Jump to content

Nano reef cube


revolution1925

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! 

Με λένε Άρη και είμαι από την Αριδαία Ν. Πέλλης και ασχολούμαι με το χόμπι περίπου 10 χρόνια με ενυδρεία γλυκού φυτεμένα.! 

 

Πριν ένα εξάμηνο αποφάσισα να μπω στα αλάτια με ένα νάνο 60λιτρα για να μάθω και αυτόν τον κόσμο! 

 

Ξεκίνησα λοιπόν με τον κύβο της dennerle  με νεκρό βράχο και αραγωνιτη. Σαμπ δεν υπάρχει. 

 

Εσωτερικό φίλτρο 700λιτρα με άνθρακα αντιφωσφορο, κυκλοφοριτη jebao rw4 και τις τελευταίες 2 βδομάδες μπήκε ένα σκιμμερ tunze 9001.

 

Αλλαγές κάθε βδομάδα 20λιτρα με όσμωση και αλάτι tropic marin pro reef. Υλικά χύμα όπου και όταν χρειαστεί! 

 

Αλλατοτητα μετραω με ρεφρακτομετρο και μετρήσεις στοιχείων με τεστακια salifert.

 

Απο φωτισμό έχω ένα kessil a 160 με το controller του.

Απο μετρήσεις εχω

Αλλατοτητα 1026

Νιτρικα 0-5 με τεστ api test

Φωσφορικά 0 με api test

Mg1440 salifert 

Ca 425 salifert 

Kh 8-8,3 salifert 

Ph 8,3 ηλεκτρονική μετρηση

Θερμοκρασια 26

 

Απι ζωντανά υπάρχουν 2 clownfish. 5 turbo, 5 trochus, 5 nassarius. Και 3 feather duster (bispira sp, sabellastarte sp) 

 

Απο κοράλλια κρατάω κάποια φραγκακια ζοανθους, κάποια ακαν, ρικορντεες και μια μοντιπορα. 

 

Γενικά ακόμα μαθαίνω και παρατηρώ τα ζωντανά, διαβάζω πολύ και προσπαθώ για το καλύτερο. Είχα και εχω πολύ βοήθεια από χομπιστες γειτονικού φόρουμ και τους ευχαριστώ πολύ κάποιοι απ αυτούς βρίσκονται και εδώ! 

Όσο πιο πολλές απόψεις ακούω και όσο πιο πολλές συμβουλές είναι για το καλύτερο οπότε είπα να κάνω μια παρουσίαση και εδώ για να ανταλλάξουμε απόψεις.! 

 

Ευχαριστώ όλους, προτάσεις και συμβουλές ευπρόσδεκτες! 

 

IMG_20170306_160108.jpg

 

 

IMG_20170306_194855%202.jpg

 

IMG_20170331_155718.jpg

 

IMG_20170331_155735.jpg

 

IMG_20170331_160528.jpg

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ορισες Αρη!:welcome:!!!

Να χαίρεσαι το κουκλι σου και ευχαριστουμε που το μοιράζεσαι μαζι μας!

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες!!! πολύ όμορφο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα.πολυ ομορφο.

Link to comment
Share on other sites

κουκλί το κυβάκι φίλε μου! να το χαίρεσαι!

 

η rainbow acan όλα τα λεφτά! :bigemo_harabe_net-158:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά κάνω ότι καλύτερο μπορώ!  

Το rainbow είναι πολύ όμορφο αλλά θέλει πολύ χαμηλό φωτισμό.! Και σε σκιά να το βάλεις πιο ωραίο θα γίνει.. Εμένα αυτά τα χρώματα τα παίρνει μόνο όταν το ταΐζω και για καμιά ώρα.. Τις πιο πολλές ώρες πορτοκαλί δείχνει..  Προς το παρών δουλεύω τα kessil μέχρι 45% ενταση και δεν μπορώ να καταλάβω αν τα ζωντανά θέλουν πιο πολύ η πιο λίγο  φως.

 

Τα palythoa τα πράσινα στον αριστερό βράχο αρχίζουν να καφετιαζουν, ήταν πολύ πιο πράσινα όταν τα πήρα.. Δεν ξέρω αν καφετιαζουν απ το πολύ η το λίγο φως. Καμία ιδέα? 

 

Αυτήν την στιγμή το φωτιστικό το δουλεύω 12 ώρες. απ τις 11το πρωί μέχρι τις 3 πάει μέχρι 30% το χρώμα (ασπρα) και 45% η ένταση και μετά μέχρι τις 9 το βράδυ μόνο τα μπλε και 45% ενταση που πέφτει σιγά σιγά μέχρι τις 11 που σβήνουν. 

 

Δουλεύει κανένας το ίδιο φωτιστικό να μου πει το πρόγραμμα του? 

 

Πώς θα καταλάβω αν δίνω πολύ η λίγο φως? 

 

Εδώ να σημειώσω ότι τα μόνα κοράλλια που έχω δει ζωντανά από κοντά είναι τα δικά μου και δεν έχω καμία άλλη εμπειρία έστω και οπτική από άλλο ρεεφ για να μπορώ να συγκρίνω! 

Link to comment
Share on other sites

Αρη καλώς μας ήρθες στα αλατια!

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου! 

Εγώ είμαι από Σκύδρα,

Στείλε τηλ αν θες με π.μ. 

να τα πούμε! 

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι το κυβάκι σου, είναι υπέροχο. Εγώ πάντος τα βλέπω όλα μια χαρά από χρώμα. Δεν έχω δουλέψει ποτέ αυτό το φωτιστικό αλλά είναι από τα αγαπημένα μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον Αρη με το ομορφο ενυδρειο,Μια χαρα το φωτιστικο για τα λιτρα σου και για τα κοραλια που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ζωανθακια που εχεις στον αραγωνιτη έχουν ψηλό "κορμό" δώσε λίγη ένταση στο φωτιστικο και βλεπεις αντιδράσεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες με αυτό το πανέμορφο κυβάκι!!!! Οσο αφορά το φωτισμό, χωρίς να έχω δουλέψει το συγκεκριμένο, και με τη μικρή εμπειρία που έχω και αυτά που έχω διαβάσει, αν θες να αυξήσεις την ένταση (προσωπικά νομίζω ότι σε παίρνει να το κάνεις), κάντο με πολύ αργό ρυθμό, εκνευριστικά αργό ρυθμό, δηλαδή κάπου 1% ανά εβδομάδα και κυρίως στο μπλε κανάλι. Ξέρω ότι σου φαίνεται πολύ αργό αλλά σκέψου ότι σε ένα διάστημα 4 μηνών, αυτό σημαίνει αύξηση του φωτισμού σου κατά περίπου 20%. Δεν είναι μικρό αυτό το νούμερο ειδικά όταν μιλάμε για λεντ.....Δυστυχώς τα λεντ δεν είναι "plug and play" φωτιστικά, χρειάζεται πειραματισμός για να βρεις τις ιδανικές ρυθμίσεις. Καλώς ήρθες και πάλι και καλή συνέχεια!!!!

Έγινε επεξεργασία - dimtsok
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο φιλε και πολυ ομορφη αρχη!!

Ζηλεψα τα κοραλια σου!!:shifty:

Οσων αφορα τα λεντ απο οτι εχω καταλαβει χρειαζεται πειραματισμο και αυτο που σου παραθετει ο Δημητρης απο πανω νομιζω οτι ειναι ο πιο σωστος και ασφαλης τροπος για να κινηθεις!!!

Καλη αρχη και παλι!!

Πανεμορφο!!

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά! 

 Το φωτιστικό ρυθμίζεται ανά 5% οπότε το λιγότερο που μπορώ να ανέβω είναι 5%. Θα ανέβω σιγά σιγά και βλέπουμε! 

 

Το ότι καφετιεσαν τα palythoa  είναι σημάδι πολύ η λιγου φωτός? 

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως το καφετιασμα ενος κοραλιου, σημαινει λιγο φως η πολλα θρεπτικα. Και στις δυο περιπτωσεις ειναι φυσιολογικη προσαρμογη του κοραλιου στις συνθηκες αυτες, αυξανοντας τις ζωοξανθελες του, που δινουν αυτο το καφε χρωμα που εμεις δεν θελουμε....Απο αυτα που γραφεις εχεις καλα νιτρικα αλλα για τα φωσφορικα σου το 0 που αναφερεις μαλλον δεν ισχυει. Δεν γνωριζω το τεστ της api αλλα υποθετω οτι ειναι χρωματογραφικο τεστ ( οπως και της salifert), οποτε και με αναξιοπιστες μετρησεις. Θα ειχε ενδιαφερον να τα μετρησεις με Hanna και να δουμε ποσα ειναι....Αν ειναι μεσα στις αποδεκτες τιμες, τοτε μαλλον προσανατολιζεσαι στο θεμα του φωτισμου......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

Δημήτρη μιλάμε για αυτό το εργαλείο έτσι?  Hanna checker Hi736 Phosphorus

 

Το βρίσκουμε Ελλάδα ή να το παραγγείλω απ έξω? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος dimtsok έγραψε:

Συνηθως το καφετιασμα ενος κοραλιου, σημαινει λιγο φως η πολλα θρεπτικα. Και στις δυο περιπτωσεις ειναι φυσιολογικη προσαρμογη του κοραλιου στις συνθηκες αυτες, αυξανοντας τις ζωοξανθελες του, που δινουν αυτο το καφε χρωμα που εμεις δεν θελουμε....Απο αυτα που γραφεις εχεις καλα νιτρικα αλλα για τα φωσφορικα σου το 0 που αναφερεις μαλλον δεν ισχυει. Δεν γνωριζω το τεστ της api αλλα υποθετω οτι ειναι χρωματογραφικο τεστ ( οπως και της salifert), οποτε και με αναξιοπιστες μετρησεις. Θα ειχε ενδιαφερον να τα μετρησεις με Hanna και να δουμε ποσα ειναι....Αν ειναι μεσα στις αποδεκτες τιμες, τοτε μαλλον προσανατολιζεσαι στο θεμα του φωτισμου......

 

+1000

Link to comment
Share on other sites

Ήταν στο πρόγραμμα η αγορά του έτσι και αλλιώς οπότε το παρήγγειλα σε κάνα μήνα είπαν θα έρθει οπότε βλέπουμε.  

Δεν θα κάνω καμιά άλλη κίνηση μέχρι να έρθει. 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το παρήγγειλες απέξω και θα κάνει τόσο καιρο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι απ την εταιρεία εδώ αλλά δεν είχαν ετοιμοπαραδοτα και θα το παραγγείλει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος revolution1925 έγραψε:

Καλημέρα. 

Δημήτρη μιλάμε για αυτό το εργαλείο έτσι?  Hanna checker Hi736 Phosphorus

 

Το βρίσκουμε Ελλάδα ή να το παραγγείλω απ έξω? 

 

πριν 4 ώρες, το μέλος revolution1925 έγραψε:

Ήταν στο πρόγραμμα η αγορά του έτσι και αλλιώς οπότε το παρήγγειλα σε κάνα μήνα είπαν θα έρθει οπότε βλέπουμε.  

Δεν θα κάνω καμιά άλλη κίνηση μέχρι να έρθει. 

 

Είσαι γρήγορος βλέπω.......χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι καλημέρα κι από εμένα..Δεν σου είπα την αποψή μου για το ενυδρείο..Καταρχήν καλως όρισες στη παρέα μας. Εμπειρία με το χόμπυ έχεις και ήρθε η ώρα όπως λες να γνωρίσεις και τον μαγικό κόσμο του υφάλου!! Το ενυδρείο σου μου αρέσει πολύ όπως και το στήσιμο καθώς σου δίνει κρυψώνες αλλά και χώρο για κοραλλάκια!! Συνέχισε έτσι και σου εύχομαι να δεις το διαμαντάκι σου όπως ακριβώς το θέλεις!! :)

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω πολύ καιρό τώρα για να προσθέσω κάποια γαρίδα.  Σκέφτομαι σοβαρά για 3-4 άτομα sexy shrimp. 

 

Όσο διαβάζω τόσο δεν βγάζω άκρη. Όλα τα site τις δίνουν reef safe πάρα πολλοί χομπιστες όμως παρατήρησαν ότι τρώνε ζοανθους.! 

 

Κρατάει κανένας σας sexy παιδιά να μας πει τις εμπειρίες του? 

 

Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη γαρίδα? 

 

Να προσθέσω ότι σε καμία περίπτωση δεν θέλω να επιβαρύνω το σύστημα πολύ και αν μπει κάτι θα μπει αν είμαι τελείως σίγουρος ότι δεν θα δημιουργήσει προβλημα. 

 

Επίσης δεν έχω καταλάβει τι τρώνε  οι γαρίδες θέλουν ειδική διατροφή? 

Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2017 at 1:51 PM, revolution1925 said:

Διαβάζω πολύ καιρό τώρα για να προσθέσω κάποια γαρίδα.  Σκέφτομαι σοβαρά για 3-4 άτομα sexy shrimp. 

 

Όσο διαβάζω τόσο δεν βγάζω άκρη. Όλα τα site τις δίνουν reef safe πάρα πολλοί χομπιστες όμως παρατήρησαν ότι τρώνε ζοανθους.! 

 

Κρατάει κανένας σας sexy παιδιά να μας πει τις εμπειρίες του? 

 

Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη γαρίδα? 

 

Να προσθέσω ότι σε καμία περίπτωση δεν θέλω να επιβαρύνω το σύστημα πολύ και αν μπει κάτι θα μπει αν είμαι τελείως σίγουρος ότι δεν θα δημιουργήσει προβλημα. 

 

Επίσης δεν έχω καταλάβει τι τρώνε  οι γαρίδες θέλουν ειδική διατροφή? 

Καλημέρα και χρόνια πολλά!!

http://www.liveaquaria.com/product/aquarium-fish-supplies.cfm?c=497+525 Τσέκαρε εδώ να δεις τα είδη γαρίδας που κυκλοφορούν σε γενικές γραμμές και τσέκαρε ποιες είναι για Reef.. Για τις sexy schrimp χωρίς να έχω εμπειρία ξέρω οτι δεν πειράζουν κοραλλάκια και συμβιώνουν άψογα με ανεμώνες.. Σε γενικές γραμμές οι γαρίδες τρώνε ότι και τα υπόλοιπα ψάρια(από κατεψυγμένη μέχρι flakes)..Προσωπικά θα σου πρότεινα να πάρεις δυο cleaner schrimps(Lysmata amboinensis) διότι είναι και καθαριστές παρασίτων..είναι το χειρουργικό τραπέζι των ψαριών αν βέβαια δεν έχεις ήδη και θεωρώ οτι είναι και οι πιο ήσυχες γαρίδες που υπάρχουν!!! :)

Ελπίζω να σε βοήθησα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...