Jump to content

Φυτεμένο 54 λίτρων


fisakis

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 50εκ
X31εκX45εκ (βάση στοιχείων κατασκευαστή)
Συνολικά Λίτρα: 54 λίτρα (βάση στοιχείων κατασκευαστή)

Οργανισμοί
Φυτά:
Alternanthera Reineckii Mini, Pogostemon Helferi, Ceratopteris thalictroides, Rotala rotundifolia, Microsorum Pteropus, Flame moss, Eleocharis sp mini
Ψάρια: 2
Mikrogeophagus Ramirezi
Άλλα είδη: Σαλιγκάρια «λαθρεπιβάτες» που ήρθαν με τα φυτά σε μικρό αριθμό προς το παρόν.

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Αφρώδες μονωτικό
Teknolen CLR-10 τοποθετημένο εξωτερικά στη πλάτη του ενυδρείου (ελαστικό πολυαιθυλένιο με μονωτικές ιδιότητες)
Πέτρες: 1 ασβεστολιθική «μεγάλη» και μερικές μικρές ώστε να δεθούν τα Microsorum Pteropus
Ξύλα: Δύο μικρές ρίζες, δεμένες μεταξύ τους (νομίζω
red moor)
Υπόστρωμα-Βυθός:
Fluval Stratum, ελάχιστο πάχος βυθού 5 εκατοστά


Φωτισμός
Πηγές φωτισμού: 1 μέτρο λεντοταινία 6500Κ (15
W), 1 μέτρο λεντοταινία 4500Κ, (15W), 5 εκατοστά λεντοταινία μπλε για φεγγαρο-φώς.
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες/ημέρα, 4 ώρες/νύχτα φεγγαρο-φώς

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Το φίλτρο που έχει το ενυδρείο. Ονομαστική κυκλοφορία φίλτρου 500 λίτρα/ώρα. Ενυδρειακό βαμβάκι + ελαφρόπετρα σε μέγεθος ψηφίδας (ποσότητα κάτι παραπάνω από 0,5 λίτρο)
Θέρμανση/ Ψύξη:
Fluval 50W
Λίπανση: Κάθε 2 εβδομάδες 1ml Flourish Iron και 2ml Flourish potassium (μάλλον θα τα σταματήσω).
Παροχή CO2: 24ωρη παροχή,  60 φυσαλίδες/λεπτό + μπαζούκα για διάχυση
Διατροφή: 2 φορές την ημέρα με
Omega One super colour flakes


Παράμετροι
pH: Δεν έχουν γίνει μετρήσεις
Γενική σκληρότητα (GH): Δεν έχουν γίνει μετρήσεις
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): Δεν έχουν γίνει μετρήσεις
Αμμωνία (ΝΗ3): Δεν έχουν γίνει μετρήσεις
Νιτρώδη (ΝΟ2): Δεν έχουν γίνει μετρήσεις
Νιτρικά (ΝΟ3): Δεν έχουν γίνει μετρήσεις
Φωσφορικά (PΟ4): Δεν έχουν γίνει μετρήσεις
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25,5 ο
C

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 25%-30% κάθε εβδομάδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: σε βαρέλι 1 ημέρα πριν για την εξάτμιση του χλωρίου και αν χρειαστεί θέρμανση του νερού με θερμαντήρα. Στις τελευταίες δυο αλλαγές προστέθηκαν τα λιπάσματα που αναφέρονται παραπάνω.
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: κλάδεμα και καθάρισμα άλγεων

Φωτογραφίες:

IMG_20170402_203322_zps8fr03vjb.jpg

IMG_20170402_203429_zpspcezxc3b.jpg

IMG_20170402_203445_zpscodxizsi.jpg

IMG_20170402_203926_zpsm3wnurcu.jpg

IMG_20170402_203708_zpsiwjdkz2s.jpg

IMG_20170402_203345_zpsca77l7ug.jpg

IMG_20170402_203502_zpscflgy4mn.jpg

IMG_20170402_203654_zps9a2bfjrj.jpg

IMG_20170402_203552_zpsw6dgctjx.jpg

IMG_20170402_203515_zpsyuwjhqkv.jpg

IMG_20170402_203532_zpsr8b87gym.jpg

IMG_20170402_204109_zpseu0rao8p.jpg

IMG_20170402_204023_zpspoyz0yum.jpg

IMG_20170402_203949_zpsnmkl3dni.jpg

IMG_20170321_185013_zpshrnltbtw.jpg

IMG_20170321_185020_zpslldqc5pl.jpg

Μετά από μερικά χρόνια απουσίας από το χόμπι αποφάσισα να στήσω ένα μικρό... έτσι για να  ξεπεράσω το σύνδρομο της στέρησης. Με μερικούς φίλους έχουμε συζητήσει το θεματάκι μου είτε στις συναντήσεις, είτε μέσα από το φόρουμ! Αυτό λοιπόν είναι το νέο μου, μικρό φυτεμένο ενυδρειάκι το οποίο τρέχει περίπου 3 μήνες.

Με το φωτισμό θεωρώ ότι χρειάζομαι δυνατότερο και σκέφτομαι να προσθέσω άλλο ένα μέτρο λεντοταινία. Αυτό γιατί βλέπω το Alternanthera Reineckii Mini να ψηλώνει και το χρώμα του μην να είναι το κόκκινο που θα έπρεπε. Επίσης τα φυλλώματα του Rotala rotundifolia δεν είναι πυκνά και όταν πλησιάζουν την επιφάνεια του νερού δεν κοκκινίζουν όσο περίμενα. Θα ήθελα τη γνώμη σας!

Τις τελευταίες εβδομάδες προσθέτω 1ml Flourish Iron και 2ml Flourish potassium διότι βλέπω κάποια φύλλα να σαπίζουν και κάποια να εμφανίζουν τρύπες και «φαγώματα». Μιλάω για το Rotala rotundifolia, Alternanthera Reineckii Mini και Ceratopteris thalictroides. Είναι λιπάσματα που είχα και έκανα δοκιμή. Μετά την πρόσθεση των παραπάνω λιπασμάτων έχω την εντύπωση ότι τα φυτά ήρθαν στα ίσα τους. Φοβάμαι όμως ότι σαν δοσολογία είναι μεγάλη, ίσως και να μην χρειαζόταν γιατί δυστυχώς, το ένα ραμιρεζι μας άφησε.

Επίσης, κάποια από τα φυτά όπως το Ceratopteris thalictroides δεν μου αρέσουν και θέλω να αντικαταστήσω. Το ψάχνω ακόμη, με αργό ρυθμό!

Σας παραθέτω και κάποιες φωτό με την άλγη, να μου πείτε τη γνώμη σας, τουλάχιστον για το είδος. Η άλγη αφαιρείται με το χέρι κάθε 1-2 εβδομάδες. Δυστυχώς δεν έχω τεστ νερού να σας πώ τις τιμές των παραμέτρων του νερού

IMG_20170321_184912_zpsvgibpygm.jpg

IMG_20170321_185157_zpstrbgqpxq.jpg

IMG_20170321_185516_zpshatcypta.jpg

IMG_20170326_153851_zpsgm9ngpgv.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο σου και καλη αρχή μετα την αποχή.τα κόκκινα φυτά γενικά τα θεωρο λίγο δύσκολα.βρες πρώτα την ισορροπία στο σύστημα σου και μετα σκέψου για alternathera και rotala.το ceratopteris μην το βγάλεις ακόμα.ειναι ενα φυτό που θα σε βοηθήσει γιατι καταναλώνει νιτρικά,μεγαλώνει γρήγορα και ανταγωνίζεται την άλγη.η άλγη την βλέπω για cladofora.ειναι δύσκολουτσικια άλγη(εχω ξηλώσει δυο φορές ενυδρείο για αυτή την αλγη):heheόποτε καθαρισμό με το χέρι και με οδοντόβουρτσα.σαν την χτενιζεις.ψαξε να δεις και με οξυζενέ και αμα θες να μπεις σε αυτήν την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι cladophora...

χειροκινητη αφαιρεση, αυξησε το co2, τα λιπασματα ειναι ελαχιστα...

Δεν βοηθας τα φυτα να αναπτυχθουν...

Λογικα εχει μηδενικα νιτρικα...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις συμβουλες σας!
όταν λες τα λιπασματα είναι ελαχιστα θεωρεις ότι πρεπει να τα αυξησω? εμπειρικα, σε ένα νεοστημενο ενυδρειο με το υπόστρωμα και τα φυτα που εχω θα πρεπει να συμπληρώνουμε λιπασματα ή θα τιγκαρουμε στην αλγη?
Για την αλγη, ειχα την υποψια ότι ηταν αυτή. Θα κανω υπομονη προς το παρον καθαριζοντας τη.

εχω την υποψια ότι το θεμα ανοιχτηκε σε λαθος κατηγορια, για παρουσιαση πηγαινε και μπηκε στις στιγμε των ενυδρειων μας.

Έγινε επεξεργασία - fisakis
Link to comment
Share on other sites

Αν και το flourish iron θέλει καθημερινά στο δικό μου το πάω μέρα παρά μέρα.Δηλαδη μια μέρα μετα την αλλαγή βάζω γενικό λίπασμα flourish.Μετα μια iron μια potassium.Στο τέλος μια μέρα πριν την αλλαγή βάζω γενικό λίπασμα πάλι.με το potassium δεν εχεις προβλημα με την άλγη.καλο τους κανεις.σκεψου οτι εσύ τα βάζεις 1 φορά καθε δυο εβδομάδες με συνέπεια να μην αναπτύσσονται τα φυτά και να παίρνουν το πανω χέρι η άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Το κανω γιατι φοβάμαι για τα ψάρια. Οι οδηγίες ειναι για εβδομαδιαία δοσολογία φυσικά.

Στάλθηκε από το ZP980+ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπράβο πολύ όμορφο. Δεν είχα προσέξει η αλήθεια ότι είχες βάλει και εδώ. :hehe

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...