναι σιγουρο οτι εχει γινει απο το κυνηγητό,επισης ακομα μια ερωτηση ειναι σε τι θερμοκρασια τα εχεις?καθε ποτε κανεις αλλαγες?τι ποσοστο?

Για να σου δωσω μια εικονα αντιστοιχο προβλημα σε μενα εφυγε σε 2 βδομαδες περιπου και ουτε...και ειχε χασει λεπι απο κυνηγητό..

Γενικα δεν μου αρεσει η προσθηκη φαρμακων εστω και ηπιας μορφης οπως το μελαφιξ και το esha...το καλυτερο ειναι φαρμακο ειναι το καθαρο νερο...

Επισης φιλε σταθη δεν εχω παρατηρησει καποιο ξυσιμο οταν βαζω και οχι "προληπτικη δοση" στα δικα μου αλατι...ισα ισα που τα χρωματα τους αρχιζουν να τονιζονται...

  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ith μόλις έκανα μετρήσεις νερού και και τα νιτρικά είναι 100!! :( Σε αυτό φταίω εγώ, διότι έχω να αλλάξω νερό 2 εβδομάδες, ενώ συνήθως αλλάζω κάθε εβδομάδα το 30%. Η θερμοκρασία είναι γύρω στους 24-25 βαθμούς αυτήν την εποχή. Το ενυδρείο είναι 125 λίτρα και φορτωμένο από πέτρες λάβας με δεμένα φυτά, που τα πήρα για να τα μεταφέρω σε νέο ενυδρείο 487 λίτρα που ετοιμάζω, για τα ίδια ψαράκια. Παλιά με κάθε αλλαγή νερού έριχνα και αλάτι API για όλα τα λίτρα του ενυδρείου και ήταν μια χαρά. Ώσπου ένας πετ-σοπάς μου είπε να μην το κάνω γιατί είναι φάρμακο. Τώρα θέλει μπόλικες αλλαγές και καθαρό νερό! Εγώ φταίω. Τι κάνω; Πώς να ξεκινήσω;;

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια γενναια αλλαγη γυρω στα 50% με νερο ιδιων παραμετρων με το δικο σου...

Αντιχλωριο δεν εχω καποιο να σου προτεινω..

Οποιοδηποτε περιεχει αλοε θα βοηθησει στην επουλωση των πληγων..

Φιλε @lthτο μελαφιξ ειναι κατα βαση φυτικο προιον...

Και εγω πιστευω οτι το καθαρο νερο ειναι το καλυτερο φαρμακο αλλα οταν ξεκιναν τα θεματα πολλες φορες δεν ειναι δυστηχως αρκετο...

Επισης τα χρωματα των ψαριων μπορει να τονιστουν για δεκαδες λογους ακομα και με την προσθηκη υδροχλωρικου οξεως..

Αυτο ομως δεν ειναι παντα δειγμα υγειας και ουτε σημαινει οτι το ψαρι νιωθει καλα..

Η λογικη που λειτουργει το αλατι ειναι βαση της μεθοδου του οσμωτικου σοκ οποτε αν καθησεις να το αναλησεις θα καταλαβεις τι ακριβως δεχεται σαν ερεθισμα το ψαρι και βγαζει τα χρωματα του...

Επισης αυξημενα νιτρικα και αλατι θα τα καψει!!..

Οσων αφορα τα ξυσιματα εφοσον δεν υπηρχαν πληγες φυσιολογικο μου μοιαζει να μην ξυστηκε το ψαρι...

Και εννοειται οτι δεν μιλαω με κανονα γιατι πολυ απλα δεν εχω δει τα ψαρια απο κοντα για να δω τα σημαδια και τα λεπια που λειπουν καθως και πως συμπεριφερονται....:D;)

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αμεσα αλλαγη νερου τουλαχιστον το 80% του νερου... καμια 100αρα λιτρα χοντρικα χοντρικα θα εκανα εγω...

Κανε απο εκει και επειτα παλι μετρησεις...και με αυτα τα ψαρια την εβδομαδα θελεις σταθερα 50% και οχι 30% εισαι στο 3χ70 210 λιτρα...

Φιλε σταθη θα συμφωνησω σε αρκετα μαζι σου...γνωριζω οτι το μελαφιξ ειναι φυτικο μιας και το παρασκευαζω πλεον και μονος μου..απλα το αποφευγω διοτι θεωρω οτι υπαρχουν πιο φυσικοι τροποι για να αποφυγεις πολλα απο αυτα...και το εχω δει κιολας με τα ματια μου... :)

Link to comment
Share on other sites

Μα το ενυδρείο είναι κάπου 100 λίτρα καθαρά. Όλο το νερό θα αλλάξω;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Κανε μια γενναια αλλαγη γυρω στα 50% με νερο ιδιων παραμετρων με το δικο σου...

Αντιχλωριο δεν εχω καποιο να σου προτεινω..

Οποιοδηποτε περιεχει αλοε θα βοηθησει στην επουλωση των πληγων..

Φιλε @lthτο μελαφιξ ειναι κατα βαση φυτικο προιον...

Και εγω πιστευω οτι το καθαρο νερο ειναι το καλυτερο φαρμακο αλλα οταν ξεκιναν τα θεματα πολλες φορες δεν ειναι δυστηχως αρκετο...

Επισης τα χρωματα των ψαριων μπορει να τονιστουν για δεκαδες λογους ακομα και με την προσθηκη υδροχλωρικου οξεως..

Αυτο ομως δεν ειναι παντα δειγμα υγειας και ουτε σημαινει οτι το ψαρι νιωθει καλα..

Η λογικη που λειτουργει το αλατι ειναι βαση της μεθοδου του οσμωτικου σοκ οποτε αν καθησεις να το αναλησεις θα καταλαβεις τι ακριβως δεχεται σαν ερεθισμα το ψαρι και βγαζει τα χρωματα του...

Επισης αυξημενα νιτρικα και αλατι θα τα καψει!!..

Οσων αφορα τα ξυσιματα εφοσον δεν υπηρχαν πληγες φυσιολογικο μου μοιαζει να μην ξυστηκε το ψαρι...

Και εννοειται οτι δεν μιλαω με κανονα γιατι πολυ απλα δεν εχω δει τα ψαρια απο κοντα για να δω τα σημαδια και τα λεπια που λειπουν καθως και πως συμπεριφερονται....:D;)

Στάθη σε ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι. Η αλλαγή 50% μου φαίνεται πιο λογική. Είπα, το ενυδρείο είναι 100 λίτρα καθαρά. Ειμαι καινούργια στο φόρουμ και δεν ξέρω πως να ανεβάσω φωτό και βίντεο επειδή τώρα γράφω από κινητό! Θα βάλω melafix και μερα παρα μερα θα αλλάζω το 20%. Επίσης μια φορά μόνο, στην πρώτη αλλαγή θα βάλω και αλάτι ΑΡΙ που έχω για όλα τα λίτρα. Γράφει ότι συνδυάζεται με θεραπείες για καλύτερη απόδοση. Πιστεύω πως είναι σωστά και λογικά όσα γράφω. Και μόλις μπορέσω θα προμηθευτώ και αντιχλωριο με αλόε. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι. Να είσαι καλά! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν πρέπει να κάνω αλλαγές μέρα παρα μέρα με το melafix. Η θεραπεία είναι μια βδομάδα και γράφει πώς μόνο στο τέλος της αλλάζουμε το 25% του νερού! Συγγνώμη που σας ζάλισα!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Nefeli έγραψε:

Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν πρέπει να κάνω αλλαγές μέρα παρα μέρα με το melafix. Η θεραπεία είναι μια βδομάδα και γράφει πώς μόνο στο τέλος της αλλάζουμε το 25% του νερού! Συγγνώμη που σας ζάλισα!!

Νεφελη κανε μια γενναια αλλαγη νερου..

Αστο να τρεξει μια δυο ωρες για να κυκλοφορησει παντου το φρεσκο και να ερθει μια ισσοροπια και μετα μετρα...

Αν δεις οτι ακομα εχει υψηλα νιτρικα(πανω απο 30) μην ξεκινησεις θεραπεια κανε υπομονη και κανε και την επομενη μια μικροτερη αλλαγη...

Αν τα νιτρικα σου ειναι χαμηλα(μεχρι 10-20) ξεκινα μελαφιξ ακριβως με τις οδηγιες που σου δινει η εταιρεια σαν δοσολογια και περιοδο θεραπειας!!;)

Μία ώρα πριν, το μέλος lth έγραψε:

αμεσα αλλαγη νερου τουλαχιστον το 80% του νερου... καμια 100αρα λιτρα χοντρικα χοντρικα θα εκανα εγω...

Κανε απο εκει και επειτα παλι μετρησεις...και με αυτα τα ψαρια την εβδομαδα θελεις σταθερα 50% και οχι 30% εισαι στο 3χ70 210 λιτρα...

Φιλε σταθη θα συμφωνησω σε αρκετα μαζι σου...γνωριζω οτι το μελαφιξ ειναι φυτικο μιας και το παρασκευαζω πλεον και μονος μου..απλα το αποφευγω διοτι θεωρω οτι υπαρχουν πιο φυσικοι τροποι για να αποφυγεις πολλα απο αυτα...και το εχω δει κιολας με τα ματια μου... :)

Χαιρομαι που το σκεπτικο σου ειναι οτι αποφευγουμε τα φαρμακα και οτι η ποιοτητα του νερου ειναι το αλφα και το ωμεγα σε ενα ενυδρειο...

Και μπραβο σου!!

Ουτε εγω ειμαι υπερ των φαρμακων..

Καποτε πιο παλια οντας απο τους χειροτερους χομπιστες που υπηρχαν ειχα οτι φαρμακο υπηρχε στο ντουλαπι μου..

Περνωντας ο καιρος και χανοντας ντουζινες ψαρια καταλαβα αυτο που μου παραθετεις και αρχισα σιγα σιγα να αναλυω το πως και το γιατι τα ψαρια μου φταναν σε τετοιο σημειο..

Αυτο που προτεινω ειναι μια ασφαλη μεθοδο για να μην εχει παρατραγουδα μεχρι να δουμε τι ακριβως συμβαινει με τα ψαρια μιας και δεν ειμαστε μπροστα και απλα κανουμε εικασιες...

Το πιο σωστο θα ηταν η συμπληρωση μιας φορμας ασθενειων αν και παλι δεν θα ειχαμε πληρη εικονα...

Σου ξαναεγραψα οτι αν εβαζε αλατι οπως προτεινες αρχικα αυριο τα ψαρια θα ειχαν εγκαυματα με τοσο ψηλα νιτρικα..

Αν και μπορει να ειναι ολα ψαρια αλλα ανα ειδος μπορει και να αντιδρουν διαφορετικα στο ιδιο φαρμακο..

Και εγω πιστευω οτι εχω δει αρκετες περιπτωσεις με τα ματια μου αλλα να ξερεις απολυτοι για το τι εχει το ψαρι δεν μπορουμε να ειμαστε ποτε ουτε σιγουροι οτι ακομα και αν δωσουμε τις σωστες οδηγιες θα αναρρωσει....:D

 

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε με τις αλλαγές νερού, επειδή λες ότι έβαζες και αλάτι, μην αλλάξεις απότομα την αλατότητα και τα ψάρια πάνε από οσμωτικό σοκ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παλιά έβαζα αλάτι @kkgr. Έχω να βάλω 3 μήνες περίπου τώρα. Οπότε ουδέν πρόβλημα! :)

Link to comment
Share on other sites

Στάθη θα κάνω όπως μου υπέδειξες. Πιστεύω πώς η συμβουλή σου είναι τέλεια! Σας ευχαριστώ πολύ όλους από καρδιάς για τον χρόνο και τον κόπο σας ώστε να με βοηθήσετε. Να είστε καλά! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Nefeli έγραψε:

Στάθη θα κάνω όπως μου υπέδειξες. Πιστεύω πώς η συμβουλή σου είναι τέλεια! Σας ευχαριστώ πολύ όλους από καρδιάς για τον χρόνο και τον κόπο σας ώστε να με βοηθήσετε. Να είστε καλά! :)

Νεφελη να μας ενημερωνεις για την πορεια των ψαριων για να επεμβουμε αν χρειαστει καπου!!:shifty:;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει Στάθη! Θα σας πω λίγο μετά το Πάσχα πώς θα είναι. Εύχομαι να πάνε ολα καλά! :) Φυσικά εάν δω κάτι ανησυχητικό θα σας ενημερώσω άμεσα.

Έγινε επεξεργασία - Nefeli
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά εάν δω κάτι ανησυχητικό θα σας ενημερώσω άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Έκανα χτες αλλαγή νερού 55%. Μέτρησα σήμερα το απόγευμα και τα νιτρικά έχουν πέσει από το 100 στο 35-40. Θα ξανακάνω σε λίγο μια μικρότερη αλλαγή, γύρω στο 25% και θα ξεκινήσω θεραπεία με μελαφίξ. Στις θεραπείες γενικά είναι καλό να βγαίνει το σφουγγάρι του άνθρακα, και αν ναι γιατί; Σας ευχαριστώ πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

O άνθρακας εξουδεταιρώνει τα φάρμακα, κάνει χημικό καθαρισμό. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι γενικα ειναι καλο να βγαινει το σφουγγαρι του ανθρακα γιατι "τραβαει" το φαρμακο και η θεραπεια δεν γινεται σωστα...

Επισης το σφουγγαρι του ανθρακα καλο θα ειναι να βγαινει απο το ενυδρειο μετα απο μερικους μηνες γιατι καποια στιγμη μερος απο οτι οτι εχει συγκρατησει το ξαναβγαζει στο ενυδρειο με ασχημες συνεπειες!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Στάθη! Πάω να το βγάλω!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...