Jump to content

Κατασκευή ενυδρείου από τζάμι κουφώματος


Andreas_Kouv

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, έπεσε στα χέρια μου διπλό τζάμι με διαστάσεις 270 x 35 σε εκατοστά και πάχος 4άρι ή 5άρι.

Γίνεται ενυδρείο αν προσθέσω και τα υπόλοιπα ή είναι πολύ λεπτό το πάχος τζαμιού και άρα αναμφίβολο?

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα οχι φιλε μου.εξαλου σε ενα μικρο ενυδρειο δεν εχει ιδιαιτερο κοστος το τζαμι.συνηθως τα υπολοιπα κοστιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Συμφέρει να κόψω καινούρια?

Όπως λες και εσύ δεν θέλω να ξεφύγω στα λίτρα, περίπου 300 βαριά βαριά 350 lt.

Ιδανικά θα το ήθελα 200x45x45 αλλά βγαίνει 400 lt.

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια ερωτηση νομιζω οτι θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο.με τεσσερα και πεντε χιλιοστα παχος δεν θα εφτιαχνα ενυδρειο με τιποτα.το πιθανοτερο να γινει το σπιτι φαληρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Andreas_Kouv έγραψε:

Συμφέρει να κόψω καινούρια?

Όπως λες και εσύ δεν θέλω να ξεφύγω στα λίτρα, περίπου 300 βαριά βαριά 350 lt.

Ιδανικά θα το ήθελα 200x45x45 αλλά βγαίνει 400 lt.

Σε αυτά τα λίτρα και της διάστασης θέλεις 10-12 τζαμί 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Giannhs 87 έγραψε:

Σε αυτά τα λίτρα και της διάστασης θέλεις 10-12 τζαμί 

Ναι ε? Σto τζάμι 200x35 cm που θέλω για οθόνη και στις διατομές που λές 10-12mm θα χρειαστεί και κόντρες έτσι?

Έγινε επεξεργασία - Andreas_Kouv
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Andreas_Kouv έγραψε:

Ναι ε? Σto τζάμι 200x35 cm που θέλω για οθόνη και στις διατομές που λές 10-12mm θα χρειαστεί και κόντρες έτσι?

Καλό θα ήταν να εβαζες

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να σκεφτεις πολυ καλα τι ακριβως θελεις να κανεις πριν καταληξεις στις διαστασεις του ενυδρειου.

καλα τα 2 μετρα μηκος αλλα θελεις και τον αναλογο φωτισμο και την αναλογη βαση κτλ.

αρα το 35 στην πραξη θα φανει πολυ κοντο.

τι ψαρια θελεις να βαλεις ?

 

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα νέο ενυδρείο ώστε να μετακινήσω εκεί τις Αφρικάνες μου.

Καπάκι θα μου φτιάξει ο πατέρας μου από ξύλο, και φωτισμό θα πάρω από το άλλο ενυδρείο τις Τ5.

Τα 35 cm για ύψος και εμένα με προβληματίζουν. Μπορώ ίσως να το κάνω 180x45x45. Τι λέτε?

 

Link to comment
Share on other sites

Αν γινει σωστα το επιπλο ενισχυμενο με το αναλογο παχος MDF πχ ναι γιατι οχι.

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να γίνει αναγκαστικά MDF? έχω διάφορα κομμάτια από Duropal για τις κολώνες, θα έχει θέμα?

Link to comment
Share on other sites

post-16909-1271962466.jpg.4d1f392530708cb280dcc070d1ff9291.jpgΟχι δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα αρκει να μην παρει υγρασια! Σου ποσταρο το δικο μου 500αρι απο MDF για να παρεις μια ιδεα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο! Έχω όμως 3 απορίες τώρα:

Τις γωνίες αλουμινίου τις κόλλησες με σιλικόνη?

Το φελιζόλ πατάει επάνω στις κόντρες και καλύπτει όλον τον πάτο?

Πώς είναι οι κόντρες σου? είναι πέρα ως πέρα σε όλο το μήκος της οθόνης, ή όπως η λωρίδα που είπες ότι δένει τις δύο οθόνες στο επάνω μέρος?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Andreas_Kouv έγραψε:

Πολύ ωραίο! Έχω όμως 3 απορίες τώρα:

Τις γωνίες αλουμινίου τις κόλλησες με σιλικόνη?Ναι

Το φελιζόλ πατάει επάνω στις κόντρες και καλύπτει όλον τον πάτο?Ναι

Πώς είναι οι κόντρες σου? είναι πέρα ως πέρα σε όλο το μήκος της οθόνης, ή όπως η λωρίδα που είπες ότι δένει τις δύο οθόνες στο επάνω μέρος?Κατω ειναι περιμετρικα και στη μεση. Επανω μια φαρδια στη μεση.

 

Link to comment
Share on other sites

Για το επιπλο εχω 3χ2 καθετα για να μοιραζετε το φορτιο των πολλων κιλων.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Στο έπιπλο φαίνεται ότι έχεις βάλει πολύ χοντρό ξύλο για ενίσχυση....

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος Andreas_Kouv έγραψε:

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Στο έπιπλο φαίνεται ότι έχεις βάλει πολύ χοντρό ξύλο για ενίσχυση....

 

Ναι, ενταξει. Δεν το τσιγκουνεφτικα τους καλους καιρους και βιδωθηκε και πισω στον τοιχο καλου κακου μια που το εχω δωσει υψος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα το βίδωμα! Από βάρος όμως δεν έχεις πρόβλημα στο σπίτι? Γιατί  με ένα πρόχειρο υπολογισμό πρέπει να έχεις πιάσει πολλά κιλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αντρέα.

Σωστή η παρατήρηση σου αλλά αν δεις στην Φώτο από πίσω ο πορτοκαλί τοίχος είναι κολώνα τοιχίο και πάνω δεξιά περνάει δοκάρι όπως αντίστοιχα και από κάτω. Όπως και να έχει εάν το κτίριο είναι μετά του 85 είναι συγχρονα και στατικός έχουν ανώτερους αντισεισμικούς συντελεστές ανάλογα και σε πια ζώνη ανήκει η πόλη σου. Πχ εδώ στο Βόλο είμαστε β κατηγορία η Αθήνα α και τα νησιά του Ιονίου γ. Εάν η οικοδομή είναι μετά του 2003 δεν περνάει ο ήλιος από τα σίδερα που βάζουμε. Είμαι Αρχιτέκτονας μηχανικός.....

Link to comment
Share on other sites

@Andreas_Kouv

Αν και λίγο καθυστερημένα :P

Έχεις προσπαθήσει να ξεκολλήσεις διπλό τζάμι να δεις τι πλάκα που έχει ?? :P

 

Όσο για το βίδωμα στον τοίχο δεν είμαι υπερ.

Σε περίπτωση σεισμού θα πάρει και τις ταλαντώσεις του τοίχου και ποιος ξέρει τι μπορεί να συμβεί.

Ένα σωστά κατασκευασμένο έπιπλο δεν πιστεύω να τουμπάρει "όσο ψηλά" και αν είναι ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

@Andreas_Kouv

Αν και λίγο καθυστερημένα :P

Έχεις προσπαθήσει να ξεκολλήσεις διπλό τζάμι να δεις τι πλάκα που έχει ?? :P

 

Όσο για το βίδωμα στον τοίχο δεν είμαι υπερ.

Σε περίπτωση σεισμού θα πάρει και τις ταλαντώσεις του τοίχου και ποιος ξέρει τι μπορεί να συμβεί.

Ένα σωστά κατασκευασμένο έπιπλο δεν πιστεύω να τουμπάρει "όσο ψηλά" και αν είναι ...

Γιατι φιλε μου το πατωμα δεν κουνιεται;; :)

Θα επρεπε να ηταν πανω σε ειδικα ας πουμε αμορτισερ για να αποροφυση την ταλαντωση πραγμα πολυ ψαγμενο... το δεσιμο περισσοτερο ειναι για να μην φυγει προς τα μπροστα και παλι πραγμα δυσκολο αλλα καλυτερα γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε.....το οτι ειναι ψηλα εχει να κανει οτι εχει και υψιλο κεντρο βαρους... και επειδη το νερο ειναι ενα κινουμενω φορτιο με την ταλαντωση παει περα δωθε.... τεσπα. Σορυ για τα ορθ. Λαθη γραφω απο celphone.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Το πάτωμα κουνιέται αλλά όταν το έπιπλο είναι ελευθερο παίρνει την δική του ταλάντωση και κάποια στιγμή ηρεμεί.

Αν το βιδώσεις στον τοίχο εκτός από την ταλάντωση που θα πάρει από το πάτωμα θα αρχίσει να ταλαντώνεται εξαναγκασμένα

και από τον τοίχο το οποίο σίγουρα δεν το θέλουμε.

 

Μπορεί να μην στο εξηγώ καλά αλλά αν το ψάξεις λίγο για ελευθερη και εξαναγκασμένη ταλάντωση θα καταλάβεις τι εννοώ... :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Το πάτωμα κουνιέται αλλά όταν το έπιπλο είναι ελευθερο παίρνει την δική του ταλάντωση και κάποια στιγμή ηρεμεί. η φευγει τελειος λογο μετακινουμενων φορτιων γιατι χανει την ισοροποια του.

Αν το βιδώσεις στον τοίχο εκτός από την ταλάντωση που θα πάρει από το πάτωμα θα αρχίσει να ταλαντώνεται εξαναγκασμένα

και από τον τοίχο το οποίο σίγουρα δεν το θέλουμε. καταρχας ειναι δεμενο πανω σε τοιχιο και οχι απλα σε τοιχο. Μπορει να κουνηθει αλλα ειναι δεμενο οποτε και να θελει να πεσει δεν μπορει. Ακομα και σε απλο τοιχο εαν ειναι σωστα κατασκευασμενος ειδικα οι περιμετρικη ειναι σιναζωτοι μπορει να ραγισουν αλλα δεν πεφτου. Τωρα εαν φυγει και ο τοιχος σε ενα σεισμο τοτε εχει γυρισει η γη αναποδα φιλεμου.....

 

Μπορεί να μην στο εξηγώ καλά αλλά αν το ψάξεις λίγο για ελευθερη και εξαναγκασμένη ταλάντωση θα καταλάβεις τι εννοώ... :)

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...