Jump to content

Κατασκευή ενυδρείου από τζάμι κουφώματος


Andreas_Kouv

Recommended Posts

Ενα απλο παραδειγμα. Βαζουμε ενα βαζο πανω σε ενα τραπεζι και σπρωχνουμε αποτομα το τραπεζι πλευρικα. Το βαζο η θα τουμπαρι και θα πεσει η θα γλιστρησει και θα πεσει απο το τραπεζι.  Τωρα αν βυδωσουμε τον πατο του βαζου πανω στο τραπεζι δεν προκειτε ουτε να τουμπαρι ουτε να γλιστρηση απο το τραπεζι και θα σπασει μονο αν τουμπαρι το τραπεζι δηλαδη το κτιριο σε αναλογη φαση με το ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με την λογική που περιγράφεις θα έπρεπε να δένουμε το ένα σπίτι πάνω στο άλλο...

 

Το παράδειγμα με το βάζο δεν έχει καμία σχέση με αυτό που συζητάμε...

 

Επιμένω πάντως να το ψάξεις λίγο αυτό που σου λέω :)

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε φιλε...... τη αλλο να σου πω..... αρχιτεκτων μηχανικος ειμαι..... βγαζω στατικες μελετες κτηριων.... μηπως να την ψαξεις εσυ λιγο καλυτερα;;;; Δηλαδη σε αυτη την χωρα ολοι ξερουμε καλυτερα απο καποιων που εινσι το επαγγελμα του;;;; φιλικα παντα αλλα το ασπρο ειναι ασπρο καιοχι μαυρο. Στα καραβια που ολα τα επιπλα ειναι καρφωμενα στα πατωματα και στους τοιχους σου λεει κατι;;;

Link to comment
Share on other sites

 

On 4/4/2017 at 9:45 ΠΜ, το μέλος Rik έγραψε:

γ. Εάν η οικοδομή είναι μετά του 2003 δεν περνάει ο ήλιος από τα σίδερα που βάζουμε. Είμαι Αρχιτέκτονας μηχανικός.....

Rik δεν το κατάλαβα το γ.!

 

Rastaman η αλήθεια είναι πως δεν έχω ιδεα για το πως ξεκολλάει το διπλό τζάμι! Πάντως δίνεις μία ενδιαφέρουσα προοπτική... :hehe

Πάντως εγώ συμφωνώ με το Rik. Το έπιπλο θα ταλαντώνεται με την ίδια συχνότητα του σεισμού, άρα το ίδιο και με τον τοίχο.

Άσε που καμιά φορά για να καθαρίσουμε καλά βάζουμε και το δικό μας βάρος στην κατασκευή. Προφανώς δεν θα ανατρέψουμε ένα φορτίο 500++kg αλλά οι δικλίδες ασφαλείας ποτέ δεν κάνανε κακό.

Τέλος αν το σκεφτείς καλά και τα σπίτια "Δεμένα" το ένα πάνω στο άλλο. Έχουν σίδερα που διατρέχουν τις κολώνες τους από τα χαμηλά ως την κορυφή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Andreas_Kouv έγραψε:

 

Rik δεν το κατάλαβα το γ.!

 

Rastaman η αλήθεια είναι πως δεν έχω ιδεα για το πως ξεκολλάει το διπλό τζάμι! Πάντως δίνεις μία ενδιαφέρουσα προοπτική... :hehe

Πάντως εγώ συμφωνώ με το Rik. Το έπιπλο θα ταλαντώνεται με την ίδια συχνότητα του σεισμού, άρα το ίδιο και με τον τοίχο.

Άσε που καμιά φορά για να καθαρίσουμε καλά βάζουμε και το δικό μας βάρος στην κατασκευή. Προφανώς δεν θα ανατρέψουμε ένα φορτίο 500++kg αλλά οι δικλίδες ασφαλείας ποτέ δεν κάνανε κακό.

Τέλος αν το σκεφτείς καλά και τα σπίτια "Δεμένα" το ένα πάνω στο άλλο. Έχουν σίδερα που διατρέχουν τις κολώνες τους από τα χαμηλά ως την κορυφή.

Αντρεα απο το 2003 και μετα αλλαξε παλι ο αντισεισμικος κανονισμος και εχει μεγαλυτερους συντελεστες και αρα περισσοτερο σιδερο σαν κατασκευη του ολου σκελετου.

Την καλησπερα μου...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος rastaman έγραψε:

Με την λογική που περιγράφεις θα έπρεπε να δένουμε το ένα σπίτι πάνω στο άλλο...

 

Το παράδειγμα με το βάζο δεν έχει καμία σχέση με αυτό που συζητάμε...

 

Επιμένω πάντως να το ψάξεις λίγο αυτό που σου λέω :)

 

Το τραπεζι του παραδειγματος δεν ειναι δεμενο πουθενα, το βαζο ειναι. Και οι οικοδομες εχουν θεμελια δεν ειναι στον αερα.

Παραδειγμα χαχαχα.... Σπρωξε το τραπεζι πανω σε ενα πατωμα με πλακακια το τραπεζι θα γλιστρησει, σπρωξε ενα τραπεζι που τα ποδια του ειναι φυτεμενα μεσα στο χωμα μισο μετρο το τραπεζι θα ολισθησει;;

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα, τώρα το ένοιωσα το "δεν περνάει ο ήλιος από τα σίδερα...." ... :bigemo_harabe_net-90:

Η οικοδομή είναι παλαιό κτήριο, μεταξύ 1968-70, περιοχή Θεσσαλονίκη. Έχει άδεια, αλλά δεν ξέρω αν πρώτα χτίστηκε και μετά την απέκτησε.

Το μόνο που ξέρω είναι πως στον μεγάλο σεισμό του 78 πήρε πράσινο, αν λέει κάτι αυτό....

Εγώ προγραμματίζω κάποια στιγμή να φτιάξω ένα ενυδρείο χώρισμα μεταξύ σαλονιού και hall. Το καλό είναι πως θα πατήσει ακριβός μα ακριβός πάνω από το δοκάρι του κάτω ορόφου. Επειδή όμως φοβάμαι του σεισμούς και τα παλιά υλικά της οικοδομής, θέλω κάτι "ελαφρύ" ώστε να κοιμάμαι ήσυχος.

Έγινε επεξεργασία - Andreas_Kouv
Link to comment
Share on other sites

Μετα τους μεγαλους σεισμους του 55 υπαρχει αντισεισμικος κανονισμος κτιριων. σιγουρα οσο ποιο παλιο το κτηριο τοσο χαμηλοτερους συντελεστες εχουμε αλλα αυτη την στιγμη θα ηταν αφελες οποιοσδηποτε προχειρος υπολογισμος χωρις να ξερουμε το τη ακριβως εχει γινει στην πραξη στο κτιριο σου. Ειναι πολυ καλο το οτι θα κατασκευασεις το ενυδρειο σου πανω στο δοκαρι οπως και να εχεις. Απο εκει και περα αν μπορεις υπολογισε προχειρα να μην ξεπερασεις τα 200 με 300 κιλα ανα τετραγωνικο και δεν θα εχεις κανενα στατικο προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή είχε έρθει πολιτικός μηχανικός και μου είχε πει ακριβώς τα ίδια που μου λες και εσύ τώρα!

Εάν το κτήριο τηρεί τις τότε προδιαγραφές μπορώ να φορτίσω κάθε m^2 με 250kg ήταν τα λόγια του.

Αλλά νομίζω θα τα περνάω τα άνετα 300kg/m^2:

Με κόκκινο τετράγωνο μάρκαρα την αριστερή κολόνα, η δεξιά κολόνα δεν φαίνεται στην φώτο.

Με μπλε η θέση που θέλω το ενυδρείο, με το δοκάρι να περνάει ακριβώς κάτω από το τοιχάκι, φυσικά στην ίδια κατεύθυνση.

 

Με ενυδρείο 200*45*45 =405lt = 405kg + τζάμια + πέτρες + άμμος + έπιπλο + τοιχάκι + καναπές + εγώ να μην ξεκολλάω από εκεί.....

νομίζω πάει πολύ.....

 

Untitled.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αντρέα! Πάνω στο δοκάρι φτιάξε ότι θέλεις!!!

Άλλο η πλάκα και άλλο το δοκάρι!

Το δοκάρι κρατάει ολόκληρες πλάκες και έχουν υψηλό συντελεστή ασφαλείας..... είναι όπως λέμε με τα ασανσέρ.... σου λέει το πολύ 3 άτομα αλλά κρατάει για δέκα το συρματόσχοινο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Που το βρήκες ρε τρελέ το video! Πολύ καλό

Γίνεται αυτό ακριβώς που λέμε....  :thumbsu: Secure your tank!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Ενα απλο παραδειγμα. Βαζουμε ενα βαζο πανω σε ενα τραπεζι και σπρωχνουμε αποτομα το τραπεζι πλευρικα. Το βαζο η θα τουμπαρι και θα πεσει η θα γλιστρησει και θα πεσει απο το τραπεζι.  Τωρα αν βυδωσουμε τον πατο του βαζου πανω στο τραπεζι δεν προκειτε ουτε να τουμπαρι ουτε να γλιστρηση απο το τραπεζι και θα σπασει μονο αν τουμπαρι το τραπεζι δηλαδη το κτιριο σε αναλογη φαση με το ενυδρειο.

 

Να ξαναρωτήσω γιατί προσπαθώ ...

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι σχεση έχει το παραπάνω παράδειγμα με αυτό που συζητάμε γιατί σε ξαναρώτησα αλλά μάλλον δεν το διάβασες :(

 

btw χαχαχα

και στα αεροπλάνα είναι καρφωμένα τα έπιπλα όπως στα καράβια που αναφέρεις αλλά πάλι δεν έχει καμία σχέση με αυτό που λέμε... :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

 

Να ξαναρωτήσω γιατί προσπαθώ ...

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι σχεση έχει το παραπάνω παράδειγμα με αυτό που συζητάμε γιατί σε ξαναρώτησα αλλά μάλλον δεν το διάβασες :(

 

btw χαχαχα

και στα αεροπλάνα είναι καρφωμένα τα έπιπλα όπως στα καράβια που αναφέρεις αλλά πάλι δεν έχει καμία σχέση με αυτό που λέμε... :)

Και ομως εχει φιλε μου απλα δεν ξερω πως αλλιως να στο εξηγησω. Στην περιπτωση του παραδειγματος με το τραπεζι και το βαζο το τραπεζι ειναι το σπιτι μας ενω το βαζο το ενυδρειο. Κουνιετε το τραπεζι το καρφωμενο βαζο ακολουθει καθε κινηση του τραπεζιου αλλα δεν τουμπαρι η γλιστραει πανω στο τραπεζι. Ετσι και το ενυδρειο. Το βιντεο το ειδες; εκει μπορεις να καταλαβεις ελπιζω τη εννοω. Οσο για τα αεροπλανα και τα καραβια περαν του οτι ολα ειναι καρφωμενα για να μην χτυπησει ο κοσμος ενας αλλος βασικος λογος ειναι για να μην μετακινουνται τα φορτια και χαθει η ισοροποια του καθε μεταφορικου μεσου. Ακομα και η νταλικες κανονικα δενονται στο γκαραζ υου πλοιου γιατι εαν εχει θαλασσα και μετατΟποιστουν οι νταλικες το καραβι θα παρει επικυνδηνη κληση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...